Kronika města Smiřic - II. díl, rok 1922
Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové
Rok 1922
Rozpočet obecní na rok 1922 vykazoval:
příjem v částce Kč 345 655,92,
vydání Kč 504 830,81
a vzniklý schodek Kč 159 174,89
a hrazen byl 125% přirážkou k daním přímým, 46% přihláškou k dani činžovní a 5% přirážkou k dani domovní.
Rozpočet Školní vykazoval:
příjem Kč 192 918,28,
vydání Kč 345 993,87,
jevil se tudíž schodek Kč 153 075,59,
který byl kryt 100% přirážkou k daním přímým a 40% přirážkou k dani činžovní.
Rozpočet ústavu chudých jevilo v tomto roce:
příjem Kč 15 233,44,
vydání Kč 13 494,-
a vykazovala tady přebytek Kč 1 739,44.
1 ledna podle smlouvy, sjednané z obcí smiřickou převzal spolek Občanská beseda funkci knihovny veřejné a obec podle smlouvy bude přispívati na udržování a rozšiřování knihovny. V tomto roce čítala knihovna tato 2 880 svazků a 245 čtenářů vypůjčilo si z ní 8327 svazků. Knihovníkem jejím bylo správce místní městské spořitelny Karel Štípek (až do roku 1931, od roku 1932 úředník též spořitelny Josef Semrád). Knihovna je umístěna v zasedací síni obecního zastupitelstva v městské radnici.
5 ledna daroval opět smiřické mládeži Josef Šmejda, rodák smiřický a ciselér i zlatník v Trondhjemu v Norsku 50 norských korun, t.j. Kč 556,50 s přáním, aby byly rozděleny při konci školního roku třem žákům III. třídy měšťanské školy k zakoupení oděvu při vstupu do života.
10 února z přebytku hospodaření místní aprovizační komise po doplnění na Kč 15 000,- z prostředků obecních zřízena byla “Nadace pro vánoční nadílku aprovizace obce Smiřic”.
13 února sehrála pěveckou Jednotou "Hanka” v Městské dvoraně vesnická historka se zpěvy "Dědečkovy housle” od Jaroslava Rudloffa s hudbou Em. Starého.
V únoru likvidoval místní odbor Českého srdce ve Smiřicích, založený 3 ledna 1918, a daroval při této příležitosti ze svého jmění Kč 220,- místním školám na zakoupení učebních pomůcek chudým žákům.
V únoru byla při místní Dělnické tělocvičné jednotě ustavena družina (odbor. sbor) Skautů DTJ, jejímž prvním vůdcem byl zvolen František Kraus, knihař. Družina čítala 15 členů (hochů) a pořídila si ještě v tom roce loutkové divadlo, ve kterém občas hrávala divadelní představení. Po několikaleté činnosti družina tato zanikla.
7 března oslaveno důstojně veškerým obyvatelstvem smiřickým 72. výročí narozenin našeho milovaného prezidenta a osvoboditele dr. Tomáše G. Masaryka.
19 března sehrál dramatický kroužek místní politické organizace čsl. národních socialistů veselohru "Žabec” od J. Skružného.
25 a 26 března uspořádala v Městské dvoraně místní tělocvičná jednota Sokol VIII. tělocvičnou besedu.
Na jaře na pozvání téže sokolské jednoty přednášel ve Smiřicích odborný učitel J. Marván z Jaroměře na námět "Země pravěku” se světelnými obrazy (11 dubna t.r).
13 dubna schválena byla obecním zastupitelstvem smlouva mezi obcí a "Občanskou besedou”, Podle níž knihovna tohoto spolku převzala funkci knihovny veřejné, jež musila býti zřízena v městě zdejším na základě zákona o veřejných knihovnách obecních ze dne 22 července 1919 č. 430 Sb. z. a n. a vládní o nařízení ze dne 5 listopadu 1919 čís. 67 Sb. z. a n.
Na Boží hod a velikonoční konala místní Dělnická tělocvičná Jednota dětský dýchánek za spoluúčinkování tamburašského kroužku DTJ, zřízeného v tomto roce na jaře. Také tento kroužek po několikaleté činnosti zanikl.
1 května oslaven byl Svátek práce veřejným táborem lidu u školy, jejž uspořádala místní politická organizace čsl. sociální demokratická. Slavnostní řeč proslovil senátor Ackermann.
Téhož dne večer se ráno bylo v Městské dvoraně dramatickým kroužkem čsl. národních socialistů sociální drama "Zkáza” od K. L. Machače.
21 května konána v městě našem zdařilá schůze rodičů žactva s učiteli za přítomnosti 72 účastníků.
23 června ustavilo se podle zákona ze dne 9 dubna 1873 čís. 70 ř.z. "Obecně prospěšné stavební a bytové družstvo, zapsané společenstvo s ručením obmezeným ve Smiřicích n./L.”, mající za účel:
a) opatřovací svým členům, pokud náležejí k vrstvám obyvatelstva méně zámožným, levné a zdravé byty,
b) umožňovati nabývání vlastních domů,
c) budovati svobodárny podle zákona z 22 prosince 1910 čís. 212 ř.z.
Obecná prospěšnost přiznána družstvu ministerstvem sociální péče podle čl. 30. stanov státního bytového fondu, vyhlášených nařízením z 9 února 1912 čís. 28 ř.z.
