Kronika města Smiřic - IV. díl, rok 1955
Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové. V místech s třemi tečkami jsem text vynechal.
Rok 1955
Rok 1955 - 10 výročí osvobození
…
Novoroční projev pres. A. Zápotockého
…
Akční plán MNV
Akční plán obce na rok 1955 byl projednán a schválen plénem MNV 28. ledna 1955 a vykazoval tyto akce, které byly rozvrženy na dvě etapy:
práce plánované k 10 výročí osvobození (lhůta k provedení do 30. dubna 1955):
a) dokončení úpravy prostoru u zámecké kaple
b) úprava parčíku před domem ing. Cihly
c) vysázení 100 ovocných stromů (osázení břehu Labe třešněmi)
d) generální úklid ulic města
2. práce plánované k provedení do konce roku 1955:
a) dokončení úpravy okolí Městské dvorany
b) úprava chodníku od východu z nádraží až k sousedství zahrady domů s. Zídky
c) úprava zámeckého parku
d) rozšíření vodovodu na Ohrady
Sběr odpadových surovin
…
Počasí v zimě
Zima 1954 - 55 byla nestálá, spíše mírná, poměrně málo sněhu i ledu. Děti si zimních radovánek mnoho neužily, ačkoliv bylo pro ně připraveno na malém stadioně na Šternberku péči TJ Dynamo velmi pěkné kluziště. Vzhledem k nepříznivému počasí mohlo se na kluzišti hrát jen málo zápasů zimního hokeje, ačkoliv o tuto hru se zde jeví začne zájem jak mezi mládeží, tak i mezi dospělými, kteří rádi zápasům přihlížejí.
17. ledna 1955 před 6. hod. ranní začalo prudce pršet a sníh, který napadl předtím, tál. Za velmi silné vichřice utvořila se na silnicích a cestách ledová pokrývka pro chodce i vozidla velmi nebezpečná. Na mnoha místech způsobeno bylo hodně škody zvláště na střechách (u Dr. V. Pultra strhla vichřice značnou část střechy, ve městě shazovány tašky ze střech, vyrážena okna z okenic a pod.
V důsledku tohoto počasí přišlo do školy jen velmi málo dětí, z přespolních skoro nikdo. Winter se uklidnil teprve odpoledne téhož dne. - Podle zpráv meteorologických stanic dosahoval dnešní neobyčejně silný nárazový vítr rychlosti 140 až 160 km/h za hodinu, v některých místech ve vyvolaly velké tepelné rozdíly i bouřku, zjev v lednu zcela mimořádný.
Také v únoru 1955 byly u nás zaznamenány několikrát silné a mrazivé větry. Sněhové vánice v únoru způsobily, že cesty byly zaváty a děti z okolních vesnic nemohly přijít do školy. Tuhé mrazy - až 20 stupňů C pod nulou - byly ještě i koncem února a způsobily leckde škody na zamrzlých vodovodech a potrubí. Začátkem března se počasí pozvolna uklidnilo.
V. I. Lenin - vzpomínka
…
Zdravotní přednáška
20. ledna 1955 …
Spolek zahrádkářů - činnost
…
Schůze s voliči
…
Taneční zábavy
V plesovém období 1955 pořádány: v lednu železničářský ples, hasičský ples, v únoru: šibřinky a do zvuky šibřinek, ples mládeže ČSM z ČSSS. Výbor žen uspořádal pro mládež 20. února 1955 velmi četně navštívený dětský maškarní rej v sále Městské dvorany.
Vlastenecké závazky rolníků
…
Brigády v akci M
…
Kopaná
Již 20. února 1955 za mírného počasí sehrán byl první zápas v kopané.
Výzva světové rady míru
…
Vzorný pracovník DSO Dynamo
Má výroční krajské konferenci Dobrovolné sportovní organizace Dynamo při hodnocení celkové práce udělila čestný diplom vzorného pracovníka též Josefu Holečkovi z DSO Dynamo Smiřice.
MDŽ - vzpomínka
…
Výsadba stromů
Na jaře 1955 vysázeno bylo na vhodných místech ve Smiřicích 200 topolů.
Státní statek - a závazky
…
Soutěž LUT
Soutěže LUT 1955 (Lidové umělecké tvořivosti) kromě mládeže se aktivně zúčastnili též:
v oboru výtvarném: Ladislav Sedlický, zootechnik, bytem ve Smiřicích (rodák z Hrušové u Vysokého Mýta tečka na výstavě LUT v Jaroměři vystavoval 20 obrazů olejů, vesměs ze Smiřic a jejich okolí;
v oboru hudby: hudba závodního klubu ROH Státního statku Smiřice: dechová hudba se umístila v okresním kole v Jaroměři na 3 místě (kapelník František Čertner); 2 část hudby (řídil Josef Černý) v jiné kategorii (do 7 členů) se soutěže zúčastnila rovněž. Také místní kapelník Josef Kubásek ze Smiřic se svou hudbou, začleněnou v Hradci Králové se činně SLUT účastnil.
V oboru loutkové divadla předvedla místní loutková scéna ZK ROH Státního statku v této soutěži v kategorii maňáskový her S. Maršaka “O domečku na kopečku” a 2 scény pro dospělé, v kategorii marionet hru “Honza Pecivál” / ”Štika patří na pekáč” od K. Hackera. Loutková scéna smiřická získala tím titul vítěze v okresním kole soutěže LUT 1955.
Dr. Ed. Nebeský malíř - amatér
Mimo jmenovanou soutěž Zabývá se ze záliby a mateřský malířstvím JUDr. Eduard Nebeský, žijící ve Smiřicích jako důchodce - penzista bývalého ředitelství ČSD v Hradci Králové. Je členem Spolku výtvarníků železničářů a pravidelně se účastní svými obrazy i jejich výstav. Vyniká zvláště v malbě krajin.
Akademická malířka Helena Šrámková
Ve Smiřicích v současné době žije a tvoří svá díla vynikající akademická malířka Helena Šrámková, která své obrazy pravidelně vystavuje na celostátních výstavách Čsl. spolku výtvarných umělců. Činně zúčastnila i malířské výzdoby 3. a 4. díla Kroniky města Smiřic.
Polská krev - pásmo
17. března 1955 předvedli v sále Městské dvorany sólisté Lidové opery z Hradce Králové pásmo z operety Oskara Nedbala “Polská krev”. Četná návštěva.
Okénko smiřického rozhlasu
Téhož dne ve Smiřicích v městském rozhlase uvedena poprvé kulturní půlhodinka nově utvořené rozhlasové komise za řízení odborného učitele Josefa Lišky. Ohlášeny novinky, týkající se kulturního a politického života ve Smiřicích. Účinkovala kulturní úderka dětského pěveckého sboru smiřické osmileté střední školy. Okénko smiřického rozhlasu vysíláno pak pravidelně po několik měsíců letošního roku.
