Kronika města Smiřic - IV. díl, rok 1957
Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové. V místech s třemi tečkami jsem text vynechal.
Rok 1957
Zahájení 2. roku druhé pětiletky
Rozhlasový projev prezidenta Antonína Zápotockého
…
Zahájení nového roku na závodech
…
Nové zákony
Dnem 1. ledna 1957 vstoupil v platnost i nový zákon o národním pojištění, znamenající další veliká zlepšení původního zákona z roku 1948. Od téhož dne je v platnosti i nový bytový zákon omezující používání nadměrných bytů a umožňující zlepšení bytových poměrů pro početnější rodiny.
Zimní politická práce
10. ledna 1957 v rámci Zimní politické práce konána ve Smiřicích beseda …
II. rybářský ples
12. ledna 1957 konán v sále městské dvorany II. rybářský ples Lidového rybářského svazu. Hudba OB z Chlumce nad Cidlinou. Za dosti pěkné účasti.
Spolek zahrádkářů činnost v roce 1957
Spolek zahrádkářů ve Smiřicích měl na počátku roku 1957 121 členů, na konci roku 125 členů. … přednášky …
23. května 1957 konána mimořádná výroční členská schůze, na které byly schváleny nové stanovy a pojmenování spolku na "Svaz zahrádkářů a ovocnářů".
Při této příležitosti bylo místopředsedovi Josefu Hlavovi ze Smiřic uděleno Čestné uznání za vynikající práci pro rozvoj zahrádkářství ve Smiřicích.
9 června 1957 podniklo 16 zájemců pěší vycházku do Lázní Velichovek, spojenou s prohlídkou rozsáhlého družstevního včelína JZD v Rožnově.
Akce “M”
V akci “M” na rok 1957 zařazeny byly tyto práce:
1) další pokračování úpravy zámeckého parku
2) výsadba 50 ovocných a 50 okrasných stromků
3) úprava chodníků a komunikací
4) úprava prostranství před domem čp. 266 (činžovní dům)
Drobná bytová výstavba – komín
21. ledna 1957 konána ve Smiřicích pochůzková komise KNV, jejímž předmětem byl výběr staveniště pro drobnou bytovou výstavbu, případně i pro veřejné budovy a instituce v prostoru na Kršovce a to na katastrálním území obce Holohlavy, jehož hranice má probíhati na severozápadní straně podél železniční tratě Hradec králové - Jaroměř až k přejezdu k příjezdní komunikaci do státního statku, podél příjezdní komunikace to státního statku zpět až k Husovo sboru církve čsl. a dále zahradnictví s. Jecha. Rada MNV výsledek jednání schválila a zavazuje se, že MNV Smiřice obstará všechny podklady, které jsou zápisem komise žádány. (Originál zápisu uložen v archivu města.)
Polární záře
Lidé, kteří v pondělí 21. ledna 1957 večer před půlnocí byli venku, mohli pozorovat na severní obloze rudou záři, protkanou měňavými světlými pruhy. Dohady o jejím původu se mezi pozorujícími různily. Ředitel oblastní lidové hvězdárny v Hradci Králové, který celý úkaz sám také pozoroval, potvrdil, že se jednalo o skutečnou polární záři. O zajímavém tomuto úkazu se psalo i v novinách, ve kterých byl vysvětlen jeho vznik. Polární záře byla viditelná v celém kraji.
Beseda MNV s občany
… Besed s MNV bylo našimi občany hodně využito. Žádali při nich m.j. na Pácaltově kopci instalovat rozhlasové zařízení, na Zderaz dokončit veřejné osvětlení, k vodovodu na Šternberku opatřit řádné hydranty. O novou službu DOS byl projeven mezi občany značný zájem. Drobné opravy a služby při MNV (DOS) byly zřizovány proto, že drobné služby obyvatelstvu nebyly v této době zajištěny stávajícím socialistickým sektorem, který ve formě komunálních služeb byl teprve ve vývinu a dřívější majitelé živnosti pracovali “na černo”. Státu unikaly daně a poplatky, lidé si stěžovali. …
Mezi pracovníky DOS se přihlásili (stav k 18. ledna 1957):
František Rousek, zámečník a automechanik - Miroslav Čech, malíř pokojů - Jaromír Kupka, radiomechanik - Bořek Tylš, radiomechanik - Emanuel Skákal, elektrikář - Karel Malý, elektrikář - Stanislav Kudr, pokrývač - Oldřich Hlaváček, kamnář - Josef Laburda, elektrikář - Anna Endrýsová, mandlování prádla - Ctibor Bozner, cementář - Václav Volt, instalatér a klempíř - Václav Štěrba, instalatér a klempíř - Josef Spurný, sklenář - Oldřich Kmínek, truhlář - Josef Pikola, malíř pokojů - Václav Kocián, zedník - František Trmal, zedník - Karel Bortlík, klempíř - Josef Junek, automechanik - Václav Štěpán, sedlář a čalouník. Počet pracovníků DOSky vzrostl v I. pololetí r. 1957 na 35 pracovníků. U prací zednických, automechanických, pokrývačských, klempířských a radiomechanických počítána hodinová mzda Kčs 7,-, práce čalounické, sedlářské, sklenářské, malířské, kamnářské a lakýrnické hodnoceny hodinovou mzdou Kčs 6,-. Z výplaty srážena v akci DOS 10% daň ze mzdy: Přirážka ke mzdě vybíraná ve prospěch MNV činí 30% ze mzdy. Do mzdy a poplatků započítána i dávka na nemocenské pojištění. Výše mzdy započítána i do důchodového zabezpečení. Akce DOS uvedena v činnost 1.2.1957 a čistý výtěžek za první pololetí 1957 činil Kčs 4 854,-.