Při ustavení čítalo družstvo 20 členů a prvním předsedou jeho byl zvolen Jan Filip dělník.
25 června konáno na hřišti u školy za účastí okolních jednot z Černilova, Jaroměře, Jeníkovic, Plačic, Plotišť a Předměřic místní veřejné cvičení Dělnické tělocvičné jednoty. Při této slavnosti byl odevzdán veřejné místní DTJ spolkový prapor, zhotovení firmou Kovář a Kohout v Hradci Králové. Prapor nese nápisy "Kde pravda, tam vítězství” a “DTJ 1922”.
5 července oslovena byla památka Mistra Jana Husa slavnostní řeč proslovil řídící učitel Tykal z Nového Hradce Králové.
23 července v neděli po dlouhotrvajících parných dnech přihnala se kolem 8. hodiny večer na Smiřice zkázonosná bouře, provázená větrnou smrští, jaké nebylo tu pamětníka.
Bouře s vichřicí a řádila nemilosrdně nejen ve městě, ale i v celém okolí a způsobila množství velikých škod. V zahradách ovoce se stromů sraženo, v sadech a lesích mnoho stromů i s kořeny vyvráceno, mohutné kmeny v půli jako tříska přelomeny, obilí, na polích v mandýlkách stojící, rozmetáno.
Zvláště těžce postižena byla obec Hoříněves, kde smršť smetla krov věže a shodila na kostelní střechu, která trámovím byla proražena, taktéž i strop kostelní nad kruchtou proražen a varhany zničeny. Není divo, že obyvatelé zde i v okolí nad touto pohromou hrůzou trnuli a oddechli si teprve, když strašná tato bouře o 11. hodině večerní se vzdalovala.
14. srpna podlehl zákeřné nemoci vzácný lidumil, vlastenec a lékař zdejší MUDr. František Zemek.
Zvěčnělý, zámecký lékař, člen všech vlasteneckých spolků a národních korporací, byl prodchnut šlechetným duchem a horlivě pečoval o pokrok a vzdělání českého lidu, řadě se k nezištným pracovníkům o povznesení věci národní.
Též škole byl zesnulý upřímným přítelem i její mládež, jíž se v čas potřeby nezištně věnoval. Rovněž i učitelstvu byl srdečně nakloněn a mimo to často též i dary přispíval k rozhojnění učebných pomůcek.
Pohřben byl za přehojného účastenství občanstva smiřického a přátel v rodišti svém na Chotěborkách.
Dobrú noc, sladce spi!
18 - 20 září uspořádal zámecký zahradník Josef Vorel výstavku ovoce zdejšího státního velkostatku v zámeckém skleníku, která těšila se veliké účasti přátel ovocnictví.
11 října pořádala místní osvětová komise v Městské dvoraně přednášku prof. Rudolfa Novotného z Hradce Králové na námět "Paříž” se světelnými obrazy.
12 října sehrána byla dramatickým kroužkem místní politické organizace čsl. národních socialistů veselohra “Ferdinand spí” od J. Skružného.
22 října odpoledne přednášel na pozvání místní pol. ordinace čsl. národních socialistů v Městské dvoraně za velikého účastenství posluchačstva senátor Václav Klofáč na námět "Ze tří svých zájezdů do Ameriky”.
28 října oslaveno IV. výročí prohlášení naší státní samostatnosti důstojně veškerým obyvatelstvem smiřickým i mládeží školní. Téhož dne večer sehráli divadelní ochotníci místní politické organizace čsl. sociální demokratické za režie Josefa Šedy historická drama "Probuzenci” od F. A. Šubrta.
29 října pořádala místní osvětová komise přednášku rof. Rudolfa Novotného z Hradce Králové na námět "Slovensko”.
8 listopadu zemřel ve stáří 81 let vážený zdejší občan Josef Šmejda, bývalý dámský krejčí a otec štědrého dobrodince smiřické školní mládeže Josefa Šmejdy z Trondhjemu v Norsku.
11 listopadu (na základě spisů z 15 března 1922 a 11 listopadu 1922) zřídil Josef Materna, úředník lihové ústředny v Praze na památku svého zemřelého otce Josefa Materny, vrch. účetního firmy Ed. Ad. Malburg ve Smiřicích nadaci "Fond Josefa Materny” pro chudého sirotka města Smiřic. (K prvnímu lednu 1932 činí tento fond Kč 4 404,61.)
12 listopadu uspořádala místní tělocvičná jednota Sokol v Městské dvoraně přednášku inspektora Karla Dvořáka z Prahy na námět "Po stopách Jiráskova Bratrstva” se světelnými obrazy.
25 listopadu pořádala táž sokolská jednota v Městské dvoraně koncert virtuosa na housle Josefa Holuba.
Ve dnech 5, 12 a 19 prosince proslovil ve Smiřicích v Městské dvoraně tři přednášky "O Kalifornii” profesor Rudolf Novotný z Hradce Králové. Přednášky byly doprovázeny světelnými obrazy.
V roce 1922 promítnuto bylo v biografu místní tělocvičné jednoty Sokol v Městské dvoraně úhrnem 49 filmů, z nichž bylo 12 českých, 2 dětské a 2 kulturní.