Smiřice - městská knihovna

Nejstarší fotografie jsou uloženy ve smiřickém archivu. Za další děkuji Iloně Hušákové. Fotil Václav Prostředník.

Zpět na hlavní stránku     Stránky Městské knihovny Smiřice



knihovna
Čerstvě přestěhovaná knihovna je opět v místnosti bývalé spořitelny. (viz. foto dole)
Zbývá instalovat počítače a další práce. 7.4.2021

knihovna
Epidemie Covidu uzavřela i knihovnu, tak se snad dvouměsíční stěhování čtenářů moc nedotklo. 7.4.2021




   Městská knihovna Smiřice plní funkci střediskové knihovny a metodicky řídí knihovny těchto obcí:
   Benátky, Černožice, Habřina, Hořiněves, Lužany, Skalice, Smržov, Žíželeves

   Historie:
   Dějiny knihovny ve Smiřicích se datují od roku 1872, kdy byla v našem městě založena Občanská beseda. Stanovy Občanské besedy z roku 1884 říkají: "Účel spolku jest čtením, hovorem, zpěvem, divadelním představením a zábavou společenskou vzdělanost šířiti a mravy šlechtiti." Knihovna byla součástí výše uvedeného vzdělávacího spolku a čítala 52 svazků knih.
   Prvním knihovníkem byl místní lékárník Vincenc Nievelt, po něm řada dalších: Karel Wolf (1871), Karel Svatoš (1884), Ladislav Sruber (1902), František Tobiášek (1904), Karel Štípek (1911) a jiní.
   Teprve od roku 1928 se datuje samostatná Veřejná knihovna města Smiřic, která čítá 3 505 svazků knih. Původní umístění bylo v budově bývalé radnice, později byla přestěhována do budovy spořitelny ve Smiřicích. S veřejnou knihovnou jsou spjata jména PhMr. Jiří Stříbrný a Josef Semrád.
   Od roku 1965 se knihovna profesionalizuje a současně se stává knihovnou střediskovou, řídí okolní vesnické knihovny s dobrovolnými knihovníky.
   Od srpna 1991 se knihovna nachází v pronajatých prostorách zámku. Kromě klasických služeb (půjčování knih, časopisů) umožňuje získání informací z internetu a CD ROMů.
   Dne 6. 12. 2004 knihovna zahájila svou činnost ve vlastních prostorách města tzv. Důchodu (budova sousedící s Kaplí Zjevení Páně). Přestěhování přineslo čtenářům příjemné změny, kromě krásného prostředí i rozšířenou výpůjční dobu.
Zdroj: výše uvedené stránky knihovny Smiřice.



knihovna
Takto vypadala smiřická knihovna v letech 1910 - 1938. Nápis: Knihovna občanské besedy

knihovna

knihovna
Na fotografii je prezident Beneš.



Knihovna umístěná v přízemí Městského úřadu Smiřice.

knihovna
Václav Prostředník fotografoval v květnu 1976.

knihovna

knihovna
Libuše Ševčíková

knihovna

knihovna

knihovna

knihovna

knihovna

knihovna



Slavnostní otevření v prostorách zámku 16.8.1991

knihovna

knihovna

knihovna

knihovna

knihovna



Beseda s dětskou spisovatelkou Annou Kratochvílovou
Příklad jedné z mnoha kulturních akcí pořádaných v knihovně 2.4.1992

knihovna

knihovna



Září 1999 - nové prostory pro dospělé čtenáře v zámku.
Dětské oddělené bylo přestěhováno na místo původního oddělení pro dospělé.

knihovna
Libuše Ševčíková

knihovna

knihovna

knihovna



6.12.2004 byly otevřeny nové prostory v prvním patře budovy v areálu zámeckého nádvoří.
Stejný vstup má kaple i Erbovní sál.


