Kronika města Smiřic - IV. díl, rok 1954

Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové. V místech s třemi tečkami jsem text vynechal.

Zpět na hlavní stránku       Rok 1953       Rok 1955        Smiřické kroniky



Rok 1954



Novoroční projev prezidenta republiky
   …

Obecní domy ve správě MNV
   Dnem 1. ledna 1954 převzaty byly všechny obecní domy ve Smiřicích od Oblastního komunálního podniku se sídlem v Jaroměři (OBKP) opět do zprávy místního národního výboru Smiřicích. Týká to se to budov čp. 126, 128, 163, 185, 210, 266, 297 (dodatečně též č. 107) se vším knihovním příslušenstvím.

Zrušení stanice SNB
   V důsledku reorganizace sboru SNB je ve Smiřicích zrušena stanice SNB a zůstane zde pouze Okresní zmocněnec OVNB. (Poznámka: Četnická stanice ve Smiřicích zřízena byla v roce 1867 a byla v činnosti nepřetržitě do současné doby).

Sběr odpadních surovin
   ONV v Jaroměři stanovil pro sběr odpadových surovin v roce 1954 tento úkol: 35 000 kg železného šrotu, 18 500 kg papíru, 1 250 kg textilu a 3 400 kg kostí. Organisací z beru pověře opět odborný učitel Josef Lášek.

KOD K: Čapek: Matka
   16. ledna 1954 sehrálo Oblastní divadlo z Hradci Králové v Městské dvoraně za velmi pěkné účasti hru Karla Čapka “Matka”.

Vichřice - náledí
   17. ledna t.r. byla tak veliká vichřice a na cestách náledí, že školní mládeži Billa značnou měrou znemožněna školní docházka.

Spolek zahrádkářů: Činnost v roce 1954
   … V roce 1954 byl nutno funkci azotáře a signalizátora rozšířit i na denní prohlídky, proto byli ONV v Jaroměři jmenování odb. učitelé Jan Černý a Josef Tuček, kteří jsou touto funkcí celodenně zaměstnáni.

Osnovy zákonů v NV.
   …

V.I. Lenin - vzpomínka
   …

Aktiv kronikářů v Jaroměři
   …

Diskuze o NV
   U příležitosti všenárodním diskuze o národních výborech 7. února 1954 konána v sále Městské dvorany veřejná schůze občanstva, na níž úřadující náměstek předsedy MNV František Pour přednesl zhodnocení práce místního národního výboru ve Smiřicích od roku 1945 do současné doby. Nato byly projednány zásady návrhů ústavních zákonů o národních výborech. V bohaté diskusi velmi četně navštívené schůze žádali občané m. j. rozřešení nedostatku pitné vody a zřízení vodovodu ve Smiřicích, úpravu a rozšíření prodejních místností “Pramenu” na hlavní třídě, rozšíření elektrovodné sítě a rozhlasu na Zderaz a cukrovar atd.

Rudý prapor vlády
   Státní statek Smiřice obdržel za překročení plánovaných výnosů a dodávek, čímž v roce 1953 přispěl ke zvýšení hmotné úrovně pracujících za současného plnění usnesení strany a vlády, nejvyšší vyznamenání: Rudý prapor vlády. …
   Vysoké vyznamenání bylo pracovníkům státního statku Smiřice slavnostně odevzdáno na celostatkovém aktivu, konaném v sále Městské dvorany 16 února 1954 za účastí náměstka ministra zemědělství F. Korda, předsedy ústředního výboru Svazu zaměstnanců v zemědělství F. Matušky, ředitele hlavní zprávy V. Guldy, zástupce KV KSČ M. Drábka, zástupců státní statků Gottwaldov, Tábor, Hradec Králové, Nový Bydžov a jiných hostí. Ředitel státního statku ve Smiřicích ing. V. Prýmek podal na tomto aktivu správu o celoročním hospodaření státního statku. …
   (Podrobný průběh slavnosti schůze popsán v článku Jaromíra Muchy v časopise Pochodeň z 19 února 1954 str. 5.)

Kluziště
   V zimním období 1953 - 54 bylo na malém stadionu na Šternberku zřízeno péčí DSO Dynamo Smiřice kluziště, využívané zejména mládeží. Ustaven byl i zvláštní oddíl ledního hokeje, který si čile vedl a sehrál s okolními oddíly několik úspěšných utkání, takže získal v okrese dobré jméno.

