Kronika města Smiřic - IV. díl, rok 1952
Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové. V místech s třemi tečkami jsem text vynechal.
Rok 1952
Zahájení 4 roku 5LP
Letošní rok je již čtvrtým rokem Gottwaldovy pětiletky …
Rozpočet MNV na rok 1952
Rozpočet MNV Smržice na rok 1952 vykazuje:
celkovou potřebu Kčs 1 530 600,-
příjem Kčs 385 000,-
Plénem MNV byl schválen 29 února 1952
Akce 5 M
V akci 5 M mají být letos provedeny podle usnesení rady MNV:
1) výsadba 120 ovocných stromů (třešní) Kčs 9,-
2) 000 úprava prostranství před Kaplí Kčs 80 000,-
3) úprava prostranství před dvoranou Kčs 70 000,-
4) chodníku kaple (Lihovaru a konzumu Kčs 90 000,-
5) zemní práce k vybudování cvičiště Kčs 100 000,-
Nová úprava zásobování
Od 1. ledna 1952 zavedená byla částečná nová úprava zásobování. U některých potravinových lístků omezena doba platnosti. Nová úprava přispěla hlavně k tomu, že byly zamezeny návaly v prodejnách v posledních dnech platnosti potravinových lístků, zejména při nákupu chleba a mouky. Mnoho potravin ušetřeno novou úpravou výdeje přídavkových disků v závodech, neboť tyto lístky vydává přímo ministerstvo.
Plesové období
V plesovém období 1952 konány ve Smiřicích tyto taneční zábavy: 12. ledna: Ples ČSM za účasti 160 návštěvníků, 19. ledna: Společenský večer ZK Východočeský lihovarů "Jirásek” - 250 účastníků, 26. ledna: II. barabský ples zaměstnanců elektrárny - účast 260, 2. února: Ples zaměstnanců ČSSS, 9. února: Ples školské skupiny ČSM při místní státní Rolnické škole - 450 účastníků.
Místní rozhlas - používání
…
KOD: Šibalství Skapinova
29. ledna 1952 seriál Hradecký soubor KOD Molierovu veselohru Šibalství Skapinova. Velmi pěkná a účinná hra v dobrém provedení hereckém i výtvarném. Hlediště bylo plně vyprodáno.
Spolek zahrádkářů - činnost
Jedním z nejčilejších spolků ve Smiřicích je Spolek zahrádkářů. Jeho činnost těší se značnému zájmu četných majitelů zahrádek v místě i okolí. Ve dnech 9. - 11. února 1952 uspořádal v Besedě městského hotelu výstavu zimního ovoce. Této velmi zdařilé výstavy se zúčastnilo 79 pěstitelů ovoce, kteří vystavovali 310 exponátů, z nichž bylo 282 jablek a 18 hrušek. Mimo to byly vystaveny ukázky vlašských a lískových oříšků, hlávkového salátu, ukázky ovocného vína, moštu a tekutého ovoce jakož i ukázka choroby ovoce (fusicladium). Nečekané množství zimního, krásně vybarveného ovoce působilo pěkným dojmem na oči návštěvníků a lákalo všechny mladé i staré jsou vůní i bezvadným vzhledem. O výstavu projevilo zájem přes 300 účastníků dospělých a přes 500 žáků škol. Pěknou kolektivní expozici zúčastnil se spolek zahrádkářů z Černožic a přátelé spolku z Holohlav.
…
Kromě výstavy zimního ovoce pořádal místní Spolek zahrádkářů společně se Státní rolnickou školou v lednu a v únoru 1952 ovocnářský kurs s cyklem odborných přednášek: … Praktický instruktivní průklest ovocných stromů pro posluchače kursu i ostatní zájemce proveden byl 2. března 1952 v zahradě s. J. Kubáska čp. 400.
Infekční nemoci - též žloutenka
V první polovině roku 1952 se nápadně zhoršila docházka žactva do školy v důsledku značného rozšíření infekčních chorob žactva: žloutenky (tato nemoc se rozšířila i mezi dospělými a v některých případech měla těžký průběh), spály a spalniček.
Slintavka dobytka - rozšíření
Již koncem ledna 1952 vyskytla se na státním velkostatku Zderaz nakažlivá slinivka u hovězího dobytka a protože nabyla větších rozměrů a bylo nebezpečí rozšíření nemoci i do města a jeho okolí, byla část města ke Zderazi dočasně uzavřena. Opatření toto však valně nepomohlo a slintavka se rozšířila i u místních chovatelů domácího zvířectva (onemocnění se objevilo zvlášť u koz), a proto v první polovině února byl vydán úřední zákaz veřejných schůzí, shromáždění, divadelních a biografických představení, tanečních zábav a pod. Také okolní obce Holohlavy, Rodov a zvláště Sendražice byly touto nemocí citelně postiženy. Dětem ze zamořených obcí nebyl po dobu trvání nákazy úředně dovolen vstup do školy. Ve Smiřicích zákaz veřejných podniků trval do 12 března 1952.
Počasí v lednu - březnu 1952
Počasí v lednu a únoru 1952 bylo poměrně mírné. Sníh napadl ve větším množství těsně před koncem ledna, takže děti si o pololetních prázdninách sněhu trochu užily. Brzy na to však roztál. Také v polovině února trochu sněhu napadlo (branné cvičení žactva střední školy pod Havrancem u Sendražic 20 února se konalo za velmi pěkného zimního počasí), ale ani ten nepotrval příliš dlouho. Teprve začátkem března byly opět větší mrazíky - až -10 C. Ranní mrazíky potrvaly až do poloviny března, kdy bylo většinou za dne již pěkné, slunečné počasí.