Soutěž LUT
11. března 1955 sehrána ve Smiřicích v Loutkové scéně v kategorii B vyspělých loutkářských souborů před krajskou soutěžní porotou Kainarova "Zlatovláska". Porotě předveden i amatérský 8mm úzký film "Z taju smiřického loutkového divadla".
Taneční zábava
Ty až ne večer pořádána v sále Mořské dvorany taneční zábava (Josefská).
Přednáška
23. března 1955 péčí k kulturní komise MNV uskutečněna zajímavá přednáška o televisi.
Počasí
V poslední předáním týdnu před 21. březnem 1955 po celkem střídavé zimě nestaly dost prudké a nebývalé mrazy, které stoupaly zejména za noci a dosahovaly až -10 C, na volných místech ještě více. Poměrně často v tomto týdnu sněžilo a sněhová pokrývka se udržela souvislá skoro po celý týden - i když za dne teplota se pohybovala kolem 0 stupňů C. V noci z 19. na 20. březen napadlo na 15 cm sněhu. Celkový stav tohoto počasí je zcela výjimečný (v této pokročilé době) a podle hlášení byla obdobná celková teplota v tento čas naměřena posledně na hvězdárně v Praze před 90 a před 180 lety.
Den učitelů
28. března 1955 byl k výročí narozenin Jana Amose Komenského po prvé slaven Den učitelů. Při této příležitosti byli poctěni udělením čestného Okresního národního výboru v Jaroměři za dlouholetou vzornou práci ve škole a za kulturně osvětovou práci ve Smiřicích řídící učitel v.v. Jan Pacák a odborný učitel místní osmiletky Petr Zahálka.
4. snížení cen
K 1. dubnu 1955 bylo vyhlášeno usnesení strany a vlády o snížení maloobchodních cen spotřebního zboží. Zpráva o tom byla očekávána s velkým zájmem. Důkazem toho byla i skutečnost, že toho dne nebylo možno konat ani biografické představení pro neúčast občanstva ježto v té době byla státním rozhlasem vysílána zpráva o snížení cen.
S povděkem byla například přijata zpráva o snížení cen rýže a umělých tuků, jakož i zpráva o snížení cen některých textilních výrobků. Popravdě však nutno přiznat, že většina našeho občanstva očekávala snížení cen potravin ve větším měřítku. Zde je třeba mít stále na paměti, že bez kolektivizace vesnice, bez velkovýroby na vesnici nelze žádné podnikavé snížení cen potravin očekávat.
Dnešní snížení cen se týká více než 16 000 různých druhů zboží a přinese obyvatelstvu ročně na 1 300 milionů Kčs. Od peněžní reformy 1. června 1953 je to nyní již čtvrté snížení státních maloobchodních cen. …
Národní směna
Na 2. dubna 1955 byla vyhlášena Národní směna a občanstvo se jí zúčastnilo ve značném počtu v odměnu za právě vyhlášené snížení cen. Pracovalo se na plánovaných prací v akci M (zvelebování obce). Také školní mládež se svými učiteli se této akce zúčastnila a pracovala při úklidu před školou a v jejím okolí.
Tělovýchovná akademie
3. dubna 1955 odpoledne a večer konána v Městské dvoraně veřejná tělovýchovná akademie, při níž byly předvedeny ukázky prostných, určených pro I. celostátní spartakiádu v Praze.
Stavba obytného domu
No jaře 1955 bylo začato se stavbou obytného domu se 4 bytovými jednotkami v Karlově ulici naproti školní stravovně. Stavbu provádějí (= současně stavebník) Zemědělské stavební závody ve Smiřicích pro své zaměstnance.
V.I. Lenin - vzpomínka
…
Svátek práce - Vatra míru
V předvečer Svátku práce 30. dubna 1955 zapálena byla na Šternberku vatra míru. Vystoupily při ní soubory ČSM Státního statku a místní školy. Veselé při ní vyhrávala hudba ZK ROH.
1. květen 1955 oslaven byl okresní slavností v Jaroměři. Ve Smiřicích od časného rána vyhrával místní rozhlas do ulic, rovněž dechová hudba ZK ROH vyhrávala po městě. Občanstvo se shromáždilo na nádraží a odjelo do Jaroměře, kde se připojilo k slavnostnímu průvodu okresním městem. Školní mládež jela nákladními auty. Účast smiřických i mládeže v Jaroměři byla byla velmi početná. - Večer byla v Městské dvoraně ve Smiřicích májová veselice, kterou pořádala Osvětová beseda. - Oslavy Svátku práce se vcelku vydařily i když byly přerušovány v dopoledních i odpoledních hodinách první jarní bouřkou, spojenou s deštěm.
Besedy MNV s voliči
…
Oslavy 10. výročí osvobození ČSR
V sobotu 7. května 1955 uspořádala místní osmiletá střední škola na malém stadionu na Šternberku oslavu 10. výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou. Pořad slavnostního shromáždění všeho žactva školy obstaraly si sami žáci sólovými i sborovými zpěvy a recitacemi. Po závěrečném proslovu ředitele školy Jaroslava Novotného a zapění státní hymny československé a sovětské zahájena na stadioně jarní činnost Školní tělovýchovné jednoty, přičemž byl odevzdán odznak BPPOV (Buď připraven k práci a k obraně vlasti!) žákům, kteří splnili disciplíny závodu o odznak. Současně byl odevzdán učiteli Ladislavu Černému zlatý odznak PPOV. V závěru slavnosti proběhlo městem tradiční Běh vítězství od školy na stadion, kde 2 družstva žáků školy sehrála zápas v kopané.
Oslavy 10. výročí osvobození ČSR
Místní Národní výbor vzpomněl 10. výročí osvobození ČSR Rudou armádou slavnostní schůzi pléna MNV v neděli 8. května 1955 byla zasedací síni a zhodnotil na ní svou práci za uplynulých 10 let. Po skončení schůze byla uložena do Památníku odboje prsť z památných bojišť I. a II. světové války: u Bachmače, u Sokolova a Dukly.
Výstavka
V týž den 8. května otevřena v bývalém Městském starobinci, nyní věnovaném pro účely městského muzea, výstavka upomínek na okupaci a osvobození, uspořádaná péčí správce muzea Karla Vorla. Výstavka, otevřená do 31 května 1955, připomněla dobu našeho národního útlaku i slavné osvobození Rudou armádou.
