Rok 1953
Zahájení 5. roku 5 LP (pětiletý plán - pozn. P.)
…
Rozpočet MNV na rok 1953
Rozpočet MNV Smiřice na rok 1953 projednán byl ve finanční komisi, v radě MNV a schválen byl plénem MNV 17 dubna 1953. Vykazuje v přehledu: celkový úhrn příjmů včetně přídělů
na kapitolu 50 MNV Kčs 2 355 100,-
celkový úhrn výdajů Kčs 2 355 100,-,
takže je rozpočtem vyrovnaným (bez schodku).
Hradecké lihovary n.p. - reorganisace
V rámci reorganisace potravinářského průmyslu, schválené vládou 23 září 1952, vytvořen byl s účinností od 1 ledna 1953 nový národní podnik Hradecké lihovary se sídlem ve Smiřicích.
…
Estráda
2. ledna 1953 v sále Městské dvorany uspořádal kolektiv KO - SA Varieté Praha estrádu pod názvem “Útok na zamračené”. Účast: 410 návštěvníků.
Lidová filmová univerzita
9. ledna 1953 v sále státního kina uvedeno další théma lidové filmové univerzity: Původ a vývoj člověka.
Ples
10. ledna 1953 konán v Městské dvoraně ples pracujících ze Smiřicka. Pořádala KSČ ve Smiřicích. Účast: 315 návštěvníků.
Klenoty zámecké kaple - uložení
Podle záznamů ONV v Jaroměři ze dne 14. ledna 1953 jsou klenoty zámecké kaple ve Smiřicích t.č. uloženy v trezoru Státní banky v Praze. Jedná se o velmi cenné předměty, t.j. originelní klenoty, které byly umístěny na obraze zámecké kaple ve Smiřicích. Nyní tento obraz je ozdoben čelenkami z náhradního kovu, brilanty a orientální perly jsou nahrazeny barevnými sklíčky. Vyobrazení tohoto obrazu viz v knize “Soupis památek historických a uměleckých v okrese Královédvorském"– napsal Emanuel Poche - strana 316.
Klenoty zámecké kaple – popis
Popis patronátních šperků a mincí kaple zámecké ve Smiřicích:
1) čelenka velká stříbrná v ohni zlacená posázená
52 malými brilanty a jedním velkým
2 postranními většími
2 spodními většími
34 orientální mi perlami
11 velkými granáty
76 malými granáty
1 velkým čtvercovým topasem
2) členka menší stříbrná v ohni zlacená posázená
36 malými brilanty
2 většími bočními brilanty
3 spodními brilanty
14 orientální mi perlami
51 malými granáty
9 většími granáty elipticky broušenými
1 velkým čtvercovým topasem
3) šňůra českých granátů v desetipramenná, náhrdelník
4) zlatá mince 1 z roku 1833 belgická s kroužkem
1 z roku 1831 belgická s kroužkem
1 z roku 1751 maďarská s kroužkem (Marie Terezie)
5) 22 kusů stříbrných mincí v celkové váze 380 g.
Popis předmětů zapsán podle zápisu o předávce šperků a mincí Čsl. státními statky, n.p. Ústřední ředitelství v Praze ze dne 18. ledna 1949 (viz přípis téhož ředitelství děkanskému úřadu v Holohlavech ze dne 25. října 1949).
Lyžařské závody PO
16. ledna 1953 uspořádány byly na Chlomku u Habřiny lyžařské závody pionýrské skupiny smiřické školy za četné účasti mládeže.
Spolek zahrádkářů - činnost
Jako jiná léta, tak i letos uspořádal Spolek zahrádkářů za spolupráce MNV ve Smiřicích a zahrádkářského spolku v Černožicích, jehož členové tvořili vždy část posluchačů, cyklus přednášek pro zahrádkáře i pro širší veřejnost, t.j. pro všechny pěstitele i milovníky ovocného stromoví.
…
Za součinností Spolku zahrádkářů bylo pro MNV ve Smiřicích na pravém břehu Labe nad jezem vysázeno 100 stromků (třešní).
Předseda spolků Karel Sychrovský zastával v letech 1953 - 1954 službu obvodního azotáře a signalizátora, jehož úkoly byly zaměřeny hlavně proti výskytu mandelinky bramborové, která se na našemu okrese v těchto letech objevila a proti níž byla učiněna rázná opatření.
V. I. Lenin - vzpomínka
...
Dětské divadelní představení
25. ledna 1953 na pozvání Sdružení rodičů a přátel školy při národní a střední škole ve Smiřicích sehrálo v Městské dvoraně žactvo IV. střední školy v Hradci Králové pohostinské představení výpravné pohádky s hudbou, zpěvy a tanci Perníková chaloupka. Účinkovalo na 80 dětí. Pro velmi značný zájem hráno dvakrát.
Zájezd žactva do Hradce Králové
…
Úklady a láska - KOD
30. ledna 1953 předvedlo Krajské oblasti divadlo z Hradce Králové (nadále KOD) divadelní hru F. Schillera: Úklady a láska.
