Kronika města Smiřic - IV. díl, rok 1956

Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové. V místech s třemi tečkami jsem text vynechal.

Zpět na hlavní stránku       Rok 1955        Rok 1957       Smiřické kroniky



Rok 1956

Zahájení 1. roku druhé pětiletky
   Rok 1956 je prvním rokem naší druhé pětiletky, jejímž základním úkolem je pokračovat dále na budování socialismu v naší vlasti …

Akce “M”
   V akci “M” plánovány na rok 1956 tyto práce:
   1) úprava Zámeckého parku
   2) úprava komunikací před Městskou dvoranou
   3) úprava chodníků mostu přes mlýnský náhon
   ONV Jaroměř zařadil pro akci “M” ve Smiřicích na základě předložené dokumentace na letošní rok 1956 na úpravu parku Kčs 13 500,- a na úpravu komunikaci Kčs 6 500,-, t.j. celkem Kčs 20 000.

Nebezpečí infekční žloutenky
   Od začátku roku 1956 platil pro celý okres Jaroměř zákaz všech podniků pro mládež do 18 let pro nebezpečí rozšíření infekční žloutenky. Ve Smiřicích tato nákaza současné době není rozšířená. Začátkem února 1956 zákaz byl odvolán.

Přednáška řed. Svat. Brabce
   12. ledna 1956 uspořádána péčí rady MNV a Spolku zahrádkářů v sále Městské dvorany přednáška laureáta státní ceny ředitele Výzkumného ústavu z Holovous u Hořic v Podkrkonoší "Může člověk přetvářet přírodu?" …

I. Rybářský ples
   14. ledna 1956 pořádal Lidový rybářský spolek ve Smiřicích v sále Městské dvorany svůj I. rybářský ples, včetně navštívený.

Pronájem pozemků "Na bělidle"
   Tělovýchovná jednota Dynamo pronajala od MNV Smiřice pozemek Na bělidle. Dlouhodobá smlouva schválena plénem MNV 27. ledna 1956. Podle smlouvy MNV poskytne veškerý materiál (cement, písek, železné trubky a pletivo) k oplocení pozemku v sousedství ulice na Šternberku a směrem k mlýnskému náhonu - a členové TJ dynama spolu s brigádníky obce provedou zdarma práci spojenou s postavením plotu.

Školení členů MNV
   …

Lékařská přednáška
   26. ledna t.r. …

Počasí
   Počasí začátkem ledna 1956 bylo velmi mírné, skoro jarní nebo předjarní, dosti blátivo, málokdy s ranními mrazíky. Teprve 25. ledna se dosavadní mírné počasí takřka rázem změnilo v mrazivé. Začalo mrznout a mrazy se stále stupňovaly. Vrcholu dostoupily ve dnech 30. ledna - 2. února 1956, kdy teploměr ukazoval v ranních hodinách až 24 - 28 stupňů C pod nulou. I denní teploty byly velmi nízké (i když byly dny někdy slunečné, ale větrné). Mrazivé počasí působilo velmi nepříznivě zvláště na dopravu ČSD (velké zpoždění vlaků, způsobené zamrzáním strojů, brzd atd.), zamrzání vodovodů apod. Zmírnění mrazů nastalo 3 února 1956.

Spolek zahrádkářů - 10 let
   Činnost místního Spolku zahrádkářů, který letos vzpomíná 10 let svého trvání, jevila se jako obvykle především po stránce vzdělání, t.j. pořádáním odborných přednášek pro zahrádkáře, ať členy nebo nečleny. Nejpopulárnější vyzněla přednáška laureáta státní ceny ing. Sv. Brabce z Holovous. - 2. února 1956 přednášel dr. Rejzek z Hradce Králové na námět:proč milujeme ovocné stromy.- 16. února 1956 konána na oslavu 10. výročí trvání spolků slavnostní výroční schůze, které byly přítomni též hosté z MNV aj. Spolku bylo při této příležitosti uděleno "Čestné uznání" MNV a darovány tři knihy za vzorné plnění úkolů. P. Kuřátko z Hradce Králové promluvil pak o roubování ovocných dřevin. - 26. února t.r. přednášel v hostinci “U křepelek” okresní ovocn. inspektor Hrouda z Jaroměře na námět "Nové sorty ovocné". - 11. března uspořádal spolek přednášku s. Jar. Krebse v Holohlavech. - 26. dubna koná diskusní večer o starostech a práci zahrádkářů, který vedl vedoucí místního komunálního zahradnictví L. Ježek, který odpovídal s humorem jemu vlastním na všechny dotazy přítomných. - Valterů s. Maršík z Náchoda. - 9. července zajelo si 69 zájemců motorovými vozidly do Státního výzkumného ústavu ovocnářského Holovousích.- 22. července podnikli zahrádkáři hromadnou vycházku do zahrady místního komunálního podniku (vedoucí L. Ježek) na ukázky očkování růží.- 9. září uspořádali zahrádkáři zájezd na jiřinkové slavnosti do České Skalice. - Mimo tuto činnost pomáhal Spolek zahrádkářů na jaře 1956 při vysazování stromů na labských březích místním národním výborem ve Smiřicích a mičurinskému kroužku při zdejší osmileté střední škole při pořádání výstavy ovoce na podzim.

Diplomy MNV činovníkům Dynama
   12. února 1956 udělil MNV ve Smiřicích v uznání zásluh úspěšné, horlivé a vytrvalé činnosti při budování nového stadionu diplom uznání a díků činovníkům TJ Dynamo Smiřice ss. Josefu Hlavatému, Ladislavu Černému, Ludvíku Ježkovi a Václavu Pavlíčkovy. Také 10 dalších nejpilnějších brigádníků bylo odměněno pochvalným uznáním. Diplomy byly odevzdány u příležitosti výročí členské schůze zvláštní delegaci MNV, kterou tvořili předseda MNV K. Novák a tajemník MNV J. Zilvar.

Doplňovací volby do NV
   12. února 1956 konány doplňovací volby do ONV ve volebním obvodu č. 15. Této volby se zúčastnily též ze Smiřic občané z vol. obvodů č. 1, 3, 4, 5. Zvolen byl vedoucí oddělení státního statku J. Brož z Holohlav. Mezi členy MNV nevykonávali svou funkci členství MNV ve volebních obvodech č. 4 a 19. S. Votíková se odstěhovala - za ní zvolen s. Jaroslav Zajíček. Také s. A. Pokorná přestala svou funkci vykonávat.