Ples ZK
26. ledna 1957 konán Městské dvoraně ples Závodního klubu státního statku Smiřice. Přítomno asi 250 osob, účinkovaly dvě hudby ZK.
Počasí v lednu
Na začátku roku 1957 počátkem ledna byla velmi mírná zima - přechodné mírně mrazíky o vánocích 1956 velmi záhy polevily, takže mládež si zimních radovánek na ledě i na sněhu, kterého je také velmi poskrovnu, příliš neužila. Zimní prázdniny na školách byly prodlouženy a do školy místo 3. šlo se teprve 7. ledna 1957. Počasí v polovině ledna se změnilo, mrazy přituhly,, takže již 20. ledna mohla na něm mládež zcela bezpečně bruslit. Po přechodných větších mrazech nastala koncem ledna opět mírná zima a teplota se stále pohybovala kolem 0 stupňů bez zvláštních větších výkyvů.
Městská konference KSČ
3. února 1957…
Nejlepší pracovníci státního statku
… K nejlepším pracovníkům toho Statku za uplynulý rok 1956 patřil během roku 12x vyhodnocený jako vzorný pracovník končí s. Herman Zimmer z farmy Doubravice. Ošetřovatelka dojnic na farmě Hořiněves s. Hildegarda Dinterová, která má na starosti 13 dojnic … Na hoříňěvské farmě stará se o telata s. Anna Pružincová, která u 32 telat dosáhla denní přírůstek v průměru 1,02 kg. … mezi nejlepší patří i s. Božena Mervartová, která na farmě Holohlavy ošetřuje prasata v předvýkrmu. … Za minulý rok 1956 byla 7x vyhodnocena mezi nejlepšími pracovníky statku.
Smiřičtí divadelní ochotníci
Při vzpomínce “Sto let ochotnického divadla na jaroměřském okrese”, uveřejněné v okresních vesnických novinách "Budovatel Jaroměřská" 6. února 1957 (autor V. Šubrt z Velichovek) vzpomínáme v dlouholeté záslužné činnosti s smiřických ochotníků. Svědčí o ní i zmínka, že na Národopisné výstavě v roce 1895 v Praze bylo jeviště ze Smiřic, na němž se (podle katalogu) hrálo v šedesátých letech.
Přednáška gynekologa MUDr. J. Pražáka z Jaroměře
…
Šibřinky
Tělovýchovná jednota Dynamo pořádala obvyklou taneční zábavu “Šibřinky” v sále Městské dvorany za početné účasti 9. února 1957. Za týden nato 16 února následovaly tradiční “Dozvuky šibřinek”.
Loutková scéna vítězem v kraji ve SLUT
Loutková scéna Závodního klubu Státního statku Smiřice podnikla 17. února 1957 svůj první zájezd mimo Smiřice do Hoříněvsi a uspořádala tu dvě představení: odpoledne pro mládež, večer pro dospělé. Večerní představení “Mistra Pletichy” bylo v soutěži LUT před krajskou porotou. V soutěži s nejvyspělejšími loutkářským soubory z kraje získali smiřičtí loutkáři titul vítěze kraje v SLUT 1957 v kategorii pokročilých souborů B a postupují v zastoupení Hradeckého kraje do národního kola soutěže. O činnosti smiřických loutkářů a jejich přípravách k zájezdu uveřejnil obsáhlý článek redaktor Rudého práva Jan Svoboda, který Loutkovou scénu za tím účelem navštívil. Článek, doprovázený obrázkem z hlediště divadélka, uveřejněn byl v Rudém právu 10. března 1957 "Za novým obecenstvem".