Jarní práce: zajištění
…
Plán živočišné výroby
…
Dodávkové úkoly
…
Osevní plán
…
Vzpomínka Únorových událostí
…
Městská konference KSČ
9 března 1952
…
Ve zprávě na konferenci konstatováno m .j. že ve Smiřicích není dosud v socialistickém sektoru zapojeno 20 soukromých živností. Mezi nimi je dosti těch, které jsou určeny na dožití a dále živnosti, které jsou malého rázu: např. švadleny apod.
V oboru zemědělství se ve Smiřicích obhospodařuje celkem 78,504 ha, z toho je 66 ha orné půdy. Na této výměře hospodaří celkem 32 zemědělců, a to do 2 ha 22 zemědělců, do 5 ha - 5, 10 ha - 4, nad 10 ha 1 zemědělec. Zbývající půdu vlastní NV a SKP Smiřice - Jaroměř (zahradnictví). V minulém roce splnil soukromý sektor dodávky pšenice na 103%, v dodávce žita nebyl úkol předepsán a byl dodáno 9q. V další rostlinné výrobě byl plán splněn na 100% …
V oboru školství při zařazování dorostu do povolání bylo dosaženo nejlepšího výsledku v minulém roce v náboru horníků, kdy bylo získáno 7 horníků a tím splněn plán na 175% …
V minulém roce bylo odpracováno žactvem místní střední školy v brigádách celkem 11 300 hodin, většinou u ČSSS ve Zderazi a v Holohlavech a v JZD Skalice, dále to byly jiné příležitostné brigády v rámci města, ve sběru odpadových surovin, jejich odsunu, při úpravě školy a jejího okolí a pod. Při sběru odpadních surovin sebralo školní žactvo 12 vagonů odpadu. - PO na škole vydávala Pionýrské noviny - vyšlo šest čísel.
Kulturně osvětových podniků v minulém období bylo 93, zábavních podniků 19, filmových představení 397. Průměrná účast na kulturních podnicích byla 181 osob, na filmových představeních 152 osob.
Barevný film Temno
Ke vzpomínce výročí úmrtí Aloise Jiráska promítán byl několikrát 12 března a ve dnech následujících v sále státního kina barevný film Temno
KOD: Palackého třída 27
14. března 1952 sehrálo KOD z Hradce Králové ve Smiřicích starou, ale stále oblíbenou veselohru Frant. Ferd. Šamberka “Palackého třída 27”.
Akce na pomoc Koreji
…
Čp. 401 - zajištění
27. března 1952 podle § 283 tr. z. zajištěn byl majetek stavitele J. H. (domek čp. 401)
Veřejná produkce žactva hudebního ústavu
23. března 1952 …
Dodávky plnění
…
Výsadba ovocných stromů
Na jaře 1952 péčí místního Spolku zahrádkářů za spolupráce MNV vysázeno bylo na břeh Labe 100 kusů třešní. Vysázeno též 16 jabloní a 15 švestek.
Přednáška o protipožární ochraně
4. dubna 1952 uspořádal bezpečnostní referát MNV v Besedě městského hotelu přednášku Bohuslava Pádra “O protipožární ochraně” s použitím krátkých filmů. Přednášky se zúčastnili i zástupci z okolních obcí (na 120 účastníků).
Prohloubení práce MNV s masovými organizacemi
…
Úprava vozovky k Husovu sboru
V plénu MNV 18 dubna 1952 oznámeno, že firma Konstruktiva n.p. (později Severostav), která zřídila sklady dřeva na pozemcích p. Lefnara, ujednala s MNV dohodu, podle které firma sama upraví vozovku ulice k Husovo sboru círk čsl. tak, aby byla sjízdná pro těžká vozidla nalezením potřebného štěrku, protože MNV nemá na podobnou investici úhrady.
Hovory MNV s lidem
25. dubna 1952 …
Zdravotní středisko ve Smiřicích
V oboru zdravotnictví učiněn ve Smiřicích poslední dobou značný pokrok. Smiřice mají nyní zvláště dobře vybavené zdravotní středisko, v němž pracují dva praktičtí lékaři a dva dentisté. Šéflékař zubního oddělení dojíždí sem z Jaroměře jednou týdně a operuje závažnější případy. Ve Smiřicích máme i velmi pěknou poradnu dětskou (frekvence, Která zde dříve byla 5 - 10 matek, stoupla dnes již průměrné na 50 maminek s dětmi) a dobře navštěvovanou poradnu pro těhotné ženy. Lékaři i zdravotní pracovnice věnují zvláštní péči pracujícím v četných závodech a i na státních statcích ve Smiřicích. - Soukromé ordinace lékařů byly zrušeny.
Pionýrské noviny
V dubnu 1952 (s datem k 15 dubna 1952) vyšlo poslední 6 číslo Pionýrských novin, které vydávala v letošním školním v roce 1951 - 52 skupinová rada při Čsl. devítiletce ve Smiřicích.
Soupis pozemků (štítková akce)
Na jaře 1952 vykonán ve Smiřicích podobně jako v celém kraji soupis pozemků (t.zv. štítková akce).