Bytová komise
   Podobně jako v době předchozí, tak ji v roce 1956 vykonávala funkci bytové komise sama rada MNV, čímž její práce velmi vzrostla.

Únorové vítězství - vzpomínka
   …

Šibřinky
   Obvyklé maškarní šibřinky TJ Dynama konány za velmi početné účasti 11. února 1956. O 14 dní později pořádány dozvuky šibřinek za účasti o něco menší.

Divadelní představení KOD: Bařtipán
   28. února 1956 zajelo do Smiřic Krajské oblasti divadlo z Hradce Králové a uvedlo zde hru J.B. Moliéra: Bařtipán. Velmi pěkná návštěva.

Počasí
   Počasí v únoru 1956 bylo hodně mrazivé. Zvláště ve dnech 9. - 11. února byly nebývale tuhé mrazy, což způsobilo špatnou docházku dětí do školy, velké obtíže v železniční dopravě na drahách apod. 9. února zaznamenán -27 stupňů C, 10. února -31 stupňů C, 11. února se k tuhému mrazu připojil i silný studený vítr. - Tání (dost náhlý přechod z předešlých mrazů) nastalo 29. února 1956: sníh s deštěm - obleva - vítr - a potrvalo několik dnů. - dopoledne hlášeno rozhlasem i telefonicky od severozápadu nebezpečí vichřice v síle uraganu na dobu asi od 11. dopolední. I když později nebezpečí bylo odvráceno (nebezpečná vichřice se odchýlila od původního směru), přece jen silný vítr byl zaznamenán na všech našich povětrnostních - meteorologických stanicích. Rychlost větru byla až 30 m/s (asi 104 km/hod). U nás byla rovněž síla větru značná a leckde způsobeny i škody, např. televisní anténa na domě Jana Kučery u nádraží byla značně poškozena (ohnuta). Jinak počasí v březnu 1956 bylo poměrně chladné. Na polích pracovat ještě nebylo možno, na zahradách jen velmi omezeně (pařeniště, průřez na stromů apod.).

Přátelský večer
   3. března 1956 uspořádala místní odbočka Svazu čsl-sovětského přátelství v Besedě městského hotelu I. přátelský večer, na jehož pořadu zařazeny: hudba, tanec, zábava a poučení.

Silnice u nádraží přípravy k opravě
   V zimním období 1956 konány přípravy k opravě silnice u nádraží. Plány a dokumentaci zdarma vyhotovil místní stavitel s. Ant. Šubrt.

Zimní kampaň zemědělců
   …

Oslavy MDŽ
   8. března 1956 vzpomenuto bylo svátku Mezinárodního dne žen a Výbor žen ve Smiřicích uspořádal k jeho oslavě pro mládež a jejich rodiče v Městské dvoraně hojně navštívený Dětský rej. Týž Výbor žen při MNV byl pořadatelem zdařilé a četně navštívené zdravotnické přednášky primáře MUDr. Pražáka z Jaroměře.

Přednáška o Africe
   …

Činnost oddílu kopané a tenisu
   11. března 1956 zahájil svou sportovní činnost po zimním odpočinku oddíl kopané, který má ve Smiřicích řadu oddaných příznivců. Oddíl tenisu počal s činností na svých dvorcích 2. dubna 1956.

Besedy s občany
   …

Přednáška protipožární
   …

Den učitelů - čestná uznání
   28. března 1956 u příležitosti Dne učitelů, který byl letos slaven po druhé, obdržel čestné uznání rady ONV ředitel školy Jaroslav Novotný za obětavou práci a vzorné plnění povinností na pracovišti. Učiteli zdejší školy Ladislavu Černému byl Státním výborem pro těl. výchovu a sport udělen pamětní odznak “Za zásluhy o I. CS”. Týž SCTJ udělil odb. učiteli F. Machovi uznání a dík za obětavou a vzornou práci při přípravách a provedení I. celostátní spartakiády v Praze v roce 1955.

5. snížení cen
   Od 1. dubna 1956 na základě usnesení ÚV KSČ a vlády bylo vyhlášeno k témuž dni již páté snížení maloobchodních cen spotřebního zboží. Zlevnění se týká 22 000 druhů zboží a obyvatelstvo ČSR získá tak v průběhu jediného roku při nákupu zboží 2,1 miliardy Kčs. Zlevnění - snížení cen se týká potravinářského i průmyslového zboží. Občanstvo toto snížení cen velmi uvítalo. - …

Pomlázková zábava
   1. dubna 1956 uspořádal Lidový rybářský spolek ve Smiřicích ve dvoraně pomlázkou zábavu.

Přednáška MUDr St. Němečka
   3. dubna 1956 za velkého zájmu občanstva přednášel v sále Městské dvorany MUDr, Stanislav Němeček z Hradce Králové na námět: Proč jsou manželé nervosní.

Barevný film
   V dubnu t.r. byl ve smiřickém státním kinu promítán za nebývale velké návštěvy barevný film "Z mého života" (o životě B. Smetany).

Divadelní hra "Lucerna” v Loutkové scéně
   15. dubna 1956 Loutková scéna ZK Státního statku jako LUT. Protože získala v kategorii vyspělých loutkářský souborů prvenství v kraji a postoupila do národního kola, sehrála v něm 15 dubna 1956 dopoledne za přítomnosti více než 100 účastníků - téměř výlučně dospělých - hru Aloise Jiráska "Lucerna”. Kromě hostí z kraje byli představení přítomní též tři členové soutěžní poroty ÚDLT z Prahy. Soutěžnímu představení přítomen byl i redaktor “Pochodně”, který své dojmy z návštěv v naší Loutkové scéně zapsal v obšírném článku pod názvem “Pimprdlata”, uveřejněném v časopise Pochodeň 24 dubna 1956. - Jiráskovu “Lucernu” vypravil kolektiv LS , čítající více než 40 při hře přímo účinkujících za režie ing. Vl. Hájka. Hra byla přijata s takovým zájmem, že byla předvedena ve Smiřicích v 11 představeních a zhlédlo ji 1 390 návštěvníků, z toho 795 dospělých.