Únorové vítězství - vzpomínka
   …

Zákony o NV
   …

Akční plán MNV
   Na obou schůzi byl projednán a schválen též akční plán pro činnost MNV v příštím volebním období. Pro nejbližší dobu obsahuje tyto body:
   1) úprava prostranství před památníkem
   2) úprava prostranství před zámeckou kaplí
   3) zřízení chodníku podél památníku v délce 45 m
   4) zřízení chodníku od kaple k lihovaru v délce 70 m
   5) úprava prostranství před domem ing. Cihly
   6) odstranění zděného plotu před činžovním domem čp. 266
   7) provedení oplocení mezi činžovním domem a vlečkou
   8) oprava chodníků u prodejny “Pramen”
   9) dokončení úpravy svahů stadionu
   10) zřízení elektrického osvětlení ke Zderazi
   11) zařízení rozhlasového zařízení ke Zderazi
   12) vysázení 100 kusů ovocných stromů
   13) rozšíření prodejny “Pramene”
   Akční plán počítá dále s těmito a ceny
   I. vyřešení otázky vody ve Smiřicích
   II. vyřešení otázky odvozu popela
   III. rozšíření tělocvičny ve škole
   IV. otázka koupaliště
   V. úprava mostu před šrotovnou
   VI. úprava zámeckého parku

Konference KSČ
   …

Loutková scéna - zahájení
   Po dlouhotrvajících přípravách, jimž obětaví členové věnovali na 12 000 brigádnických hodin při stavebních úpravách a vnitřním zařízení divadélka, zahájila svou pravidelnou činnost stálá Loutková scéna Závodního klubu Státního statku ve Smiřicích v přízemí budovy čp. 205 dne 13. března 1954. Pro zahajovací představení zvolila si půvabnou, ale herecký a scénicky velmi náročnou pohádku K.J. Erbena, zdramatizovanou básníkem Josefem Kainarem: Zlatovlásku. Několik desítek nadšených loutkářů předvedlo při tomto představení ukázku své drobné, pečlivé a vytrvalé práce 176 dospělým návštěvníkům, kteří v krásném a útulném prostředí nového divadla nijak neskrblili uznáním.
   Slavnostního zahajovacího představení zúčastnili se mimo smiřické příznivce a členy rady MNV také hosté z Prahy, Hradce Králové, Jaroměře, Josefova atd. Přítomen byl i projektant sálu ing. V Rohlíček z Hradce Králové.
   Loutková scéna ZK ROH ve Smiřicích je nyní dobře zařízená, moderně vybavená a pevně stmelený kolektiv pracovníků je zárukou i dobré činnosti. MNV ve Smiřicích přispěl Loutkové scéně tím, že jí poskytl vhodné místnosti na dobu 10 let zcela zdarma.
   Úspěšná Zlatovláska byla hrána v březnu a dubnu 1954 pro velký zájem 9x,, z toho jednou LUT, v níž se umístila I. místě v okrese. Podrobnější články o nové loutkové scéně ve Smiřicích uveřejnily i časopisy Pochodeň z 9 dubna 1954 a Budovatel Jaroměřska z 24. dubna 1954. Podrobné údaje o činnosti Loutkové scény viz v kronice LS se zápisy od roku 1926.

Komise, šetření na Kršovce
   19. března 1954 vzala rada MNV na vědomí výsledek komisionelního šetření zástupců KNV, jehož úkolem bylo vyhledání a posouzení vhodných stavebních pozemků pro stavbu rodinných domků ve Smiřicích. Jako nejvhodnější úsek pro tento účel bylo stanoveno území na Kršovce. Zástupce KNV se zavázal, že plán tohoto stavebního obvodu vypracuje, co se také stalo.

Klement Gottwald - vzpomínka
   …

Výsadba stromů
   Při jarní výsadbě stromů bylo péči MNV vysázeno 67 jabloní u labského ramena, 17 švestek na břehu mlýnského náhona a 8 jabloní v zahradě chudobince.

3. snížení cen
   Od 1. dubna 1954 jsou sníženy ceny nejrůznějších druhů potravinářského zboží i průmyslových výrobků. …

První televize ve Smiřicích
   1. dubna 1954 zakoupil si Josef Junek, řidič auta cukrovaru ze Smiřic, v Praze za nové zlevněné ceny televizní přijímač. Při nákupu hovořil s J. Junkem a jeho chotí pohotový reportér pražského rozhlasu a jejich rozmluva, týkající se dnešní možností nákupu, byla ihned vysílána Čsl. rozhlasem. 11. dubna 1954 postavil si J. Junek (dům čp. 152) i stožár pro anténu televize, vysokou 22 m. Je to první televizní přijímací stanice v obvodu poštovního úřadu Smiřice. Další přijímací stanice následovaly: Eram n.p. , Bohumil Lukášek, Skalice, Václav Holubec, Skalice, Zdeněk Knajfl, Smiřice, Otto Kern, Smiřice atd.

Dodávky - jarní práce
   …

Divadelní představení: Tři medvíďata
   7. dubna 1954 pořádalo Sdružení rodičů a přátel při zdejší škole pohostinské divadelní představení školních dětí z Předměřic n./L., které v Městské dvoraně odpoledne sehrály hru Miroslava Dismana “Tři medvíďata”. Hra pěkně a živě předvedená měla u četných diváků úspěch.

KOD: Moliere - Amfitryon
   10. dubna 1954 sehrálo Krajské oblastní divadlo z Hradce Králové Molierovu hru "Božská láska" (Amfitryon). Pěkné provedení - četná návštěva.