Přednáška o důchodovém zabezpečení
…
Divadelní představení: Malajská romance
23. února 1957 sehráli smiřičtí divad. ochotníci, sdružení v dramat. odboru „Jirásek“ ZK Státního statku Smiřice v sále Městské dvorany hru australské autorky Mony Brandové „Malajská romance“. Hráno v soutěži LUT před okresní porotou. Úvodní proslov měl režisér hry Bohumír Hradský. Většina účinkujících byla zaměstnanci Státního statku Smiřice. - Táž hra byla předvedena též na pohostinském zájezdu v Choustníkově Hradišti.
Lyžařský zájezd žactva
…
Večer amatérských filmů
25. února 1957 večer uspořádán byl v sále ZK v II. poschodí zámku péčí filmařského kroužku "Večer a amatérských filmů 16 mm a 8 mm”, zhotovených členy kroužků. Promítnut m.j. i film v přírodních barvách "Vzpomínka na slunečnici" z pionýrského tábora ROH. Po skončí promítání připojena i diskuse.
Počasí v únoru
Již počátkem února 1957 nastala mírná obleva, takže sníh ani led nebyl a děti si nemohly dopřát zimních radovánek. Mírná zima potrvala téměř po celý měsíc. Na zahrádkách se v druhé polovině února provádí průklest stromů, připravují se pařeniště a pod.
Rybníky u velkovýkrmny
V Rudém právu 24.2.1957 byl otištěn článek pod názvem "Čtyři neobyčejné rybníky", který obsahuje kritiku o rybnících nedaleko výkrmny prasat ve Smiřicích. Ani tato kritika - oprávněná, věcná, správná - nepřinesla však zlepšení a rychlou nápravu.
Olympiáda v Melbourne - přednáška
4. března 1957 pořádaly společně Místní osvětová beseda - Lidová myslivecká společnost a Závodní klub Státního statku ve Smiřicích v sále místního kina přednášku zasloužilého mistra sportu Františka Čapka z Hradce Králové od dojmech z olympiády v Melbourne v Austrálii, které se v roce 1956 zúčastnil a ve světové soutěži ve střelbě na asfaltové holuby se umístil jako 6. závodník.
Přednáška F. Čapka, dost početně navštívená, byla doplněna jeho vlastním úzkým filmem, který si v Austrálii sám natočil.
Kulturní úderka KOD
5. března 1957 v rámci estetické výchovy předvedla kulturní úderka Krajského oblastního divadla v Hradci Králové za vedení Pavla Wuršera žactvu zdejší osmiletky literární pásmo o K.J.Erbenovi.
Velkovýkrmna
Začátkem března 1957 byla dočasně vyklizena v důsledku nebezpečí rozšíření epidemie část velkovýkrmny prasat a prováděna potřebná dezinfekční opatření.
Beseda s albánským studentem Kujtimem Baskou z Albánie
…
KOD: Pozdní láska
9. března 1957 sehrálo KOD z Hradce Králové pohostinsky ve Smiřicích hru N. Ostrovského "Pozdní láska". Dost početná návštěva.
MDŽ
…
Smiřická cihelna - kritika
15. března 1957 byl uveřejněn v okresních novinách "Budovatel Jaroměřská” článek Anny Málkové, členky JZD Zd. Nejedlého v Dolanech, pod názvem "Že vám není hanba!" Obsahoval kritiku špatné jakostí cihel, vyráběných ve smiřické cihelně. Kritický článek splnil svůj účel. Od té doby nebylo stížností.
STM
16. března 1957 se zúčastnilo 73 žáků místní osmiletky okresního kola STM v Jaroměři. Do krajského kola postoupila Věra Koudelková, Eliška Duhová, Helena Munzarová, Miroslava Malíková, pěvecké duo Vlasta Červená - Miroslava Jarošová a dětský pěvecký sbor OSŠ. Na ústřední přehlídku STM do Ostravy byla za Hradecký kraj z místní školy vybrána Helena Munzarová (v oboru recitace) ze 4. třídy.
Přednáška o Boženě Němcové
19. března 1957 v sále Městské dvorany …
Akční plán MNV
… sestavil v radě MNV výhledový plán zvelebovacích prací, který chce realizovat ve volebním období 1957 - 60. Jsou v něm zařazeny tyto akce:
1. Provedení úpravy vozovky silnice u nádraží a prostoru před nádražím (cca 100 metrů2) kostkou nebo asfaltem v akci GO (generální opravy)
2. Odkanalizování budovy jestli - v akci “Z”
3. Ještě v letošním roce bude zřízeno kluziště pro děti na mlýnském náhonu v délce cca 100 a v šířce cca 35 m (a “Z”).
4. Bude vysázeno 300 ovocných stromů (ořechů, jabloní, hrušek, švestek) a 500 kusů stromů listnatých (a “Z”)
5. Zdokonalíme službu občanstvu na poli místního hospodářství zapojením všech v úvahu přicházejících osob pro a (a “Z”)
6. Provedeme úpravu zámeckého parku tak, aby byl přijatelným prostředím pro odpočinek občanstva (a “Z”)
7. Rozšíříme cestu za zahradou starobince o dva metry a postavíme řádný plot z pletiva a s cementovou přezdívkou v délce 140 m (a “Z”)
8. Provedeme stavbu chodníku v Mautnerově ulici (a “Z”)
9. Upravíme prostranství před stadionem a postavíme oplocení stadionu podle připraveného plánu (a “Z”)
10. Provedeme rekonstrukci celého rozhlasu (a “Z”)
11. Provedeme elektrické osvětlení na cukrovar a Zderaz
Komise pro výstavu připraví všechny podklady nutné k provedení prací po stránce technické.