Hra KOD: Stalo se v dešti
   16. dubna 1956 na pozvání místní osvětové besedy předvedli členové KOD z Hradce Králové hru A. Rudolfa - M. Tesařové “Stalo se v dešti”. Velmi malá účast.

Estráda: Lišáci
   18. dubna 1956 za velkého zájmu naplněného hlediště Městské dvorany předvedli svůj pestrý program estrádní umělci “Lišáci”. Opakovali staronový pořad nevalné úrovně z podzimu m.r.

Těl. estráda
   21. dubna 1956 odpoledne a večer konána ve dvoraně tělovýchovná estráda, při které účinkovalo na 200 žáků zdejší školy. Spoluúčinkoval též kulturní kroužek DA 6 říjen z Jaroměře (zpěv, lidový vypravěč z Valašska, tanec aj.). Účinkovala též hudba ZK Státního statku. Po obě představení velká návštěva, večer zcela vyprodáno.

V:.I. Lenin - vzpomínka
   …

Agitační neděle
   V neděli 22. dubna t.r. (agitační neděle) chodily po městě agitační dvojice a zvaly občany na oslavy Svátku práce, které jsou letos po prvé po řadě let opět ve Smiřicích.

Artistická produkce
   V dubnu t.r. předvedli své provazolezecké a artistické umění našemu občanstvu známí členové Třískovy rodiny.

Počasí
   Také dubnové počasí bylo vcelku chladné a zdržovalo jarním práce. Bylo poměrně i dost vlhko, takže na polích byla leckde malá možnost k zahájení jarních prací. Několikrát v měsíci napadal i sněhový poprašek (také ještě 22. dubna) a zrána býval často mráz.

Svátek práce
   Manifestační oslavy Svátku práce 1. května pořádány byly letos opět ve Smiřicích (dosud vždy pořadu let v okresním městě Jaroměři) pro obce: Smiřice, Hubílles, Skalice, Smržov, Číbuz, Holohlavy, Černožice, Benátky, Hoříněves, Máslojedy, Račice a Rodov. Přípravy k těmto oslavám řídil smiřický májový výbor za účastí a spolupráce zástupců všech závodů a organizací. Práce v akci “Z” před budovou Městské dvorany, čistota a výzdoba města musely být vykonány již do konce dubna.
   V předvečer Svátku práce 30 dubna 1956 péčí místního výboru žen uspořádána ve dvoraně Májová Veselice. V den 1 května od rána vyhrával do ulic města veselý ranní budíček městského rozhlasu. Týž rozhlas vysílal slavnostní relaci, kterou řídil na námět “1. máj dříve a dnes” odb. učitel s. J. Liška s kulturní úderkou žactva místní školy. Deštivé počasí předchozích dnů potrvalo i 1. května, takže déšť překazil připravované uspořádání společného shromáždění na stadioně. Slavnostní průvod s hudbou šel městem od nádraží do Městské dvorany, kde prvomájovou slavnost zahájil předseda MAV NF s. Voňka a projev přednesl předseda ONV K. Rohn z Jaroměře. Pro nepříznivé počasí odpadlo i připravované odpolední sportovní vystoupení.
   U příležitosti celostátních oslav 1. května 1956 byl udělen Řád práce kolektivu ošetřovatelek dojnic - farma Hoříněves - Státní statek Smiřice.

Přednáška "Umělá družice"
   …

Běh vítězství
   5. května 1956 oslavilo 11. výročí Květnové revoluce a osvobození naší vlasti Rudou armádou 273 běžců - žáků zdejší školy Během vítězství, při kterém proběhli městem od zámecké kaple na hřiště u školy.

Činnost místních divadelních ochotníků
   Na jaře 1956 přešli místní divadelní ochotníci, sdružení v dramatickém odboru “Jirásek” z dosavadní péče ZV ROH místního lihovaru, kde jejich činnosti byla věnována malá pozornost, do Závodního klubu ROH Státního statku Smiřice. První jejich hrou v péči ZK byla rytířská veselohra V. K. Klicpery “Hadrián z Římsů”, kterou sehráli u příležitosti květnových oslav 5. a 6. května 1956 v sále Městské dvorany za režie Boh. Hradského.

Den vítězství
   9. května 1956 v Den vítězství dopoledne konáno slavnostní zasedání pléna MNV v zasedací síní. Slavnostní projev k významnému výročí osvobození naší vlasti z jha fašismu pronesl předseda MNV Karel Novák. Po ukončení schůze položeny byly upomínkové věnce k památníku osvobození, k pamětní desce Anežky Malé, Josefa Pavlisty a na hrob Antonína Seligera.
   Odpoledne téhož dne konán na místním stadionu turnaj žáků. Večer uspořádán v sále Městské dvorany péčí kulturní komise MNV a osmileté střední školy estrádní večer, zahájení projevem odb. učitele F. Macha. Pořad vyplnil soubor vojenského útvaru 6. říjen z Jaroměře v počtu 80 členů. Na programu se vystřídala hudba, zpěv sólový i sborový, tanec, lidový vypravěč aj. Po ukončení pořadu připojena i závěrečná taneční zábava. Účast občanstva velmi pěkná.

Pracovní brigáda - úprava města
   Na sobotu 12. a v neděli 13. května vyhlášená byla dobrovolná pracovní povinnost občanstva v rámci úprav a zlepšení vzhledu našeho města. Pracovalo se v prostorách náměstí u Městské dvorany na úpravě celého prostranství. Navážela se hlína, získaná výkopem u náplavky Labe u Pionýrského domu.

Výročí založení KSČ
   …

Beseda s občany
   …

Okresní spartakiáda
   17. května 1956 zúčastnilo se na 220 cvičících chlapců a děvčat ze smiřické školy okresní spartakiády v Jaroměři.

Plán druhé pětiletky - diskuse
   …

Schůze MNV
   …

Estrádní koncert Karla Waldaufa
   29. května 1956 za pěkné účasti v Městské dvoraně vyhrával estrádní orchestr ZK ROH Liny 01 z Jaroměře melodie a skladby hudebního skladatele Karla Waldaufa za osobního řízení autora. Byly to většinou pochody, taneční skladby, směsi apod. v lehčím slohu, ale v pěkném podání a obecenstvo bylo spokojeno.

