Kronika města Smiřic - II. díl, rok 1927
Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové
Rok 1927
Rozpočet obecní na rok 1927 vykazoval:
příjem v úhrnné výši Kč 144 731,48,
vydání v úhrnné výši Kč 237 081,92
a vzniklý schodek Kč 92 350.44
byl hrazen 195% přihláškou k daním přímým a 46% přirážkou k dani činžovní.
Rozpočet Školní jevil v tomto roce:
příjem Kč 10 097,89,
vydání Kč 109 746,45,
a vznikl tudíž schodek Kč 99 648,56,
který byl kryt 100% přirážkou k daním přímým
Rozpočet ústavu chudých vykazoval:
příjem Kč 13 546,-,
vydání Kč 13 932,10,
vznikl tedy schodek Kč 386,10.
V zimních měsících se v Mautnerově obecní kuchyni nevařilo; místnosti její byly zabrány pro nouzové ubytování několika obecních příslušníků.
6. února sehrál v Městské dvoraně odpoledne pro mládež, večer pro dospělé "Vzdělávací a zábavní spolek Osvěta” historickou hru "Tomáš Svoboda” od Václava Lemberka. Hráno za přítomnosti autorovi a za režie Jaroslava Petrýdesa.
9. února pořádala místní osvětová komise v Městské dvoraně přednášku dr. Gustava Daňka z Hradce Králové na námět "Jak světy vznikají a zanikají” se světelnými obrazy.
7. března 1927 dovršil náš milovaný prezident prof. dr. Z. G. Masaryk 77. rok svého požehnaného života. Jeho narozeniny byly v našem městě důstojně oslaveny s vroucím přáním, aby ještě mnohá léta vedl republiku Československou k šťastné a slavné budoucnosti. V předvečer tohoto dne, 6 března sehrál pod protektorátem místního osvětové komise dramatický odbor Dělnické tělocvičné jednoty za režie Josefa Šedy hru "Žena legionářova” od Abigail Horákové.
11. března daroval Ludvík Adamíra, prokurista firmy Josef Bartoň a synové v Náchodě za sebe a svého bratra Jana, prokuristu Průmyslových závodů v Dolním Bousově k uctění 80. a 70. narozenin svých rodičů pro chudou mládež zdejší školy 1000 Kč. Šlechetným dárcům, bývalým žákům smiřické školy vysloven zasloužený dík.
13. března sehrála odpoledne a večer v Městské dvoraně Jednota divadelních ochotníků Jirásek F. H. Šaldy komedii "Dítě”. Pohostinsky vystupovali v této hře členové Národního divadla v Praze Eva Vrchlická a Eduard Kohout.
20. března sehrál Vzdělávací a zábavní spolek "Osvěta” v Městské dvoraně za režie Jaroslava Petrýdesa hru "Čertova krčma” od Josefa Mikšička.
2. dubna oslavila místní osvětová komise památku 100. výročí úmrtí největšího hudebního skladatele světa Ludvíka van Beethovena koncertem Královéhradeckého kvarteta, jež zahrálo v Městské dvoraně některé z jeho skladeb.
10. dubna sehrála místní Jednota divadelních ochotníků Jirásek Vrbského hru "Šofér”.
24. dubna sehrála Skupina sdružení katolické mládeže pro Smiřice a okolí v Městské dvoraně dětskou divadelní hru "Revoluce v Hastrmanově”.
1. května na oslavu Svátku práce uspořádala odpoledne místní politická ordinace čsl. sociální demokratická na prostranství u školy veřejný tábor lidu. Slavnostní proslov přednesl redaktor Koranda z Prahy. V týž den večer sehrál v Městské dvoraně dramatický odbor místní Dělnické tělocvičné jednoty za režie Josefa Šedy divadelní představení hry "Purpurové domino” od Karla Fořta.
7. května pořádala místní osvětová komise Slavnostní večer k poctě prvého prezidenta republiky prof. dr. T. G. Masaryka, na němž promluvil o oslavenci profesor Bohdan Dobiáš z Hradce Králové. O zdar slavnosti přičinil se i 35 členný sokolský hudební kroužek, který za řízení továrníka Jiřího Lefnara zahrál symfonickou báseň Bedřicha Smetany “Z českých luhů a hájů” a B. Leopolda směs národních písní "Praha”. Mužský sbor Pěvecké jednoty Hanka zapěl sbor "Probuzení” od Karla Bendla a Jednota divadelních ochotníků Jirásek zahrála slavnostní scénu "Vlast trpící a vítězná” od Ed. Šimka (Večer tento byl předvolební - konal se před volbou prezidenta republiky, jež stanovena na 27 květen 1927.)