Slavnostní shromáždění občanstva
V pondělí 9. května 1955 již od časného rána vyhrával Městský rozhlas veselé pochody a písně na oslavu radostného výročí osvobození naší vlasti Rudou armádou z područí nacistů. O 9. hodině od dopoledne vyšel slavnosti průvod městem od nádraží na malý stadion za zvuku hudby. Šli v něm - kromě čestného doprovodu čsl. a sovětské státní vlajky - školní mládež, pracující místních i okolních závodů, zástupci MNV, ONV, místních organisací a občanstvo zdejšího města i celého okolí. Na slavnostně vyzdobeném stadionu po vztyčení státní vlajky promluvil ke shromážděným předseda MNV Karel Novák. Po jeho úvodním slově následovala kulturní vložka školní mládeže, po níž pronesl slavnostní projev s. Trinner z Jaroměře. Při tklivé vzpomínce na oběti doby okupace z řad místních občanů byly vypraveny delegace s pamětními vavřínovými věnci na jejich hroby a k pamětním deskám.
Slavnost zakončená doslovem předsedy MNV a Internacionálou, zahranou hudbou ZK Státního statku Smiřice. Na závěr dne uspořádána v Městské dvoraně taneční veselice.
Rozvoj školy 1945 - 1955
K možnosti posouzení a přirovnání zaznamenáváme zde jako příklad práce MNV jeho péči o místní školu. Za 10 let od osvobození naší vlasti RA v letech 1945 - 1955 učinila škola ve Smiřicích velký pokrok. Nový školský zákon odstranil různorodé vzdělání žáků od 10 let, umožňuje vzdělání všech dětí podle schopnosti ve školách všech stupňů, po pracující i v mimořádných formách studia. Po stránce materiální věnováno bylo zdejší škole v posledních letech: na úpravu dlažby ve škole Kč 30 000, pořízena nová zvuková promítačka v ceně Kčs 17 000, stojan na kola pro dojíždějící žáky Kč 7 000, školní zahrada rozšířena o 14 arů, sbírky a inventáře kabinetu obohaceny o celkovou hodnotu Kč 72 000, rozšíření školního rozhlasu si vyžádalo Kčs 4 500, automatické zvonění Kčs 1 600, úprava záchodů Kčs 20 000 z mimorozpočtových prostředků, domácí vodárna Kčs 2 200, nátěr oken a dveří velké školní budovy Kčs 35 000, totéž v malé budově Kčs 7 000, rozšíření vodovodu Kčs 2 000 kromě dalších věcí.
V současné době je na škole v činnosti 11 zájmových kroužků pro rozšíření znalostí, uplatnění mladých talentů (mezi jinými též technický, mičurinský, čsl.- sovětského přátelství, pěvecký atd.), dále 10 oddílů PO, družina mládeže pro děti zaměstnaných matek a malé děti přespolní, školní stravovna, která stravuje až 200 žáků denně (podává se jen oběd). Školní tělovýchovná jednota má 8 kroužků základní průpravy a sportu, do níž je zapojeno na 80% všech žáků školy.
Škola má nyní 15 tříd a počet žáků v posledních letech kolísá mezi 460 - 490 žáky. Také mateřská škola má nyní dvě třídy, kdežto v dřívějších letech mívala vždy třídu jedinou.
Rybářské závody
8. května 1955 konán péčí Lidového rybářského klubu závod v lovu ryb. Přilákal značné množství diváků, kteří přihlíželi na starém řečišti Labe mezi Černožicemi a Smiřicemi (při pravém břehu Labe) nezvyklé podívané.
Úspěchy žactva v soutěžích
V okresním kole soutěže dětské tvořivosti v Jaroměři 14. května 1955 se řada žáků zdejší školy dobře uplatnila a postoupila do krajského kola, v němž se čestně umístili: dětské pěvecké trio (Mil. Čechová - Iva Motyčková - Jiří Zilvar), se solistů recitátorů Vladimír Pospíšil (získal knižní odměnu a diplom), Miroslava Malíková (diplom) a J. Hlavatá.
Také v soutěži Mladých techniků a Mladých mičurinců se naší žáci čestně umístili jak v kole okresním, tak i v krajském. Na ústřední přehlídku MT jel do Bratislavy ze Smiřic žák 7. třídy Ladislav Žampa jako delegát kraje. Mičurinský kroužek smiřické školy se umístil jako první v okresní přehlídce, jako druhý v kraji a na ústřední přehlídce v Bratislavě obdržel čestné uznání. Na tuto bratislavskou ústřední přehlídku jela jako jedna ze šesti delegátek kraje žákyně 7. třídy Ivana Žylková ze Smiřic.
Výsadba ovocných stromů
Na jaře 1955 vysázelo bylo na břehu Labe 100 ovocných stromů, čímž splněn jeden ze závazků v Akční plán MNV.
Mandelinka bramborová
V květnu provedena byla školním žactvem za dozoru učitelů hledací akce mandelinky bramborové s negativním výsledkem.
Místní veřejné cvičení
29. května 1955 konalo se na malém stadioně na Šternberku místní veřejné cvičení. Po odpoledním slavnostním průvodu městem se shromáždili cvičenci i četně shromážděné občanstvo na stadioně, kde po úvodním zahájení postupně vystoupilo na 200 chlapců a 200 dívek zdejší školy. Svá spartakiádní cvičení předvedly i ženy TJ Dynamo a 12 členné družstvo Svazarmu. Pořad byl zpestřen též dětskými hrami a závody. Veřejné cvičení měl hladký průběh, ukázalo dobrou přípravu pro I. celostátní spartakiádu a bylo obecně příznivě přijato. Celkový dojem zvýšilo pěkné, slunečné počasí. Touto slavností vzpomenuto bylo i MNŽ. - Čistý zisk činil přes Kčs 3 600,-.
Zdravotnická přednáška
Místní odbočka Čsl. Červeného kříže uspořádala 27. května 1955 zdravotnickou přednášku MUDr. Sejína ze Smiřic. Veřejně přístupná přednáška, četná účast, pěkný zájem.
Počasí na jaře
Počasí na jaře 1955 bylo stále citelně chladné a potrvalo skoro nepřetržitě do 24 května, takže teprve poslední týden v květnu byl teplejší. Na poli se velmi usilovně pracovalo a dohánělo, co pro nepříznivé počasí nemohlo být vykonáno. Práce byly velmi zpožděny. Na jednocení řepy cukrovky pracovalo se velmi vydatně a urychleně.
Milada Votíková - odstěhování
Od 1. června 1955 se z rodinných důvodů odstěhovala do Jičína dosud členka MNV, rady MNV a zdravotní komise Milada Votíková. Svých funkcí se vzdala.