 Část článku z Knihovnicko-informačního zpravodaje U Nás
Vyšlo: 31.3.2005, Číslo: Ročník 15 (2005), Číslo 1, Autor: Alena Součková – Libuše Ševčíková

   .... A nastal slavný 6. prosinec 2004 – nepřišel Mikuláš, ale nové prostory Městské knihovny ve Smiřicích se po malé slavnosti poprvé otevřely pro veřejnost.
   Knihovnu tvoří rozlehlá místnost, kterou regály plné knih a další zařízení člení na příjemná místa pro všechny skupiny uživatelů a návštěvníků knihovny. Děti si najdou svoji část vybavenou pestrým nábytkem, měkkým kobercem a ozdobami, mezi nimiž nikdo nepřehlédne obrovské smějící se sluníčko. Dospělí uživatelé najdou výběr krásné i naučné literatury, časopisy i počítačové stanice pro přístup k internetu a databázím.
   Knihovnice paní Ilona Hušáková a Leona Rousková se na služby v nových prostorách těší a rády přivítají stávající i nové čtenáře. Tomu předcházelo náročné stěhování, revize fondu a elektronické zpracování, aby se umožnilo půjčování přes počítač a využívání elektronického online katalogu. Na slavnostním otevření, jehož se účastnila i dlouholetá vedoucí smiřické knihovny paní Mgr. Libuše Ševčíková, která nyní působí v Knihovně města Hradce Králové, si všichni přáli, aby činnost knihovny přispívala ke kulturnímu životu i vzdělávání a aby nově rekonstruované prostory zámku ožily.

   Nyní předávám slovo osobě nejpovolanější – paní Ševčíkové:
   Do knihovny ve Smiřicích jsem nastoupila v roce 1969. Na mém působení v průběhu následujících let by se dal prezentovat vývoj knihovnictví. Prvních 22 let byla knihovna umístěna ve společných prostorách v hale spořitelny. Základní výbavou knihovníka bylo razítko, datumka, psací stroj atd.
   V srpnu 1991 se knihovna stěhuje do zámku, budovy bývalého ředitelství Státních statků Smiřice. Nelze při této náročné akci opomenout velkou pomoc Okresní knihovny v Hradci Králové, zejména metodiček Aničky Kusé a Táni Čejkové, které byly architektkami a dělnicemi celé akce.
   Knihovna získala lepší a větší prostory – oddělení pro mládež, pro dospělé, pracovnu i sklad výměnných souborů. Dochází i k personálnímu posílení o jeden pracovní úvazek – nastoupila Jana Knittelová, která pracovala s dětmi. V roce 1994 ji vystřídala kolegyně Ilona Hušáková.
   Zároveň se do knihovny – a nejen do naší - přímo valí technika. Městský úřad uvolnil finance na nákup počítače a knihovnického programu, modulu na vkládání knih. Za dva roky získáváme díky grantu ministerstva kultury a s přispěním městského úřadu druhý počítač, připojení na internet a rozšiřujeme knihovnický program o výpůjční modul. Dospělí čtenáři získali i další samostatné prostory, jež vyhovují provozu knihovny, která tak má takřka dokonalé informace o fondu, výpůjčkách, čtenářích a statistice. Ke zdokonalení práce s dobrovolnými knihovníky přispívá modul pro výměnné soubory a modul pro revizi fondu....


Fotografie ze dne 9.5.2005

knihovna
Dne 10.5.2005 internetová databáze smiřické knihovny obsahovala 16 633 knih.

knihovna knihovna
Při focení měla Ilona Hušáková (vlevo) stůl v dětském oddělení. Vpravo: Leona Rousková

knihovna
Dětské oddělení.

knihovna



Na konci roku 2020 ukončila pracovní poměr Leona Rousková. Ilona Hušáková v knihovně pracuje sama.
V únoru 2021 se připravuje stěhování knihovny do staronových, dnes nevyužitých prostor, na Městském úřadu Smiřice.
Nynější místo bude využito k jiným účelům.