Předmájové závazky
…
Žákovské shromáždění - májové oslavy
30. dubna 1952 sešlo se žactvo místní školy (Čsl. devítiletky) v sále státního kina na žákovském shromáždění, na němž vzpomenuto významu oslav 1. máje. Slavnosti přítomni m. j. i zástupci MNV, za jejíž přítomnosti byly uděleny čestné odznaky žákům, kteří si vyvolili v letošním roce při odchodu ze školy povolání v rámci Lánského akce. Byly to zejména Pavel K. z Holohlav a Josef P. ze Smiřic, kteří se přihlásili na hornictví a rozmnožili tak počet hornických učňů, vysílaných ze zdejší školy, na 12. (V roce 1950 se hlásili na hornictví ze Smiřic žáci Miroslav S. a Josef D., kteří následovali Vlastimila K. z Habřiny, jenž byl prvním horníkem ze smiřické školy již v roce 1949; v roce 1951 se na hornictví hlásili: Čestmír D. ze Smiřic, Zdeněk H. ze Smiřic, Miroslav K. z Hubilesa, Josef M. a Vladko S. ze Smiřic, Josef P. a Jan Z. z Holohlav. (Při slavnosti přečteny předmájové závazky a kontrolováno jejich plnění) vesměs splněny nad 100%).
Předvečer 1. máje
To je možné v předvečer 1. máje uspořádán pěkný večer lidové tvořivosti přičiněním místní skupiny Pionýrské organizace, spojený se zapálením táborového ohně u Pionýrského domova. Na pořadu slavnosti, který vyplnila vesměs mládež, střídaly se v pestrém sledu recitace, zpěvy a tance.
Svátek práce - oslava
Svátek práce do 1. května přivítalo naše město slavnostně ozdobeno. Veselé a radostné zvuky ranního budíčku hudby povzbuzovaly i probouzející se občanstvo a zvláště mládež k sváteční náladě. Sraz našeho občanstva byl u sokolského stadionu na Šternberku, odkud o 7. hodině ranní vyšel průvod pěšky přes Holohlavy, Černožice, Semonice a Jezbiny na okresní májovou manifestaci do Jaroměře. Smiřická část průvodu v Jaroměři zvláště školní mládež svými četnými změnami útvaru a skandovanými hesly budila mimořádnou pozornost přihlížejících diváků a hostí. Slavnostní průvod zpestřený působivými standartami, vlajkami, holubičkami míru a j. zastavil se pak na náměstí, kde účastníci vyslechli projevy zástupců okresu a kraje, načež vykonali slavnostní přehlídku. Účast občanstva na slavností v Jaroměři byla nebývale velká, snad největší v posledních letech.
V slavnostním čísle Pochodně z 1. května 1952 byly uveřejněny vzpomínky na přípravy k oslavám 1. května 1890. Bylo mezi nimi vzpomenuto i hlášení bývalého starosty města Smiřic Josefa Valáška starostou v letech 1885 - 1891) okresnímu hejtmanství ve Dvoře Králové n./L. vyjadřující obavy z příprav dělnictva k 1. máji.
Den vítězství
Výročí Dne vítězství vzpomenuto bylo 8. května 1952 veřejnou oslavou ve slavnostně vyzdobené Městské dvoraně. Slavnostní projev pronesl kulturní referent MNV Adolf Novák, načež KOD - trutnovský soubor sehrál divadelní hru Aloise Jiráska “Pan Johanes”. Odpoledne sehrána táž hra pro školní mládež.
Májová Veselice
9. května 1952 uspořádala místní skupina Svazu čsl. žen ve dvoraně májovou veselici, jejichž výtěžek věnován byl ve prospěch rekreace dětí mateřské školy, která byla uskutečněna v červnu t.r. na Chotěborkách.
Běh vítězství
10. května 1952 dopoledne proběhly městem od nádraží na sokolský stadion početné skupiny běžců - mládeže a sportovců - v hromadném Běhu vítězství za účasti četných přihlížejících diváků. Na cvičišti vyslechli účastníci projev ref. Ad. Nováka, vysílaný městským rozhlasem, a státní hymny. Běhu vítězství se zúčastnilo celkem 385 účastníků, z největší částí žactvo smiřické devítiletky a místní rolnické školy.
Výstavka: Míry život - válka smrt
…
Kurz pro řidiče aut
…
Hovory SKP s občany
…
Jarní práce - ukončení
…
Dodávky: plnění
…
Sběr odpadových hmot
Divadelní představení ochotníků: Bouře
31. května a 1 června 1952 sehrál Závodní klub Východočeských lihovarů "Jirásek” divadelní hru "Bouře” od N.A. Ostrovského za režie Františka Duška. Hra velmi pěkné úrovně měla první den návštěvu 260 a druhý den 185 osob.
Mateřská škola: rekreace na Chotěborkách
Od 1. - 30. června 1952 využily děti místní mateřské školy v počtu 45 se svým vedoucími poprvé dobrodiní rekreace v Chotěborkách. …
Sokolský den
7. až 8. června 1952 uspořádala závodní sokolská jednota Státního statku Smiřice Sokolský den. Prudký déšť překazil úvodní část slavnosti: na sobotu 7. června odpoledne připravenou Pionýrskou spartakiádu. Turnaj v házené školního žactva mohl být uskutečněn o týden později. Závod hlídek u Pionýrského domu konán za účasti 7 družstev. Oddíl tenisu pořádal 8 června dopoledne přátelské utkání s oddílem Lina Jaroměř II.