Soutěž STM a MT
   Do soutěže dětské tvořivosti zapojeno bylo v roce 1956 z místní školy 196 žáků, z nichž do okresního kola postoupilo 19 jednotlivců, 1 taneční kroužek (28 členný ved. učitel Ot. Ježek) a 22 členný pěvecký kroužek. Do krajského STM postoupila Miloslava Jarošová (zpěv), J. Hlavatá (recitace) a dětský pěvecký sbor. - Také v soutěži mladých techniků se smiřičtí žáci dobře uplatnili. Pro okresní kolo soutěže MT podáno z místní školy 15 prací, pro krajské kolo tři práce. Šest žákům udělen odznak Mladého technika.

Zájezd na operu “Rusalka” do Hradce Králové
   …

Počasí
   Počasí - v březnu a dubnu chladné - se pomalu ustalovalo teprve začátkem května, když se ponenáhlu počínalo oteplovat; jarní práce na polích a na zahradách postupovaly velmi intenzivně, neboť všecko bylo dlouhotrvajícím v zimním a nestálým počasím hodně opožděno. Stromy ještě 4 května nekvetly, brambory se leckde sázely teprve začátkem května. V druhé polovině května počasí velmi pěkné, pro vzrůst rostlin vhodné, koncem května a začátkem černá až velmi teplé, takže byla horka jako v létě. Od 7. června 1956 bylo opět do konce měsíce poměrně chladno a deštivo, takže se sena nesušila dobře tam, kde si pospíšili s posečením.

Oslavy Mezinárodního dne děti
   1. června 1956 vzpomenuto bylo svátku MDD. Při této příležitosti uskutečněn zájezd 50 smiřických dětí na loutkové představení M. Polivarové “Veselá medvíďata”, které v Jaroměři sehrála Krajská loutková scéna z Liberce. … výlety…

Pochvalná uznání
   Pozemní stavby n.p. v Hradci Králové oznámily radě MNV, že svým zaměstnancům s. Oldřichu Tlustému, vodoinstalatéru, a s. Stanislavu Holečkovi, stavbyvedoucímu, udělili pochvalné uznání za jejich vzornou práci. Žádají, aby za jejich snažení na poli socialistické výstavby byla jejich jména vyhlášena místním rozhlasem. Podle usnesení rady MNV bylo jmenovaným poděkováno městským rozhlasem a dopis zveřejněn.

Divadelní hra Večer tříkrálový
   9. června 1956 na pozvání ZV ROH cukrovaru n.p. ve Smiřicích uvedl v sále Městské dvorany ZK ROH ministerstva potravinářského průmyslu v Praze pohostinsky veselohru Williama Shakespeara “Večer tříkrálový” aneb “Cokoliv chcete”. Hra měla vysokou uměleckou úroveň a těšila se značnému zájmu diváků, kterých se sešlo nadobyčej velké množství.

Nádražní ulice - úprava
   Na úpravu Nádražní ulice přidělil KNV v Hradci Králové v akci GO na komunikace Kčs 60 000 v roce 1956. Stavbu má provést n.p. Lesostavby v Hradci Králové ve 4. čtvrtletí roku 1956 za částku Kčs 100 000, v roce příštím za Kčs 41 000, celkem za Kč 141 000,-.

Závěrečné zkoušky žactva
   Ve dnech 11. a 12. června 1956 konány na zdejší osmileté střední škole písemné, 18. - 20. června 1956 též ústní závěrečné zkoušky žactva VIII. tříd. Zkoušky konali 54 žáci, z nichž 9 prospělo s vyznamenáním, 45 žáků prospělo.

Mandelinka bramborová
   V druhé polovině června 1956 provedena byla za účasti školní mládeže hledací akce mandelinky bramborové s negativním výsledkem.

Beseda s voliči
   …

Letní karneval
   23. června 1956 letní karneval na malém stadionu na Šternberku, jehož pořadatelem byla TJ Dynamo, poškozen byl chladným počasím.

Okresní spartakiáda
   V neděli 24. června 1956 se zúčastnily cvičící členky TJ Dynamo veřejného cvičení na okresní spartakiádě ve Chvalkovicích.

Hudební besídka
   …

Hovory s lidem
   …

Zakončení školního roku
   3. června 1956 … Na hornictví se přihlásili dva Horníci: L. Zajíček a V. Svoboda. Také na zednictví a na tesařství se přihlásili dvě dvojice účtů. Na hornictví se přihlásilo v posledních letech ze smiřické osmileté střední školy celkem již 15 učňů.

Zájezd mládeže na Slovensko
   …

Pouťová zábava
   Začátkem července 1956 pořádána v sále Městské dvorany obvyklá taneční zábava pouťová.

Městský rekreační tábor
   …

Úkaz doby
   Zajímavým je úkaz nové doby. Místní i okolní rolníci začínají prodávati v místě plodiny ve větším množství a pravidelně. Mohou tak činit však pouze ve dny, které jsou stanoveny jako dny tržní (ve středu). Aby mohli prodávat i jindy, požádán ONV v Jaroměři, aby za tržní den byla prohlášena také sobota.

Divadlo “Loupežník”
   V červenci 1956 sehrál dramatický odbor “Jirásek” ZK Státního statku za režie Hynka Hanuše divadelní hru Karla Čapka "Loupežník". Hráno pro velký zájem dvakrát v přírodním divadle v zámeckém parku.

Letní veselice
   Nepříznivé a chladné počasí velmi uškodilo letní veselici, pořádané 28. července 1956 pod širým nebem na malém stadionu oddílem kopané Dynama.

Přednáška o Švédsku
   24. července 1956 pořádala místní osvětová beseda v hostinci U křepelek besedu na námět ”Švédsko země lesů, vod a rudného bohatství”. Besedu o zemi, ve které 151 roků nebyla válka, vedl delegát ministerstva zahraničního obchodu Tibor Spitzer.

Zájezd na Slovensko
   V rámci družby českých a slovenských krajů uskutečněn začátkem srpna 1956 zájezd tělovýchovných jednot Hradeckého kraje do kraje Banskobystrického. Ze Smiřic se zájezdu zúčastnilo 25 osob. Zájezd byl úspěšný a účastníkům se velmi líbil.