Sběr odpadních surovin
…
Pro sběrnu odpadních hmot pronajata byla stodola “Na obci”, jejímž majitelem je František Holeček. Sběrovým referentem je po řadu let odborně učitel Josef Lášek.
Akce 5 M
V akci 5 M se počítá m.j. pro rok 1953 s výsadbou 100 ovocných stromů. Pro akci 5 M bylo od ONV Jaroměř přiděleno 23 000 Kčs na úpravu chodníků a 10 000 Kčs na stavbu šaten stadionu.
Školní vyvařovna
Dnem 16 února 1953 zahájila činnost vyvařovna pro školní mládež. Je umístěna ve velmi vhodných místnostech budovy dřívější tiskárny a jejím provozovatelem je MNV ve Smiřicích. Fa Alba, n.p. Praha dodala školní stravovně přidělený uhelný sporák U II. v ceně 23 552 Kčs a univerzální hnětací a šlehací přístroj se dvěma připojenými strojky. Ve stravovně jsou zaměstnány tři stále zaměstnankyně: kuchařka Věra Kuchařová, pomocnice Růžena Grygerová a Marie Rousková. Stravovnu na počátku činnosti navštěvovalo 247 strávníku.
Zřízením stravovny bylo vyhověno četným přáním občanům, kteří již dlouho po takovémto společném a vydatném stravování školní mládeže toužili. Toto zařízení přišlo vhod zvláště rodinám se zaměstnanými matkami, které nyní mohou být o stravování svých dětí bez starosti. Ve stravovně se stravují jednak děti přespolní, jednak děti zaměstnaných rodičů, případně z jiných, zvláště sociálních důvodů. Ve stravovně se vaří vydatný a chutný oběd, přičemž jeho cena je levná a řídí se podle výše příjmu rodičů v rozpětí od Kčs 2,- do Kčs 3,20.
…
Relace městského rozhlasu
…
Chudák manžel - KOD
24. února 1953 sehrálo KOD z Hradce Králové Moliérovu hru Chudák manžel.
Únorové vítězství - vzpomínka
…
Den otevřených dveří ve škole
…
J. V . Stalin - úmrtí
… V den pohřbu 9. března 1953 sešli se pracující místních a okolních závodů spolu s občanstvem našeho města ve smutečně vyzdobeném sále Městské dvorany a vyslechli průběh pohřebních obřadů, vysílaný rozhlasem. Veliká účast na této vzpomínce svědčila o vážnosti, jaké se zemřelý mezi naším lidem těšil.

Tryzna za J.V. Stalina ve smiřické Dvoraně

Blíže neurčená fotografie ze smiřické Dvorany ukazuje možná tuto událost nebo Gottwaldovu.(černé stužky na praporech)
Pan Kupka popisuje osoby na této fotografii:
1. Richard Grygar,
2. Adolf Novák - (původně národní soc.) jeho syn Karel byl za účast na studentských bouřích dlouhá léta vězněn,
3. Jiří Špryňar - drogista, později vedoucí výroby krmiv, 4. Karel Novák - dlouhá léta předseda NV,
5. Josef Kutil - předseda NV od roku 1945, původem z Kladenska uhlíř, zemědělec. Poctivák.
6. Hugo Nývlt - majitel restaurace "U křepelek", č.p.363. Původně to byl malý nevěstinec. Manželé Nývltovi měli tuto živnost někde u Broumova. Vedla ji paní, pán byl trepanován po válečném zranění a nesměl vést živnost,
7. Havel č.p. 402, přesvědčený a ... komunista.
.................................
Klement Gottwald - úmrtí
…
Pohřbu prezidenta ČSR Klementa Gottwalda v Praze ze 19. března 1953 se zúčastnila řada zdejších občanů. V týž den pořádána byla v sále Městské dvorany vzpomínka na zesnulého za účastí jak pracujících ze závodů ze Smiřic a okolí, tak i ostatního občanstva. Všichni společně vyslechli rozhlasem vysílanou vzpomínkovou tryznu. Pietní tato vzpomínka zapůsobila na všechny přítomné velmi dojemně.
Antonín Zápotocký - prezident ČSR
…
Lyžařský zájezd žactva
…
Železná směna
Na 22. březen 1953 vyhlášena byla vládou a stranou Železná směna na pomoc hutím. Sběru se zúčastnilo občanstvo ve značném počtu. …
Protipožární školení
…
Zdravotní kurs
…
Jarní práce a plnění dodávek
…
Tábor cikánů - přemístění
V dubnu 1953 přestěhován do nových ubikací v Černožicích celý tábor cikánů, který byl po delší dobu umístěn ve Smiřicích v dřevěném baráku na Šternberku v blízkosti labského jezu a činil veliké potíže zejména po stránce hygienické (cikáni neudržovali čistotu v okolí svých ubikací, holdovali příliš alkoholu atd.). Barák byl zbourán.
Krajská konference Sokola
12. dubna 1953 pořádal Krajský výbor Dobrovolné sportovní organisace Sokol v Městské dvoraně ve Smiřicích četně navštívenou Krajskou konferenci Sokola. Konference se zúčastnila i brigáda žactva zdejší školy, která předvedla kulturní vložku.