Večer otázek a odpovědí
27. března 1957 … na námět “Výchova dětí v rodině"...
Josef Zeman - vyznamenání
28. března 1957 u příležitosti Dne učitelů byl udělen čestný titul "Zasloužilý učitel” smiřickému rodákovi Josefu Zemanovi, inspektoru ministerstva školství v.v., t.č. bytem v Praze, který se v letošním roce dožije 90 let (14 října 1957). Inspektor J. Zeman si za svou celoživotní práci jistě tohoto vysokého vyznamenání zaslouží.
Stavba bytových jednotek vojenské správy
29. března 1957 provedla vojenská správa v místě předání staveniště pro stavbu 8 bytových jednotek. Stavba má být ukončena ještě v letošním roce. Dům se bude stavět na místním sídlišti státního statku.
Pravomoc stavební činnosti MNV
Rada MNV ve své schůzi 22. března 1957 vzala na vědomí usnesení o zvýšení pravomoci stavební činnosti MNV: … Rady MNV mohou schvalovat a vydávat rozhodnutí o přípustnosti veškerých stavebních prací,...
Počasí v březnu
Počasí se koncem února a začátkem března tak ustálilo, že v noci byly zcela mírné mrazíky a ve dne bylo skoro jarní počasí. V druhé polovině března nastalo teplejší o, občas i deštivé počasí.
Kino ve zprávě MNV
Podle usnesení strany a vlády o decentralizaci služeb převádí se dnem 1. dubna 1957 do správy MNV ve Smiřicích. Předpokládaný příjem na rok 1957 má dosáhnout částky Kčs 85 000, vydání Kčs 75 000. Občanstvo již nyní ukazuje na značné nedostatky místnosti a příslušenství. Stížnosti jsou oprávněné a MNV se bude snažit aby v rámci finančních možností byly odstraňovány. Rada MNV projedná i otázku dozoru ze strany národního výboru
Výchovný koncert
…
Přípravy voleb do NV
V dubnu 1957 začínají již ve větším počtu předvolební schůze. 4 dubna 1957 konána instruktáž okrskových a obvodních volebních komisí. 11. dubna pořádány dvě schůze, kde voliči byli seznámení se jmény kandidátů. Volební komise začínají být již činny, do 15. dubna mají být jména všech kandidátů na tabulích veřejně vyvěšena.
Zájezd Loutkové scény do Ústí nad Labem
Ve dnech 9. - 11. dubna 1957 podnikla Loutková scéna ZK Státního statku zájezd do Ústí n./L., kde po vítězství v soutěži LUT v okrese a v kraji sehrála s úspěchem v národním kole téže soutěže na národní přehlídce vyspělých kravských souborů dvě představení hry Mistr Pleticha. Kromě kolektivu LS jel v zastoupení rady MNV do Ústí nad Labem též náměstek předsedy MNV s. J. Hlavatý.
Matriční obvod - zvětšení
Podle rozhodnutí ONV Jaroměř byl zrušen matriční obvod Lužany. Z tohoto obvodu byla obec Habřina přidělena k matričnímu obvodu Smiřice (rada MNV 12. dubna).
Státní plán výkupu
…
Divadelní hra Evženie Grandetová
13. dubna 1957 sehrál “Jirásek”, divadelní odbor ZK Státního statku ve Smiřicích, dramatizaci románu Honoré de Balzaca “Evženie Grandetová”. Hráno za režie Hynka Hanuše jako druhé představení v soutěži LUT za přítomnosti okresní soutěžní poroty. Velmi pěkná účast občanstva. Taž hra opakována též o velikonocích v pondělí 22. dubna 1957.
Taneční zábava
21. dubna 1957 uspořádal oddíl kopané TJ Dynamo v sále Městské dvorany pomlázkovou taneční zábavu.
Závody žáků v gymnastice
Na začátku dubna 1957 umístila se v okresním přeboru v gymnastice v Jaroměří družstva žáků smiřické školy na prvním a třetím místě. 27. dubna t.r. získal družstvo smiřické osmiletky na krajském přeboru v Hradci Králové ze 14 družstev čestné třetí místo. Žák zdejší školy Vratislav Svatoň se stal přeborníkem Hradeckého kraje v gymnastice.