Krajská spartakiáda mládeže
5. června 1955 se zúčastnilo žactvo zdejší školy za vedení svých učitelů tělesné výchovy krajské spartakiády mládeže v Jaroměři. Slavnosti se zúčastnili i mnozí rodiče a občané Smiřic i okolí. Pěknou upomínkou na tuto krajskou slavnost je úzký 16 mm film, pořízený fotografickým kroužkem ZK ROH Stát. statku Smiřice (kameraman vedoucí kroužku Josef Pecina, úředník statku).
Zdravotní kursy
…
Soutěž Mladých hospodářů
V soutěži Mladých hospodářů se umístila mládež zdejší školy na 1. místě v okrese a získala putovní vlajku spolu s čestným uznáním a knižními odměnami.
Besedy MNV
…
Vodohospodářská komise
15 června 1955 se konalo v místě informativní vodohospodářské řízení ohledně gravitačního vodovodu za přítomnosti zástupců rady KNV v Hradci Králové, ONV v Jaroměři, zdravotní služby KNV a ONV, zástupců ZVAK v Hradci Králové a v Jaroměři, KHES o Hradci Králové a OHES v Jaroměři, zástupců státní statků Holohlavy a Smiřice a MNV Smiřice Holohlavy. Komise zjistila značné hygienické závady hlavně v jímacím zařízení a navrhla možnost nápravy.
Akce “Z”
Plánovaná akce “Z” (t.j. zvelebení města) byla ke dni 17. června 1955 splněna na 100% a mimo to bylo vysázeno ještě nad plán 200 topolů.
Dodávky - plnění
…
Dětský den
19. června 1955 konal se na zahradě mateřské školy Dětský den, spojený s hrami a zábavami dětí téže školy.
Počasí
Červnové nevlídné, nestálé, často deštivé a poměrně chladné počasí způsobilo značné zdržení senoseče částečně i znehodnocení sena. Koncem června dozrávající třešně v důsledku častých dešťů popraskaly, hnily, červivěly.
Přípojka vodovodu mateřské školy
Občané Palackého ulice v okolí mateřské školy, kteří dosud museli docházet pro pitnou vodu do zámecké budovy vzdálené 300 m, zřídili si na jaře 1955 v akci “Z” - zvelebování obcí přípojku na vodovod, který vede do mateřské školy. Výkop provedli brigádnicky sami, roury v délce 45 m dodal MNV. Stojan s výtokem vody je umístěn vedle vrat do budovy mateřské školy čp. 205.
Závěrečné zkoušky
Závěrečné zkoušky na místní osmiletce vykonalo v červnu 1955 z VIII. tříd 48 žáků, z nichž 9 prospělo s vyznamenáním.
Školní výlety
…
I. CS - účast ze Smiřic
Oblastní spartakiády ve Dvoře Králové n./L. 12 června se zúčastnilo ze Smiřic 8 mužů a 17 žen, krajské spartakiády v Hradci Králové 19. června 1955 8 mužů a 15 žen. Na I. celostátní spartakiádě v Praze koncem června a začátkem července 1955 se činně zúčastnilo ze Smiřic: 18 chlapců a 18 dívek za vedení učitelů ss. Ladislava Černého, Františka Macha a Mil. Pojmanové, z dospělých cvičilo 9 mužů a 15 žen. Celostátní tato slavnost velkého politického významu vyzněla mohutně a velkolepé a zanechala v myslích statisíců účastníků - ať již cvičících nebo přihlížejících - hluboké a trvalé dojmy. Všichni se pak plni radostných zážitků z krásných dnů I. celostátní spartakiády vrátili domů ke své každodenní práci.
Podrobnější údaje viz v kronice TJ Dynamo.
Hřbitov ve správě MNV
Podle rozhodnutí ministerstva místního hospodářství ze dne 30. března 1955 mají býti služby a výkony nepodnikového charakteru vyčleněny z komunálních služeb a převedeny do správy místních národních výborů. Ve Smiřicích se jedná v tomto případě o správu hřbitova. Rada MNV rozhodnutím ze dne 27. května 1955 souhlasí a převezme definitivně správu hřbitova po schválení delimitačního protokolu, který byl vyhotoven 16. července 1955.
Úprava Městské dvora
Vzhledem k tomu, že v červnu a červenci 1955 konaly se budově Městské dvorany nutné úpravy a opravy (malování, nátěry a pod.), konala se obvyklá pouťová zábava pod širým nebem.
Rekreace mládeže
…
Počasí o žních
V červenci a začátkem srpna 1955 trvající nestálé počasí zpožďuje a brzdí (beztak již opožděné dozrávání polních plodin v důsledku dlouhotrvajících jarních mrazíků a nepříznivého počasí) sklizeň obilí (žně). Kdežto většina obilí bývala v normálních letech sklizena již do konce července, letos se období žní prodlužuje většinou na srpen, leckde u nás žně teprve v srpnu začínají. Téměř každodenní deště a přepršky způsobují nesnáze při pravidelné žňové práci, mnohdy je obilí polehlé a znesnadňuje právě tak jako rozmoklá (rozměklá), půda použití strojů. V důsledku vlhkého počasí také zpravidla koncem července dozrávající rané odrůdy jablek a jiného ovoce hodně hnily a opadávaly.
Výbor žen - uznání práce
Okresní národní výbor v Jaroměři při posledním hodnocení práce výboru žen v okrese vyhodnotil místní výbor žen jako jeden z nejlepších výboru žen a toto uznání vyjádřil tím, že pro stávající období (léto 1955) předal do držení Putovní prapor míru okresu Jaroměř výboru žen při MNV ve Smiřicích. K dosaženému krásnému úspěchu se připojil i MNV děkovným dopisem za dosavadní práci a blahopřání k dosaženému úspěchu. Výbor žen ve Smiřicích na podzim 1955 navázal též písemný styk s kolektivem v SSSR.
Skupina ČSM - Prapor míru
Také místní skupina ČSM na za dobrou práci svých členů při žních získala putovní Prapor míru okresu Jaroměř jako nejlepší organizace okresu (srpen 1955).
Brigádnická pomoc při žních
…
Chmelová brigáda mládeže
Chmelové brigády mládeže Lipenci u Loun ze řad smiřických studující a j. se zúčastnilo za vedení odborného učitele P. Zahálky 30 účastníků. Brigáda trvala od konce srpna do poloviny září.
Také chmel na smiřické pokusné chmelnici byl včas sklizen.
