Kronika města Smiřic - II. díl, rok 1920

Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové

Zpět na hlavní stránku        Rok 1919        Rok 1921        Smiřické kroniky



Rok 1920


Rozpočet obecní na rok 1920 vykazoval:
    příjem v částce Kč 30 000,40,
    vydání v částce Kč 83 354,68,
    a jevící se schodek Kč 53 354,28
    byl hrazen 162% přirážkou k daním přímým a 40% přirážkou k dani činžovní.

Rozpočet školní jevil:
    příjem ve výši Kč 917,08,
    vydání Kč 34 425,64,
    a vykazuje tudíž schodek Kč 33 508,56,
    který byl kryt 75% přirážkou k daním přímým .

Rozpočet ústavu chudých vykazoval:
    příjem Kč 3 954,-,
    spotřebu Kč 4 110,-
    a jeví tedy schodek v čase Kč 156,-.

7. ledna odevzdal Josef Šmejda, dámský krejčí na odpočinku ve Smiřicích, dar syna svého Josefa Šmejdy, ciseléra a zlatotepce v Trondhjemu v Norsku Kč 1 250,- pro chudé a pilné dítky smiřických škol na rozdělenou. Za přítomnosti rodičů a otce dárcova Josefa Šmejdy bylo z tohoto daru poděleno v neděli 8 února 25 chudých žáků po 50 Kč. Ředitel školy František Preininger vzpomněl při tom štědrého dárce Josefa Šmejdy jako velmi hodného a plného žáka zdejší školy, který svým přičiněním, pracovitosti a šetrností stal se v Norsku zámožným, přičemž nezapomněl na školu smiřickou, jež mu dala základ k blahobytu, a na její chudé žactvo.

18. ledna uspořádala místní polit. organizace sociálně-demokratická v sále hotelu Andrejsek velmi četně navštívenou veřejnou schůzi, na níž o politické situaci v Československé republice promluvil Dr. František Soukup z Prahy.

Sedmé února pořádala místní osvětová komise v Městské dvoraně přednášku "O Boženě Němcové”. Přednášel profesor Ladislav Piazza z Jaroměře.

27. února obdržela místní odbočka Čsl. Červeného kříže (definitivně ustavena byla teprve 21 března 1920) veliký dar od amerických Čechoslováků a Amerického Červeného kříže podle poukazu divize Červeného kříže v Praze k rozdělení pozůstalým po padlých místních vojínech, sirotkům, invalidům a rodinám legionářů doposud na Sibiři se nacházejících.

27. února usneslo se obecní zastupitelstvo aby na obecní hřbitov, na nějž dosud byli pochovávání pouze obyvatelé vyznání v římsko-katolického, mohli býti pochovávání všichni obyvatelé zdejšího města bez rozdílu náboženského vyznání.

29. února 1920 přijalo revoluční Národní shromáždění novou definitivní ústavu republiky Československé, podle níž byly 18. a 25. dubna t.r. vykonány volby do Národního shromáždění a 27. května t.r. volen prezident republiky.

4. března pořádala místní osvětová komise v Městské dvoraně přednášku “K 70. narozeninám prezidenta republiky dr. T. G. Masaryka”. Místo onemocnělého dr. Františka Drtiny proslovil přednášku dr. Antonín Uhlíř. Při této přednášce sebráno bylo na dobrovolných příspěvcích pro plebiscitní komisi na Těšínsku Kč 331,68.

7. března v úctě a dětinné lásce ke svému tatíčkovi presidentu dr. Tomáši G. Masarykovi v den jeho 70. narozenin vzpomněla smiřická mládež dětí strádajících na Těšínsku a dobrovolně ráda věnovala "Českému srdci pro Slezsko" ve Slezské Ostravě Kč 157,94.

7. března u příležitosti 70. narozenin prezidenta republiky Dr. T. G. Masaryka konána byla slavnostní schůze obecního zastupitelstva města Smiřic, při níž slavnostní projev přednesl starosta města František Vít. Ze schůze této byl oslavenci poslán blahopřejný telegram.

21. března založen byl "Spolek Červeného kříže pro Smiřice n./L. a okolí”. Předsedou jeho zvolen byl MUDr. V. Pultr ze Smiřic.

25. března pořádala místní organizace čsl. národně demokratické politické strany přednášku redaktora Aloise Hajna na námět “Základy demokratické republiky”.