Vlastní slavnost Sokolského dne konala se v neděli 8 června odpoledne. Početný průvod v krojovaných účastníků, jehož podstatnou část tvořila mládež, prošel za zvuku hudby ČSSS městem na Sokolské cvičiště na Šternberku, kde po vztyčení státní vlajky zahrány zimní a vyslechnut zahajovací projev starosty ZSJ Josefa Holečka. Nato následovalo veřejné vystoupení žactva místní školy (I. a II. stupně). Dorost a členstvo ZSJ vystoupilo v ukázce prostných TOZ. Žactvu, dorostu a členstvu, pokud byly splněny podmínky soutěže TOZ, byly při této příležitosti slavnostně odevzdány odznaky TOZ. Na sokolském dnu předvedli též zástupci čsl. armády prvky sebeobrany JUDO. V druhé polovině pořadu sehrály oddíl házené Smiřice - VSJ Sokolovo Jaroměř a místní oddíl kopané s VSJ Jaroměř přátelské zápasy.
Sokolské hodné se zúčastnilo na 1200 dospělých účastníků jako diváků a na 600 cvičících žáků a účastníků průvodu. Kromě nich přítomní byly v průvodu i na cvičení zástupci čsl. armády (VSJ Sokolovo Jaroměř). Slavnosti přítomna i okresní tělovýchovná inspektorka Hana Málková z Jaroměře. Sokolský den ve Smiřicích skončil úspěšně a splnil své propagační i kulturní výchovné poslání pod heslem "Tělovýchovou k brannosti národa“.
Výbor žen - ustavení
Ustavení Výboru žen při MNV. Aby mohla být prováděna práce v lidové správě na jednotné linii národních výborů a aby se dala plná možnost ženám uplatnit přímo v národních výborech vliv na řešení otázek souvisejících s jejich účastí v praktické práci na naší výstavbě, rozhodl ÚAVNF a ÚV Čsl. svazu žen, že při MNV budou ustaveny Výbory žen Na veřejné schůzi 5 června 1952 byl zvolen Výbor žen a jeho ustavující schůze se konala 13. června 1952. Na ní byly zvoleni: předsedkyní Božena Pavézová, místopředsedkyní Jarmila Fichtlová, jednatelkou Kubešová. Členkami výboru dále jsou: Bohumila Čechová, Růžena Kovářová, Marie Lacková, Gabriela Marková, Aloisie Moníková, Štěpánka Šímová, Marie Špačková, Hana Volejníková a Marie Zákravská.
Závěrečné zkoušky na škole
Ve dnech 3. - 4. červená 1952 konaly se písemné závěrečné zkoušky a od 9. - 14. června 1952 ústní závěrečné zkoušky žactva čsl. devítiletky ve Smiřicích. Zkoušky měly příznivý a radostný průběh a zúčastnilo se jich kromě rodičů též mnoho hostí. Zkoušky konalo celkem 64 žáků z nich 22 prospělo s vyznamenáním. K závěrečným zkouškám připojeny byly i rozhovory o volbě povolání, k nimž se dostavili mimo žáky IV. ročníku smiřické devítiletky též žáci z nižších tříd a okolních národních škol, pokud splnili povinnost školní docházky. K závěrečným rozhovorům přišlo celkem 80 žáků. Slavnostní zakončení závěrečné zkoušek konalo se 14 června 1952 za účasti všeho žactva školy, členů zkušebních komisí, …
Školní výlety žactva
…
Beseda s branci
19. června 1952 …
Den budovatelů v Jaroměři
22. června 1952 …
Zrušení tiskárny ve Smiřicích
V červnu (20.6.1952) byl zrušena národní správa MNV nad tiskárnou bývalé firmy Bavorák a Brázda, protože tiskárna ve Smiřicích byla zrušena a její inventář postupně likvidován.
Vojenská estráda
24. června 1952 konána v Městské dvoraně Závodním klubem lihovaru a cukrovaru vojenská estráda pod heslem: Družba armády s lidem. Velmi pěkná účast: 320 návštěvníků.
Hovory MNV s lidem
27. června 1952 v sále Městské dvorany konala se schůze pléna MNV na thema: Hovory MNV s lidem. Schůze se zúčastnilo 125 občanů - posluchačům. MNV byl doplněn novými členy náhradou za ty, kteří se odstěhovali nebo jako MNV nekonali. Novými členy byli jmenováni: František Adamíra, Miloslav Čech, Jaroslav Halík, Jaroslav Hojný, Jaroslav Jarchovský, Ludvík Ježek, Marie Macháčková, Karel Novák, Jan Pokorný, Miloslav Svatoň, Jan Voltr, František Voňka a Marie Zákravská. Všichni jmenovaní v této veřejné schůzi MNV a vykonali předepsaný slib do rukou předsedy MNV Josefa Kutila.
…
Místní cihelna - plnění plánu
Místní cihelně v červnu 1952 schází do plného počtu 14 zaměstnanců. Plán na květen splněn pouze na 56%. Podle zprávy závodu měla na nesplnění plánu velký vliv pro cihelnu špatné květnové počasí a nedostatek pracovních sil. Nyní byly zřízeny nové sušárny, zvýší se sušicí prostor i kapacita. Cihelna má dva úderníky a tři zlepšovatele.
Mandelinka bramborová
V polovině června 1952 nalezena na pozemcích zdejšího katastru mandelinka bramborová (7 kusů tohoto hmyzu). Hledací služby se zúčastnili školní děti. Na 13. července 1952 Byla vyhlášena pracovní povinnost ke sběru mandelinky bramborové, již se zúčastnilo 280 občanů a bylo při ní nalezeno 520 larev na bramborových kulturách ČSSS. 80 se zúčastnilo ještě dalšího průzkumu 3 srpna 1952 (s negativním výsledkem) .
Vzpomínka na M. J. Husa
5. července 1952 konala se v Husově sboru čsl. vzpomínka M.J. Husa za účastí 89 osob. Vzpomínkový proslov pronesl místní farář Josef Pecina.
