K archeologickému výzkumu:
Před každými zemními pracemi, které předchází samotné stavbě ( v tomto případě silnice ), je nutno stavbu ohlásit a v případě pozitivního zjištění ( objevují se úlomky keramiky, kosti atd.) provést záchranný archeologický průzkum ( povinnost každého stavebníka dle památkového zákona ). Nejdříve je provedena skrývka ornice za dohledu odborného pracovníka. V klasickém případě se skrývka provádí až na podloží, v našem případě došlo pouze ke skrytí ornice, pod níž je ještě podorničí, které bývá často narušeno orbou a jinou zemědělskou či nezemědělskou činností. Pro archeologa je podorničí většinou hůře čitelné a archeologické "objekty" jsou v této úrovni ještě poškozeny sekundární činností člověka, proto ta čtvercová síť, Rozhodli jsme se vytvořit jakousi šachovnici, díky níž jsme získali dobře lokalizované nálezy z podorničí a řezy sedimentovanými vrstvami. Právě v podorničí se nacházel původní středověký terén - máme spoustu keramických zlomků ze 13. až 14. století, gotické sklo, nějaká železa a samozřejmě kosti, dále novověký materiál a i mladší.
Každý čtverec byl vykopán až do úrovně podloží, ve kterém již jsou dobře patrné ony archeologické objekty - tzn. kůlové jamky, zásobní jámy, zemnice atd. ( liší se od podloží barvou zásypu - jsou tmavší ). Všechny čtverce jsou očíslovány, stejně tak i objekty a následně samozřejmě geodeticky zaměřeny, kresebně a fotograficky zdokumentovány. Na základě nálezů jsme usoudili, že na místě budované silnice se nacházelo pravděpodobně slovanské sídliště z 8. století , bylo objeveno několik kůlových jam ( laicky řečeno díra po kůlu :o) ) a zemnice ( polozahloubená chata ), ze které máte vyfocený i střep co držím v ruce. Vedle objektů slovanských byly rovněž objeveny i objekty ze 13. až 14. století ( opět kůlové jámy ), novověké - související pravděpodobně se statkem, který zde v tomto období již stával a v neposlední řadě máme i nálezy pravěké - pozdní doba bronzová - období kultury lidu popelnicových polí - jedná se o velice fragmentální materiál, který lze jen těžko přesně zařadit, rámcově se ale pohybujeme kolem roku 1300 př.n.l. Jak jsem již uvedla výše, získali jsme převážně keramické zlomky, kosti, mazanici - vypálená hlína, která sloužila k výmazu stěn obydlí a potom byla vypálena například při požáru, dále opracované kamenné nástroje - štípané nástroje z rohovců, silicitů ( veřejnost jim lidově říká pazourky ) a porcelanitu ( porcelanit - přepálený jílovec - je donesen z Kunětické hory ).
No to je asi tak rámcově všechno. Podrobnější informace budou k dispozici až po zpracování výzkumu. Vedoucím výzkumu je Mgr. Radek Bláha z MUZEA VÝCHODNÍCH ČECH v Hradci Králové.
Mgr. Jarmila Švédová, Osina Archeo s.r.o., 1.5.2008
Mgr. J. Švédová mě také poslala podívat se na hatě. Což bylo velké štěstí - druhý den už byl výkop zasypaný. Mgr Švédová píše: Jedná se objev původních komunikací, které předcházely té současné.... Jsou zdokumentovány celkem tři úrovně silnice zpevněné pomocí hatí ( to jsou ta dřeva ), nejsvrchnější je dle střepového keramického materiálu datovaná do 17. století a ty dvě pod ní jsou pravděpodobně středověké. V místě je velká mocnost navážek a planýrek, takže původní středověký terén byl asi 2 m pod tím současným. Silnice tedy vede pořád stejným místem.