Kronika města Smiřic - II. díl, rok 1921

Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové

Zpět na hlavní stránku        Rok 1920        Rok 1922        Smiřické kroniky



Rok 1921


Rozpočet obecní na rok 1921 vykazoval:
    příjem v částce Kč 53 802,54,
    vydání Kč 123 261,43,
    jevil se tudíž schodek Kč 69 458,89,
    který byl hrazen 170% přirážkou k daním přímým a 47% přirážkou k dani činžovní.

Rozpočet školní vykazoval:
    příjem Kč 1 095,60,
    spotřebu Kč 64 402,33
    a jevící se schodek Kč 63 306,73
    byl kryt 110% přirážkou k daním přímým.

Rozpočet ústavu chudých jevil:
    příjem Kč 9 828,79,
    vydání Kč 9 840,-,
    vykazuje tady schodek Kč 11,21.

5. ledna zaslal rodák smiřický Josef Šmejda ciselér a zlatotepec v Trondhjemu v Norsku, Kč 693,80 na cestovní stipendia dvěma pilným žákům měšťanské školy zdejší, která jim při konci školního roku na prázdniny mají býti udělena.

19. ledna konala se I. řádná valná hromada “Místního sdružení Volné myšlenky ve Smiřicích”. Prvním předsedou Zvolen byl místní zahradník Svatomír Reitmajer, jednatelem učitel Emil Štupl, pokladníkem Josef Dolenský. - Činnost Volné myšlenky ve Smiřicích zanikla v roce 1925.

8. února uspořádala zdejší pěvecká jednota "Hanka” pěvecký večer ve prospěch Československého Červeného kříže.

16. - 19. února konalo se všeobecné sčítání lidu s následujícími výsledky ve Smiřicích:
    Město Smiřice má 2 138 obyvatelů, a to 1 000 mužů a 1138 žen ve 258 v domech. Počet bytových stran je 598. Čechů jest 218, Němců 19 a Žid 1.
    Podle náboženského rozvrstvení: československého vyznání jest 1 031 obyvatel, římskokatolického 840, bez vyznání 181, evangelicko-českobratovského 58, židovského 15, evang.- reformovaného 6, evang.- augsburského 4 řeckokatolického 2, spiritista 1.

7. března oslaveno 71. výročí narozenin našeho prvního prezidenta a osvoboditele prof. dr. T.G. Masaryka ve městě i ve škole důstojným způsobem. Toho dne večer přednášel ve Smiřicích na námět "Národní, náboženský a sociální program Masarykův” profesor František Zábranský z Hradce Králové.

Na jaře byl opraven dřevěný most do Liebigovy třídy na což obec podle stanoveného poměru 36,1% : 63,9% přispěla ředitelství státního cukrovaru částkou Kč 1 822,52.

1. dubna ustaven byl Sportovní klub ve Smiřicích. Při ustavení se k němu přihlásilo přes 30 členů. Prvním předsedou zvolen J. Vyhnálek , úředník a jednatelem Vratislav Karpišek, úředník. Činnost spolku projevovala se ponejvíce ve hře "kopaná” a ”házená”. Za hřiště jim sloužila najatá louka "V Dubinách”. Občas pořádal spolek i Spolkové a veřejné zábavy. Činnost jeho zanikla v roce 1925, likvidoval 18. června 1930. (Při Sportovním klubu byl 13. března 1923 ustaven též dámský odbor “házené”).

21. dubna uspořádalo Místní sdružení Volné myšlenky v Městské dvoraně přednášku Leopolda Petery ze Dvora Králové n./L.. "Z hvězdných říší” (Se světelnými obrazy).

24. dubna požádala místní jednota sokolská tělocvičnou besídku dorostu.

29. dubna utopil se v mlýnském náhonu u Propílkových tříletý Ladislav Jaroš, synáček zdejšího truhláře F. Jaroše.

1. května uspořádala místní politická organisace čsl. národních socialistů pouť ke hrobu bývalého zdejšího měšťanského lékaře, lidumila a spisovatele MUDr. Ot. Jedličky na zdejší hřbitov a na něho rov položena byla kytice.

1. května oslaven byl Svátek práce místní politickou organisací čsl. sociální demokratickou, jež uspořádala u školy veřejný tábor lidu, na němž slavnostní řeč proslovil předseda Národního shromáždění poslanec František Tomášek.

15. května uspořádal spolek mládenců "Rovnost" společně se Sportovním klubem v Městské dvoraně divadelní večer, na němž za režie F. Fishmeistra sehrány byly divadelní hry "Poslední večeře” od V. Skocha a "Srážka vlaků” od K. Horkého.

18. května uspořádalo místní sdružení Volné myšlenky v Městské dvoraně pro mládež pohádkou besídku se světelnými obrazy.

10. června zemská správa politická v Praze udělila místní tělocvičné jednotě ”Sokol” po předchozím komisionelním řízení v místnostech Městské dvorany licenci biografickou.

21. června pořádala místní jednota sokolská na paměť 300. výročí popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze přednášku prof. Františka Teršla z Hradce Králové.