27. března uspořádala místní tělocvičná jednota Sokol přednášku vrch. inspektora K. Dvořáka "Slovenskem do Vysokých Tater”.

Na jaře velkou vodou byl pobořen okresní most na silnici “oborské” k Čibuzi.

18. a 25. dubna konaly se podle nové definitivní ústavy republiky Československé, vyhlášené 29 února 1920, prvé volby do Národního shromáždění. Ve volbách do poslanecké sněmovny obdrželi ve Smiřicích: čsl. sociální demokraté 486 hlasů (do senátu 431 hlas), čsl. národní demokraté 198 (180), čsl. strana lidová 172 (164), čsl. živnostníci 112 (128). čsl. národní socialisté 112 (92), čsl. strana soc. lidu pracujícího (Modráček a Hudec) 19, židovské strany 9 (7), republikáni 6 (13) svaz německých rolníků 2 (1) němečtí křesťanství socialisté 1, německé volební souručenství 1 (1).

21. dubna sehrána dramatickým kroužkem místní organizace čsl. národních socialistů v Městské dvoraně veselohra K. Fořta "Pepínčina první láska”.

27. dubna upsáno obci smiřickou na 4,5% státní prémiovou půjčku republiky Československé Kč 20 000,-, kterážto částka opatřena výpůjčkou od místní městské spořitelny.

1. května oslaven byl Svátek práce místní organizaci čsl. sociální demokratů, jež uspořádala veřejný tábor lidu u školy. Slavnostní řeč přednes ředitel okresní nemocenské pojišťovny z Hradce Králové Karel Tomášek.

9. května konáno na hřišti u školy veřejné cvičení IV. okrsku sokolské župy Podkrkonošské - Jiráskovy, jehož se zúčastnily sokolské jednoty z Jaroměřska, Josefovska a Smiřicka.

15. května sehrál dramatický kroužek "Sokola” veselohru F. H. Svobody "Poslední muž”.

23. května přednášel ve Smiřicích magistrátní rada JUC. F. O. Beneš z Prahy na námět "Jak Francie za války trpěla a jak vítězila”.

27. května zvolen byl nově ustaveným Národním shromážděním opět presidentem republiky profesor Dr. Tomáš G. Masaryk. Občanstvo s radostí vzalo zprávu o jeho znovuzvolení na vědomí.

Do 12. června 1920 (od 4 prosince 1919) rozdáno z darů americké mise 145 zdejším dětem úhrnem na 15 000 svačin.

3. července pořádala místní osvětová komise oslavu památky Mistra Jana Husa, na níž přednášel univerzitní profesor J. V. Šimák z Prahy.

12. července usneslo se znovu obecní zastupitelstvo jednomyslně, aby obec Smiřice ke zřízení státní rolnické školy ve Smiřicích věnovala na adaptaci zámecké budovy, v níž má jmenovaná škola býti umístěna, jednou pro vždy Kč 30 000 a aby na náklady věcné ročně přispívala částkou Kč 2 000,-(Viz. usnesení obecního zastupitelstva ze 7 srpna 1919!)

2. srpna uspořádala místní Dělnická tělocvičná jednota své první místní veřejné cvičení na hřišti u školy. Slavnost byla zahájena slavnostní průvodem, který od Balašových procházel městem. Na cvičišti proslovil přednášku vychovatel DTJ Václav Klimeš, načež následovalo veřejné cvičení.

24. - 25. srpna uspořádala místní tělocvičná jednota Sokol výstavku památek ze života sibiřských legionářů.

29. srpna sehrána dramatickým kroužkem čsl. národních socialistů hra "Lešetínský kovář” od Ed. Šimka (zpracováno podle stejnojmenné básně Svatopluka Čecha).

4. září darovalo předsednictvo nemocenské pokladny živnostensko-pomocnických pracovníků na školní pomůcky pro žactvo místních škol Kč 1 000,-.

6. září pořádala jednota Sokol přednášku F. Eliáše "O Těšínsku”.

16. září usneseno obecním zastupitelstvem, aby obecní válečné půjčky v nominelní hodnotě K 40 000,- a válečné půjčky nadace MUDr. F. Hansy v nomin. hodnotě K 76 000,- bylo použito při upisování IV. státní půjčky Československé republiky.

