
V novinách Národní listy dne 30.12.1897 bylo oznámení o daru Národní jednotě severočeské
Holohlavy. Rolničtí dodavatelé žita, shromáždění "U tří lip" zasílají 7,-
Vložený článek je z časopisu Ratibor 2.12.1899
Menšinový sekretariát pro Podkrkonoší v Malých Svatoňovicích nám oznámil, že naše menšina je přidělena Smiřicům, kteréžto město má za svou povinnost, umožniti našemu odboru vánoční nadílku pro chudé české děti naší menšinové školy. ...
Musíte nám pomoci již proto, že německý kapitál, továrníci i obce, dávají tisícové částky ve prospěch zdejší německé školy. Účelem jejich: germanismus. Zlákání těch, kteří dosud chodí z českých dětí do německé školy.
Tužkou:
20.12. Odpověděno lístkem, že zasláno složenkou 500 Kč ... a slíbeno příštím rokem poslati více.

--------------
Obrázek vpravo:
Lístek na adresu J. Doležal odborný učitel Smiřice
Jaroměř 14.11.1923
Prosím Vás, pane učiteli, provedli jste již sbírku na národní daň N.J.S. ? neb dokonce máte ji již odvedenu okrsku ?
Né-li, tož prosím, račte tak učiniti.
S kol. pozdravem Vacková t.č. místop okr. N.J.S.
--------------
Týdeník “Pokrok” 31.1.1924:
Z Holohlav. Ples místního odboru NJS konaný 26. ledna velice se zamlouval každému nestrannému pozorovateli, neboť všichni četní účastníci sešli a bavili se dobře bez rozdílu poměru majetkových, politických i náboženských. Tak pořádáme ples každého roku, těšíce se, že alespoň tento odbor NJS jest uchráněn dosud všech politických i náboženských třenic. Při plesu uspořádán byl též buffet, do kterého mnoho paní a dívek věnovalo množství různých cukrovinek, což mnoho přispělo k zvětšení zábavy i příjmu. Za cukrovinky stržený obnos 301 Kč 20 hal. věnován na české menšiny okresu jaroměřského a sice 151 Kč 20 hal. odesláno ihned a 150 Kč ponecháno na vánoční nadílku. Zároveň odeslána sbírka z valné hromady NJS učiněná p. J. Rohlenou v obnosu 35 Kč 30 hal. témuž účelu. Všem dárkyním cukrovinek a dívkám za okrášlení sálu vzdává odbor touto cestou srdečný dík.
--------------
Otta Klimeš, nájemce hostince Josefa Tučka v Holohlavech č. 11, žádal 14. ledna 1932 "o povolení policejní hodiny na den 24. ledna 1932, byla by prodloužena do 4. hodiny ranní při konaném plesu Odboru národní Jednoty Severočeské v Holohlavech".
--------------
P.T. Obecnímu úřadu v Holohlavech
Podepsaný zástupce místního odboru Národní jednoty severočeské v Holohlavech, žádá tímto zdvořile o laskavé udělení povolení k pořádání plesu na den 3. února 1935 v sále pana Josefa Voženílka v Holohlavech (naproti parku - pozn. P.).
V Holohlavech dne 1. února 1935 Josef Mikeš předseda