Kronika města Smiřic - II. díl, rok 1916
Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové
Rok 1916
Rozpočet obecní na rok 1916 vykazoval:
příjem v částce K 19 199,44
vydání v částce K 29 900,72
jevilo se tudíž schodek K 10 701,28,
který byl hrazen 40% přirážkou k daním přímým.
Rozpočet školní vykazoval schodek ve výši K 13 949,92,
který byl uhrazen 35% školní přirážkou k přímým daním.
Rozpočet ústavu chudých jevil:
příjem K 1 860,95
vydání K 1 905,95
schodek K 45,-
1. - 3. února proveden opětný soupis zásob obilí ve Smiřicích, při němž 3 učitelé zdejší školy jako komisaři účinkovali.
V roce 1916 na vyzvání vojenské správy počali v sušárně firmy J. Lefnar sušiti pro vojenské účely (pro krmení koní) kukuřici v klasech. Kukuřičné klasy docházely ve vagonech z Uher. Často došly plesnivé, neboť byly nakládány vlhké, náklad se zapařil a zkazil se; to však nevadilo. Klasy se sypaly z pytlů do řezačky, výtahem šla tato surovina na sušárnu a při mírném ohni (vytápěno koksem) se sušila. Takto usušená kukuřice se posílala podle daných k dispozici k mletí.
8 února asi o 1 11. hod. več. vznikl ve mlýnici (čekanky) požár. Naštěstí zásoby kukuřičných klasů byly ve skladišti mimo hlavní budou, jež celá lehla popelem i se sušárnou. Zde shořelo asi půl vagonu kukuřice. Parní stříkačka prokázala při tomto ohni vydatnou službu (po prvé u většího požáru). Škoda byla kryta pojištěním.
Kukuřice byla pak firmou J. Lefnar až do znovuzřízení sušárny sušena na pivovarském hvozdě zdejšího císařského velkostatku, kam byla převezena jen řezačka. Práce tak nerušeně pokračovala.
Za světové války z nařízení a pod dozorem byly v továrně firmy Ed. Ad. Malburg ve velkém vyráběny přípravky k výrobě třaskavin.
14. - 17. března vykonán ve Smiřicích úhrnný soupis zásob bramborů a výkaz obilin a meliva.
6. března přejmenováno bylo dosavadní náměstí Riegrovo na "Náměstí císaře a krále Františka Josefa I.” dosavadní “Lipová ulice” přes váha "Třídou arcivévody Karla Františka Josefa".
Dne 19. března 1916 zatloukány hřeby v „Štít města Smiřic v železe“ ve prospěch místních vdov a sirotků po padlých vojínech.
Slavnosti této v Městské dvoraně zúčastnilo se 41 místních spolků a korporací, z nichž mnohé dostavily se i s prapory.
V háji květin umístěna byla socha panovníkova, zdobená kolem závěsy v barvách říšských a zemských a korunou císařskou ve výši. „Štít města Smiřic“ ověnčen chvojím a stuhami.
Cena hřebu: 20 h - 1 K - 2 K - 10 K.
21. března konána slavnost zatloukání hřebů v tento štít školní mládeži smiřickou.
Úhrnný čistý příjem této slanosti byl 3 007 K 64 h. “Štít města Smiřic v železe” fotografován, snímek byl zaslán ilustrovaným časopisům a použít k provedení pohlednic.
19. - 6. dubna nákladem obce smiřické záslužným přičiněním Edvarda Veselovského rozšířen libosad před školou o pozemek, získaný koupí staré stodoly Malburgovy, jež byla rozbořena a na pozemku tom, řádně upraveném, ve zmíněné dny vysázeny stromy a keře na paměť nynější válečné doby.
30. dubna zaveden v Rakousko-Uhersku t. zv. “letní čas”, v kterýžto den posunuta hodinová ručička o 11. hodině noční na hodinu 12.
30. dubna - 7 května v "Týdnu Červeného kříže" konány "Odštěpným spolkem Červeného kříže pro Smiřice a okolí" sbírky a odvedeno k témuž účelu úhrnem 667 K 96 h.
4. května upsáno bylo městem Smiřice mi na IV. válečnou půjčku K 30 000,- a zbytek ze společné nadace MUDr. F. V. Hansy pro Smiřice a Holohlavy ve výši K 6 000,-.
8. - 13. května upsáno na 4. válečnou půjčku školní mládeží a učitelským sborem smiřickým K 1 900,-. Dne 9. května upisováno na 4. válečnou půjčku pochůzkou ve městě ve 4 skupinách dům od domu a získávání upisovatelé.