Zahájení školního roku
1. září 1955 byl zahájen školní rok 1955 - 56 slavnostním shromážděním žactva i členů učitelského sboru na školním hřišti za účasti zástupců lidosprávy, KSČ, patronátních závodů, SRPŠ, rodičů i jiných hostí. Na 1. vstupní místní osmileté střední školy je 9 tříd s 286 žáky, na druhém stupni 6 tříd s 240 žáky, na celé škole = 15 tříd s 526 žáky.
Na mateřské škole je k 1. září 1955 zapsáno ve dvou třídách celkem 25 chlapců a 25 dívek.
Turnaj žáků v kopané
1. září 1955 u příležitosti zahájení školního roku konán ve Smiřicích turnaj žáků v kopané za účasti 8 družstev školních tělovýchovných jednot z okolí. Turnaj pořádán za pěkného zájmu mládeže. Vítězství získalo družstvo místní smiřické osmiletky.
Výlet Dynama na Českomoravskou vysočinu
11. září 1955 podnikl turistický oddíl TJ Dynamo výlet autobusem na Českomoravskou vysočinu za hojné účasti, ale za nepříznivého počasí. Výlet se účastníkům líbil, i když při něm zmokli.
Hovory s MNV
…
Večer čsl. polského přátelství
Místní osvětová Beseda společně s Domem osvěty 29. září 1955 uspořádaly v Besedě městského hotelu večer čsl.-polského přátelství, na němž m.j. promluvila též účastnice Mezinárodního festivalu demokratické mládeže ve Varšavě. V dalším pořadu večera byly též promítnuty filmy o budovatelském úsilí Polské republiky.
Dodávka brambor
…
Stav hospodářského zvířectva
Stav hospodářského zvířectva k 1.10.1955 u místních rolníků ve Smiřicích:
hovězí dobytek: plánovaný stav 69 kusů z toho krav 41 kusů
skutečný stav 77 kusů za toho krav 45 kusů
vepřový dobytek plánovaný stav 58 kusů z toho prasnice 3 kusy
skutečný stav 53 kusů z toho prasnice 0
Mimo rolníky chovají místní chovatelé prasat 69 kusů.
Den československé armády
…
Výstava ovoce
Ve dnech 8. - 10. října 1955 uspořádána ve Smiřicích ve školní tělocvičně výstava ovoce a školní mičurinská výstava péčí mučurinského kroužku školy ve spolupráci s místními i okolními zahrádkáři. Výstava vzbudila značný zájem a navštívilo ji přes 1000 návštěvníků ze řad dospělých i mládeže.
Pražská estráda
V říjnu za četné účasti konána v sále Městské dvorany pestrá estráda pražských hostí (Adam a j.).
Úprava náměstí
Na podzim 1955 upravováno za pomocí dobrovolných brigád občanstva volné prostranství u zámecké kaple a před Městskou dvoranou.
Národní směna
V neděli 16. října 1955 vyhlášena byla vládou ČSR národní směna na sklizeň cukrovky. Řada občanů této výzvy uposlechla a práce na poli se zúčastnila. Sklizeň cukrovky v místě ukončena 30. října 1955. Všichni rolníci stanovený kontingent cukrovky dodali. Rovněž podzimní osev koncem října postupuje dobře.
Duchovní koncert
23. října 1955 předvedeno bylo v Husově sboru církve československé Haydnovo oratorium "Stvoření” v provedení pěveckého sboru církve čsl. a evang. v Hradci Králové.
MNV - TJ Dynamo pronájem pozemku
V říjnu 1955 sjednána mezi MNV a TJ Dynamo Smiřice dlouhodobá smlouva o pronájmu pozemků nového stadionu.
Školení členů MNV
…
Přednáška SRPŠ
31. října 1955 pořádalo Sdružení rodičů a přátel školy v jídelně Městské dvorany přednášku Dr. Jaroslava Dvořáka “Jak rodinná výchova pomáhá dětem dobře se učit”. Přednáška byla pouze čtena a nesplnila svůj úkol. Mnohem účinnější byla přednáška zubního technika Václava Absolona "Jak předcházet zubnímu kazu”, která byla doplněna i několika vhodnými úzkými filmy.
Karel Vorel - 60 let, uznání MNV
Dne 4. listopadu 1955 dožil se s. Karel Vorel 60 let. Při této příležitosti oceněna byla práce s. Vorla pro místní muzeum, jehož sbírkám věnoval celý svůj život. S. Vorel projevuje živý zájem i o život politický a veřejný a zapojuje se činně do všech akcí MNV. S. Karlu Vorlovi u příležitosti veřejné schůze s občanstvem bylo předáno čestné uznání rady MNV a knižní dar.
Ponocný - zrušení funkce
V radě MNV 4. listopadu 1955 usneseno zrušíti funkci ponocného. Dosavadní ponocný bude zaměstnán pracemi při úklidu ulic.
Měsíc čsl.- sovětského přátelství
…
Výročí VŘSR - oslavy
7. listopadu 1955 oslaveno bylo 38 výročí VŘSR veřejně i slavnostním shromážděním školního žactva a besídkou s vhodným pořadem. Téhož dne odpoledne v 15 hodin proběhla Smiřicemi okresní hvězdicová štafeta Míru a přátelství. Školní mládež proběhla městem se štafetou, která byla - jako za všech obcí okresu - dopravena přímo do Jaroměře. Rozestavného běhu se zúčastnilo ze Smiřic 140 běžců.
Hlavní štafeta Míru a přátelství k výročí VŘSR probíhala po státní silnici od Jaroměře ke Hradci Králové 10. listopadu 1955. Této severní větve hlavní štafety Míru a přátelství zúčastnilo se též žactvo zdejší školy za vedení učitelů tělesné výchovy.
KOD “Kudy kam”
10. listopadu 1955 sehrálo v Městské dvoraně Krajské oblastní divadlo z Hradce Králové Šafránkovu hru “Kudy kam” aneb “Dáma se rozvést?” Hráno bylo před naplněným hledištěm.
Družina mládeže - úprava
V listopadu 1955 upravována místnost pro Družinu mládeže v hale budovy čp. 205 a její okolí.
Čtenářská beseda
16. listopadu 1955 v sále Loutkové scény uspořádal okresní osvětový inspektor Emil Suchoradský z Jaroměře čtenářskou besedu s dětmi na námět: Chr. Andersen: Pohádky. Besedu zpestřil promítáním obrázků a předvedením pohádek B. Němcové z gramofonových desek.
Akce Z a M
Při hodnocení vlasteneckých závazků, které si dali členové MNV i občané v akci Z a v akci M na rok 1955 konstatováno bylo ve schůzi rady MNV 18. listopadu 1955, že vzdoru tomu, že všechny plánované úkoly byly splněny, podílelo se na těchto pracích jak z řad občanstva, tak i ze řad členů MNV jen málo jednotlivců. Při větším zájmu mohla být splněna daleko lépe akce úpravy parku. - Rolníci své vlastenecké závazky splnili.