Žňové hlídky
   …

Poděkování za práci na zvelebení města
   Ve schůzi pléna MNV 10. srpna 1956 usneseno při hodnocení činnosti členů ONV, MNV a aktivistů NV Na úseku zvelebení města písemně poděkovat ss. Aloisu Krymlákovi, Ludvíku Ježkovi, Antonínu Šubrtovi a Bohumilu Burešovi za jejich činnost jako členu a aktivistů NV v účasti na Dobrovolný brigádách na zvelebení města.

Taneční zábava
   11. srpna 1956 pořádal Závodní klub Státního statku v sále Městské dvorany taneční zábavu.

Archiv města - sjednocení
   V rámci celostátní akce sjednocení činnosti archivů stává se místní archiv součástí archivu okresu Jaroměř a jeho vydržovatelem je Okresní národní výbor Jaroměř.

Přednáška
   14. srpna 1956 pořadatelem přednášky Dr. V. Markla z Českého Brodu “Po stopách pánů Smiřických” byla místní kulturní komise MNV spolu s turistickým oddílem TJ Dynamo. Přednáška, ať velmi četně navštívená, nesplnila očekávaný úkol a účastníky zklamala. Její námět neodpovídal obsahu propagované přednášky.

Divadelní hra "Šťastnou cestu”
   28. srpna 1956 v sále dvorany sehrálo KOD divadelní hru “Šťastnou cestu”.

Počasí
   Počasí v létě 1956 bylo poměrně velmi studené a vlhké. Časté je přepršky zdržely velmi mnoho období žní, které se opozdilo proti jiným letům o tři, leckde i o 4 týdny. Žně začaly teprve v srpnu a ještě koncem srpna někde stojí panáky žita nebo pšenice na polích.

Zahájení školního roku
   Školní rok 1956-57 zahájen byl 3. září 1956 školní slavnosti na prostranství před školní budovou za účastí všeho žactva, členů učitelského sboru, zástupců MNV, místní organizace KSČ, patronátních závodů, SRPŠ, četných dalších hostí, zvláště z řad rodičů. Malé “prvňáčky” přivedli do školy starší pionýři z nejvyšších ročníků. Účastníky přivítal za školu nově jmenovaný zástupce ředitele osmileté střední školy Ladislav Černý.
   Stav žactva k 1. září 1956 jeví se takto:
   na I. stropní v 9 třídách 284 žáci
   na II. vstupní v 7 třídách 244 žáci
   Celkem je na škole 16 tříd s 528 žáky
   Z celkového počtu žactva 2.-.7. ročníků přihlásilo se na nepovinné vyučování náboženství 98 žáků, t.j. 23,71% a vyučuje se 61 žáků náboženství řím.-kat. ve 2 hod. týdně, 28 žáků náboženství čsl. rovněž ve 2 hod. týdně, 9 žáků náboženství evang. českobrat. v 1 hodině týdně.

Mateřská škola
   Stav dětí na mateřské škole ke dni 1. září 1956: Ve dvou třídách je 26 chlapců a 34 dívek = 60 dětí. Ředitelkou je M. Jarchovská.

Počet televisorů a j.
   1. září 1956 je ve Smiřicích přihlášeno 17 televisorů, v obvodu smiřického poštovního úřadu celkem 21 televisorů. K témuž dni je v obvodu poštovního úřadu ve Smiřicích 1 350 radiopřijímačů. Poštovní novinová služba v obvodu téhož úřadu doručuje k 1. září 1956 tyto časopisy: Rudé právo ve 257 výtiscích, Pochodeň ve 128 výtiscích, ostatní časopisy v celkovém počtu 1 765 výtisků.

Vichřice
   V pondělí 3. září 1956 večer přehnala se naším krajem velká vichřice, v některých oblastech smršť spojená s krupobitím a bouřkou. V jižních oblastech kraje způsobila značně škody na elektrickém i telefonním vedením a p.

Zájezd do Hradce Králové
   …

Oblastní komunální podnik
   Podle rozhodnutí pléna MNV z 8. září 1956 bude zřízen ve Smiřicích: Oblastní komunální podnik ve Smiřicích. podnik bude zřízen tím způsobem, že všechny provozovny které mají sídlo ve Smiřicích a tvoří dosud součást Komunálních služeb města Jaroměře, Okresního průmyslového kombinátu a Okresního stavebního podniku v Jaroměři, budou z těchto podniků vyčleněny a začleněny do Oblastního komunálního podniku ve Smiřicích. Jedná se o tyto podniky:
   1. zahradnictví (vedoucí L. Ježek, J. Jech) s počtem sil 14
   2. zámečnictví (V: Šmída) 2
   3. truhlářství (Hlaváček) 5
   4. mandlování prádla (Burešová) 1
   5. holič a kadeřník (Machek) 3
   6. sběrna prádla a květinová síň (M. Havlová) 1
   7. kolářství (K. Vácha) 1
   8. natěračství (R. Bednář a F. Svatoň) 2
   9. klempířství 1
   10. malířství pokojů 1
   11. sklenářství 2
   12. otravná oděvů a prádla 2
   13. pokrývačství 1
   Rozšířil by se o další provozovnu:
   mandlování prádla (A. Endrýsová) 1
   Pro nesouhlas Krajského národního výboru opraveno usnesení plénem MNV dne 25. října 1956 v ten smysl, že ve Smiřicích bude zřízena od 1 ledna 1957 správa, která zřízení Oblastního komunálního podniku ve Smiřicích připraví.

Pozdní sklizeň
   Krásného, slunného a suchého počasí v září 1956 bylo plně využito k intenzivním pracem na poli. Vzhledem k nepříznivému počasí na jaře i v letním období sklizeň obilí se velmi opozdila, takže ještě v září se leckde obilí sklízí a suší otava (poznámka k 10.9.1956). Na den 9. září 1956 vyhlášena ještě národní směna na dokončení žňových prací.

Beseda o školství
   …

Výstava drobného zvířectva
   15.- 16. září 1956 pod záštitou rady MNV pořádána v prostorách nádvoří místního zámku I. okresní propagační výstava drobného hospodářského zvířectva: králíků, holubů, drůbeže, koz, kožišinových zvířat, četně obeslaná vystavovateli z místa i dalekého okolí a početně navštívená i mnohými návštěvníky ze řad mladých i dospělých. Výstavu uspořádal místní spolek chovatelů drobného hospodářského zvířectva.