Beseda s branci
…
ČSSS Tábor - Smiřice - soutěž
…
Sběr odpadních surovin
Do 17. dubna 1953 sebráno bylo při sběru odpadových surovin 54 q papíru, 14 q železného šrotu a 70 kg barevných kovů.
Večer dobré nálady
18. dubna 1953 pořádala Loutková scéna Závodního klubu ROH státního statku Smiřice za součinnosti dechové hudby ZK v sále Městské dvorany Večer dobré nálady. Velmi četná návštěva.
Školení členů MNV
…
Svátek písní a tanců
29. dubna 1953 uspořádaná místní skupina PO na hřišti u Pionýrského domu ve Smiřicích slavnost Svátek písní a tanců.
Svátek práce - oslava
1. května 1953 zúčastnilo se občanstvo zdejšího města i školní mládež v hojném počtu veřejné oslavy Svátku práce v Jaroměři, kde se všichni zúčastnili jak slavnostního průvodu, tak i veřejné manifestace.
Květnové oslavy
Oslavy 8 výročí osvobození naší vlasti Rudou armádou konány péčí Osvětové besedy, MNV, MV KSČ, AVNF se všemi masovými složkami. 9 května 1953 konána slavnostní schůze plena MNV. V pořadu oslavného večera v sále Městské dvorany téhož účinkoval 115 členný závodní klub ROH Závodů Vítězného února z Hradce Králové se všemi svými kulturními složkami: estrádním orchestrem, pěveckým souborem Hlas míru, taneční a rytmickou skupinou, cimbálovou muzikou (dirigent ss. Jan Vyleťal a Miloš Dostál). Velmi hodnotný kulturní program byl důstojnou oslavou významného výročí. Po ukončení programu následovala lidová veselice.
Běh vítězství
Květnové revoluce vzpomenu to bylo m.j. též 10. května 1953 Během vítězství … zúčastnila se především školním mládež za vedení učitelů tělesné výchovy. Start běžců byl u střední školy, cíl u malého stadionu na Šternberku, kde v 9,15 hod. společně vyslechnut projev předsedy Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport.
Sanitní vůz ve Smiřicích
Okresní ústav národního zdraví v Jaroměři deponuje ve Smiřicích jeden ze sanitních vozů, který má obstarávat odvoz a přívoz z okresní nemocnice.
Domek čp. 384 - odúmrť
Domek čp. 384 ve Smiřicích - majetek zemřelé Pavlíny Hojné přišel pozůstalostním řízením jako odúmrť do majetku státu. Podle zákona 90/51 Sb. může MNV rozhodnout, zda tento domek předá do správy a majetku Oblastního komunálního podniku nebo prodá soukromému žadateli. O prodej domku žádá s. Josef J. z Černožic, vzdálený příbuzný zemřelé, která nezanechala poslední vůle. Odprodej domku usnesením rady MNV z 22 května 1953 a plena MNV ze dne 12 června 1953 zamítnut, protože svědecky bylo prokázáno, že majitelka před svou smrtí prohlásila, že po smrti odporučí svůj domek státu z vděčnosti za to, že stát jí přiznal sociální důchod, postaral se o její klidné stáří, zatímco příbuzní ji neznali a nehlásili se k ní. Jednomyslně rozhodnuto, aby domek nebyl odprodáván soukromému uživateli, ale aby byl dán do správy bytového komunálního podniku.
Sběr odpadních surovin
22. května 1953 při mimořádnou sběru sebráno bylo 19,73 q papíru.