Večer hudby a zpěvu
19. listopad 1955 pořádal Závodní klub státního statku v Městské dvoraně Večer zpěvu a hudby, na kterém m.j. účinkovali: Libuše Nováková, Věra Vojtěchová, František Svoboda a 24 členná hudba ZK ČSSS za řízení F. Čertnera.
Lihovar - plnění plánu
21. listopadu 1955 splnil místní lihovar výrobní úkoly ve výrobě octa na 100,06%.
Zdravotní přednáška
…
Beseda s občany
…
Besedy nad kronikou
…
Přednášky ing. Rosáka a J. Litomiského
26. listopadu 1955 na pozvání turistického oddílu TJ Dynamo Smiřice a místní osvětové besedy přednášeli ve Smiřicích v sále Městské dvorany známý československý motocyklový závodník ing. Hugo Rosák “O plochých drahách a zkušenostech z motocyklových závodů” a smiřický rodák Jarka Litomiský na námět “Toulky našimi horami”. Přednášky byly doprovázeny promítáním barevných fotografií.
Beseda o knize
1. prosince 1955 provedena v místní lidové knihovně ve Smiřicích beseda o knize J. Mareše “První prapor”. Úvodní slovo pronesl a besedu vedl knihovník okresní lidové knihovny Dr. J. Loužil ze Jaroměře. Beseda spojena s promítáním diafilmu.
Hovory s MNV
5. prosince 1955 konány v jídelně Městské dvorany Hovory MNV s občany. Zprávu o mezinárodní situaci podala s. Šteffenová ze Smiřic, přehled o činnosti MNV přednesl předseda MNV K. Novák, načeš následovala bohatá a čilá diskuse, týkající se bytové otázky, veřejného osvětlení, městského rozhlasu, místnosti pro Družinu mládeže, hygienických zařízení v malé školní budově a j.
Večer gymnastiky
10. prosince 1955 pořádala TJ Dynamo Smiřice v Městské dvoraně Večer gymnastiky za účasti závodních družstev gymnastů a gymnastek Hradeckého kraje, která předvedla pěkné výkony. Také 14 žáků smiřické školy na tomto večeru cvičilo. Podnik pořádán odpoledne a večer za poměrně malé účasti.
“Dovářka” cukrovaru
17. prosince 1955 pobavili se četní účastníci při taneční zábavě “Dovářce”, kterou pro své zaměstnance, spolupracovníky a jejich přátele pořádal v sále Městské dvorany místní cukrovar.
Besídka lihovaru
…
Divadelní představení “Šípková Růženka”
26. prosince 1955 odpoledne a večer sehrál dramatický kroužek místní skupiny ČSM v městské dvoraně pohádku F. Hrubína – Č. Harapata „Šípková Růženka" za režie Hynka Hanuše a Bohumíra Hradského. Odpolední představení bylo diváky zcela naplněno, večerní z větší části.
Silvestrovská zábava
S uplynulým rokem 1955 se mnozí účastníci ze řad dospělých i mládeže rozloučili na veselé silvestrovské zábavě, uspořádané v sále Městské dvorany péčí ZK ROH Státního statku, jehož hudba při ní účinkovala.
Počasí na podzim
Počasí na podzim 1955 bylo vcelku příznivé, teprve koncem listopadu bylo přechodně několik dnů deštivých, v prosinci opět počasí mírné, spíše vlhké, cesty blátivé, ranní mrazíky jen občasné, sněžilo jen velmi málo začátkem prosince a sněhový poprašek nevytrval. Toto počasí umožňovalo - i když jen v omezené míře - dokončit sem tam opožděné polní nebo zahradní práce. Ještě 17. prosince 1955 bylo počasí velmi pěkné jako na jaře. Teprv před vánocemi začalo mrznout, ne však na dlouho. Již vánoce byly opět “černé”, blátivé. 28. prosince bylo opět počasí takřka aprílové, skoro jarní. Objevila se dokonce i duha a na chvilku zahřměla i bouřka.
Dodávky - plnění
…
Počet sňatků
V roce 1955 uzavřeno bylo u matričního úřadu MNV Smiřice celkem 37 sňatků ze Smiřic i okolí.
Počet úmrtí
Témže roce 1955 zemřelo ve Smiřicích: 7 mužů a 3 ženy - celkem 10 osob. V tomto počtu nejsou uvedeni občané, kteří zemřeli mimo Smiřice (v nemocnici a pod.).
Bytová úroveň
Zvýšení životní úrovně obyvatelstva projevuje se m.j. zvláště také ve zvýšených požadavcích občanstva na úroveň bydlení. Bytová komise MNV musila v roce 1955 řešit velmi obtížné úkoly a v průběhu roku převzala její funkce přímo rada MNV, neboť předseda komise s. A. Kundrt se své funkce vzdal. Naproti mnoha žádostem o přidělení bytu je málo bytů uvolněných, nových bytových jednotek je obzvlášť málo, jsou kladeny velké nároky na přidělené byty, používá se různých zásahů a pod.
Počet důchodců
Ke dni 31. prosince 1955 bylo v obvodu poštovního úřadu ve Smiřicích, t.j. v obcích Smiřice, Holohlavy, Čibuz, Hubíles, Skalice, Sendražice, Rodov a Trotina celkem 788 důchodců, kteří pobírali Kčs 270 051,99 důchodu měsíčně (t.j. v průměru Kčs 342,- měsíčně) (Poznámka: Počet důchodců v celém státě - ČSR - činil k 31.12.1953 přes 1 800 000), k 31.12.1955: 1 945 000, jimž vyplaceno téměř 6,9 miliardy Kčs.
Rozhlas, televize
Počet koncesionářů radiopřijímačů v témže obvodu poštovního úřadu Smiřice ke dni 31.12.1955 je 1335, televizních přijímačů 15.
Lidová knihovna
Místní lidová knihovna ve Smiřicích má koncem roku 1955 zařazeno úhrnem 4 971 svazků (v roce 1954: 4 665 svazků) a půjčila během roku 8 870 svazků knih (v roce 1954: 7 629 svazků) 225 čtenářům i nichž 93 patřili k mládeži do 16 let.
Kino
Státní kino bylo v činnosti po celý rok podobně jako v letech minulých. Filmy se promítají denně mimo pondělí, úterý, pátek, ve středu bývají dvě představení, v neděli tři.
Loutková scéna
Loutková scéna ZK ROH Státního statku předvedla v roce 1955: 29 představení, která zhlédlo 3 984 diváků, z nichž třetina byli dospělí návštěvníci.