Agitační středisko
   V dubnu a květnu 1954 bylo otevřeno v Besedě Městské hotelu agitační středisko, jež bylo době předvolební kampaně v činnosti .Vedoucím jeho byl úředník ČSSS Jan Duha.

Kronika města - veřejné čtení
   …

Smiřice dříve a nyní - přednáška
   …

Husitství na Hradecku - přednáška
   …

Jaroslav Semrád - vyznamenání
   Ke dni 1. května 1954 udělil prezident ČSR Antonín Zápotocký nejlepším pracovníkům zvláštní vyznamenání. Mezi ně patří i smiřický rodák Jaroslav Semrád, stárek Východočeských mlýnů v Předměřicích n./L., který obdržel vyznamenání “Za zásluhy o výstavbu”. O jeho vynikající práci přinesl časopis Pochodeň ze dne 19 března 1954 článek pod názvem "Nejlepší Stárek Východočeských mlýnů". (Otec vyznamenaného: Václav Semrád byl dlouholetým mládkem ve smiřickém mlýně).

Svátek práce
   1. května 1954 Oslaven byl Svátek práce slavnostní výzdobou města. Občanstvo a mládež v hojném počtu zúčastnili se manifestační celookresní oslavy v Jaroměři v průvodu s hudbou Závodního klubu ROH Státního statku Smiřice.

Běh vítězství
   8. května 1954 zúčastnilo se 310 žáků, 14 učitelů a 32 dospělých ostatních běžců Běhu vítězství, pořádaného ve Smiřicích od školy na malý stadion na Šternberku.

Den osvobození
   …

Výstava Mladých techniků
   …

KOD: Objev dr. Stelforda
   Za poměrně malé návštěvy občanstva sehrálo KOD z Hradce Králové v Městské dvoraně divadelní představení hry "Objev dr. Stelforda”.

Volby do NV
   Po dlouhotrvajících pečlivých přípravách a předvolebních schůzích, při níž se občanstvu představovali registrovaní kandidáti Národní fronty (byli navrhováni Národní frontou a masovými organizacemi), konaly se v neděli 16. května 1954 volby do národních výborů podle zásad letos vyhlášeného volebního zákona. Byly volby do místních, okresních a krajských národních výborů.
   Obec Smiřice byla za tím účelem rozdělena pro volbu do MNV na 25 obvodu (t.j. na každých 100 obyvatel 1 obvod), pro volbu do ONV na 3 obvody (společně s obcí Holohlavy) a pro volbu do KNV byla zařazena společně s okolními obcemi do obvodu číslo 35.
   Volební právo mají občané nejméně 18 letí a kteří tohoto práva nebyli úředně zbaveni.
   Všech oprávněných voličů, kteří se zúčastnili volby, bylo 1743
   nezúčastnilo se volby 10
   volbu vykonalo 1 733
   s kandidáty nesouhlasilo 184
   hlasů pro kandidáty odevzdáno 1 549
   Voleb se zúčastnilo 99,41% voličů
   s kandidáty nesouhlasilo 10,61% voličů
   kandidáti zvolení 89,39% voličů

V jednotlivých obvodech byly zvoleni do MNV Smiřice:
   1. František Voňka, strojní zámečník ZVÚ, 33 let
   2. František Pour, ředitel Zem. stav. závodu, 40 let
   3. Josef Zilvar, tajemník místního národního výboru, 49 let
   4. Milda Votíková, úřednice Ingstavu, 27 let
   5. Slavoj Lochman, civilní zaměstnanec veřejné správy, 34 let
   6. Josef Brentner, zaměstnanec Jednoty, 30 let
   7. Josef Hlavatý, důchodce, 58 let
   8. František Adamíra, úředník lihovaru, 44 let
   9. Jiří Špryňar, úředník Zem. stav. závodu, 28 let
   10. Antonín Kundrt, strojvůdce ČSD, 40 let
   11. Jaroslav Novotný ředitel školy, 41 let
   12. Jaroslav Hojný, člen SNB, 52 let
   13. František Šíma, dělník Ingstavu, 49 let
   14. Karel Novák, referent mezd a práce, 47 let
   15. Božena Pavézová, dělnice ČSD, 40 let
   16. Richard Grygera, kádr. referent ZSZ, 33 let
   17. Josef Spurný, sklenář KP, 23 let
   18. František František, úkolář OPK, 45 let
   19. Marie Pokorná, dělnice ČSSS, 42 let
   20. Ing. Svatopluk Bor, ředitel cukrovaru, 54 let
   21. Marie Knapová, zem. dělnice ČSSS, 49 let
   22. Rudolf Langr, vařič v cukrovaru, 44 let
   23. Jaroslav Špryňar, truhlář OPK, 30 let
   24. Karel Karel, strojní zámečník ZVÚ, 25 let
   25. Anna Endrysová, v domácnosti, 45 let

Při volbě do ONV zvolení v obvodech
   15. Věra Juričková, úřednice USZ, Holohlavy, 23 let
   16. Josef Pecina, úředník ČSSS Smiřice, 24 let
   17. Alois Krymlák, zaměstnanec OZP Smiřice, 54 let

Ve volbě do KNV zvolena v obvodu číslo 35. Růžena Růžena zemědělská dělnice, Smiřice, 48 let

V novém místním národním výboru je zvoleno 13 dělníků a 12 ostatních pracujících, z toho 20 mužů a 5 žen.