27. května 1927 zvolen byl opět prezidentem Československé republiky dr. Tomáš Garrigue Masaryk. V našem městě zavládlo po této zvěsti radostné nadšení a domy obyvatelů ozdobeny prapory. O 4. hodině odpolední zastavena byla práce v továrnách a veškeré dělnictvo spolu se všemi vrstvami obyvatelstva za účasti hudby uspořádalo průvod od radnice městem k nádraží, kde ke shromážděným asi dvěma tisíců účastníků a významném výsledku volby a znovuzvolení prezidenta dr. T. G. Masaryka promluvil učitel zdejší školy a ruský legionář František Moník. Nově zvolenému prezidentovi republiky T G Masarykovy provolána “Sláva”, načež zapěním státní hymny slavnost tato byla skončena.
4. červen (sobota) zapsán je v kronice černým písmem živelní pohromy. Již odpoledne byly zjevny příznaky blížící se bouře, která mezi 5. a 6. hodinou odpolední s hrůzným krupobitím snesla se nad Smiřicemi. Ostré kusy ledu, některé větší vlašského ořechu, ničily po delší dobu polní úrodu, ovocné stromoví a majetek obyvatelů. Na tisíce okenních tabulí padlo za oběť zhoubnému krupobití. Nebylo domu, ve kterém by nebylo škody; zvláště v továrnách, škole, mlýně, sklenicích a pařeništích bylo rozbito množství skla. Hmotná škoda na majetku byla veliká.
7. června odpoledne v sále u Andrejsků pro mládež a 8. června večer v Městské dvoraně pro dospělé pořádala místní osvětová komise na paměť 10. výročí vítězné bitvy československých legionářů u Zborova přednášku přímého účastníka učitele zdejší školy a kapitána ruských legií Josefa Rezka. Přednáška oživena byla světelnými obrazy a těšila se hojné účasti četného obecenstva.
5. července uspořádala místní osvětová komise za spoluúčastí okolních obcí na Chlomku u Habřiny na oslavu památky Mistra Jana Husa veřejný tábor lidu. Slavnostní řeč proslovil tajemník města Josefova František Stejskal.
6 července k uctění památky Mistra Jana Husa sehrál Vzdělávací a zábavní spolek Osvěta v Městské dvoraně pod protektorátem místní osvětové komise obraz z doby husitské "Pro kalich Páně” (Za Krčín Jaroměř) od Jana Berana.
17. července pořádaly spolky: Tělocvičná jednota Sokol, Jednota divadelní ochotníků Jirásek a Pěvecká jednota Hanka společně slavnost Dětský den v zámeckém parku. Hned odpoledne po zahájení slavnosti spustil se prudký dlouhotrvající déšť a spolu s velkou bouřkou slavnost tuto pečlivě a s nákladem připravovanou překazil. Náhradní koncert uspořádán narychlo odpoledne v Městské dvoraně, kam se důkladně promoklí účastníci uchýlili. Bouřka v týž den nadělala v místě i okolí hodně škod. Na několika místech ve Smiřicích “uhodilo”: do domu pí. Hojné čp. 315 sjel blesk do komínu, který poškodil a rovněž tak i střechu; doma odpočívající pí. Hojná byla bleskem omráčena. V budově firmy Ed. Ad. Mallburg sjel blesk do přijímací rozhlasové stanice ředitel lihovaru Pavla Winternitze.
1. září 1927 stal se definitivním ředitelem obecné a měšťanské školy zdejší odborný učitel a dosavadní zatímní ředitel K. Doležal.
4. října přibyl do Smiřic ministr veřejných prací dr. František Spina a ministr národní obrany František Udržal jako účastníci pojížďky po středním Labi od Mělníka až po přehradu a nádržku u Krausových bud. Ministři s odbornými úředníky svými v čele se sekčním šéfem ing. Schumandlem shlédli práce regulační. Pojížďky na 28 autech účastnili se též zemský president dr. Kubát, vícepresident Bienert, za kancelář presidenta republiky ministerský rada ing. Člupek. Dále byli i v průvodu předseda obchodní komory pražské Grossmann, senátoři Havlena, dr. Reyl a Rybka, poslanci Beran, Bradáč, ing. Černý jako předseda Východočeského svazu elektrárenského, ing. Dostálek, dr. Hnídek, ing. Hrdina, Košek, Koudelka, Prokůpek a dr. Samek a zástupcové tisku. Město bylo slavnostně na počest vzácných hostí vyzdobeno prapory.
5. října usneslo se obecní zastupitelstvo na zrušení ročního příspěvku Kč 100,-, který byla obec povinna platiti zámeckému kaplanu ve Smiřicích podle nadační listiny.
(O změnu tekstu nadační listiny zažádalo město zemskou politickou správu v Praze.)
(Zamítnuto. Viz zápis ke 4 dubnu 1933!)
5. října usneslo se obecní zastupitelstvo na zakoupení stodoly na obci od pí. Řehákové z Předměřic za Kč 12 000,-. Kupní smlouva byla schválena smiřickou městskou radou 22. listopadu 1927.