3. září podepsán byl obecním zastupitelstvem, městskou radou, místními spolky a korporacemi protest proti odtržení Těšínská od Československé republiky.

10. října sehrána byla dramatickým kroužkem čsl. národních socialistů v Městské dvoraně pro mládež hra "Pro tatíčka presidenta” od Jaroslava Průchy. Režii měl Jar. Petrýdes. Z výtěžku tohoto představení věnováno bylo Kč 500,- na zakoupení dvou map Československé republiky pro zdejší školu a Kč 100,- pro postavení pomníku prvému prezidentu republiky prof. dr. T. G. Masarykovi ve Smiřicích.

28. října oslaveno druhé výročí osvobození vlasti naší důstojně smiřickým občanstvem i školou, kde sebráno bylo ve prospěch české zemské komise pro péči o mládež Kč 67,24. V předvečer státního svátku proslovil v Městské dvoraně slavnostní přednášku "O Československé republice” poslanec dr. Antonín Uhlíř. 28. října odpoledne konána veřejná schůze, na níž o významu tohoto dne přednášel poslanec Chalupa.Večer pak sehrál dramatický kroužek Sokola divadelní představení "Gazdina roba”, drama od Gabriely Preisové.

1. listopadu počalo se vyučovati náboženství československému pro 74 dítky obecné a měšťanské školy smiřické.

11. listopadu vzpomněla místní osvětová komise 300leté památky tragédie bělohorské. V Městské dvoraně proslovil přednášku na námět "Habsburk, Bílá hora, Řím” farář církve československé B. Hnízdo ze Dvora Králové n./L.

14. listopadu oslaveno 250. výročí smrti velikého učitele národů Jana Amose Komenského. Místní osvětová komise pořádala v tento den v Městské dvoraně slavnost, jejímž středem byla přednáška odb. učitele Jana Díveckého z Hradce Králové "O životě, činnosti a zásluhách J. A. Komenského a jeho význam pro národ československý a lidstvo vůbec” .

16. listopadu daroval Pavel Winternitz, ředitel lihovaru ve Smiřicích, 500 Kč nejchudšímu žactvu zdejších škol k vánoční nadílce.

21. listopadu otevřena ve Smiřicích slavnostním způsobem dvouletá státní rolnická a dvouletá odborná hospodářská (dříve t. zv. zimní) škola a zahájena v slavnostní síni zámecké budovy zdejší, kde tyto školy jsou umístěny, a na vyzdobeném nádvoří zámeckém.
    Slavnost konána za hojné účasti občanstva, zástupců ministerstvo zemědělství, zemské a okresní správy politické, poslanců a zástupců samosprávných úřadů, okresů a obcí, rolnictva z okolních i vzdálených obcí, místních a okolních spolků a korporací. Slavnosti řeč proslovil předseda okresní správní komise v Jaroměři Vojtěch Prokop, rolník z Holohlav.
    Nová škola, opatřená nejdůležitější inventářem a pomůckami, počala vyučování 25. listopadu 1920 v zimní hospodářské škole, do níž bylo zapsáno 36 žáků a 21. prosince 1920 ve státní rolnické škole, v níž bylo zapsáno 20 žáků.
    Ředitelem školy ustanoven Václav Urbánek, interními profesory Jan Chvátal a Karel Homola. Jako externí síly vypomohli ochotně členové učitelského sboru měšťanské školy smiřické. Při škole zřízen byl i žákovský internát.

28. listopadu na pozvání dramatického kroužku místní jednoty sokolské sehráli v Městské dvoraně jaroměřští studenti divadelní hru "Chroust” od spisovatele Jiřího Mahena.

6. prosince prohlašuje okresní školní úřad ve Dvoře Králové n./L. měšťanskou školu chlapeckou ve Smiřicích za místní a nikoliv za obvodovou.

10. a 12. prosince pořádala místní tělocvičná jednota Sokol v Městské dvoraně na oslavu dvacetiletého cvičení žen ve zdejší jednotě VII. tělocvičnou besedu.

18. prosince přednášel ve Smiřicích na pozvání místní politické organizace Československých národních socialistů poslanec Netolický na námět "O cestě kolem světa”.

26. prosince provedena byla žákyněmi zdejší měšťanské školy sbírka (koleda) po městě ve prospěch Masarykovy ligy proti tuberkulose a sebráno úhrnem Kč 843,35.