Taneční zábava
6. července 1952 v Městské dvoraně pořádaly Oblastní sdružené komunální podniky pouťovou taneční zábavu, na níž bylo přítomno 380 účastníků.
Beseda s branci
…
Letní karneval
12. července 1952 zúčastnilo se na 500 návštěvníků letního karnevalu sportovců, pořádaného Závodní jednotou sokolskou ČSSS Smiřice na sokolském stadionu na Šternberku.
Prázdninová rekreace mládeže
Žactvo místní školy zúčastnilo se v červenci a v srpnu 1952 za vedení ředitele Jaroslava Novotného a odborného učitele Jana Netuky prázdninové rekreace v Rokytnici v Orlických horách. Vydržovatelem zotavovny byl ONV v Jaroměř a byly pořádány dva turnusy si po čtyřech týdnech.
Rolnická škola zrušení
V létě 1952 dochází ke zrušení a postupné likvidaci rolnické školy ve Smiřicích (otevřena byla 21. listopadu 1920). Zrušena byla ke dni 31. srpna 1952.
Magda Drábková - účast na Mezinárodním táboru míru v Polsku
Místní skupinou Pionýrské organizace na zdejší škole byla za svou práci v PO vybrána pro Mezinárodní tábor míru o prázdninách 1952 žákyně III. třídy střední školy Magda Drábková, dcera zaměstnance ČSD ze Smiřic. …
Chmelnice - zřízení
V roce 1952 zřízena byla (založena) péčí místní rolnické školy na pozemku nedaleko elektrárny na levém břehu Labe nad jezem pokusná chmelnice (na rozloze 1 ha). Tak se po staletí - byť jen ve velmi omezeném míře - opět ve Smiřicích pěstuje chmel (již v roce 1913 byl jmenován místní název polí "Pod chmelničkami” a v roce 1979 se jedná “o chmelu z chmelnice smiřické”).
Národní žně: přípravy a průběh
Přípravy pro včasné provedení žní byly vykonány řádně a včas. Žňový plán ČSSS byl vypracován a žňové práce jsou pracovními silami zajištěny. MNV zajistil nakládání obilí za kombajnem vysíláním 4 mužů denně po dobu žní. Jako jiná léta byly zavedeny i letos požární hlídky občanstva vždy vždy od 18 hodin večer do 6 hodin ráno. Nouzový sklad obilí na přechodnou dobu od srpna do začátku října 1952 zřízen byl podle rozhodnutí KNV v místnostech Městské dvorany a bývalé tiskárny.
…
Hovory MNV s lidem
…
Mírový cent obilí
Akce "mírového centu obilí na upevnění světového míru" vynesla ve Smiřicích 4,3 q obilí.
Návrh rozpočtu MNV na rok 1953
…
Celkem rozpočtové výdaje na rok 1953 Kčs 1 957 97,-
…
Celkový rozpočtový příjem na rok 1953 Kčs 357 400,-
Jeví se tudíž schodek v rozpočtu Kčs 1 600 570,-
Zvýšení rozpočtového vydání oproti roku 1952 jeví se zvýšeným nákladem na hasičský sbor, čištění ulic, školství, informace a osvěta (knihovna) a zvýšený náklad jestli a vývařovny školních dětí.
Dožínky ČSSS
30. srpna 1952 konány dožínky ČSSS - hospodářství Zderaz. Za účasti 185 návštěvníků oznámeny výsledky žní a vyhodnocení nejlepších pracovníků.
Chmelová brigáda mládeže
Koncem srpna a začátkem září 1952 zúčastnilo se žactvo zdejší školy za vedení odborné učitelky Miluše Pojmanové chmelové brigády.
Zahájení školního roku
1. září 1952 byl slavnostním shromážděním žactva, učitelského sboru, zástupců lidosprávy a SRPŠ i jiných hostí ve školní tělocvičně (pro nepříznivé počasí nemohla být připravovaná slavnost pořádána na sokolském stadionu) zahájen na místní škole nový školní rok 1952 - 53 …
Zámecká kaple: kolaudace opravy
22. září 1952 byla konána kvalitativní kolaudace opravy venkovské omítky zámecké kaple ve Smiřicích. Oprava zámecké kaple byla zařazena jako stavební investice v prováděcím plánu 5 LP v roce 1949 až 1952. I. etapa prací byla provedena v září 1949, II. etapa od 17 září 1951 do 13 listopadu 1951 a poslední III. etapa od 27 srpna 1952 do 7 září 1952. Provedena byla nová omítka venkovského průčelí lodě na straně východní, severní a západní. Strana jižní s věží opraveny nebyly.
Letopisecká komise - schůze
28. září 1952 ve chůzi letopisecké komise MNV předloženy byly připravené zápisy z let 1947 - 1951. Z nich byly podrobně probrány zápisy do roku 1949 a ujednány i směrnice pro práci další.
Den československé armády
…
Činnost ČSSS
10. října 1952 uveřejněna byla časopise Pochodeň zpráva o činnosti ČSSS Smiřice pod nadpisem “Sovětským způsobem setí dosáhli vysokých výnosů ". …
Taneční zábava
1. října 1952 místní skupina ČSM poslala v Městské dvorany za účasti 400 návštěvníků posvícenskou zábavu.
Hovory SKP s lidem
15. října 1952 …
Beseda s branci
…
KOD: Divotvorný klobouk
17. října 1952 po delší přestávce sehrálo ve dvoraně KOD z Hradce Králové veselohra V.K. Klicpery "Divotvorný klobouk". Přítomno 250 osob.