Vojenská estráda
   18. září 1956 v sále Městské dvorany konala se v rámci oslav Dne čsl. armády estrádní beseda. Vzhledem k pozdní reklamě ( estrádní večer oznámen občanstvu teprve po příjezdu účinkujících) malá návštěva.

Zájezd do Brna
   20 září 1956 uskutečněn zájezd členů MNV na výstavu čsl. strojírenství v Brně. Podobné zájezdy a výpravy pořádány z různých závodů a podniků, takže mnozí naši občané tuto zajímavou výstavu výrobků našich dělníků, techniků a inženýrů zhlédli.

Úspěchy žáků TJ Dynamo
   23. září 1956 získala družstvo žáků TJ Dynamo Smiřice po trojím vítězství v turnaji žáků v kopané putovní pohár do trvalého vlastnictví.
   V září 1956 se zúčastnilo 236 žáků zdejší školy - členů PO pionýrského lehkoatletického závodu ve čtyřboji.

Zájezd PO do Prahy a do Lidic
   …

Kulturní večer německých přátel
   U příležitosti "Týdne přátelství lidu Německé demokratické republiky a Československa" péči místní osvětové besedy a rady MNV uspořádán v místnosti Besedy městského hotelu kulturní večer. Na pořadu jeho byla přednáška okr. škol. inspektora A. Kaše z Jaroměře k 100. výročí úmrtí něm. básníka H. Heineho. Nato vyprávěl svoje dojmy a vzpomínky ze svého dvojího zájezdu do NDR s. Ent z České Skalice. Závěrem večera promítnuty též dva úzké filmy: Hrad Wartburg a Obnova drážďanského paláce.

Přednáška civilní obrany
   …

Den čsl. armády
   …

Nezdařená estráda
   29. září 1956 odpoledne předvedla mládeži estrádní pořad pod názvem”2 hodiny smíchu a dobré zábavy” skupina estrádních umělců Cavella, Harwey, Kratochvílová a Gallet. Program nevalné úrovně neuspokojil ani mládež a odradil i dospělé návštěvníky, takže sobotní a nedělní večerní vystoupení muselo být pro naprostý a zcela pochopitelný nezájem obecenstva odřeknuto. Mělo by to být dobrým poučením pro podobné “umělce”, kteří se domnívají, že pro venkovská místa stačí pořady podprůměrné úrovně.

Zkrácení pracovní doby
   Na základě usnesení strany a vlády vstupuje 1 října 1956 v platnost zkrácení pracovní doby zaměstnanců na 46 hodin, u mladistvých do 18 let na 36 hodin týdně. Toto zlepšení pracovních poměrů naší pracující rádi uvítali.

Přednáška o houbách
   …

Výstava ovoce
   Ve dnech 13.- 15. října 1956 uspořádána ve školní tělocvičně výstava ovoce, zeleniny a prací Mladých mičurinců. Výstavy se zúčastnily i ČSSS Holohlavy a Zderaz, své výpěstky zde vystavili i členové Spolku zahrádkářů ze Smiřic, ze Smržova, Lochenic a Skalice, zvlášť mnoho výpěstků vystavili Roman Hanuš z Černožic a Josef Jech a Ludvík Ježek ze Smiřic. Zájem o výstavu byl značný navštívilo ji 337 dospělých a 588 dětí.

Mladí mičurinci - úspěch v soutěži
   V soutěži Mladých mičurinců se umístila smiřická škola na druhém místě mezi osmiletkami Hradeckého kraje a celá její expozice byla odeslána na celostátní přehlídku MM do Bratislavy.

Akademický malíř J. Heřman - úmrtí
   17. října 1956 po delší chorobě zemřel v Hradci Králové akademický malíř Josef Heřman, spolutvůrce umělecké vazby všech dosavadních čtyř dílů smiřické městské kroniky.

Večer dobré zábavy
   20. října 1956 uspořádala Loutková scéna ZK Státního statku v sále Městské dvorany Večer dobré nálady, při němž sehrála starofrancouzskou frašku Mistr Pleticha za režie Jiřího Zahálky. Večer byl ukončen tancem.

Večer otázek a odpovědi
   … na námět ”Výchova dětí v rodině” …

Divadlo KOD
   V říjnu 1956 zajelo do Smiřic Krajské oblasti divadlo z Hradce králové s veselohrou G.B. Shawa ”Čokoládový hrdina” (2. října 1956).

Literární beseda o knize
   Beseda o Ovečkinově knize “Na jednom okrese" uspořádali pracovníci na smiřickém státním statku. …

Pracovní směny
   Na dny 28. říjen a 4. listopad 1956 vyhlášeny byly pracovní směny na sklizeň cukrovky.

Počasí
   Počasí ještě v první polovině října krásné, suché a slunné se 26. října 1956 zhoršilo a déšť i blátivé cesty velmi omezily práce na poli. Sklizeň dosud nezklizených okopanin, zvláště cukrovky, je ohrožená. Také zelenina (celer, zelí, petržel aj.) je ze značné části nezklizena. K urychlení sklizně svolávány narychlo pomocné brigády ze řad dělnictva a zaměstnanecstva závodů ap. Přesto však sklizeň pokračuje velmi zvolna. Také v listopadu nevlídné, deštivé a větrné počasí trvá. V cukrovaru sice kampaň pokračuje, ale přísun řepy je pozvolný. Stav nepříznivého počasí nejen trvá, ale stupňuje se stále, vlhké, mlhavé a deštivé počasí přechází v polovině listopadu v mrazíky, kolem 20. listopadu dosahují místy i přes -10 stupňů C. Nevlídné počasí pokračuje i v prosinci. Na sklizní řepy se pracuje leckde ještě i začátkem prosince (Ve Smiřicích sklizena včas).