Ustavující schůze nově zvoleného MNV ve Smiřicích konala se 24. května 1954 v zasedací síni MNV za přítomnosti všech zvolených členů MNV, členů plena ONV Al. Krymláka, J. Peciny a V. Juričkové a četných hostí ze řad občanstva, Což svědčilo o jejich zájmu a porozumění pro veřejnou činnost. Všichni členové MNV složili předepsaný slib do rukou předsedajícího nejstaršího člena Josefa Hlavatého. Na to byli zvoleni jednomyslnou volbou při veřejném hlasování:
   předsedou MNV Josef Novák
   náměstkem předsedy Josef Hlavatý
   tajemníkem MNV Josef Zilvar,
   do rady MNV: František Šíma, Richard Grygera, Jiří Špryňar a Milada Votíková

V této schůzi ustaveny rovněž následující stále komise MNV:
   mandátová - předsedou František Voňka
   zemědělská - předsedou Božena Pavézová,
   finančně - rozpočtová - předsedou František Adamíra,
   kulturně osvětová - předsedou Josef Brentner,
   pro výstavbu - předsedou František Pour,
   bytová - předsedou Antonín Kunrt.
   Schůze měla důstojný průběh a zanechala u všech přítomných příznivý dojem.

Mezinárodní den dětí
   1. června 1954 vzpomenuto bylo Mezinárodní dne dětí a mládeži byly v ten den promítnuty vhodné úzké filmy.

Požární cvičení
   V neděli 6. června 1954 konalo se na novém stadionu na Šternberku cvičení požárních sborů z Jaroměře z jaroměřského závodu ZAZ, z Černožic, Rodova, Rožnova a Smiřic. Cvičení se zúčastnily ženy - členky požárního sboru ZAZ a mládež.

Dětský den
   Téhož dne 6. června odpoledne pořádala místní Mateřská škola v rámci oslavy MDD Dětský den. Městem prošel od Městské dvorany průvod děti s ozdobenými kočárky, koloběžkami a j. na zahradu mateřské školy, kde po proslovu ředitelky A. Jarchovské předvedly děti četně shromážděním rodičům a hostům své tanečky, zpěvy, hry, cvičení, recitace a výstupy. Děti byly přítomny též zvláštnímu představení v Loutkové scéně. Výbor žen postaral se o dětské pohoštění.

Estrádní večer
   V Městské dvoraně večer 6 června 1954 pobavili se četní návštěvníci na estrádním večeru, při němž účinkoval hudební soubor ZK Masna z Hradce Králové (dirigent Budín) a zpěváci Lidové opery Jiří Janeček a Zd. Benediktová. Konferenciérem byl Josef Veselý.

Pražská estráda
   9. června 1954 navštívili Smiřice pražští herci a převedli zde estrádu za účasti populárního komika, divadelního a filmového herce Theodora Pištěka. Na pořadu estrády byly zpěvy, dramatické a artistické výstupy, aktovka Pan Muchomůrka a j. Sál dvorany návštěvníky přeplněn, ale hodnota pořadu méněcenná.

Mandelinka bramborová
   V červnu 1954 byla provedena ve Smiřicích školní mládeží ve spolupráci s dospělými hledací akce mandelinky bramborové s negativním výsledkem.

Jarní práce - ukončení
   …

Stav parcely na Kršovce - odprodej
   Stavební parcely na Kršovce podle rozhodnutí rady MNV v 16. června 1954 odprodány žadatelům Josefu Hemelíkovi, Josefu Kopeckému, Antonínu Fabiánovi, Karlu Bortlíkovi, Josefu Kloučkovi, Ibrmajerovi, později též Zdeňku Markovi.

Akce M - plnění
   Akce M a plnění akčního plánu MNV v květnu a červnu 1954 dobře pokračuje: rozbourám zděný plot a postaven plot dřevěný s podezdívkou u čp. 266, nasázeno 106 stromků, elektrické vedení prodlouženo z města ke Zderazi a rozhlas zaveden až k cukrovaru.

X. sjezd KSČ
   …

KOD: Poslední muž
   15. června 1954 sehrálo ve Smiřicích Krajské oblastní divadlo veselohru F. H. Svobody "Poslední muž".

Školní výlety
   …

Závěrečné zkoušky
   Druhé polovině červená 1954 podrobili se vystupující žáci VIII. ročníku a jednoročního učebního kurzu (JUK) v celkovém počtu 95 žáků závěrečným zkouškám, …

Den tělovýchovy a sportu
   27. června 1954 konán na malém stadionu na Šternberku za četné účasti mládeže i dospělých Den tělovýchovy a sportu. Cvičily na něm školní děti všech stupňů, rovněž vystoupili muži a ženy. Spoluúčinkovala hudba ZK Státního statku.