Hudební škola - závěrečný večer
31. května 1953 …
Peněžní reforma
…
Ve Smiřicích prováděna výměna peněz v místní pobočce Státní spořitelny. Občanstvo bylo seznámeno se změním zákona o peněžní reformě již v sobotu 30 května 1953 při večerním hlášení čsl. rozhlasu a přijalo zprávu se smíšeným pocity. Byli občané, kteří peněžní reformou téměř nebyli postižení: neměli mnoho peněz na hotovosti ani na vkladech, případně měli svůj majetek v nemovitostech, ve zboží a pod. Ti přijali reformu s klidnou lhostejností. Byly tu však i mnozí, kteří se cítili novou peněžní reformou poškozeni, protože měli doma ať už z jakýchkoliv důvodů větší peněžní hotovost než obvykle, někteří měli na vkladních knížkách vysoké vklady “v nových penězích" (od roku 1945), jiní přišli o značné vklady na t.zv. vázaných vkladech, v životních pojistkách a pod. …
Vlna zrušení, způsobená prováděním peněžní reformy, jen velmi zvolna se postupem času uklidňovala. Daný stav je možno sledovat i na vkladech pobočky Státní spořitelny ve Smiřicích:
Stav vkladů ke dni 31 prosinci 1952:
v nové měně (po roce 1945) Kčs 22 042 389,60
ve vázané měně Kčs 58 642 452,80
Po provedení měnové reformy ke dni 1 června 1953 uloženo bylo na vkladech na vkladní knížky bez výpovědi Kčs 1 929 327,90
Stav vkladů ke dni 30 září 1953:
na vkladní knížky bez výpovědi Kčs 1 596 792,55
Ke dni 31 prosince 1953 uloženo Na vkladní knížky bez výpovědi Kčs 1 673 671,86
Současně s prováděnou peněžní reformou a se zrušením lístkového systému zavádějí se od 1 června 1953 jediné státní maloobchodní ceny potravinářského a průmyslového zboží. Z ceníku pro případné pozdější porovnání uvádíme:
chléb žitnopšeničný 1 kg Kčs 2,80
rohlík běžný, hladký 60 g 1 kus Kčs 0,40
pšeničná mouka hrubá T 450 1 kg Kčs 6,-
cukr kostkový 1 kg Kčs 14,-
zadní maso hovězí vykostěné 1 kg Kčs 25,-
vepřová pečeně 1 kg Kčs 29,40
vepřové sádlo škvařené I. jakosti 1 kg Kč 36,-
máslo I. jakosti 1 kg Kčs 44,-
mléko pasteurizované, egal., letní cena 1 l Kčs 2,-
zimní cena 1 l Kčs 2,40
vejce, kategorie B: letní cena jeden kus Kčs 1,10
zimní cena jeden kus Kčs 1,70
brambory pozdní, III. Standard - do 30 listopadu 1 kg Kčs 0,72
od 1 prosince 1 kg Kčs 0,84
Pánská obleková látka, fresco jemnonitná poločesaná, šíře 140 cm 1m Kčs 200,-
dámská šatovka Standart 112 B bouclé, šíře 130 cm 1 m Kčs 96,-
pánské vysoké šněrovací pracovní boty s koženou podrážkou 1 pár Kčs 120,-
dámské gumové holínky jeden pár Kčs 68,-
pánské cestovní kolo Typ. 1 jeden kus Kčs 560,-
uhlí hnědé, ořech, třída B 100 kg Kčs 9,40
Na jaře 1953 pořádána byla kromě již dříve jmenovaných i řada dalších významných kulturních i jiných podniků, z nichž vyjímáme zvláště:
Výroční schůze KSČ
…
Divadelní představení KOD
29. dubna 1953 se KOD z Hradce Králové divadelní představení “Premiera G. Normanové”.
Zábavy
…
Rozhlasové relace
…
Den tělovýchovy a sportu
7. června 1953 u příležitosti Mezinárodního dne dětí konán ve Smiřicích péčí MNV, ředitelství národní a střední školy a DSO Dynamo se všemi masovými organisacemi Den tělovýchovy a sportu. V ten den splnili si zájemci disciplíny závodu PPOV. Mládež konala závody na koloběžkách, pořádány cyklistické závody, zápasy v odbíjené a v tenise, pálkařský turnaj žáků a j. Odpoledne byl sraz účastníků před hlavní školní budovou, odkud vyšel průvod městem na malý stadion na Šternberku, kde byl předveden žactvem místní školy a členy DSO Dynamo tělovýchovný program, zakončený zápasem v kopané. Účinkující mládež byla pohoštěna. Čistý výtěžek byl věnován ve prospěch školní tělovýchovy. Při slavnosti účinkovala hudba závodního klubu státního statku Smiřice.
U příležitosti této slavnosti odevzdal přítomný okresní školní inspektor O. Čihulka z Jaroměře kolektivu učitelského sboru zdejší školy jménem ONV Jaroměř čestné uznání a knihu za vzornou péči, věnovanou prázdninové rekreaci žactva. Čestné uznání obdržel i Vladimír Hynek z Černožic, skupinový vedoucí PO na zdejší škole za vzornou práci v PO.
Zásobovací situace obyvatelstva
12. června 1953 v plénu MNV v rozpravě o zásobovací situaci zjištěno, že zrušením lístkového systému a provedenou měnovou reformou se zásobování v podstatně zlepšilo a bylo odstraněno mnoho obtíží, které bylo nutno při dřívějším způsobu zásobování řešit. Již v prvním čase se jasně ukazuje, že kupující žádá kvalitu zboží a více dbá na správné vážení (prodává se čistá váha zboží).
Zásobovací oddělení MNV - zrušení
Současně se zrušením lístkového systému bylo zrušeno i zvláštní zásobovací oddělení MNV, dosud umístěné v bývalé Malburgově vile čp. 205. Od této doby jsou všecka oddělení MNV soustředěna v budově spořitelny.
Loutková scéna - přemístění
Na základě rozhodnutí plena MNV z 12 června 1953 bylo usneseno, aby do domu čp. 205 byla přestěhována Loutková scéna (dosud umístěná Na lednici) v místnostech po stránce stavební a bezpečnostní nezpůsobilých), které byly podle zvláštní smlouvy pronajaty na dobu 10 let zvlášť k tomu ve smlouvě jmenované místnosti v přízemí budovy. Stavební úpravy provede Loutková scéna svým nákladem.
Sbírky muzea - umístění
Na základě téhož usnesení byly sbírky muzea, které do této doby byly uskladněny v této budově, přemístěny do uprázdněných místností chorobince.