Počasí v dubnu
V prvních dubnových dnech bylo teplo, ale jinak téměř po celém měsíc bylo počasí chladné, občas i s přeháňkami. Meruňky a švestky většinou pomrzly.
První máj - Svátek práce
Po velmi pečlivých přípravách, které řídil májový výbor, složený ze zástupců všech složek Národní fronty a masových organizací, oslaven byl radostně Svátek práce - 1. máj. Občanstvo se na tento svátek obzvláště svědomitě připravilo: město bylo pěkně uklizeno, Slavnostně vyzdobeno. 1. května od častého rána vyhrávala hudba ZK, která procházela městem, veselý ranní budíček. Rovněž městský rozhlas vysílal časté relace s hudbou, zpěvem a recitacemi, zvyšujícími radostnou náladu krásného dne. Ve městě bylo živo, rušno. Děti i dospělí z města i z širokého okolí, všichni pracující se závodů i krojované složky - všichni se shromažďovali od rána v prostorách u nádraží. Odtud o půl 10. hodině vyšel mohutný a velmi početný průvod v živých a veselých barvách, ozdobený nad to ještě standartami a s obrazy státníků a průkopníky socialismu, v čele se státním vlajkami a prapory. Za veselých zvuků hudby ZK prošel průvod městem na malý stadion, kde byl sraz všech účastníků manifestační slavnosti. Veselý a radostný byl pohled na vhodně vyzdobený, jásavým slunečním světlem zalitý, četnými účastníky zaplněný a oživený stadion.
Slavnost byla zahájena státními hymnami čsl. a SSSR, nato přítomné uvítal předseda akčního výboru NF s. Voňka. Hlavní slavnosti projev pronesl předseda ONV s. Karel Rohn z Jaroměře. Manifestace ukončena Písní práce.
Po slavnosti následoval pořad, při němž vypuštěni za všeobecné pozornosti poštovní holubi Spolku holubářů, koncert hudby ZK aj. Pro zábavu účastníků připraven na stadioně ruský kuželník, střelnice ap. Odpoledne sehrála Loutková scéna na hřišti četným shromážděným dětem veselou pohádku s maňásky. Pak následoval zápas v kopané žáků Předměřice - Smiřice.
Radostný den zakončen byl večerní taneční veselici v sále Městské dvorany, při níž hrála hudba ZK Státního statku. Pořadatelem této taneční zábavy byl Výbor žen.
Kometa
Koncem dubna a začátkem května 1957 bylo vidět nedávno objevenou kometu, zprvu dalekohledem, pak pouhým okem (v době kolem novu Měsíce), později opět při přibývajícím Měsíci současně se vzdalující se kometou jen dalekohledem. Vzbudila značný zájem, ačkoliv její velikost nebyla taková, jako v roce 1910 Halleyova kometa.
Běh vítězství
4. května 1957 zúčastnilo se 496 žáků se svými učiteli tělesné výchovy Běhu vítězství městem.
Tělovýchovná beseda mládeže
V neděli 5. května 1957 v den 12. výročí Květnové revoluce uspořádala místní osmiletá střední škola a Tělovýchovná jednota Dynamo v Městské dvoraně Tělovýchovnou besedu mládeže odpoledne pro mládež, večer pro dospělé. Na jejím pořadu byly: projev předsedy MNV K. Nováka, vhodné recitace, písně, napodobivá cvičení a hry, tanečky, cvičení na nářadí a s nářadím, ukázky (zápasy) JUDO a sebeobrany, ukázky z vystoupení mládeže na STM ap. Mládež na besídce účinkující se svého úkolu zhostila čestně. Návštěva občanstva odpoledne a večer dost početná. Večer účinkovala též hudba ZK
Státního statku.
Počasí
V prvních květnových dnech je po celé dny poměrně chladno, větrno, i když je leckdy slunečno. 6. května 1957 ráno kdekoho překvapily sněhový poprašek a ranní mrazík, neboť tak pozdní jarní době je to zjev jistě nebývalý.
Volební schůze
…
Den vítězství
9. května 1957 …
Zatmění Měsíce
V pondělí 13. května 1957 kolem 22. hod. večerní bylo úplné zatmění Měsíce. Postup zatmění nebylo možno pozorovat, protože bylo občas zamračeno, ale vlastní okamžik úplného zatmění bylo vidět.
Volební manifestace v Hradci Králové
17. května 1957 zúčastnilo se mnoho pracujících i ostatních občanů ze Smiřic i z daleko okolí mohutné předvolební manifestace v Hradci Králové na Gottwaldově náměstí za účastí a s projevem prezidenta republiky Antonína Zápotockého.
