Vlevo: Podobizna paní senátorky F. F. Plamínkové
Františka Plamínková (1875-1942), učitelka, organizátorka ženského hnutí, předsedkyně Ženské národní rady (1923-1942) a senátorka (1925-1939).
Obraz byl namalován ve 30. letech 20. století.
Vpravo: MUDr. Anna Honzáková (1875-1940), první lékařka, která promovala na
Univerzitě Karlově. Jako první žena v Čechách si otevřela soukromou lékařskou ordinaci.
Obraz byl namalován až po jejím úmrtí v roce 1943.
Za foto obrazu z knihy, upozornění na stránku iforum.cuni.cz/, ze které je další obrázek, a konečně i za oba popisy děkuji paní Uhrové.
Eva Uhrová ve svém článku na
--- této stránce --- píše o dnu, jež předcházel tomu, kdy Františku Plamínkovou zatklo gestapo:
.... Jejím posledním dnem volnosti byla středa 10. června 1942. Lidé již přibližně věděli, k jaké noční hrůze došlo v Lidicích. Toho odpoledne přišla ze svého nového domova v Dolních Mokropsech do Dobřichovic, ke své nejlepší kamarádce Albíně Honzákové, bývalé profesorce Minervy. Vzala to k ní pěšky. Dorazila svěží a zdatná. V rozhovoru, zatímco se kochaly krásami barevných růží, Františka Plamínková prohodila, že čeká, brzo-li pro ni přijdou. ...
O Františce Plamínkové se víc dočtete v knize Evy Uhrové
Radostná i hořká Františka Plamínková.
Alenka Lebfeldová se narodila 27.4.1927 ve Smiřicích. Byla dcerou z prvního manželství říšského Němce Aloise Lenfelda, vrchního účetního u firmy Malburg, zaníceného nacisty a vedoucího smiřického NSDAP.
Alenka byla velmi hezká dívka. Ve 12 letech jí bylo změněno jméno na Annemarie. V červenci 1944 spáchala sebevraždu - utopila se v Labi. Čekala dítě a nebyla vdaná, otec jí kvůli tomu dělal zle (snad akce "Kind für Führer"..)
Alois Lenfeld byl za války členem tříčlenné správní komise, která spravovala město. Na konci války odjel s ostatními Němci a již o něm nebylo slyšet.
Dle vzpomínek pamětníků sestavil Ing. Milan Plšek, 18.3.2012

Předlohou posledního, nedokončeného obrazu byl Bohumil Klíma.
Narodil se 18.5.1921 ve Smiřicích. Od 19 let žil v Praze, ve 20 letech se oženil a bydlel u Karla Sladkého ve Vysočanech. Později si našel byt na Žižkově. Se svou ženou, která zemřela v 38 letech, měli dceru, později provdanou do Litoměřic.
Kvůli nemoci přišel ve 40 letech o nohu, nosil protézu.
Ve svých 50 letech (kolem r. 1970-71) se vrátil do rodných Smiřic, kde mu jeho sestra sehnala bydlení v nájmu u H. Šrámkové - spolu si velice dobře rozuměli. V červenci 1971 ale malířka odešla do domova důchodců v Hradci Králové a obraz b. Klímy již nedomalovala.
Obraz uchovávala paní Marta Herzigová, rozená Klímová - sestra pana Klímy.
Ing. Milan Plšek - 18.3.2012