Soutěž: Smiřice - Jaroměř
… Soutěž se týkala sklizně cukrovky, mimořádného sběru odpadních surovin a výsadby stromů. …
Počasí na podzim
Podzim 1952 byl velmi vlhký, stále bylo deštivo, čímž průběh sklizně podzimních plodin, zejména brambor a řepy, byl velmi ztížen a prodloužen.
Sklizeň cukrovky
…
Na několik neděli 27. října, 9. a 16. listopadu 1952 byla vyhlášena pracovní povinnost občanstva pro tyto dny. “Národní směny” . V týdnu před 16. listopadem 1952 vybídnuty zvláště ženy k nástupu práce při sklizni řepy, ohrožené nepříznivým počasím. Práce se se zúčastnili i celé závady (práce v nich zastavena na jeden den), školy, obchody a pod. Na podzim přišly i vojenské brigády. Práce na ČSSS Smiřice byla tak místními činiteli zajištěna. Kromě toho bylo však nutno zajistit i sklizeň okopanin na pozemcích JZD Skalice, kam byli ze Smiřic brigádníci pravidelně posílání.
Národní směna
28. října 1952 vzpomenuto bylo Dne znárodnění Národní směnou občanstva při sklizní řepy.
Zdravotní přednáška
29. října 1952 uspořádala místní skupina Čsl Červeného kříže přednášku MUDr Aloise Zlámalíka na námět: Rakovina - metla lidstva. Přitom návštěvníků.
VŘSR: oslava výročí
…
Měsíc čsl. - sovět. přátelství
…
Štafeta "Poselství míru a přátelství"
Proběhla Smiřicemi okresní dílčí štafeta "Poselství míru a přátelství" (Skalice - Smiřice - Holohlavy - Černožice - Jaroměř). K štafetě připojeny byly pozdravné adresy obcí s podanými závazky k 35. výročí VŘSR. MNV Smiřice společně s SRPŠ Smiřice připravil při této příležitosti pro sovětské přátele dar: fotografický snímek pamětní knihy s věnováním a podpisy vysokých důstojníků z května 1945. Vkusně vypravený dárek nese věnování:
"Zdravíme zemi, kde zítra znamená včera.
Zdravíme národ bratrů svých, který mistrem meče je i pera ".
Okresní dílčí štafety se činně zúčastnilo 460 účastníků, ponejvíce z řad mládeže.
Hlavní štafeta poselství míru a přátelství proběhla po státní silnice od Jaroměře - Smiřice - Trotina - Hradec Králové 11. listopadu 1952. Také této štafety se činně zúčastnilo mnoho účastníků (na 280) a přihlížejících diváků.
Smiřická hydroelektrárna
Dnem 1. listopadu 1952 zahájen garanční provoz nově vybudované smiřické hydroelektrárny.
Lihovar - splnění plánu
5. listopadu 1952 splnily Východočeské lihovary - závod Smiřice - octárna výrobní plán 4 roku Gottwaldovy pětiletky.
Filmová univerzita
7. listopadu 1952 v místním státním kinu za účastí 195 návštěvníků zahájena byla Filmová univerzita přednáškou ředitele školy Jaroslava Novotného: Člověk poznává vesmír. Přednáška doplněna několika filmy.
Nepříznivé počasí na podzim
V důsledku nepříznivého počasí jest vážně ohrožen chod cukrovaru. Celková zásoba řepy 7 listopadu 1952 je na 1,5 dne. Přísun řepy jak povozy, tak i autodopravou pro trvalé deště velmi ochabl, také přísun vagonů je velmi slabý. Zásoby cukrovky na vahách jest na 6 dnů, proto se provádí i noční přísun cukrovky z váh autodopravou, což snad pomůže doplnit zásoby v cukrovaru na normální stav. Morálka pracovní je dobrá, výrobní norma dosud plněna.
Zásobovací oddělení MNV - přestěhování
V listopadu 1952 přestěhovalo se též zásobovací oddělení MNV do budovy bývalé spořitelny, kde jsou nyní soustředěny úřadovny celé MNV.
Akce za zvýšení dodávky mléka
…
Vzpomínka narozenin prezidenta ČSR Klementa Gottwalda
…
Jan Kutil a spol. - rezignace na členství v MNV
Na podzim 1952 rezignovali na své funkce a členství v MNV předseda Josef Kutil, I. náměstek Josef Hlava, II. náměstek Bohumil Zima, bezpečnostní referent Václav Pošta, zdravotní referent Josef Vachek, Mimoně též Miloslav Svatoň, který přesídlil mimo Smiřice, a před delší dobou i Jaroslav Duchoň. Místní akční výbor provedl doplnění počtu členů pléna sedmi členy. Byli to: strojní zámečník Miloš Beránek, truhlářský dělník Josef Finek, vedoucí ČSSZ František Pour, strojník Ingstavu František Šíma, úředník ČSSZ Jiří Špryňar, sedlář Jan Joneš a strojvůdce ČSD Antonín Kundrt. Náhradníky byli jmenování: zubní technik Václav Absolon, úředník Václav Marel, učitel Jan Vašíček a dělník Rudolf Vír.
Plénum MNV se sešlo ke své schůzi 28 listopadu 1952 a zvolilo novým předsedou MNV Richarda Grygeru, I. náměstkem Františka Poura, II. náměstkem Františka Krymláka, dalšími členy rady MNV Karla Nováka a Jiří Špryňara.
Člen rady jménem pléna národního výboru poděkoval odcházejícímu předsedovi Josefovi Kutilovi za jeho práci, kterou po sedm a půl roku konal svědomitě a vzorně a byl jako předseda vždy všem příkladem.
