Rakousko Uhersko - polní pošta - Feldpost

Vojenské lístky a příběhy na nich. Druhá část.

Zpět na hlavní stránku         První část příběhů

sbírka - home

Nevlastním žádný lístek zde zobrazený.feldpost
Adresát: válečný zajatec Mramorská stanice, Omská železná dráha, Permská gubernie

feldpost
Po stranách jednoho z lístků je ,,Deutsch-Russisches Alphabet". Za lístky děkuji pí. Cejnarové.
Text jsem přepsal i s chybami.

24.11.1915 ( 9.II.1915 /datum doručení/ )
Drahý Jarouši !
Již o měsíc dříve musím Ti psát šťastné a veselé svátky vánoční bys je ve vzpomínkách na nás strávil. Již třetí štědrý večer musíme trávit sami a Ty v tak daleké cizině. Buď zdráv a vzpomínej na nás. S tisícerou vzpomínkou srdečně Tě zdraví a líbá na šťastné shledání se těší Božka. Pozdrav od babičky. Pác a pusu od Boženky.

9.I.1916 (25.VI.1916)
Drahý Jarouši !
Přede vším příjmi ode mne srdečný dík za čtyři lístky které jsem dnes dostala ze 17, 20, 24 a 27 září. Dříve jsem nedostala 9 a púl týdnu lístek žádný až teď jdou ty opožděný. Ten lístek na kterém Jsi psal o prádlo jsem nedostala ale bedničky s prádlem jsem ti poslala 26.10.1916. Dostal Jsi jí ? Ptáš se na Kubínu a ostatní. Kubína, Kolert a ty starší jsou všichni ve stanici jak byli i Josef Česenka. Teď tam je také Antonín Červený a jedna dcera Rezkova. Na státní jezdí konduktérky s osobními vlaky. My jsme zdrávi ale babička nám 11.12. umřela. Žofie je u nás aby nám nebylo smutno. Boža ta stále na Tebe vzpomíná a říká kdyby již byl tatínek doma. S tisícerou vzpomínkou srdečně Tě zdraví a políbení zasílá Tvá Božka s dceruškou.
Pozdrav od Žofie
Buď zdráv a brzo se nám vrať.

29.8.1916 (81./pořadí lístku ?/ 20.XII.1916)
Drahý Jarko !
Již opravdu nevím co je s Tebou, žádné zprávy od Tebe nejdou. Jsi snad nemoc a nemůžeš psát a nebo to snad někde leží. Mám opravdu velké starosti o Tebe. Teď zase jsem neměla uhlí a když jsem byla platit včera tak se p. přednosta ptal co píšeš a jak se Ti daří. O nás neměj žádné starosti my se máme tak obstojně a vždyť jsme doma tak se to živobytí vždycky nějak sežene třeba to bylo drahé. Jen Buď zdráv Jarouši a již snad zase některý lístek dojde aby mně potěšil. S tisícerou vzpomínkou srdečně Tě zdraví a líbá Tvá na šťastné shledání a těšící Božka s dceruškou.
Od babičky a hořejších pozdrav.

Ve Studnici dne 24.12.1916 štědrý den (11.3.1917)
Milý bratře !!
Příjmi odemně srdečný pozdrav a v zpomínku na Tebe. Dnes vzpomínáme na Tě kde budeš večeřet. Jak rádi bychom Tě vyděli mezi námi sedět za stolem při večeři. Snad dá Všemohoucí že druhé vánoce se se vytlní a budeš se radovati s námi. Snad již výš ze babička zemřela. Václav přišel také domu na dva dní. Boženka se těší co dostane od Ježiška. Pepek je ještě v Hradci Královém. My jsme všecky chvála Bohu zdrávy. Ja stále jezdím. Na šťastnou schledanou se Těší Tonik. sestry Rodiče.
Buď zdráv !

V Krčíně, dne 17.I.1917 (10.VII.1917)
Milý švakře !
Na Jendu adresu jsme ti poslali, snad ji obdržíš. Děkujeme Ti za lístek ze dne 21. září 1916, který předevčírem došel. Tvoji adresu jsem Jendovi psali také. Od něj nám dojde lístek za 3 – 4 týdny. Od tebe poslední šel 109 dní. Ode dneška naše továrna stojí, možná že budu muset brzo rukovat, to mne jen chránilo. Boženě se po babičce stýská. Na zahrádce nám kvetou petrklíče, jako zjara. Asi 5 dní teď mrzlo a sněžilo, ale nyní jako před stále se cedí. Vody je všude plno. Těšili jsme se, že bude mír a s tím konec válce a zatím zuří lítice dále. Na šťastnou shledanou se těší Tvoji J. a M. Dvořáčkovi. Jsme zdrávi.

16. května 1917 (13.9.1917)
Drahý Jarouši !
Nejdříve přijmi ode mne srdečný pozdrav a dík za dva lístky z 10. a 11. února které jsem dnes obdržela a velice mne potěšili že Jsi zdráv. Dnes je pouť, ale tak smutnou jsem neměla snad ještě nikdy. Loni byla ještě maminka a dnes již odpočívá na hřbitově a Ty Jarouši tak daleko od nás. Boža ta běhá venku má nové šaty a klobouk. Vzpomínám jak se Tobě daří a že asi máš myšlenky u nás jako my u tebe. Jen si Jarouši nestýskej snad dá Bůh že se sejdeme. Ještě jednou Tě zdraví a tisíceré políbení zasílá Tvá manželka s dceruškou. Též pozdrav od Žofie a hořejších.
Buď s Bohem.