1. července založena byla místními legionáři "Jednota Československé obce legionářské ve Smiřicích n./L.”, která svou působnost rozšířila i na okolí. V době ustavení čítala 21 členů; prvním jejím předsedou zvolen byl učitel František Moník ze Smiřic. Spolkovou místností je hostinec "Na kopečku”.

3. července konal se ve Smiřicích krajský sjezd živnostnictva a obchodnictva, spojený s veřejným táborem na hřišti u školy, na němž na námět "Současná hospodářská a politická situace” přednášel p. Houska z Prahy.

5. července uspořádána místní osvětovou komisí za spoluúčasti všech místních spolků a okolních obcí oslava památky Mistra Jana Husa na Chlomku u Habřiny. Zúčastnilo se jí asi 5 - 6 tisíc lidí. Slavnosti řeč proslavil kpt. Radechovský z Prahy. Místními i okolními zpěváky zazpívány příležitostné sbory a nakonec byla zapálena vzpomínková hranice.

10. července uspořádán místní politickou organizaci čsl. sociální demokratickou na hřišti u školy veřejný tábor lidu, na němž přednesl hlavní zprávu náměstek starosty města Hradce Králové J. Beneš a za živnostenskou stranu odpověděl na jeho vývody p. Binter z Prahy.

9. srpna konán ve Smiřicích na hřišti u školy den dorostu a žactva IV. okrsku Jiráskovy sokolské župy Podkrkonošské, jehož se zúčastnily sokolské jednoty z Jaroměřska a Smiřicka.

20. a 21. srpna sehrál pod protektorátem městské rady kroužek přátel divadla v Městské dvoraně pohádkovou hru "Lucerna” od Aloise Jiráska. Při prvním představení pronesl proslov o životě, působení a významu Mistra Aloise Jiráska, jenž dožívá se 70. narozenin, vrchní rada finanční kontroly ing. O. Chochola.

8. září odpoledne a večer sehráno školní mládeží za vedení sl. Marie Güntherové divadelní představení "Sněhurka” od V. Baldessari - Plumlovské. Výtěžek obou představení Kč 550,- věnován byl ve prospěch vánoční nadílky smiřických sirotků.

16. září sehrál dramatický kroužek místní politické organisace čsl. národních socialistů v Městské dvoraně divadelní představení "Hrany” od Petra Fingala.

22. října bylo v biografu místní tělocvičné jednoty "Sokol” v Městské dvoraně, v níž byla zřízena k účelům biografickým projekční kabina, předvedeno zahajovací představení k němuž byl zvolen film "Černí myslivci”, zpracovaný podle románu české spisovatelky Růženy Svobodové. Dodatkem k tomuto filmu předvedeny byly i přírodní snímky "Výlet na Štrbské pleso” a "Vzácná tatranská flora”.

26. října vyhlášena byla částečná vojenská mobilizace pro nebezpeční návratu Habsburků na trůn maďarsky; když nebezpečí to pominulo, provedena byla 19 listopadu demobilizace. (Tímto opatřením byla překažena - znemožněna - druhá pohostinská hra divadelních ochotníků z Hradce Králové, kteří kromě "Vojnarky” v den státního svátku 28 října chtěli zde sehrát ještě 29 října "Pana Johanesa” od Aloise Jiráska.

28. října oslaveno důstojně III. výročí osvobození naší československé vlasti ve městě i školní mládeži. Večer byla pod protektorátem městské rady sehrána pohostinským dramatickým sdružením "Tyl” z Hradce Králové divadelní hra Aloise Jiráska "Vojnarka”.

3. října zasláno bylo ruským dětem, nouzi trpícím, prostřednictvím Dorostu Československého Červeného kříže v Praze 16 kg dětského prádla a oděvů, ušitého žákyněmi smiřickými z látek dodaných (darovaných) i koupených z darů a výtěžku loutkového divadla.

31. října vzpomenuto bylo občany smiřickými i školním žactvem zdejším 100. výročí narozenin velikého národního buditele, novináře a politika, mučedníka Karla Havlíčka Borovského.

26. listopadu pořádala místní osvětová komise přednášku ing. J. Nováka z Prahy na námět "O souostroví Tahiti”.

24. prosince byl pro chudou smiřickou mládež školní Štědrým dnem ze všech vánočních nadílek dosud nejštědřejším. Ochotnými a štědrými dobrodinci darováno na nadílku Kč 15 316, za které poděleno látkami na oděv a prádlo i obuví úhrnem 167 dětí.

25. a 26. prosince vždy odpoledne a večer sehráno školními dítkami za vedení sl. Marie Güntherové divadelní představení "Kouzelné střevíce” od Josefa Košťálka s hudbou a zpěvy od Vojtěcha Kadlece. Výtěžek představení byl věnován ve prospěch vánoční nadílky smiřické mládeže.

V roce 1921 bylo promítnuto v biografu tělocvičné jednoty "Sokol” (promítání v něm bylo zahájeno 22. října 1921 v Městské dvoraně) 9 filmů, z nichž 1 film byl český a 1 film dětský, a 7 filmů bylo původu cizího.