Račice nad Trotinou - podzemní továrna

Zpět na hlavní stránku

   

V knize, ,,Různé podoby nucené práce" od kolektivu pracovníků Kanceláře pro oběti nacismu, píše Petr Kaňák:

   Račice nad Trotinou byly příkladem ubytovny pro dělníky nikoli průmyslové, ale stavební. Jejich úkolem byla práce pro firmu Konstruktiva fungující v rámci Organisation Todt ( tuto skutečnost dokazovala rukávová páska na oděvech pracovníků ) na stavbě továrny koncernu AG Vormals Skodawerke na výrobu motorů pro tanky nedaleko obce Račice. Jako dělníci byli ve velkém počtu nasazeni učitelé a od září 1944 také studenti z uzavřených středních škol. Stavbu řídili němečtí stavitelé arch. Meretlich a Poglitsch.
    Jako ubytovna sloužily dřevěné montované baráky, u nichž zpočátku nebylo vybudováno ani sociální zařízení a dělníci záležitosti osobní potřeby vykonávali v lese. Teprve po jeho kompletním znečištění došlo na vybudování primitivních, ,,švejkovských“ latrín. Od pracoviště byl lágr vzdálen cca 30 min jízdy vlakem, ze stanice Račice se ještě docházelo cca 1 km na staveniště.

Stránka s fotografiemi z podzemí této podzemní továrny: www.podzemi-cma.cz
Zde jsem také našel tento text:
Zachovalé podzemní části továrny Skodawerke na výrobu a opravu stíhače tanků Jagdzpanzer (PZJ 38t). Továrna byla přesunuta z Königgrätzu - Hradce Králové pod krycím jménem Siedlung Waldheim. V podzemí bývalo množství chemického odpadu Čs.lidové armády z 50-tých let. V nadzemních objektech je dosud na ploše 15 000 m2 umístěn Sklad speciálních chemických látek naší armády.


Račice
Dnešní pohled na prostor vojenských skladů u Račic. Kolem budov vedla ( dnes zrušená ) železniční trať ze Smiřic do Hněvčevse. Do továrny vedla odbočka. Smiřické nádraží se rozšiřovalo za války, aby sloužilo této továrně. Smiřice leží vlevo, je vidět část topolů u trotinského kopce, vpravo leží Račice a dále Hoříněves. Fotografováno 24.6.2006

Račice Račice
Přední a zadní část ,,Dopisnice pro návěštění spěšniny". Adresát Ladislav Panoška, Lager Waldheim

Račice
Uprostřed dvojlistu, balík potravin byl přijat dne 16.4.1945.

Račice
Smiřický učitel Jan Vašíček byl také nasazen v račické továrně. List v jeho pracovní knížce to dokazuje.
Od Petry Štefánkové.

Račice
Pan Kupka fotografii popsal: ,,Smiřice - 1943 - 45? - Stavba podzemní továrny v Račicích (totální nasazení). Asi kuchaři a úředníci". Foto z webu.