TJ Dynamo
TJ Dynamo Smiřice měla v roce 1955 tyto činné oddíly: všeobecné průpravy, kopané, kuželkářů, tenisový, plavecký, zimního hokeje. Na výstavbě nového stadionu se pokračovalo hlavně zásluhou členů oddílů kopané. Pokračováno ve výstavbě šatny a potřebných dalších místností, připravila se výstavba běžecké dráhy, upraveno a oseto hřiště. Pilně se trénovalo i hrálo. Při častých zápasech za nedělních odpolední shromažďovali se a novém stadionu včetně milovníci kopané. Družstvo kopané mužů bylo zařazeno v krajské soutěži do skupiny B a z 12 družstev se umístilo jako třetí.
Bližší údaje o činnosti TJ Dynamo viz ve vlastní kronice.
Výměna občanských průkazů
Konce roku 1955 péčí OO-MV-oddělení VB Jaroměř prováděna byla výměna nových občanských průkazů.
Výbor žen - Dětské jesle
Výbor žen při MNV ve Smiřicích, který byl v roce 1955 velmi agilní, pečuje mimo jiné také o řádný chod dětských jeslí, mateřské školy, školní stravovny a prodejen distribuce. Dětských jeslí, třebaže jsou velikou sociální vymožeností nové doby, nebylo matkami plné plně využíváno. Jejich využití v roce 1955 bylo pouze na 50%. Nemocnost dětí byla velká, během roku byla několikrát karanténa (spalničky, plané neštovice a j.). Děti v tomto roce bývaly nejvíce z Gigantu a z rodin sociálně slabších. Děti se převlékaly do ústavního prádla. Po bývalé vedoucí s. Pekárkové, která odešla na mateřskou dovolenou, nastoupila s. A. Součková.
Počet narozených
Počet narozených dětí ve Smiřicích v tomto roce 1955 činil celkem 33; z tohoto počtu bylo 16 chlapců a 17 děvčat.
Lihovar
…
V květnu 1945 na základě Košického vládního programu dostaly se nejdůležitější výrobní prostředky do rukou státu. Celý závod kapitalistické akciové společnosti Ed. Ad. Malburg a syn ve Smiřicích, po přechodném řízení národní správou, byl znárodněním přeměněn na Smiřické závody lihovarské, národní podnik ve Smiřicích.
Lihovar ve Smiřicích, založený již v roce 1955, má svou velmi starou a dobrou tradici. avšak vzhledem k tomu, že původní podnik zasloužil zájem naší země a jejího lidu, ale zájmům jednotlivých majitelů, kteří hleděli více na své vlastní tučné zisky než na zvelebování závodu, bylo nutno celý závod postupně přebudovávat, aby odpovídal požadavkům nové doby. Zásluhou zaměstnanců a za podpory MNV a ONV byla postavena nová varní budova průmyslového lihovaru, která patří k nejlepším budovám v sektoru lihovarském v naší republice.
V roce 1948 a 1949 byla provedena reorganisace v celostátní měřítku a závod byl začleněn do národního podniku Východočeské lihovary se sídlem v Pardubicích. V rámci plánovaných úkolů dvouletého plánu obnovy byl místní lihovar pověřen zpracováním dovezené egyptské melasy. Tohoto úkolu se zhostil závod i za stižených podmínek velmi dobře. To dalo podnět tehdejšímu generálnímu řediteli lihovarského průmyslu Dr. Černému, který byl později odhalen jako škůdce národa, aby usiloval o zrušení lihovaru ve Smiřicích. Jen ostražitostí závodních složek za podpory lidové správy a díky zásahu tehdejšího předsedy vlády Antonína Zápotockého byl závod zachován, aby plnil úkoly, dané mu státním plánem.
V roce 1952 došlo v lihovaru k několika osobním změnám ve vedení. Tyto změny, které byly žádoucí a nutné, poškodily dobré jméno závodu tím, že došlo k zatčení 2 zaměstnanců pro porušení socialistické zákonnosti. Toto období je zapsáno nepříznivě v dějinách závodu.
V rámci reorganisace potravinářského průmyslu, schválené vládou 23. září 1952, bylo rozhodnuto, aby byl s účinností od 1. ledna 1953 vytvořen nový národní podnik Hradecké lihovary se sídlem ve Smiřicích. Do tohoto národního podniku byly začleněny výrobny ve Smiřicích (lihovar průmyslový, likérka a octárna), v Hradci Králové, kde je výroba exportních lihovin, egalisační stanice a pálenice, v Bohuslavicích a Týništi n./Orl., kde jsou 2 zemědělské lihovary, které zpracovávají průmyslové brambory na surový líh. Podnikovým ředitelem nového národního podniku byl jmenován s. Jaroslav Ledr dříve vedoucí závodu Severočeských lihovarů a drožďáren, n.p. provoz Libouchec u Děčína.
Rok 1953 byl přes počáteční organisační potíže pro nový rozsáhlý národní podnik úspěšný. V nově postavené varní síni byla zahájena první zkušební kampaň výroby lihu a melasy na nově rekonstruovaném přístroji Ing. Gregorem, známým lihovarnickým odborníkem. Poprvé v historii lihovaru zařazeny byly při této zkušební kampaní ženy na místa mužů a dobře se osvědčily. Hospodářské úkoly závodu v roce 1953 byly splněny ve všech odvětvích včas. Za nejlepší pracovníky ve svém oboru byli vyhlášeni: vařič lihu s. František Černý z Holohlav a pomocný dělník s. Jan Bražej ze Smiřic.
V roce 1954 dosaženo bylo nejvyšší výtěžnosti lihu z melasy v sektoru lihovarském a historií závodu vůbec: 64,4% (státní norma výtěžnosti lihu z melasy splněna na 104,4 %), čímž se smiřický lihovar umístil v celostátní soutěži na 1. místě v republice. Také v roce 1954 byly všecky stanovené hospodářské úkoly splněny včas: 6. prosince 1954 na 113%. Nejlepšími pracovníky v roce 1954 byli: údržbář s. Josef Brož a zaměstnankyně likérky s. Adalbertina Šedivá ze Smiřic.
I když národní podnik Hradecké lihovary po počátečních potížích vykazoval již pěkné výsledky, došlo v roce 1955 k překvapující změně. Na základě vládního usnesení ze dne 15. ledna 1955 o snížení správního aparátu a dalších opatření vydal ministr potravinářského průmyslu výměr o zrušení Hradeckých lihovarů, n.p. a začlenění jeho majetkové podstaty do Východočeských lihovarů, n.p. v Pardubicích. V důsledku těchto opatření došlo v lihovaru k velkým personálním změnám ve stavu administrativních a technických úředníků. Provoz a výroba zůstává zachována, likviduje se pouze podnikové ředitelství, které mělo pouze dva a půl roku svého trvání. Většina dosavadních úředníků odchází ze Smiřic na nová pracoviště.