Kantýna cukrovaru - zrušení
   V roce 1954 na přání místního cukrovaru zrušily Restaurace a jídelny (Raj) cukrovarskou kantinu jako hostinský podnik. V jejich místnostech zřízena pak závodní jídelna a po dobu kampaně též ubytovna.

Výstava hospodářského zvířectva
   Ve dnech 2.- 4. července 1954 uspořádána zámku výstava drobného hospodářského zvířectva. Patronát na výstavou převzala rada MNV a věnovala k této akci též upomínkovou cenu.

Žňové hlídky
   …

Dodávky - plnění
   …

Besedy MNV s občany
   …

Opereta "Mamselle Nitouche”
   5. srpna 1954 v sále Městské dvorany předvedla Olomoucká opereta v zájezdové úpravě a astrální dekoraci Veselou operetu F. R. Hervé: Mamselle Nitouche (Svatoušek). Režie F. Paul, u klavíru dirigent operety KOD A. Vozka.

Žně - postup v prací
   …

Žně - počasí
   Žně byly letos trochu opožděny dešťovým počasím, obilí později dozrávalo. Červenec byl velmi deštivý, srpen byl lepší a pro sklizeň příznivější. Září začalo (i konec srpna byl takový) velmi horkými dny jako uprostřed léta.

Chmelová brigáda
   18. srpna 1954 odjela ze Smiřic 30 členná brigáda mládeže na česání chmele do Lipence u Loun. Vedoucími výpravy byli odb. učitelé F. Mach, Jan Netuka a St. Pavlíková.

Vichřice
   22. srpna 1954 večer se zdvihl velký vítr (vichřice), který potrval v plné síle po celou noc a způsobil mnoho škod zvláště na stromech, jež leckde polámal nebo i vyvrátil. Mnoho ovoce spadalo nebo bylo znehodnoceno.

Taneční veselice
   28. srpna 1954 pořádána DSO Dynamo na malém stadionu na Šternberku taneční veselice.

Akční plán - plnění
   Akční plán MNV v srpnu 1954 splněn návrh na úpravu prostranství před zámeckou kaplí vypracoval stavit. Josef Hájek a Zdeněk Marek.

Zahájení školního roku
   Školní rok 1954 - 55 zahájen byl 1 září 1954 srazem účastníků slavnosti na malém stadionu na Šternberku, odkud šel průvod městem směrem ke škole. V průvodu šla školní mládež, pionýři v slavnostních krojích vedli “prvňáčky”, hosté a četní rodiče přihlíželi, rovněž tak zaměstnanci některých závodů, městský rozhlas vesele vyhrával. Před hlavní školní budovou za účastí asi 400 rodičů a hostí promluvili k shromážděným zástupci školy, ONV, MNV a j.

Mateřská škola
   Mateřská škola ve Smiřicích opatruje ke dni 1. září 1954: 20 chlapců a 32 dívky = 52 dětí ve dvou třídách. Ředitelkou školy je Anna Jarchovská.

Osmiletá střední škola
   Na osmileté střední škole jeví se stav žactva k 1. září 1954 takto:
   na I. stupni je v 8 třídách 248 dětí
   na II. stupni je v 7 třídách 215 dětí
   na celé škole je 15:30 a 463 děti
   Z celkového počtu dětí na škole se přihlásilo k vyučování (nepovinnému) náboženství 158 děti = 34,79% (loni 44,38%). Na škole bylo zřízeno k vyučování náboženství katolickému dvě oddělení, československému dvě oddělení a evang.-českobratrskému jedno oddělení.

Česání chmele
   Na 1 ha pokusné chmelnice ČSSS ve Smiřicích za elektrárnu byl počato s česáním chmele ihned po vichřici (po 22.8.), ale sklizeň byla přerušena a obnovena až ve středu 1 září 1954. Potrvala do 4 září. Při česání chmele vypomohli 3. a 4. září školní děti. (Zmíněná vichřice řadu sazenic strhala a částečně i znehodnotila.)

Zapálení vatry I. CS
   Slavnosti I. celostátní spartakiády byly zahájeny po celé ČSR 4. září 1954 ohňovým poselstvím. Ve Smiřicích se této slavnosti zúčastnilo na 450 osob. Sraz účastníků byl před školou, odkud vyšla mládež městem směrem na nový velký stadion, kde byla zapálena po příchodu štafety s pochodní připravená hranice. Příležitostný projev pronesl učitel Ladislav Černý.