Volby do NV
19. května 1957 konány byly po celé republice volby do místních, okresních a krajských národních výborů. Pro volby do MNV bylo město Smiřice rozděleno na 25 volebních obvodů a v každém z nich byl volen jeden kandidát Národní fronty. V den voleb bylo město slavnostně vyzdobeno vlajkami a velmi vkusnými úpravami výklady, oken, skříněk a nástěnek, městský rozhlas vesele vyhrával od časného rána, do jeho pořadu zařazeny i kulturní vložky ČSM i pionýrů, pohostinsky přispěla do rozhlasu i kulturní úderka posluchačů zemědělské školy. Voliči svůj volební akt vykonali z větší části již v ranních hodinách ve dvou volebních místnostech v Besedě městského hotelu a v místní škole.
Volby do MNV
Zapsaných voličů bylo 1 747
Vydaných hlasovacích lístků 1 739
Všech voličů, kteří se zúčastnili volby 1 739
Voleb se nezúčastnilo 8
S kandidáty souhlasilo 1 734
S kandidáty nesouhlasilo 5
Hlasů pro kandidáti odevzdáno 1 734
Kandidáti do MNV zvoleni 99,97% většinou voličů. 3 členové byli škrtnuti jednou, jeden člen dvakrát. Ze zvolených členů je 12 dělníků, 1 rolník, 1 důchodce, 11 ostatních pracujících. Ze zvolených je 22 mužů a 3 ženy.
Do MNV Smiřice byly zvoleni: Karel Novák, Karel Malý, Richard Grygera, Josef Hlavatý, Antonín Kundrt, Alois Krymlák, Josef Spurný, Marie Knapová, Josef Rynt, František Pour, Slavoj Lochman, František Adamíra, Jaroslav Novotný, Marie Povolná, František Svatoň, Alois Hostačný, Anna Endrýsová, Josef Zilvar, Josef Brentner Jaroslav Špryňar, Jiří Špryňar, Ludvík Ježek, Ladislav Mazák, Jaroslav Stránský a Ladislav Bajer.
Do ONV zvoleni v našem obvodu kandidáti NF Alois Krymlák, Miloslava Janhubová a Jaroslav Švorc, do KNV Hradec Králové s. Andrle z Lužan.
Ustavující schůze MNV
31. května 1957 konala se ustavující schůze nově zvoleného místního národního výboru ve Smiřicích v Besedě městského hotelu. Podle zprávy mandátové komise a podle předložených dokladů byli všichni členové MNV právoplatně naprostou většinou hlasů. Po složení předepsaného slibu zvoleni byli: předsedou MNV s. Karel Novák, který se ve své dosavadní funkci osvědčil, náměstkem předsedy MNV s. Josef Hlavatý, tajemníkem MNV s. Josef Zilvar, členy rady MNV: ss. Richard Grygera, František Adamíra, Jiří Špryňar a Alois Krymlák. Dále byly zvoleny stálé komise MNV, zemědělská, finančně rozpočtová, kulturně osvětová, pro výstavbu, místního hospodářství, zdravotní a bytová. Za ONV Jaroměř přítomen této ustavující schůze MNV tajemník ONV s. Otakar Rezek z Jaroměře.
Rybářské Závody
Závody Lidového rybářského spolku ve Smiřicích se konaly 26. května 1957.
Dar městu
V květnu 1957 věnovala místní akademická malířka Helena Šrámková městu obraz - olej Stavba velkovýkrmny ve Smiřicích. Dárkyni byl za cenný dar zaslán děkovný dopis.
KOD - Mirandolina
2. června 1957 sehrálo ve Smiřicích KOD z Hradce Králové v pěkném provedení a přepočet návštěvou hru Mirandolína - Paní hostinská.
Zemědělský stavební závod - vyznamenání
Zemědělský stavební závod ve Smiřicích obdržel za svou činnost a významné úspěchy v uplynulém období čestné uznání III. stupně. Toto vysoké vyznamenání bylo závodu odevzdáno 8. června 1957 na slavnostní schůzi aktivu zaměstnanců v Besedě městského hotelu za účasti četných významných hostí. Na aktivu vystoupila též kulturní úderka žactva místní osmileté střední školy, jejímž vyznamenaný závod je patronem.
Školní výlety
…
Mandelinka bramborová
V červnu 1957 zúčastnila se školním mládež hledací akce mandelinky bramborové, která se v našem kraji znenáhla rozšiřuje.
Závěrečné zkoušky
Závěrečné zkoušky v červnu 1957 vykonalo 72 žáků VIII. tříd místní osmiletky. Z nich 19 prospělo s vyznamenáním, ostatní prospěli prostě. K závěrečným zkouškám připojeny byly též pohovory se žáky a jejich rodiči a volbě povolání.