8. června zasláno ze Smiřic za rozprodané odznaky "Válečného kmotrovství" 16 K.
17 června provedena ve městě a škole zdejší druhá sbírka vlny a kaučuku pro válečnou pomocnou péči, jež vynesla 21 pytel těchto látek ve váze 61 kg.
19. - 30. června byla škola smiřická ve službě a válečné pomocné akce "Zlato za železo” a sebrano 47 zlatých a stříbrných předmětů.
26. června - 6 července sbírán cín a olovo pro válečné účely po Smiřicích i ve škole a sbírka tato vynesla úhrnem 6,20 kg těchto kovů.
3. června - 5 července konána sbírka ve městě a škole darovaných odložených časopisů a knih i obrázkových pro četbu vojínu v nemocnicích a odevzdáno obecnímu úřadu ve Smiřicích 71 knih a časopisů.
11. července sebráno a nasušeno 6 kg listí ostružinového a jahodového jako náhražka čaje pro vojíny na poli válečném.
12. července zasláno sbírkou žákyň po městě vyzískaných 25 K "Korunovému fondu žen".
16. července vybubnována obecním strážníkem po celém městě výzva o útulku pro mládež v letošních prázdninách za dozoru učitelstva. Výzva neměla výsledku, nikdo se do útulku nepřihlásil.
13. a 14. srpna k uctění 86. narozenin panovníkových provedena dívkami zdejší školy sbírka po městě ve prospěch místních vdov a sirotků po padlých vojínech, čímž získáno 84 K 60 h k témuž účelu.
21. září podal Jan Juliš, vážený dlouholetý starosta města zdejšího, resignaci na úřad starostenský z důvodu vysokého stáří a chatrného zdraví. Resignace tato byla z uvedených důvodů jak od obecního zastupitelstva, tak od okresního hejtmanství přijata a vedením obecních záležitostí pověřen náměstek starosty města MUDr Antonín Hrubý.
1. - 8. října při "Obětních dnech" ve prospěch péče o válečné poškozence (invalidy), o tuberkulosní a vojenský vdovčí a sirotčí fond vytěženo 740 K 12 h.
12. - 21. října prodávány nálepky na dopisy, vydané k vlasteneckým účelům a utrženo za ně 4 K.
25. října - 4 listopadu sebráno žactvem po městě mimo 35 K 50 h na hotovosti též 413 kg ovoce a zeleniny pro vojenské nemocnice. Tyto poživatiny zpracovaly místní paní a dívky v obecní kuchyni a k témuž účelu zaslaly.
30. října vynesla sbírka skartovaného papíru ve městě 64 kg, jež zaslány válečnému pomocnému úřadu c.k. ministerstva vnitra ve Vídni.
1. a 2. listopadu rozprodaly smiřické školní dítky za 76 K 83 h dopisnic "Štítu města Smiřic v železe" ve prospěch vdov a sirotků po místních padlých vojínech.
5 listopadu zemřel náhle ve Smiřicích v činné službě vojenské srdeční mrtvicí odborný učitel zdejší měšťanské školy chlapecké František Řezníček. K uctění jeho památky založil smiřický sbor učitelský z dobrovolných darů a různých dobročinných sbírek "Fond odborného učitele Františka Řezníčka ve Smiřicích" pro chudého a pilného žáka zdejší školy měšťanské.
Fond činil 308 K 91 h .
7. listopadu proveden soupis zásob bramborů u pěstitelů zdejších a v obchodech.
9. listopadu zaslána 4. sbírka sušeného ostružinového listí ve váze 4,10 kg na čaj pro vojíny v poli válečném.
21. listopadu zemřel v zámku schönbrunnském panovník říše rakousko-uherské císař František Josef I. a na trůn nastoupil císař Karel I.
23. listopadu upsáno městem Smiřicemi podle usnesení obecního zastupitelstva na V. válečnou půjčku K 30 000, jež byly vypůjčeny od místní městské spořitelny.
23. a 24. listopadu proveden po městě nový soupis zásob bramborů.
2. - 6. prosince upisováno po městě i ve škole na V. válečnou půjčku. U psáno ve městě 28 600 K, ve škole 2 150 K; úhrnem 30 750 K.
9. prosince nařízena byla na všech školách oslava dobytí Bukurešti v Rumunsku a povolena školní prázdnina.
20. prosince rozprodáno ve Smiřicích za 6 K vánočních válečných dopisnic.
24. prosince bylo doručeno proti potvrzení 15 železných prstenů akce "Zlato dal jsem za železo".