Dodávky - plnění
   …

Dodávka elektrického proudu
   Pravidelná práce v závodech, v kulturních střediscích a zábavních místnostech i v domácnostech byla ještě do této doby velmi omezována nebo rušena častým přerušováním dodávky elektrického proudu, což bylo způsobováno nedostačující kapacitou stávajících provozu schopných elektráren a stále se zvyšující spotřebou proudu. Zvýšení hmotné, životní i kulturní úrovně obyvatelstva projevilo se i možnosti nákupu nově vyrobených elektrospotřebičů: … Teprve od podzimu 1954 nastalo znatelně zlepšení ve výrobě a dodávce elektrického proudu, i když byly vydány výzvy k úspornému jeho používání.

Zvelebování obce
   Na podzim 1954 upravována byla místnost pro Družinu mládeže v budově čp. 205, vodovod na Tyršovo nábřeží (na Šternberku) a zřízeno v Besedě městského hotelu agitační středisko (před volbami do NS). Již v létě zahájeny byly práce na úpravě náměstí před zámeckou kaplí návozem hlíny, úpravou chodníků a pod.

Rok stranického školení KSČ
   …

Den čsl. armády
   …

Veřejná schůze občanstva
   5. října 1954 konala se v jídelně Městské dvorany četně navštívená veřejná schůze občanů za účasti vedoucího lékaře Okresní ústavu národního zdraví MUDr Jana Loužila z Jaroměře. Na schůzi řešeny byly otázky rozdělení obvodů lékařů, platných od 1. září 1954. Proti tomuto rozdělení bylo ze strany smiřických občanů mnoho námitek: Smiřice jsou rozděleny na dva obvody, obec je po 48 hodin bez přímé lékařské pomoci atd. Diskuze byla velmi živá. Některé závady budou podle slibu vedoucího lékaře postupně odstraněny.

Veřejná předvolební schůze
   7. října 1954 sešli se smiřičtí občané v hojném počtu v sále Městské dvorany na veřejné schůzi před volbami do Národního shromáždění, které byly vyhlášeny na 28 listopadu 1954. Zpravodajem na něj byl poslanec NS Josef Borůvka Dolan u Jaroměře.

J. Klimeš na montáži v Argentině
   … zařízení lihovaru. Přímé montáže tohoto závodu v Argentině zúčastnil se i smiřický občan Josef Klimeš, technický úředník ZVÚ dříve Škodovy závody v Hradci Králové, který se 10. října 1954 po více než čtyřletém pobytu v cizině vrátil domů. …

Bedřich M. - rozsudek
   Bedřich M. ze Smiřic pro protistátní činnost a loupežné přepadení poštovního vozu, který je vezl 5 500 000 Kčs, odsouzen byl k doživotním žaláři a svůj trest si odpykává od 1.1.1950.

Pohostinské zájezdy
   Na podzim 1954 uspořádáno ve Smiřicích několik pohostinských vystoupení Divadelní ochotníci ze Všestar předvedli u nás operetu “Perle panny Serafinky”, hosté z Prahy (Sulanova a j.) estrádní večer. KOD z Hradce Králové přijelo do Smiřic se hrou Manon Lescaut od národního umělce Vít. Nezvala.

Výbor žen
   28. října 1954 na veřejné schůzi zvoleny byly do Výboru žen při MNV: Dudková, Růžena Grygerová, Anna Jarchovská, Věra Kuchařová, Gabriela Marková, Stanislava Pavlíková, Anna Počtová, Marie Rejmanová, Štěpánka Šímová, Anna Sychrovská, Marie Špačková, Anna Žampová.

Státní svátek
   …

Podzimní sklizeň
   Sklizeň pozdních plodin probíhala klidně za střídavého počasí. Koncem září a počátkem října bylo deštivo, větrno a poměrně chladno. Sklizeň celkem byla vlivem chladného jara, dešťů a pozdního setí a sadby. Úroda byla průměrná. Ovoce bylo poměrně málo, méně jakostní, zvláště jablka nebyla trvanlivá. Na jaře v důsledku deštivého počasí se hodně rozmnožily mšice a ani postřik ovocných stromů, prováděný letos ve zvýšené míře, nepomohl všecky škůdce úplně zničit.

Cihelna
   Majitelem smiřické cihelny je v současné době Okresní průmyslový kombinát v Jaroměři. Letošní nepříznivé počasí cihlářům značně ztížilo práci. Tak se stalo, že 1. srpna 1954 měli ještě přes milion syrových cihel vyrobit. Cihláři pochopili, že nesplnění výroby by způsobilo potíže jak v investiční výstavbě, tak i při výstavbě rodinných domů. Zavázali se proto, že budou bezpodmínečně dodržovat denní výrobní plán a každé zpoždění vždy v následujících dnech doženou. Společnou prací a dík socialistickém soutěžení cihláři dokázali splnit plán výroby syrových cihel do 28 října tohoto roku. Tento úkol cihláři zvládli i při zmenšeném počtu, neboť někteří z nich odešli na řepnou kampaň do cukrovaru.