Oběť koupání
Ve čtvrtek 20. června 1957 utonul těsně pod jezem na Labi u elektrárny 18letý Dalibor B. Při koupání po dvou předcházejících zdařilých skocích vskočil do víru vody po třetí, což se mu stalo osudným. Po hodině usilovných pokusů o záchranu vyprostil jej z hlubiny pod jezem potápěč, přivolaný narychlo z Předměřic n./L. Pohřeb tragické oběti koupání konal se za veliké účasti mládeže i občanstva v neděli 23. června 1957.
V důsledku této smutné události obnovila rada MNV znovu zákaz koupání v okolí jezu do vzdálenosti 100 m od vodního díla.
Úprava Nádražní ulice
V květnu a červnu 1957 pokračováno v pracích na úpravě silnice u nádraží (Nádražní), na které se pracovalo již od loňského podzimu.
Výbor žen - volby
27. června 1957 na veřejné schůzi byl zvolen nový výbor žen. Výbor žen je 15 členný. Předsedkyní zvolena Anna Počtová, místopředsedkyní Věra Kuchařová jednatelkou Jolana Sladká. Ženy si vytkly za úkol především pracovat tak, aby bylo splněn akční plán MNV, dále chtějí pomáhat v práci jeslím, družině mládeže, mateřské škole,školní vyvařovně, SRPŠ a Čsl. Červenému kříži.
KOD - Pygmalion
2. července 1957 pohostinský sehrálo KOD z Hradce Králové ve Smiřicích hru B. Shava "Pygmalion”. Hráno za dobré návštěvy.
Soutěž obcí
ONV Jaroměř vyhlásil soutěž mezi obcemi jaroměřského okresu. Mají se jí zúčastnit všecky obce. MNV Smiřice vyzval k soutěži okresní město Jaroměř. Jaroměř však odmítla s podotknutím, že obě města nemají stejné podmínky.
Školení členů MNV
…
Poplatky z bytu
Od 1. července 1957 byly zavedeny i ve Smiřicích poplatky z nadměrné výměry bytů. Pro poučení občanů uspořádána 25. července 1957 veřejná beseda, na níž podal potřebná vysvětlení s. L. Mazák. Účelem zavedení poplatků bylo, aby občané, bydlící v nadměrných bytech s levným nájemným, byli donucení přestěhovat se do bytu menších a dosavadní byty uvolnili pro početné rodiny. Zkušenost však ukázala, že tohoto účelu ve Smiřicích nebylo plně dosaženo.
Počasí o žních
Začátkem července 1957 - do 8.7. - bylo počasí velmi horké, suché, teplota dosahovala až 30 stupňů C. Od 9. července se počasí zhoršilo a začalo poměrně dlouhé období deštivé, jen z občasnými přestávkami. Toto vlhké období působí velmi nepříznivě na žně které jsou stále zdržovány. Posečené obilí dlouho zůstává na polích, leckde tak, že až na místě vzrůstá tečka deště zdržuji nejen pokos , ale i svoz, výmlat a dodávky - výkup. Viz. zpráva podle stavu k 30.7.1957: Státní statky začnou v těchto dnech se sklizní za každých podmínek. Výmlat bude prováděn i v nočních směnách. Státní statek potřebuje denně 30 brigádníků, z toho 15 pro Zderaz a 15 pro Holohlavy. K mlácení je třeba ke každému stroji 6 žen a 2 mužů. Nedostatek pracovníků pociťuji státní statky hlavně na vozidlech: na traktorech a autech. Pokud obilí vyhovuje kombajnové seči používá se kombajnu. S ukončením žní se počítá do 12 - 14 dnů. Nejtěžší situace u statků je nedostatek prostoru k dosoušení obilí, které se vysouší jednak přehazováním na sýpkách, jednak - pokud počasí - na plachtách venku.
Také po celý měsíc srpen Bylo počasí velmi nestále, vlhké, často pršelo - i když to byly někdy jen menší přeháňky -, takže sklizňové práce byly velmi často přerušovány. Úroda obilí byla dost značná (ve Zderazi u ČSSS sklidili v roce 1957 po 50 q 5 z hektaru), ale nebylo možno vše v pořádku sklidit. Ještě 31. srpna t.r. například nebyla sklizena pro nepřízeň počasí pšenice na pozemcích ČSSS "Pod skálou” - a tento případ nebyl ojedinělý. Samozřejmě, že obilí často vzrůstalo již v klasech a bylo zhodnoceno i jinak.
Také na sklizeň ostatních plodin (brambor, zeleniny aj.) působí vlhké počasí nepříznivě. Třešní bylo místy dost, ač ne tolik jako jiná léta, ale peckovitého ovoce (zvláště švestek) málo; rovněž jablek bylo velmi málo. Neurodily se ani jahody, v lesích borůvek bylo velmi poskrovnu. Houby v srpnu rostou poměrně dost.
