Smiřice v roce 1914
stav zaměstnanosti v místních pracovištích
Ze smiřického archivu přepsala p. L. Reichová.
SMIŘICE
Smiřitz
Ob. 2325, Č. 2315, N. 6
Politický okres Král. Dvůr n. L., soudní okres Jaroměř - Fara Holohlavy
Přirážky:
obecní 35% - školní 35%
Jiné dávky: z nápojů
Jmění: domy, pozemky a kapitály v ceně 404.000 K.
Dluhy: 137.937 K.
Obecní zastupitelstvo:
Starosta: Juliš Jan
Radní: MUDr. Hrubý Antonín, obv. lékař – Horák Josef, maj. hospodářství – Rynt František, obchodník – Materna Josef, vrchní účetní
Výbor: Mahler Adolf – Kučera Josef – Hojný Josef - Bartošek Bedřich – Balaš Jan – Motyčka Jan – Preininger František – Joneš Jan – Michal Josef – Klein Theodor – Suchánek Jindřich – Hemelík Josef – Veselovský Eduard
Ustaveno 26. listopadu 1909
Obecní tajemník: Kudrnáč Alois
Městský kancelista: Matiášek Vojtěch
Obecní sluha: Šimek Karel, Karpíšek Václav, strážníci
Obecná škola:
Preininger František, řiditel
Učitelé: Tobiášek František – Radoň Rudolf – Šulc Josef – Pešák Jar. – Streit Aug. – Kumstatová Žofie – Boučková Emilie – P. Vik, katecheta – Pollandová Ludmila, ind. uč.
Měšťanská škola chlapecká:
Řiditel: Preininger František
Učitelé: Tesař František – Doležal Karel – Řezníček František
Živnostenská škola pokračovací: Preininger František
Mateřská škola: Feltlová Laura, pěstounka
Lékaři MUDři: Hrubý Antonín (obv). – Zemek František ( zámecký )
Porodní báby: Brutarová Marie – Karpíšková Johanna – Adamírová Marie – Plecháčová Jos.
Lékárna: Mr. J. O. Suchánek. Maj. Mr. Jindřich Otakar Suchánek
Společenská nemocenská pokladna živnost. pomoc. pracovníků ve Smiřicích n. L.:
Předseda: Voltr Karel
Místopředseda: Kmínek Josef
Jednatel: Fanta František
Pokladník: Kudrnáč Alois
Dobrovolná nemocenská pokladna živnostenského společenstva ve Smiřicích
Závodní nemocenská pokladna c. a k. cukrovaru
C. k. poštovní, telegrafní a telefonní úřad Smiřice ( Smiřitz ):
Schneider Alois, vrchní poštmistr
Officiantky: Breuerová Ther. – Horáčková Kamila – Macháčková Herma – Wolfová Anna
Stanice Smiřice ( Smiřitz ) c. k. severozápadní dráhy, směr Pardubice – Liberec:
Günther Jindřich, vrchní off. přednosta - Winkler Adolf, off.
Assistent: Langner Emil - Aspiranti: Sochor Jaroslav – Neumann Gustav - Volontér: Březina František
Městská spořitelna: Správce: Kněžourek Josef - Účetní: Štípek Karel - Assistent: Kottland Josef
Všeobecný konsumní a úsporný spolek ve Smiřicích (obm.):
Škarytka Josef, předseda – Fanta František, kontrol. – Semrád Václav, pokladník; podp. dva členové
Živnostenské úvěrní družstvo ve Smiřicích (obm.):
Horák František, předseda – Špelda Josef, náměstek; Bulvas Rudolf, Strejček Josef, Joneš Jan; podp. předseda neb místopředseda a jeden člen
Velkostatek: Majitel c. a k. nejvyšší rodinný fond.
Vrchní správce: Kratochvíle Antonín – Důchodní: Zelenka Jar. – Hosp. správce: Záhoř Jindřich – Stavitel: Pěšina Stanislav –
Dvory: Zderaz (obec Rodov), Holohlavy, Hořiněves, Černilov, Dlouhé Dvory, Lípa, Neděliště, Malá Skalice, Světy, Cerekvice, Chlum – Revír: Neznášov
Cihelna:
Ringofenziegelei des allerhöchsten Familienfonsgutes Smiřic – Kruhovka nejvyššího císařského rodinného fondu panství Smiřického; Zást. Kratochvíle Antonín, vrchní správce
Pivovar:
Bierbrauerei des A. H. Familienfonsgutes Smiřic: Majitel: Nejvyšší rodinný císařský Fond.