…
Výstava knih
…
KOD: Dítě
2. prosince 1952 sehrálo KOD z Hradce Králové ve dvoraně hru F.X. Šaldy "Dítě. Přítomnost pro 95 diváků.
Filmová univerzita
…
Taneční zábava
6. prosince 1952 pořádal ve dvoraně oddíl kopané ZSJ veselý taneční večer za přítomností 320 účastníků.
Průzkum krajského kolektivu osvětových pracovníků
18. prosince 1952 vykonal 4 členný krajský kolektiv osvětových pracovníků v čele s krajským knihovnickým inspektorem Bártou z Hradce Králové ve Smiřicích průzkum a zhodnocení činnosti Újezdní osvětové besedy, Místní lidové knihovny, osvětové práce a kroniky. Jmenovaní pracovníci si prohlédli všechny tři díly městské kroniky a připravené zápisy do současné doby a vyslovili svůj souhlas jak s postupem práce kronikáře, tak s vedením zápisu v kronice.
Chřipková epidemie
V prosinci 1952 rozšířila se zvláště mezi mládeží (zasáhla však začnou měrou i dospělé) chřipková epidemie. Školní docházka zejména na národní škole se značně zhoršila.
Oslava narozenin gen. J.V.Stalina
…
Pionýrská estráda
…
Plenární schůze KSČ
Téhož dne 21. prosince 1952 konala se ve dvoraně plenární schůze KSČ na které za účasti 152 osob referoval tajemník OV KSČ s. Kraus z Jaroměře o usneseních z celostátní konference a o nových methodách práce. Na schůzi byl m.j. doplněn novými členy městský výbor KSČ.
Zdravotnická přednáška
22. prosince 1952 pořádal Ústav národního zdraví ve Smiřicích přednášku odborného dětského lékaře MUDr Táborského "Péče o dítě". Pro nevhodnou dobu malá účast.
KOD: Kolébka
27. prosince 1952 sehrálo ve Smiřicích Krajské oblastní divadlo z Hradce Králové hru Aloise Jiráska "Kolébka” za účastí 386 návštěvníků.
Stav žactva na škole
Místní školu Čsl. devítiletku ve Smiřicích navštěvuje ve školním roce 1952 - 1953 celkem 482 žáků ve 14 třídách, z toho jsou 224 žáci v 6 třídách I. vstupní školy a 258 žáků v 8 třídách II. stupně.
Postup příprav a výstavby hydroelektrárny ve Smiřicích
Bývalé ředitelství pro stavbu vodních cest v Praze vypracovalo projekt na úpravu horního toku Labe v trati Josefov - Smiřice - Lochenice včetně stavby pohyblivého jezu ve Smiřicích, stavby dvou náhradních silničních mostů, stavby náhradního melioračního zařízení a stavby vodní elektrárny ve Smiřicích. O tomto projektu bylo učiněno rozhodnutí na základě ustanovení zákona již z roku 1901. V roce 1924 a 1932 nahradilo bývalé ředitelství pro stavbu vodních cest v Praze původní projekt vodní elektrárny za projekt na smiřickém jezu. Uplynulo však mnoho dlouhých let, nežli projekt byl uskutečněn.
K realizaci projektu došlo postupně od roku 1946 , kdy převahu moci ve státě měla již pracující třída. V tomto roce byla provedena, politická pochůzka a řízení vyvlastňovací, které se týkalo jen projektu nové vodní elektrárny.
Současně se stavbou jezu ve Smiřicích v letech třicátých prováděla se i úprava řečiště od Černožic do Smiřic a k Lochenicům. Postaven byl železobetonový most ve Smiřicích, později i v Černožicích. Břehy nad jezem byly zvednuty navážkou nad úroveň okolního terénu. Pravý břeh Labe od Černožic až po smiřický jez byl zvednut o 50 cm výše než břeh levý, abych v případě povodní voda se z říčního koryta nevylila a nezaplavila město Smiřice, jako tomu bývalo do doby, kdy Labe nebylo regulováno a při každé větší jarní povodni voda vystoupila ze břehů.
Nad jezem, který má 2 otvory, vzniklo nadržením vody umělé jezero, jehož vody využívá vodní elektrárna pro svou turbínu. Vzdutím vody docíleno značného spádu, který činí 9,00 metrů. Je to největší spád na celém Labi.
Po různých potřebných přípravných pracích bylo v roce 1949 započato se stavbou vodní elektrárny, která je zabudována v levém pilíři jezu. Základy této stavby jsou až 18 m hluboko pod hladinou řeky. Během stavby narazilo se na různé těžkosti, které však obětavostí zaměstnanců byly vždy záhy odstraněny.
V r. 1951 začalo se se svážením strojního a elektrárenského zařízení a započato s vlastní montáží turbíny, kterou prováděli montéři ČKD Blansko. Postupně se pak prováděla montáž generátoru, o jehož mohutnosti možno si učiniti představu tím, že jen rotor váží 35 tun.
Dále pak již jen zbývala rozvodna, na které již pomáhala budoucí obsluha elektrárny, která přišla na pracoviště v létě 1952, aby poznala celé zařízení elektrárny a zapracovala se.
1. října 1952 byl konečně vládu daný Úkol splněn, elektrárna byla po prvé zapojena do sítě a dodala první vyrobené kWh. Po všech nutných a přísných zkouškách byla dána elektrárna do zkušebního provozu za asistence montérů zúčastněných národních podniků, zaškolila se budoucí obsluha a po jednom měsíci provozu zahájen byl garanční chod, který trval jeden rok. Během tohoto garančního provozu byly opraveny všechny menší poruchy a “dětské nemoci” nového díla, takže ministerstvo energetiky mohlo předati elektrárnu budoucímu provozovateli Hradeckým rozvodným závodům v Hradci Králové k užívání.