Akce 5 M
V rámci akce 5 M na úpravě města zařazeny podle rozhodnutí plena MNV 12 června 1953 tyto práce pro letošní rok: Úprava a výdlažba chodníků u Vašatových - výdlažba chodníků mezi zámeckou kaplí a lihovarem - výdlažba chodníku kol památníku ke vchodu do zámku. Přípravné práce k uskutečnění této akce nutno provést brigádními silami, odborné práce dlaždičské provedeny odborníky.
OKD - reorganizace
V téže schůzi pléna MNV 12 června 1953 jednáno o reorganisaci Oblastního komunálního podniku, který bude rozdělen na t.zv. místní hospodářství (bude v něm zahrnuta veškerá výroba pod správou ONV) a na komunální podnik obce (údržba ulic, parku, pohřební služba, zahradnictví a pod.) pod správou komunálního podniku okresního města. Hostince budou od 1 července 1953 podniky státními (Restaurace a jídelny).
Samaritské hlídky - školení
…
Rekreace mateřské školy
…
Mandelinka bramborová
V polovině června 1953 při hledací akci mandelinky bramborové bylo školní mládeží, která se v hledání ve velkém počtu (421 žáků s příslušným učitelským dozorem) zúčastnila, nalezeno a sebráno: 1 brouk, 104 larvy a 94 skupiny vajíček. Žactvo se zúčastnilo i brigád na řepě.
Počasí
Po celkově příznivém počasí v jarních obdobích byly v druhé polovině června 1953 častější vydatné, někdy až příliš prudké deště.
Zajištění žní a jiných prací
…
Karneval loutek
27. června 1953 konal se na zahradě mateřské školy ve Smiřicích Karneval loutek v přírodě. Výtěžek určen na zbudování stálé Loutkové scény.
Školní výlety
…
Mladí technici - soutěž
…
Závěrečné zkoušky žactva
V červnu 1953 konaly se na zdejší střední škole písemné a ústní závěrečné zkoušky vystupujícího žactva, jichž se zúčastnilo 50 žáků ze IV. ročníku a 61 žáků ze III. ročníku (žáci III. ročníku konali zkoušky letos po prvé). Ze jmenovaného počtu vykonalo 17 žáků (5+12) zkoušky s vyznamenáním a 91 žáků s úspěchem. K závěrečným zkouškám byly připojeny i rozhovory o volbě povolání se žáky a jejich rodiči.
Plnění dodávek
…
Archeologické vykopávky u Trotiny
V květnu a v červnu i v létě 1953 konány archeologické vykopávky u Trotiny, které vzbudily velký zájem našeho občanstva. O vykopávkách byl uveřejněn článek “Na Hradecku odkrývají pravěk našich dějin" v Rudém Právu 15 června 1953. Také Pochodeň z 19. června 1953 uveřejnila na straně 4 článek J. Rosůlka “Po stopách pravěku na Hradecku”. Vyjímáme z něho:
"Jedním z nejstarších obydlených míst v našem kraji je malé údolí u osady Trotina na silnici Hradec Králové - Jaroměř. Údolím protéká říčka, a proto dostatek vody, úrodná půda a dobrý rozhled po krajině přilákal již před 5 000 lety první obyvatelé do těchto míst. V tomto údolí je dnes již známo celkem pět osídlení od mladší doby kamenné až do X. století našeho letopočtu
Další bohaté objevy na tomto místě byli učiněny v druhé polovině května letošního roku, kdy dělníci, pracující na úpravě silnice narazili při hloubení země na různé kosti a předměty rozličného tvaru. Zarazili práci a přivolali vědeckého pracovníka hradeckého muzea dr. Tomského, který zjistil, že jde o staroslovanské řadové pohřebiště z X. století. O nálezu byl vyrozuměn Archeologický ústav Československé akademie věd v Praze, který pověřil s. Tomského prováděním dalšího výzkumu. Dr. Tomský si přivolal na pomoc několik žáků z Tylova a pedagogického gymnázia v Hradci Králové, s kterými objevil celkem 7 staroslovanských hrobů.
21 května učinili další významný nález. Byl objeven hrob, starý 4000 let, ve kterém byla kostra 18 leté dívky (i podle zjištění antropologa dr. Vlčka). Dívka byla pohřbena v sedě. Měla zlaté náušnice a u pasu dva nožíky, jeden z pazourků a druhý ze sopečného skla. U jejího pravého boku ležela hliněná nádoba a kolem zápěstí měla ovinutou kostru hada, což je dosud prvním nálezem toho druhu v Evropě. Dívka byla příslušníci ”lidu zvoncových pohárů”, který přišel do našich zemí na sklonku doby kamenné (před 4000 lety) ze středozemních oblastí a přinesl s sebou vyspělou a svéráznou kulturu. Tito lidé byli lukostřelci a hráli významnou úlohu ve společenském vývoji pravěkých obyvatel střední Evropy. Jelikož památky z této doby jsou u nás dosud vzácné, je nález u Trotiny velmi důležitý pro studium pravěku v naší zemi vůbec.