Zást.: Arth Ivan, dvorní rada
Prokurista: Kratochvíl Antonín, vrchní hospodářský správce
Úřednictvo: Bulvas Rudolf, správce
Cukrovar:
K. u. k. Zuckerfabrik allerhöchsten Kaiserlichen Familienfonsgutes in Smiřic – C. a k. cukrovar Nejvyššího císařského rodinného fondu ve Smiřicích.
Maj. Nejvyšší rodinný císařský fond.
Zást.: Arth Ivan, c. a k. dvorní rada a ředitel fondu v Praze
Prokurista: Hanuš Flor., inspektor c. a k. cukrovarů ve Zvoleňovsi
Úřednictvo: Bucher Eduard, řiditel – Brzek František, cukrmistr – Ing. Ladislav Rieger, techn. adjunkt – Ing. Smrčka František, chemik – Holub J., chemik – Kříž Antonín, účetní – Sokol Vladimír, pokladník – Černý Václav, kontrolor – Cihlo František, příručí adm. – Potůček Josef, vážný.
Rafinerie lihu a drasla: Ed. Ad. Malburg & Sohn. - Ad. Ed. Malburg & syn.
Hlavní závod Smiřice, vedlejší závod Jilemnice, Jičín, Hradec Králové, Svijany
Majitel: Dr. Malburg Osvald
Prokurista: Winternitz Pavel, Malburg Jiří ( i továrny likérů a octa a výčepních lihovin )
Živnostenská společenstva:
První živnostenské společenstvo ve Smiřicích ( předseda Joneš Jan ml. )
Obchodní gremium (předseda Špaček František)
Společenstvo hostinských a výčepníků ( předseda Šandera František )
Automaty:
Hartvig & Co.
Brüder Stollwerck & Co.
Bednáři: Dušek Josef – Kudr Josef
Cukráři: Hejzlar Albert – Hemelík Josef
Fotograf: Dvořák Karel
Hodináři: Čákora Vojtěch – Macháček František – Martínek Stanislav
Hokynáři: Erbenová Františka – Hemelíková Anna – Kasner Václav – Pikola Václav – Reitmajer Svatomír
Holiči: Karpíšek Eduard – Koudelka Rudolf – Kvěch Karel – Macela Václav – Špelda Josef – Urban Čeněk
Hostince: Dusil Jan – Dušek Jan – Horák Jan – Hušek Jan – Janšová Marie – Joneš Jan – Kmínek Jaroslav Kňákal Jan – Kňákalová Marie – Malburg Osvald – Pušmanová Marie – Součková Marie – Spejchal František – Štípková Anna – Správa statků nejvyš. c. a k. rodin. fondu
Instalatéři: Horák František – Laburda Josef
Klempíři: Bartošek Bedřich – Volt Václav
Knihaři: Mahler Adolf – Šmejda Rudolf
Koláři: Doležal Václav – Vácha Karel
Kominík: Isaides Alois
Košíkář: Junek Alois
Kovář: Moudr František
Koželuh: Fireš Josef
Kožešník: Kolarský Aug.