Kontrarevoluce v Maďarsku - ohlas událostí
   Již v úterý 23. října 1956 se rozšířila čsl. rozhlasem zpráva o kontrarevolučním povstání v Maďarsku. Kontrarevoluce v LRM několika dnech za pomoci jednotek sovětské armády byla zlikvidována. U nás občanstvo a jednotlivé závody i organizace a instituce posílali rezoluce, jimiž odsuzovali tuto protilidovou akci, podněcovanou západními kapitalistickými státy, které mimo to téměř v současné době podnikly útočnou agresi proti Egyptu napadením Suezu, a vyhlašovali závazky, týkající se zvýšení pracovních výkonů a zbystření bdělosti ve prospěch světového míru. Všude konány sbírky na fond mezinárodní solidarity prospěch obětí revoluční bojů v Maďarsku.

Výročí VŘSR
   …

Divadelní hra “Jana”
   10. a 11. listopadu do 1956 se hrál divadelní odbor Jirásek ZK Státního statku hru “Jana” od Emy Řezáčové za režie ing. Vl. Hájka. Hráli většinou mladí herci - začátečníci. Hráno před poměrně malou návštěvou.

Odpolední “Čaje” ČSM
   Místní skupina ČSM pořádala v sále Městské dvorany v období od 4. listopadu do 31. prosince 1956 odpolední nedělní taneční zábavy (“čaje”).

Přednáška o Boženě Němcové
   … 19.3.1957

Úprava Nádražní ulice
   V listopadu 1956 začata ztracený na úpravě Nádražní ulice.

Hodnocení práce MNV
   … V zájmu zlepšení lékařské péče zahájeno bylo jednání obohacení ambulatoria ve Smiřicích o roentgen. Dosud se musí na roentgenologické prohlídky jezdit do Jaroměře, čímž naši pracující promarní mnoho času.

Šesté snížení cen
   Na základě rozhodnutí strany a vlády vyhlášeno bylo 3. prosince 1956 opětné, tentokrát již 6 snížení maloobchodních cen. Zlevnily se zvláštně ceny sádla, masa a masných výrobků, ale i prodej výrobků jiných, například rozhlasové přijímače, vařenky, fotoaparáty, moto-kola ap. Toto zlevnění je zvláště nyní v době předvánoční a zimní velmi vítané a spotřebitelé, zejména ženy si toto opatření (je to již druhé zlevnění cen v letošním roce) libují. Snížení cen provedeno i u těch produktů, u nichž dříve zlevnění nebylo možno dosáhnout. …

Beseda MNV s občany
   …

Koncert
   Péčí Sdružení rodičů a přátel školy - Kulturní komise MNV a Závodní klubu Státního statku ve Smiřicích pořádán 18. prosince 1956 večer v sále Městské dvorany koncert komorního orchestru z Hradce Králové, který řídil dirigent KOD Jaroslav Hübner. Na pořadu koncertu byly skladby skladatelů období klasiky. Zpěvní vložku zapěla sólistka Lidové opery Zd. Benediktová z Hradce Králové. Odpoledne konán týž koncert pro školní mládež II. stupně.

Divadelní hra ”Šípková Růženka”
   Členové místní skupiny ĆSM v prosinci t.r. nastudovali a veřejně s úspěchem předvedli divadelní hru "Šípková Růženka", kterou na motiv známé pohádky napsali František Hrubín a Ludmila Burešová. Hráno 1 představení pro mládež a 1x pro dospělé.

Cukrovarská kampaň
   Cukrovarská kampaň v roce 1956 byla jednou z nejobtížnějších, které závod dosud prodělal. Letošní rok byl pro pěstování řepy značně nepříznivý. Bylo to v prvé řadě
   špatné jarní počasí, které odsunulo jarní práce. Během roku 1956 vyskytly se zase ve velkém množství škůdci (byla to zvláště mšice maková), kteří v některých krajích úplně ohrozili sklizeň. Na Jaroměřsku dík dobré agronomické službě jak okresu, tak cukrovaru (dostatek ochranných prostředků) podařilo se zameziti jejich zhoubnému rozšíření.
   Sklizeň řepy odsunuta byla proti plánu o několik týdnů. To se potom projevilo v celém výrobním procesu i v hospodářském výsledku podniku. Toto odsunutí je jedním z nejvážnějších nedostatků kampaní, neboť sklizeň řepy se přenáší na listopad a u větších celků i na prosinec, kdy je počasí již nepříznivé - mrzne a řepa se znehodnocuje.
   V letošním roce používal cukrovar při nakládce řepy mechanizační prostředky; buldozeru použito k přísunu řepy do splavu, pojízdných bagrů při nakládce na fil. vahách. Touto mechanizaci se podařilo, že továrna měla stále řepu Na splavech a nebylo třeba hraditi provoz. Nedostatkem této mechanizace byla nezapracovanost obsluhy mech. strojů a prostředků pro tuto práci a tím se stávalo, že do továrny přicházelo množství hlíny a kamení ze složišť.
   Počáteční průběh kampaně byl dobrý. Brzdil je nedostatek pracovních sil. Docíleno plnění kapacitní normy přes potíže na 101,9%, ale s nepříznivým počasím klesal i výkon závodu. Zmrzlá a potom alterovaná řepa, která již ke konci nebyla vůbec zpracovatelná, zavinila hluboké klesnutí normy, takže v posledních dnech kampaně zpracovával za 24 hodiny cca 3 600 q řepy proti normě 11 000 q. Během kampaně byl závod určen ministerstvem potravinářského průmyslu zpracovati veškerou zbylou řepu z Čech. Tak například docházela k nám řepa až ze Šumavy (Klenčí), od Plzně, Mostu aj. cca z 28 cukrovarů. Přísun byl zcela neplánován a děl se tak, jak řepa byla u jednotlivých krajů oddisponována. Tím se stalo, že na stanici Smiřice stálo těsně před vánočními svátky přes 100 řepy.
   Prodlužování kampaně vznikala na závodě velká nemocnost, hlavně mezi starými zaměstnanci. Rovněž svátky vánoční ohrožovaly další průběh kampaně. Z obtížných situací vypomohli nám okolní cukrovary a tak se podařilo splnit uložený úkol.
   Klesáním možnosti náboru v jaroměřském okrese narůstají závodu potíže a vzniká nutnost obracet se do jiných krajů. Tím se ovšem zvyšují i náklady. Jsou to hlavně síly ze Slovenska a východní Moravy, které každoročně na cukrovarskou kampaň do Smiřic dojíždějí. To přímo souvisí s ubytováním a stravováním zaměstnanců. Cukrovar nemá bohužel dostatečně prostory na ubytování, neboť za poslední léta se zvýšil stav cizích zaměstnanců až o 100%,. V letošním roce zásobovala cukrovar podnik Restaurace a jídelny z Hradce Králové. Zkušenosti jsou velmi špatné. Jídlo bylo dováženo z Plotišť a Kuklen. Proti letům minulým zhoršila si jakost i množství, což bylo nepříznivě komentováno mezi zaměstnanci a vedlo k četným urgencím a dokonce hrozilo i odchodem zaměstnanců. V zájmu zlepšení stravování cukrovarských zaměstnanců byly provedeny intervence i na ONV. Pro pobavení zaměstnanců mimo pracovní dobu byl zřízen kulturní koutek s televizorem. Pravidelná dodávka novin na světnice umožňovala informovat zájemce o dění politickém i hospodářském.
   Také mzdová otázka v cukrovarnictví je stálým a velkým nedostatkem již řadu let. Projevuje se to jak při náboru, tak i během kampaně.
   Nutno konstatovati, že v roce 1956 projevil ONV i OV KSČ velký zájem, a to jak o sklizeň řepy, tak jo výrobu. Projevilo se to hlavně ve dnech nepříznivého počasí, kdy jejich zákrokem a skutečnou výpomocí bylo odstraněno nebezpečí zastavení provozu. Je to opak než u jiných cukrovarů, kde nezájem lidových orgánů zavinil předčasné zastavení cukrovarů. Důsledkem toho je, že zbytečným přesunováním řepy zvyšují se náklady, znehodnocuje řepa, zatěžuje doprava.
   Po obtížné kampaní zhoršil se zdravotní stav ředitele cukrovaru ing. Svat. Bora, který 2. ledna 1957 odešel na kliniku do Hradce Králové na léčení, kde 27. ledna 1957 zemřel.