Koncert
   …

Úspěch smiřických mičurinů
   Mičurinský kroužek smiřické osmiletky získal na celostátní konferenci a přehlídce prací Mladých mičurinů v Bratislavě v listopadu 1954 pochvalné uznání za svou práci. Úspěch smiřických žáků je velmi pěkný, zvláště uvážíme-li, že z Hradeckého kraje se této celostátní přehlídky zúčastnilo pět kolektivů. Vedoucím kroužku MM je ředitel školy Jaroslav Novotný.

Výročí VŘSR
   …

Přednáška
   10. listopadu 1954 péčí Místní osvětové besedy pořádána v sále Loutkové scény přednáška prof. Svatoně "Co je atom? Co je atomová energie?". Zajímavá časová přednáška přilákala dostatek posluchačů.

Cikánský baron
   13. listopadu 1954 předvedli členové Lidové opery z Hradce Králové pásmo z operety “Cikánský baron" od J. Strausse.

Lihovar - splnění plánu
   …

Předvolební kampaň
   …

Přednáška
   18. listopadu 1954 pronesl v sále Městské dvorany zdravotnickou přednášku primář MUDr. Vorlíček z Jaroměře. Také této přednášky se zúčastnilo mnoho občanů.

Volby do NS
   Volby do Národního shromáždění v celém státě konaly se 28. listopadu 1954. Výsledek voleb ve Smiřicích byl následující:
   v místě zapsáno 1847 holičů
   dostavilo se k volbám 1820 voličů
   neplatných hlasů 2
   pro kandidáta se vyslovilo 1761 voličů
   proti kandidátu se vyslovilo 57 voličů
   Průběh voleb byl hladký a důstojný. Za zdejší obvod Jaroměř (Smiřice) - Hořice byl poslancem NS zvolen poslanec Josef Borůvka.
   Výsledek voleb do NS v celé ČSR:
   Počet zapsaných voličů
   Hlasování se zúčastnilo 8 711 718 - 99,18%
   Neplatných hlasů 34 688 - 0,39%
   Platných hlasů 8 677 030 - 99,61%
   Proti kandidátům hlasovalo 182 928 - 2,11%
   Pro kandidáti hlasovalo 8 494 102 - 97,89%

Agitační neděle
   K podpoře úsilí o záchranu světového míru a svolání konference o evropské bezpečnosti, která byla svolána na popud Sovětského svazu do Moskvy na den 29. listopadu 1954 vyhlášena byla po celém státě akce (poslední listopadovou neděli) k získání podpisů občanstva na mírovou rezoluci. Ve Smiřicích byla provedena se zdarem a našla pochopení všeho našeho občanstva, které se rádo připojilo svými podpisy na podporu míru. (Západní státy účast na zmíněné konferenci odmítly a neúčastnily se jí.)

Nová vláda Vil. Širokého
   …

KOD: Děvče z předměstí
   5. prosince 1954 předvedlo ve Smiřicích KOD z Trutnova divadelní hru J. K. Tyla "Děvče z předměstí".

Kampaň cukrovaru
   Cukrovarská kampaň začala 16 října 1954 a skončila 12. prosince 1954. Velmi dobrá kampaň, plnění kapacitní normy v průměru na 104% ….

Školení MNV
   …

Besídka s Dědou Mrázem
   …

70. let pres. ČSR Antonína Zápotockého
   20. prosince 1954 …

Počasí
   22. prosince 1954 bylo velmi nevlídné počasí, kol 14. hod. také poměrně silná v této době neobvyklá bouřka.

Požár
   29. prosince 1954 po 10. hodině večer vyhořela stodola státního statku na křižovatce k Rodovu. Ve stodole bylo seno a sláma, též nějaké stroje. Požár byl velký, zdaleka viditelný, ale vzhledem k poměrně klidnému počasí a slabému větru se nerozšířil na okolní budovy. K požáru se sjela řada požárních sborů ze Smiřic i okolí. Pro velkou vzdálenost od zdrojů vody (voda musela být čerpána až z mlýnského náhona) k čerpání se spojilo několik požárních sborů. Velmi účinně přispěl ke zdolání požáru vojenský sbor požárníků z letiště u Hradce Králové.

Velká voda
   V témž dnu 29.12.1954 byla vyhlášena pohotovost požárníků pro případ velké vody na Labi. Labské řečiště v těchto dnech bylo téměř naplněno velkou vodou v důsledku předcházející dešťů a tání na horách i v podhůří. Voda však zmizela ponenáhlu, aniž by nadělala jakoukoliv škodu, neboť široké zregulované řečiště pojme nyní vody sdostatek. V několika dnech nebylo po velké vodě ani památky.

Zábavy
   31. prosince 1954 uspořádal Závodní klub ČSSS v sále Městské dvorany silvestrovskou zábavu, při které účinkovala hudba ZK. - Také Loutková scéna ZK připravila na rozloučenou se starým rokem Večer dobré nálady, který opakovala i na Nový rok.

Dodávky
   …

Počet úmrtí
   V roce 1954 ve Smiřicích zemřelo 10 mužů a 12 žen = celkem 22 osob. (Poznámka: mladí většinou umírají v nemocnici a pod., staří doma ve Smiřicích.)