Kramáři: Čulkovská Františka – Jonešová Anna – Karpíšek Antonín – Kubeš Josef – Lefnar Josef – Vír Jan
Krejčí: Balaš Jan – Černá Marie (d.) – Etrich Josef – Fluxa Karel – Hák Pavel – Jaroš Josef – Nováková Marie (d.) – Plecháč František – Pospíšil Josef – Souradová Františka (d.) – Šanderová Pavlína (d.) – Škop František – Šmejda Josef – Urban Karel
Krupař: Polák František
Lakýrníci: Hnik František – Vlasák Bedřich
Malíři: Černý Václav – Šimera Václav
Mlýn: Šimon Klein a synové
Modistka: Urbanová Růžena
Nájem pivní a lihové dávky: Správa statků c. a k. nejvyššího rodinného fondu
Obchod dle § 38:
Beran Josef – Hrazdílek Rudolf – Juliš Jan – Litomiský Antonín – Prokeš Bedřich – Špaček František – Sourada Josef – Stránský Josef – Strejček Josef – Schiefner Jan – Šimek Adolf – Tylš Hynek – Vachek Josef – Volt Václav
dobytkem: Řeháček Karel – Treksa Antonín
dřívím: Kučera Josef – Lorenc Emanuel – Rynt František – Sourada Václav
jedy: Weidner Bohuslav
kalendáři: Mahler Adolf (školní knihy) – Šmejda Rudolf
koly: Horák František – Rech Josef
kuchyňským nářadím: Bartošek Bedřich – Cach František – Hrazdílek Rudolf – Lefnar Josef – Volt Václav
mlékem: Pikola Václav – Stuchlíková Marie
obrazy: Stránský Josef
obuví: Šimánek Josef
papírem: Mahler Adolf – Šmejda Rudolf
pečivem: Andrejsek Jan (cukrovinky) – Škoda Hynek
pískem: Obec Smiřice
pleteným zbožím: Kottlandová Antonie – Radoňová Anna
pohřebními potřebami: Bartošek Bedřich - Sháněl Jan
potravinami: Rufr Josef
potřebami pro krejčí: Hejcmanová Františka – Volf Václav
prádlem: Zemanová Marie
sklem a porcelánem: Bartošek Bedřich – Souhrada Josef – Stránský Josef
smíšeným zbožím: Vognarová Marie (kolky)
střižním zbožím: Flejgr Jan – Plecháč František – Pospíšil Josef
šicími stroji: Hojná Marie – Rech Josej
uhlím a dřívím: Kučera Josef – Lorenz Emanuel – Rynt František – Sourada Václav
uzenkářským zbožím: Karel Josef
Obchod zbožím smíšeným a vínem ve Smiřicích n. L. Sušárny čekanky ve Smiřicích a Pardubicích,
Josef Lefnar. Majitelka Aloisie Lefnarová vdova – prokurista Jiří Lefnar, syn
Obuvníci: Hloupý Josef – John Josef – Kadidlo Josef – Karpíšek Antonín – Koza Josef – Pluhař Karel – Ureš Alois – Vít Josef – Vachek František
Pekaři: Beran Josef – Juliš Jan – Meškan J. – Polák František – Rufr Josef – Šimek Adolf – Vírová Růžena
Pilníkáři: Baudyš František – Šimek Ferdinand
Pletárny: Kottlandová Antonie – Radoňová Anna
Pohřební ústav: Bartošek Bedřich
Posluha: Andrejsek Jan
Puškař: Hojný Josef
Řezníci: Hušková Josefa – Kaube Josef – Nejman František – Půr František – Šulc Rudolf – Vávra František
Sadař: Černý Václav – Karpíšek
Sedláři: Joneš Jan – Štěpán Václav
Sklenáři: Sourada Josef – Stránský Josef
Sochař: Tichý Josef
Soustružník: Strejček Josef
Stavitel: Andrejsek Karel
Tesaři: Hájek Josef – Kottlandová Antonie – Munzar Václav
Trafiky: Kňákal Jan – Michal Josef – Schiefner Jan – Tylš Hynek ( kolky )
Truhláři: Holub František – Honěk Václav – Jaroš František – Kmínek Josef – Sháněl Jan – Šíp Josef
Vetešník: Černý Václav
Výčep lihovin: Kaube František – Malburg Jiří – Malburg Osvald – Veselovský Eduard
Výčep vína: Lefnar Josef – Nejman František – Schiefer Jan
Výkroj koží: Čeňková Františka – Fireš Augustýn – Šimánek Josef
Výroba cementového zboží: Bozner Emanuel
Vyučování hudbě: Novák Ferdinand – Procházka Josef
Zámečníci: Horák František – Hrozdílek Rudolf – Široký Ferdinand
Zednický mistr: Volt Karel
Zlatník: Macháček František
Spolky:
Sbor dobrovolných hasičů
Všeodborový spolek „Havlíček“
Odbočka Všeodborového sdružení křesťanského dělnictva pro království České
Odbor Ústřední jednoty zřízenců cukrovarnických v Rakousko – Uhersku
Tělocvičná jednota „Sokol“
Místní odbor Ústřední Matice Školské
Občanská Beseda
Pěvecko-ochotnická jednota „Hanka“
Místní odbor Národní Jednoty Severočeské
Dámská pěvecká jednota „Zora“
Odbor Zemské jednoty soukromých úředníků v království Českém
Okrašlovací spolek pro město Smiřice a okolí
Katolicko-národní jednota pro Smiřice a okolí
C. k. četnická stanice: Strážmistři: Uxa Richard, velitel – Hrubeš Josef – Kříž Alois