Fotografie a pohlednice vojáků 1. sv. války z Ruska

Zpět na hlavní stránku

sbírka - home
Vlevo: Krivoj Roh Rusko 1916 rudník ,,Ingulecky"
Vpravo: Na paměť ze zajetí Vališ Adolf, Materna Vincenc(vlevo), Krivoj Roh, rudník ,,Ingulecky" Rusko dne 8. října 1916.

25.10.2013 mi napsal pan Materna a doplnil informace o fotografii vpravo. Děkuji.
Dobrý den pane Přemku,
   náhodou jsem našel na Vašem webu fotografii svého dědy Vincence Materny, který byl během I. světové války v zajetí a na fotografii na Vašem webu je asi z doby, kdy pracoval jako zajatec v dolech. Ale pocházel z městečka - vesnice Újezd u Nového Veselí. Pravděpodobně přímý vztah k Vaší obci má dědův druhý kolega na fotografii.....
   Děda se stal později jedním z prvních příslušníků střeleckého pluku Jana z Husi a s ním se zúčastnil i bitvy u Zborova. Do ČR se vrátil mezi posledními v roce 1921. Zemřel v roce 1956.
....
Další dopis
   Jen dodám upřesnění. Porovnáním fotografií dědy z pozdějších let je jasné, že pod fotografií jsou příjmení obou prohozena. Ten vlevo ze dvou je děda Vincenc, ten vpravo pak asi onen pan Adolf Vališ, nejspíš kamarád ze zajetí.
   A další doplnění. Děda fáral během zajetí v železorudných dolech v Krivém Rogu, dnes Ukrajina a zdá se, že tam nějaké ochranné pomůcky jako například přilby neměli, asi jenom ony kapuce jako horníci ve středověku. Oba sedí na kusech železné rudy a tak si lze představit, že když byl děda pádem kamene rudy zraněn na hlavě, tak už nemohl fárat. V roce 1917 se už jako uzdravený dostal do legií a s nimi do bitvy u Zborova, kde jako příslušník 10. roty, 1. pluku Jana z Husi zajal během ofenzivy svého bratra Františka, který jako vojín sloužil "u nepřítele", v armádě Rakousko-Uherské. Asi zafungovala prozřetelnost.
   Oba se potom jako příslušníci ruských legií přes Sibiř, Vladivostok, kolem Indie lodí, vrátili domů, i když jako první začali za republiku bojovat, jako poslední se vrátili až v roce 1921, kdy za zásluhy byly už dávno všechny trafiky rozdány. Bylo by to na román.
   Srdečně zdraví Ladislav Materna

Velitelé 3. pluku.


Na pohledu je vzadu napsáno jméno Čeněk.


Vzadu je potisk Post Card.


Potisk Otkrytoe Pismo.
Věnování na zadní straně pohledu nahoře.


Vzadu je zapsáno Sabík 1918. Asi je to člověk označený křížkem. Potisk Otkrytoe Pismo.