Počet sňatků
   U matričního úřadu MNV Smiřice bylo v roce 1954 uzavřeno celkem 34 sňatků ze Smiřic i okolí.

Hospodaření obce
   Výsledek hospodaření obce za rok 1954 jeví se takto:
   Celkový příjem za rok 1954 Kčs 513 422,52
   Celkové vydání za rok 1954 Kčs 498 364,34
   Rozpočet byl vyčerpán rovnoměrně, protože v částce, která nebyla vyčerpána, je obsažena trvalá záloha Kčs 9 000,-.
   V obci není téměř žádný daňových nedoplatků, všechny dávky jsou vybrány. … …

Akce 5 M
   Pro akci 5 M na rok 1955 se počítá částkou celkovou Kčs 30 000. Jsou v ní zahrnuty práce:
   1) rozšíření vodovodu na nábřeží M. Tyrše
   2) I. etapa úpravy parků
   3) úprava prostranství před dvoranou

Na léta 1956 - 59 se zařazují do plánu:
   1) rozšíření vodovodů na Ohrady (1000m)
   2) II. etapa úpravy Zámeckého parku
   3) úprava silnice u nádraží
   4) silnice Kršovka
   5) výdlažba chodníků na Ohradách
   6) výsadba ovocných stromů (každoročně 100 kusů)

Systemisace míst na MNV
   V prosinci 1954 jsou systemisována a obsazená na MNV Smiřice tato služební místa:
   1. vedoucí pracovník Adolf Vašíček
   2. účetní Václav Honsnejman
   3. administrativní pracovník František Polák
   4. matrikář Josef Zilvar
   5. uklízečka Anna Pokorná
   (Poznámka: tajemník MNV je od letošních voleb do MNV voleným členem MNV.)

Sanitní auto
   Okresní Ústav národního zdraví (OÚNZ) zajistil pro Smiřice sanitní auto, které je v místě k dispozici.

Meliorační práce
   V prostoru mezi Smiřicemi a Černožicemi postupovaly meliorační (zavodňovací) práce, na níž se pracovalo po celý rok 1954.

Státní spořitelna
   Státní spořitelna Smiřicích vykazovala ke dni 31. prosince 1954 v Kladně ve výši Kčs 1 988 770,14, k té muže dní v roce 1953 ve výši Kčs 1 748 811,88.

Lidová knihovna
   V místní lidové knihovně ve Smiřicích je koncem roku 1954 zařazeno celkem 4 665 svazků knih. V témže roce 1954 bylo půjčeno v knihovně 7 629 svazků.

Státní kino
   Státní kino ve Smiřicích je v stálé činnosti. Filmy jsou promítány po celý týden mimo pondělí, úterý a pátek. Ve středu bývají dvě představení, v neděli 3.

Loutková scéna
   Loutková scéna ZK ROH Státního statku sehrála v roce 1954: 11 her v 31 představení za celkové účasti 4 290 návštěvníků, z nichž bylo 1 419 dospělých. Průměrná návštěva představení: 138 (92 dětí a 46 dospělých).

DSO Dynamo
   DSO Dynamo v roce 1954 v činnosti tyto oddíly: všeobecné průpravy, sportovní gymnastiky, kopaná, tenisový, kuželkářský a hokejový.
   Oddíl kopané v krajské soutěži kategorie II. B se umístil mezi 12 soupeři v přední polovině tabulky.
   Rozpočet na výstavbu stadionu v roce 1954 vykazoval potřebu Kčs 107 000,- . Na zbudování běžecké dráhy přispěl SÚTS Kčs 50 000, ÚRO rovněž Kčs 50 000. Závodní rada cukrovaru přispěla DSO Dynamo částkou Kčs 1000 1000, ZR ČSSS Kčs 1 706.
   Výstavbě stadionu odpracovalo 95 členů Dynama 3 234 brigádnických hodin.
   Podrobnější údaje o činnosti DSO jsou obsaženy ve zvláštní kronice DSO Dynamo Smiřice, kterou vede řídící učitel v.v. Jan Pacák. Jsou v ní zápisy o činnosti od roku 1898. Kronika tato má dva díly a jsou t.č. uloženy u kronikáře Dynama.

V prosinci 1954 Krajský výbor pro tělesnou výchovu a sport u příležitosti druhého výročí zákona o organizaci tělesné výchovy a sportu ocenil pracovní výsledky tělovýchovných pracovníků a usnesl se udělit jim čestná uznání. Mezi těmito vyznamenanými je i učitel zdejší osmiletky Ladislav Černý, který dostává čestné uznání KVTVS za dlouholetou cvičitelskou práci v Sokole a v tělesné výchově na školách.

1. místo v Okresní soutěži MNV
   V celookresní soutěži o nejlépe hospodařící obec, kterou vyhlásil finanční odbor rady ONV Jaroměř, umístil se MNV Smiřice ke dni 31.12.1954 na 1. místě v okrese. …