Jako v každém novém díle taky v nové smiřické elektrárně bylo nutno mnoho věcí ještě dokončit a upravit potřebám provozu. O to se postarali zaměstnanci elektrárny, kteří ve svém volném čase odpracovali v socialistických závazcích přes 3 000 pracovních hodin. Jako nejdůležitější práce uvádíme: montáž a uvedení do chodu čistícího bagru, zhotovení zábradlí u česlic, seřízení koncových vypínačů u stavidel, zapojení a úprava rozvaděče k čerpacímu agregátu, nátěr soustrojí, výkop vodovodu pro obytný dům a stavba oplocení kolem něho (obytný dům u elektrárny vystavěn její zaměstnance), zhotovení nádrží pro olej a mnoho různých menších prací.
Důmyslem, uměním a prací našich techniků a dělníků vyrostlo nám krásné vodní dílo. Co je zařízení, jak strojní, tak i elektrické, je výrobkem našich národních podniků. Elektrárna svým uspořádáním se řadí mezi nejkrásnější vodní díla u nás postavená. Svou kapacitou je největší na celém Labi – již pro svůj zmíněný dosti značný spád. Vybudováním této vodní elektrárny zlepšilo se značně zásobování elektrickou energii po celém hradeckém kraji, neboť okolní obce od Hradce Králové po Jaroměř jsou napájeny přímo z elektrárny. Přebytek výroby se pak dodává dálkovým vedením do rozvodny u Hradce Králové. Samotné Smiřice získaly dodávkou přímo z elektrárny zvýšené napětí v síti i kvalitní elektrickou energii.
Cukrovarská kampaň
Cukrovarská kampaň začata 15. října 1952 a byla ukončena 18. prosince 1952. Během kampaně bylo abnormálně nepříznivé počasí, stále deštivo, velké potíže při svozu cukrovky, řepa částečně i namrzlá, což velmi stěžovalo její zpracování v továrně. V závodě byl stálý nedostatek pracovních sil, zejména málo kvalifikovaných pracovníků. Při kampaní zaměstnáno na 20% důchodců a hodně žen. Pro výše uvedené potíže nebylo docíleno předepsaná normy (pouze 98,18%).
Lidová knihovna
Místní lidová knihovna ve Smiřicích vykazovala k 31. prosinci 1952 celkem 399 svazků (v tomto roce byla vyřazena braková a politicky závadná literatura). V témže roce zapůjčila svým čtenářům úhrnem 8 728 svazky (v roce 1951: 8 492 svazky).
Počet úmrtí
V roce 1952 zemřelo ve Smiřicích 9 mužů a 8 žen = celkem 17 osob.
Počet sňatků
V témže roce 1952 bylo u matričního úřadu MNV Smiřice uzavřeno 41 sňatků ze Smiřic i okolí.
Plnění dodávek
…
Zhodnocení práce MNV
Zhodnocení práce MNV za rok 1952 vykonáno na schůzi pléna MNV 28 ledna 1953 předsedou MNV R. Grygerou. Podle jeho zprávy rada MNV své úkoly plnila, scházela se pravidelně a účast členů na schůzích byla velmi dobrá (téměř 100%). Účast členů MNV na schůzích pléna byla však v roce 1952 jen 70%, což činilo velké potíže při plnění úkolů MNV. Komise MNV až na 4 pracovaly uspokojivě, ale hlavní úkol: přibližovat práci MNV masám, nesplnily. Dobrým pomocníkem v práci MNV byl sbor důvěrníků lidové zprávy, vyvíjel dobrou činnost. Rovněž Výbor žen se dobře scházel. I činnost osvětová byla uspokojivá. Zájezdy KOD plní dobře své poslání, účast na jejich hodnotných představeních činí však v průměru pouze 70%. Rovněž představení státního filmu nejsou navštěvována tak, jak by si některé filmy zasloužily. Divadelní ochotníci sdružení v bývalé jednotě Jirásek z dřívější píle velmi slevili. Činnost loutkové divadla dobrá. Národní a střední škola jsou vedeny dobře a mají v krajském měřítku dobrý zvuk. Komunální podniky s hlavní zprávou v Jaroměři mají řadu nedostatků, které se snaží MNV odstranit za spolupráce SKP (OKO). Stavba sokolského stadionu ve Smiřicích pokračuje zdlouhavě jen proto, že není dostatek ochotných rukou, které by při práci pomohly.
Hospodaření MNV v roce 1952
Hospodaření MNV v roce 1952 dělo se v rámci rozpočtovaných úkolů a bylo příznivé. Závěrečné účty za 1952 byly schváleny plénem MNV 17. dubna 1953. Podle nich vyhlíželo celkové hospodaření takto:
Úhrn vydání za rok 1952 1 457 049,50 Kčs
Rozpočet na rok 1952 1 543 600,- Kčs
Rozdíl příznivější o 86 550,50 Kčs
Úhrn rozpočtového vydání včetně investic 2 542 534,- Kčs
Rozpočet na rok 1952 včetně investic 2 393 406,30 Kčs
Rozdíl příznivější o 149 127,70 Kčs
Úhrn rozpočtového příjmu na rok 1952 448 011,50 Kčs
Rozpočet příjmů za rok 1952 385 000,- Kčs
Rozdíl příznivější o 63 011,50 Kčs