Nejcennější objev učinil však dr. Tomský počátkem června. Spolu se studenty odkryl další pohřebiště, skládající se se ze 6 hlubokých kostrových hrobů, ve kterých byly různé železné zbraně, jako kopí a nože, rozličné nářadí, nůžky a četné nádoby. Bylo zjištěno, že jde o germánské pohřebiště asi z V. století našeho letopočtu a spadá do údobí, kdy došlo v Evropě ke stěhování národů. Tato doba je až do dnešních časů jedním z nejméně známých období našich dějin a germánských pohřebišť bylo objeveno v celém našem státě dosud jen několik. Byly to nálezy ponejvíce ve středních Čechách a na východ od Poděbrad je to vůbec první nalezené germánské pohřebiště.
V objevných pracích u Trotiny se dále pokračuje a v těchto dnech odkrývá se svými spolupracovníky obydlí z mladší doby kamenné (5000 let), které bylo sídlem primitivních zemědělců, žijících ještě v období matriarchátu. Obydlí bylo vyhloubeno hluboko do země a je zatím nejstarší památkou, dokazující osídlení tohoto místa.”
Článek J. Rosůlka v Pochodni je doplněn 2 obrázky a je uchován v archivu.- O archeologických vykopávkách u Trotiny promluvil v pozdější době dr. Tomský z Hradce Králové v samostatné přednášce, konané v sále státního kina ve Smiřicích. Byla doprovázena světelnými obrazy.
Poznámka kronikáře: Archeologických vykopávek u Trotiny se velmi činně účastnil podobně jako při dřívějších vykopávkách u Skalice a j. též správce smiřického muzea Karel Vorel. Práce na vykopávkách u Trotiny byly na podzim 1953 přerušeny a ani v nejbližších letech není v nich pokračováno.
Sběr surovin – činnost žactva
…
Úprava prodejen
N.p. Pramen chystá pro nejbližší dobu novou úpravu prodejen na celém okrese. Podle této úpravy zůstanou ve Smiřicích kromě prodejny bývalého konzumu ještě další prodejny: v domě u Schiefnerů (ved. Vl. Hradecká) a bývalá prodejna Sl. Lochmana (ved. Škvrnová). Z prodejen masa mají být zachovány dvě prodejny: ved. J. Černý a Al. Dostál. Dosavadní prodejny J. Půra, E. Ruffera a volná prodejna masa v domě F. Nejmana mají být zrušeny. – Zamyšlené úpravy a změny byly postupně v krátké době uskutečněny. Prodejny mléka převzaly nyní i prodej pečiva, chleba, kvasnic, umělých tuků, vajec, prášku do pečiva a pod.
Žňové hlídky
…
Žně
…
Dodávky – plnění
K 8. srpna 1953 umístil se MNV Smiřice v celookresní soutěži v dodávkách obilí naI. místě se 110, 6%. Také dodávky masa vepřového i hovězího jsou přes 100%. Ke dni 26. srpna 1953 dodaly přes 100% obilí rolníci: Jan Adámek, Josef Jilovský, Václav Kašpar, Jan Kučera, Jan Kutík a Josef Rynt. K 28 srpnu 1953 provedena podmítka na 75%. Dodávky masa, mléka, vajec splněny k témuž dni přes 100%.
JZD - podmínky
V létě 1953 (plénum MNV 21 srpna 1953) se zabývala rada MNV spolu s městským výborem KSČ zemědělskou situací v místě a po jejím rozboru a prozkoumání zjištěno, že ve Smiřicích nejsou pro založení JZD podmínky dány jen tak nepatrnou výměrou zemědělské půdy (80 ha), jednak malým počtem pracujících v zemědělství.
Vladislav P. - trest
Vladislav P:, bývalý úředník místního lihovaru, byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 6 let (viz. zápis k 23. května 1951). Manželka jeho v létě 1953 podala žádost o prominutí zbytku trestu. Pro dobré chování byl Vl. P. původní trest snížen.
Přihlašovací agenda osob
Od 1. září 1953 byla Nově upravena přihlašovací agenda osob, s níž byli všichni místní občané seznámeni na společné instruktáži 17. června 1953. Důvodem k této úpravě (zavedení domácích knih a j.) byla vzrůstající podvratná činnost západních států, příliv diversantů a j.
Nový školský zákon
… Ve Smiřicích je podle tohoto zákona zřízena od 1. září 1953 osmiletá střední škola.
…
Ředitelem osmileté střední školy ve Smiřicích byl jmenován dosavadní ředitel Jaroslav Novotný, zástupcem ředitele dosavadní odborný učitel zdejší školy Rudolf Rezek.
Zahájení školního roku
Slavnostní zahájení školního roku bylo konáno 1. září 1953 slavností, již se zúčastnil kromě jiných četných hostí též okresní školní inspektor O. Čihulka z Jaroměře. Zvlášť mile byli přivítání žáci do školy nově nastupující – prvňáčkové, které do školy přivedli pionýři. Slavnost zpestřil kulturní vložkou i bývalý žák zdejší školy – nyní posluchač Akademie musických umění – Luděk Munzar.