10. října došlo na odbočce dráhy ve Smiřicích v 6 hod. 16 minut ráno k lehké srážce vlaků č. 611 s vlakem místní dráhy č. 4201. U vlaku č. 611 byly poškozeny čtyři vozy, u vlaku č. 4201 pouze stroj, který však zůstal jízdy schopným.
16. října konány ve Smiřicích volby do obecního zastupitelstva, při nichž byly odevzdáno: politické straně čsl. sociální demokratů 556 hlasů (obdržela 13 mandátů), straně živnost.- obchodnické 224 hlasy (5 mandátů), čsl. straně lidové 197 hlasů (5 mandátů), čsl. straně národních socialistů 178 hlasů (4 mandáty) a čsl. straně národních demokratů 125 hlasů (3 mandáty).
28. říjen oslaven byl v předvečer slavnosti průvodem; průvod, v němž bylo neseno mnoho lampionů, šel od Pácaltových (z kopce nad žel. tratí- pozn. P.) s hudbou městem až k radnici, kdež uspořádán tábor lidu, na němž o významu Dne svobody promluvil učitel František Moník. 28 října konán ráno obvyklý "budíček” městské hudby. Večer uspořádala místního světová komise za součinnosti místních spolků slavnostní akademii, při níž kromě allegorií, státních hymen, recitací, cvičení s puškou, hudebních čísel, sehrány byly též historická hra o jednom dějství “Z těžkých dob” od A. Kučerové-Fišerové a “Slavnostní scéna s apotheosou Pohádka o štěstí“ od Viléma Skocha.
29. října při ustavující schůzi obecního zastupitelstva smiřického zvolen byl starostou města učitel zdejší školy František Moník, I. náměstkem Václav Černý, malíř pokojů, II. náměstkem Rudolf Macura, oficiál čsl. státních drah, do městské rady: Theodor Čermák, ing. Jan Fiala, Jan Filip, Karel Horák, Štěpán Janda, Václav Semrád a Josef Strejček. Členy obecního zastupitelstva jsou: Jindřich Günther, Josef Hanka, Hynek Hlavatý, František Hnik, František Holeček, Vendelín Isaides, Josef Jech, Ludvík Ježek, Josef Jilovský, Václav Klimeš, Josef Kodyš, Bohdan Kopal, Jiří Lefnar, Matěj Sedláček, Anna Siberová, Josef Šeda, Jan Šturm, Oldřich Šubrt, Karel Voltr a Václav Volt.
20. listopadu sehrály sdružené místní spolky Tělocvičná jednota Sokol, Jednota divadelních ochotníků Jirásek a Pěvecká jednota Hanka divadelní hru se zpěvy "Dědečkovy housle” od Jaroslava Rudloffa s hudbou Em. Starého. Tatáž hra byla hrána ve Smiřicích Pěveckou jednotou Hanka již v roce 1922.
29. listopadu daroval Rudolf Steinský (továrník v Černožicích n./L. zdejší školní kuchyni dar 500 Kč.
8. prosince Jednota divadelní ochotníků Jirásek v Městské dvoraně divadelní hru “Zabitý” od Olgy Scheinpflugové. Pohostinsky vystoupila v této hře členka Národního divadla v Praze pí. Bečvářová.
14. prosince uspořádala místní tělocvičná jednota Sokol v sále u Andrejsků na oslavu 60. narozenin básníka Petra Bezruče programový večírek s přednáškou, recitačními, zpěvnými a hudebními čísly. Výtěžek tohoto podniku věnován na vánoční nadílku Národní jednoty severočeské.
21. prosince 1927 založena byla "Místní organizace Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu ve Smiřicích, okres Jaroměř”. V době založení čítala 12 členů a prvním jejím důvěrníkem se stal Josef Rezek, učitel ve Smiřicích.
24. prosince na Štědrý den odpoledne poděleno bylo 92 chudých smiřických dětí v zasedací síní radnice za přítomnosti starosty města, členů obecního zastupitelstva, chudinské komise a sboru učitelského obuví, šatstvem, flanelem na prádlo, pečivem a ovocem v úhrnné ceně Kč 6 816,-. Také řada starých chudých a práce neschopných příslušníků smiřických byla v tento den péčí obecní chudinské komise víc s nimi tady obdarována.
V tomto roce byla při místním politické ordinaci čsl. sociální demokratické založena ”Sekce sociálně demokratických žen”.
V roce 1927 byly promítnuty v biografu místní tělocvičné jednoty Sokol 74 filmy, z nichž bylo 12 českých, 9 dětských a 1 kulturní.
Zima v roce 1927 vykazovala s počátku velmi studené mrazy, jež dosáhly nejvyšší míry před vánocemi. Po krátkém polevení o vánocích počaly mrazy znovu, avšak nebyly již tak silné a záhy byly vystřídány teplejším počasím.
V roce 1927 (30. října) uspořádala Národní jednota střelecká ve Smiřicích pohostinské vystoupení Dramatického odboru “Máj” z Jaroměře, který v Městské dvoraně sehrál operetu "Újezdská kasárna”.