Pohyb obyvatelstva
   Počet obyvatelstva Smiřic ke dni 31. prosince 1956 činil podle záznamů na MNV 2 697. V roce 1956 uzavřeno bylo na MNV Smiřice 41 sňatků. V téže době bylo zapsáno v matrice narozených 27 dětí (13 chlapců a 14 děvčat), zemřelo 28 osob: 13 mužů a 15 žen. Prezenční službu vojenskou nastoupilo v roce 1956 ze Smiřic 11 branců.

Hospodaření MNV
   Výsledek finančního hospodaření za rok 1956:
   příjem v celkové částce Kčs 747 537,46
   vydání v celkové částce Kčs 739 064,21
   přebytek v celkové částce 8 473,25
   V rozpočtu MNV na rok 1956 pamatováno bylo na potřeby smiřické školy částkou Kčs 79 200,-.

Dětské jesle
   V roce 1956 věnováno bylo hodně péče zlepšování dětských jeslí, které slouží k ošetřování dětí zaměstnaných matek. Bylo zdokonaleno jejich vnitřní zařízení. Také zdravotní dozor jeslí byl značně zvýšen. Lékař jsem dochází dvakrát týdně, vyšetřuje, očkuje jeselní děti, schvaluje jídelníček a dohlíží na celý provoz jeslí. Využití jeslí je na 70%.

Lidová knihovna
   V lidové knihovně je k 31. prosince 1956 celkem 5 122 svazků
   z toho naučné literatury 1 896 svazků
   literatury krásné 2 641 svazků
   literatury pro mládež 585 svazků
   Výpůjček bylo během roku 1956 8 134 svazků
   z toho naučné literatury 652 svazků
   krásné literatury 5 144 svazků
   pro mládež 2 338 svazků
   Počet čtenářů za celý rok 1956: 379, z toho mládež do 14 let: 114.

Rozvoj rozhlasu a televize
   K 31. prosinci 1956 bylo v obvodu poštovního úřadu smiřického celkem 1 348 koncesionářů radiopřijímačů a 25 televizních přijímačů.

Kino
   Státní kino ve Smiřicích je v pravidelném provozu po celý rok a promítá své pořady ve středu 2x, ve čtvrtek 1x, v sobotu 1x, v neděli 3x.

Loutková scéna
   Loutková scéna ZK Státního statku Smiřice sehrála v roce 1956 10 her ve 26 představeních, které navštívilo 382 návštěvníků, z nichž bylo 975 dospělých.

Počet důchodců
   Ke dni 31. prosince 1956 bylo v obvodu poštovního úřadu ve Smiřicích celkem 770 důchodců, kteří pobírali úhrnem Kčs 271 424,48 důchodu měsíčně, t.j. průměrně Kčs 352,-.

Školní stravovna
   Školní stravovna pro děti zaměstnaných matek a pro přespolní se velmi dobře osvědčuje. Kromě prázdnin, kdy se vaří v omezené míře, je stravovna v plném provozu po celý rok.

TJ Dynamo
   V Tělovýchovné jednotě Dynamo Smiřice jsou v roce 1956 činny oddíly základní tělesné průpravy, kopané, tenisu a kuželkářů.
   Oddíl kopané seriál v roce 1956: 23 soutěžních zápasů a umístil se mezi 12. soupeří na šestém místě v kategorii B. Bližší zprávy o činnosti TJ Dynamo viz v kronice Dynama.

Výstavba stadionu
   Výstavba nového stadionu v roce 1956 přes veškerou snahu činovníků TJ Dynamo nepokračovala příznivě pro těžkopádné úřadování a zdlouhavé vyřizování objednávek potřebného stavebního materiálu. Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport v červenci 1956 Poukázal na dokončení výstavby nového stadionu ve Smiřicích Kčs 40 540,-, Státní statek ve Smiřicích Kčs 1 640,-, na vybavení šaten povolena částka Kčs 6 700,-.
   Rovnost stavby při výstavbě šaten oslavena 10. října 1956. Do 30. listopadu 1956 odpracovalo 39 členů Dynama při výstavbě stadionu v roce 1956 celkem 487 brigádnických hodin.
   Do 19.12.1956 vydáno bylo na výstavbu stadionu podle správy s. Josefa Hlavatého na výroční schůzi TJ Dynamo úhrnem Kčs 615 650,-.