Stav žactva:
Do osmileté střední školy ve Smiřicích chodí 1. září 1953:
do 8 tříd I. stupně: 113 chlapců a 117 dívek = 230 dětí
do 7 tříd II. stupně: 92 chlapců a 131 dívek = 223 dětí
do 15 tříd obou stupňů: 205 chlapců a 248 dívek = 453 děti
Mateřská škola
Stav žactva mateřské školy Ke dni 1. září 1953:
18 chlapců a 22 dívek = celkem 40 dětí, jež jsou rozděleny do dvou tříd. Ředitelkou mateřské školy je Věra Parkmanová.
Družina mládeže
Dnem 1. září 1953 byla zřízena při zdejší osmileté střední škole též občanstvem dlouhou požadovaná Družina mládeže, která v době mimoškolní zaměstnává školní děti, jejichž oba rodiče, zvláště matka, jsou zaměstnáni. Družina je zatímně umístěna v zadní místnosti za školní jídelnou v bývalé tiskárně. V listopadu 1953 navštěvovalo ji 27 dětí. První vedoucí družiny mládeže byla ustanovena absolventka vyšší školy sociální z Rychnova n./Kn. Božena Bártová.
Chmelová brigáda
Koncem srpna a začátkem září 1953 zúčastnilo se na 30 smiřických školních dětí za vedení odborné učitelky Stanislavy Pavlíkové chmelové brigády v oblasti města Loun.
Pokusná chmelnice
3. září 1953 počato bylo s prvním česáním chmele na pokusné chmelnici ve výměře 1 ha u ČSSS Smiřice za novostavbou elektrárny nad jezem. Chmel vyrostl velmi značně a chmelnice činí pěkný dojem. Také květu bylo poměrně hodně. Česání chmele se zúčastnila ve velkém počtu mládež smiřické školy. Také řada smiřických občanů pomohla při česání. Většina česajících viděla chmelnici poprvé v životě a s prací, která je poměrně lehká, byla spokojená.
O náladě jeho práci na smiřické chmelnici napsal velmi pěkný článek s. Pečenka; článek byl uveřejněn v okresních vesnických novinách “Budovatel Jaroměřska” v čísle 31 ročník IV. pod názvem “Ze státního statku Smiřice”. 1 otisk článku je uschován v archivu.
Okresní dožínky
13. září 1953 konány ve smiřické Městské dvoraně okresní dožínky.
Slavnost JZD ve Stěžerách
27. září 1953 zúčastnila se řada místních občanů manifestační slavnosti JZD ve Stěžerách, které byl přítomen i prezident republiky Antonín Zápotocký, jenž při této příležitosti učinil i svůj významný politický projev.
Epidemie spalniček
Do září 1953 rozšířila se mezi dětmi zvláště mezi mladšími, epidemie spalniček a dosáhla v nejnižších třídách školy téměř 50%.
Snížení cen
… Snížení se týká celkem asi 23 000 druhů zboží a činí celkovou hodnotu asi 4,5 miliardy Kčs. Podstatně byly sníženy zvláště ceny textilních výrobků. Cukr: cena snížená například o 14%, pšeničná mouka: o 10%, pečivo v průměru o 13%, pánské a chlapecké obleky až o 40% atd. Snížení cen naší občané, zvláště ženy, velmi rádi přivítali.
Okresní soutěž
…
Divadlo Spejbla a Hurvínka
13. října 1953 uspořádalo ve Smiřicích v sále Městské dvorany 2 pohostinská představení divadlo Spejbla a Hurvínka (odpoledne pro mládež, večer pro dospělé). Divadlo řídila za nemocného národního umělce Josefa Skupu ředitelka Míla Mellanová.
Den znárodnění
…
Okresní soutěž v dodávkách
…
Mírová směna
Mírové směny pro podzimní sklizeň okopanin 11. října 1953 i dalších podzimních brigád se zúčastnil značný počet občanů.
Měsíc čsl. sovět. přátelství - výročí VŘSR
…
Štafeta míru a přátelství
8. listopadu 1953 proběhla Smiřicemi okresní štafeta míru a přátelství. Hlavní štafeta dne 11. listopadu směřovala po státní silnici od Jaroměře ke Hradci Králové. Obou štafet se zúčastnila zvláště mládež v hojném počtu.
70 let trvání Národního divadla
…
Hovory ONV s občany
…
Cukrovarská kampaň
Cukrovarská kampaň začala 6. října a skončena 5. prosince 1953. Byla to jedna z nejúspěšnějších kampaní vůbec v celé historii smiřického cukrovaru. …
Výstava kniha
…
Plnění dodávek
…
Svazarm – ustavení
14. prosince 1953 konala se ustavující schůze místní skupiny Svazarmu ve Smiřicích. Delegáty MNV zvolení Jiří Špryňar, Jan Vašíček a Adolf Novák.
Lihovar - splnění 5 LP
…
Lidová knihovna ve Smiřicích
Místní lidová knihovna ve Smiřicích měla koncem roku 1953 zařazeno úhrnem 4 520 svazků (v roce 1952: 3 999 svazků). Čtenářům půjčeno během roku 8 172 svazků.