Výroba v roce 1955 byla přizpůsobena požadavkům spotřebitelů. V likérce byl s rozšířen sortiment lihovin, hlavně o lihoviny slazené, které jsou spotřebiteli stále více žádány. V rámci nového podniku byl zvětšen obvod expedice octa o kraj Liberec, kde je žádán smiřický ocet dobré jakosti. Lihovarská kampaň - i když nebyla tak úspěšná jako v roce minulém - splnila své poslání v rámci státního plánu.
…
Nejlepšími pracovníky v r. 1955 vyhlášeni: s. Jan Pohl z Jaroměře, řidič nákladního vozu, který je zapojen též do soutěže řidičů o jízdu bez nehody a má ujeto celkem přes 150 000 km, mimoto má svůj vůz v socialistickém opatrování; dál je to s. Marie Schejbalová ze Smržova, která nastoupila na místo muže při zauhlování v kotelně. Normu plní na 170%.
Na závodě byl zřízen v roce 1955 m.j. též Rudý koutek vybavený novým zařízením včetně televisoru. V Rudém koutku se scházejí nejen zaměstnanci lihovaru, ale i jiní návštěvníci a zájemci.
Závod jeví také zájem o lepší bydlení zaměstnanců a snaží se jim jejich byty - pokud jsou v objektu závodu - upravit.
(Bližší v podrobnosti viz v archivu závodu a jeho složek.)
Lidová myslivost ve Smiřicích
Ze života lidové myslivosti ve Smiřicích:
Myslivost v Smiřicích jako společná činnost získala tento charakter od roku 1945, kdy po našem osvobození Rudou armádou byly u nadřízených úřadů vytvořeny předpoklady pro schválení společenstevního honebního okrsku na katastru města Smiřice.
Celková výměra katastru činila 306 ha, z toho nehonební plocha 50 ha, takže na honební plochu připadá 256 ha a obec Smiřice měla tedy již podle dřívějších zákonů o myslivosti z roku 1941 nárok na zřízení vlastního společenstevního okrsku (měla přes 250 ha honební plochy). K jeho zřízení, ač o to bylo žádáno již v. r. 1942, nedošlo jen proto, že tehdejší komisař protektorátních statků Němec Riebel, který protizákonně převzal honitbu Zderaz, požadoval k tomu také přidělení katastru města Smiřice až po tok řeky Labe.
Ve Smiřicích bylo již tehdy několik myslivců, ale v provozu myslivosti byli odkázáni na pozvání do jiných revírů.
Vlastní samostatná společenství honitba ve Smiřicích Existuje od 25 října 1945, kdy Nižším mysliveckým úřadem v Hradci Králové byla schválena žádost, podaná místními myslivci o její utvoření. Provoz vlastní hodinky prováděla správu Lidová lovecká společnost ve Smiřicích, od 24 dubna 1950 Lidová myslivecká společnost ve Smiřicích.
V roce 1946 v revíru Smiřice (na ploše 256 ha) uloveno bylo: 36 zajíců, 100 koroptví, 4 divoké kachny, 2 lasice, 1 tchoř, 1 hranostaj, 1 krahujec, 1 káně, 5 šedivek, 2 vrány černé, 2 straky, 1 pytlačící pes a 1 pytlačící kočka. Stanovená dodávka zvěře byla splněna a dodáno 18 zajíců u váze 67,50 kg.
Roku 1951 došlo ke sdružení honiteb na státním revíru Zderaz (536 ha) a společenstevní honitby ve Smiřicích (256 ha). Na této sdružené honitbě ve výměře 792 ha bylo v r. 1954 odstřeleno: 430 zajíců a 78 bažantů. Proveden byl též odchyt do sítí pro ČSMJ: 150 koroptví a 29 bažantů. Ze škodné odstřeleno: 6 lasic, 4 krahujci, 5 kání, 21 šedivek, 8 sojek, 11 strak, 5 pytlačících psů a 18 koček. Na dodávku dáno z odstřelené užitkové zvěře HD 231 zajíců o váze 809 kg.
V roce 1955 na téže sdružené honitbě odstřeleno bylo 224 zajíců, 150 koroptví a 117 bažantů. Výkupnímu závodu odevzdáno 157 zajíců, 90 koroptví a 81 bažantů. Ze škodné odstřeleno: 1 liška, 5 lasic, 1 jestřáb, 4 krahujci, 9 kání, 18 vran, 20 strak, 8 sojek, 1 pes, 22 koček.
Další a podrobné údaje viz v zápisech Lidové myslivecké společnosti.
Lidový rybářský spolek
Z činnosti Lidového rybářského spolku ve Smiřicích:
Rybářský klub pro Smiřice a okolí byl založen v r. 1934. Z původně 16 přihlášených členů vzrostl počet členů v roce 1940 na 60. Po dobu okupace byly z okupanty různé nesnáze stran nájmu povodí. V roce 1947 změněn dosavadní název spolku na Lidový rybářský spolek ve Smiřicích. Spolek obhospodařuje Labe revír číslo 32 o délce 7 km. Plocha revíru měří 19 ha. Mimo Labe obhospodařuje spolek též tří slepá Labská ramena. V tomto povodí lovilo v r. 1951: 87 rybářů, v r. 1952 96 rybářů, v letech 1953/54: 116 rybářů.
V letech 1951 - 54 bylo vysazeno ve zdejším povodí: kapr: 5 200 kusů, lín: 5 700 ks, cejn 630 kusů, štika: 110 000 ks, ostatní ryba: 500 ks.
Úlovky rybářů LRS činily:
r. 1950: kapr 138 kg, lín 30 kg, cejn 24 kg, tloušť 134 kg, štika 156 kg, ostatní ryby 68 kg
r. 1955: kapr 534 kg, lín 72 kg, cejn 17 kg, tloušť 6 kg, štika 146 kg, ostatní ryby 20 kg.
Další záznamy o činnosti jsou uschovány ve spisech spolku.
Počet obyvatelstva
Podle záznamů MNV přebývalo ve Smiřicích 31. prosince 1955 celkem 2 691 osob.
Počet branců
Vojenskou činnou službu nastoupilo v tomto roce 1955 13 branců.
Výsledek hospodaření MNV za rok 1955
Celkový příjem činil Kčs 514 830,90
Úhrn vydání činil Kčs 502 545,32
Jeví se přebytek v částce Kčs 12 285,58