Státní kino
Státní kino ve Smiřicích hraje stále po celý týden mimo pondělí a pátek.
Počet úmrtí
V roce 1953 zemřelo ve Smiřicích 7 mužů a 8 žen celkem 15 osob. Osoby, které zemřely mimo Smiřice, nejsou v matrice zemřelých u MNV v evidenci, a proto také v uvedeném počtu nejsou započteny.
Počet sňatků
U nutričního úřadu MNV Smiřice bylo v roce 1953 uzavřeno celkem 30 sňatků ze Smiřic i okolí.
Zhodnocení práce MNV
Zhodnocení práce MNV za rok 1953 byl provedeno ve schůzi rady MNV 23. prosince 1953: S prací MNV, rady MNV i komisí může být MNV v podstatě spokojen, ježto všechny úkoly byly splněny. Nelze však přejít skutečnost, že složky MNV neprojevovaly snahu, aby byl udržován co nejužší styk s lidem. Schůze plena MNV byly sice veřejné, ale bylo třeba více propagace, která by zajistila účast většího počtu občanů.
Obecní domy ve správě MNV
Podle nového nařízení přejdou bývalé obecní domy znovu do správy MNV, který se bude muset starat o jejich řádnou údržbu.
Akce 5 M
Akce, které byly plánovány na rok 1953, byly nejen splněny, ale překročeny v plnění. Chodníky byly opraveny na ploše 245 metrů čtverečních. Na stadioně vybudovány pro šatny nejen základy, ale stavba postoupila až po střechu.
Mimo tyto plánované akce byly svépomocí upraveny místnosti pro Loutkovou scénu v domě čp. 205 a vodovod pro vývařovnu školní mládeže. Pro rok 1954 v akci 5 M se zařadí práce: úprava prostranství před zámeckou kaplí, Městskou dvoranou a po domku státních statků naproti Litomiským. K uskutečnění těchto prací se zavázali členové plena MNV v celkovém počtu 583 brigádnických hodin.
Zastavovací plán města a návrhy na zlepšení jeho vzhledu v roce 1954: V poslední době žádá větší počet zájemců o odprodej stavebních parcel. Obec sama parcely nevlastní. Zastavovací plán dosavadní počítal s výstavbou města směrem jižním. Dnes tato možnost je ztížena výstavbou velkovýkrmny a bude proto nutno stavební ruch obrátit směrem k severním k Holohlavům. Ve zmíněných místech však zastavovací plán vypracován není a proto bude potřebí začít s jeho přípravou v dohodě a za součinnosti se sousední katastrální obcí Holohlavy s vědomím ONV a KNV.
DSO Dynamo - činnost v roce 1953
Stručný výpis z činností DSO Dynamo v Smiřicích za rok 1953:
Dosavadní Tělovýchovná jednota Sokol Čsl. státních statků ve Smiřicích přeměnila se podle usnesení valné schůze 20. ledna 1953 na Dobrovolnou sportovní organizaci (DSO) Dynamo ve Smiřicích. Slibnou činnost vyvíjely v roce 1953 oddíly kopané, tenisu, lehké atletiky a kuželkářský.
Na jaře 1953 rozebrán byl starý kamenný most u zámecké zahrady a získaného materiálu použito z velké části při stavbě šaten na stadioně. Rovněž na jaře zasázeno pod náhona od Labe ke stadionu 140 topolů a 85 lip.
9. srpna 1953 bylo sportovní hřiště na novém stadioně předáno oddílu kopané, který od této doby hraje všecky zápasy ve Smiřicích na větším hřišti než dosud na malém stadioně na Šternberku, které nevyhovovalo předpisům stanoveným pro normální kopanou.
Během roku 1953 pracovalo na novém stadionu 95 brigád (144 osoby) 2 827 hodin; z toho připadá na odborné práce řemeslnické 807 hodin, na výstavbu hřiště a lehkoatletické dráhy 1 179 hodin. Na výstavbě šaten se pracovalo 1 648 hodin.
Od r. 1951 do r. 1953 proplatily skutečně výdaje na vybudování stadionu:
MNV Smiřice v částce Kčs 74 093,-
DSO Dynamo Smiřice Kčs 27 435,-
z poskytnutých subvencí Kčs 59 820,-
Celkové skutečně výdaje 1951 - 53 Kčs 161 348,- nové měny
Celková hodnota vybudovaná v těch letech 1951 - 53 na novém stadionu činí:
hřiště a hlediště Kčs 141 212,-
šatny Kčs 48 270,-
lehkoatletická dráha Kčs 40 610,-
úhrnem Kčs 230 092
Od roku 1951 do konce roku 1953 bylo celkem na novém stadionu odpracováno 558 brigádnických hodin a vybudována hodnota na ca Kčs 230 000 v nové měně. Nový stadion je velké a krásné dílo, které po dohotovení přispěje k masovému rozšíření tělovýchovy a sportu a bude pýchou města i okolí.