Chmel na pokusné chmelnici ve Smiřicích byl v roce 1957 dobré jakosti. Byl česán od 19. do 30. srpna 1957 (s přestávkami podle počasí). Pěkný článek o pokusných chmelnicích na Hradecku byl uveřejněn v "Pochodni” 30.8.1957.
Aby se odpomohlo tíživé situaci v zemědělství při sklizni obilí v důsledku nepříznivého počasí, byly organizovány pomocné žňové brigády z řad pracujících ze závodů i ostatních občanů, např. 4. srpna 1957 na pozemcích ČSSS pracovalo 106 brigádníků. Na zajištění žní m.j. organizovala rada MNV i obvyklé žňové hlídky požární.
Pionýrský tábor
O prázdninách 1957 od 1.7. do 17.8. pořádán ve Smiřicích u Pionýrského domu u Labe městský pionýrský tábor, který vedla stála pionýrská vedoucí PO Alena Mengerová - Marková.
Taneční zábava
31. srpna 1957 konána na malém stadioně letní taneční veselice, jejímž pořadatelem byl oddíl kopané TJ Dynamo. Při zábavě účinkovaly dvě hudby: dechová hudba ZK ČSSS a taneční soubor Akord. Návštěva sice dobrá, ale výtěžek stačil právě na hudbu.
Zvláštní škola
Po předcházejících dalších přípravách byla ve Smiřicích 1 září 1957 otevřena zvláštní škola. 14 dní se přechodně vyučovalo v budově osmileté střední školy, potom ve vlastních místnostech domku čp. 210 v Nývltově ulici, které byly k tomu účelu zvlášť upraveny. Zvláštní škole byla zprvu přidělena jedna místnost, v další místnosti umístěna ve školním roce 1957 - 58 třída osmileté střední školy. V dalším roce přidělena zvláštní škole též druhá místnost, neboť škola nutně potřebuje též dílnu a kabinet. Zvláštní školu navštěvují žáci se sníženými duševními schopnostmi a jsou do ní zařazování žáci ze Smiřic i z okolních obcí. Ve školním roce 1957 - 58 bylo ve zvláštní škole 12 žáků. Ředitel byla ustanovena Marie Müllerová.
Stav dětí na OSŠ
Na začátku školního roku 1957 - 58, t.j. k 1 9 1957 je zapsáno na osmileté střední škole ve Smiřicích:
na I. stupni: 123 chlapců a 124 děvčat = 247 dětí v 9 třídách,
na II stupni: 0 129 chlapců a 137 děvčat = 266 dětí v 8 třídách,
na celé škole 252 chlapců a 261 děvčat = 513 děti v 17 třídách.
Mateřská škola
K témuž dni 1.9.1957 na místním mateřské škole je ve dvou třídách 58 dětí. Ředitelkou školy je Marie Jarchovská, učitelkou Marie Zilvarová, pěstounkou Helena Sychrovská.
Beseda s občany
13. září 1957 pořádána veřejná beseda s občany, na které okresní prokurátor z Jaroměře podal občanům výklad zákona o ochraně socialistického vlastnictví. Mimoto občanům byla vysvětlena nutnost rekonstrukce elektrovodné sítě, která se ve městě v současné době provádí, a zdůvodněna i nutnost omezení v používání velkých elektrických spotřebičů v místě. …
Lidoví loutkáři
Z lidových loutkářů, kteří před léty bývali častými a pravidelnými hosty v obcích našeho kraje, přijeli v září t.r. těsně po sobě dva: 22. září 1957 sehrálo v sobotu odpoledne Na obci Kaiserovo loutkové divadlo loutkové varieté nevalné úrovně. Ve středu 26. září odpoledne v sále Městské dvorany předvedlo Loutkové divadlo Matěje Kopeckého (vedoucí byl Karel Kopecký) před dost početnou návštěvou zvláště dětí pohádku Šípková Růženka a různé dodatky. Představení bylo dost dobré úrovně.
Městská dvorana
20. září 1957 vyšel v Pochodní článek pod názvem "Je to dobré kulturní středisko?”. Kterému dal podnět dopis Miloše Dvořáka ze Smiřic redakci časopisu se stížností na nepořádek v Městské dvoraně. Stížností se zabývalo podnikové ředitelství Restaurací a jídelen v Hradci Králové, Závodní klub Státního statku ve Smiřicích a rovněž místní národních výbor. Všecky organizace se postarají o nápravu dosavadního stavu Městské dvorany.
Estráda Setlerů
22. září 1957 předvedená byla ve Smiřicích veselá pestrá estráda za účasti komika Jar. Štercla a “Setlerů”, známých z rozhlasu. Sál Městské dvorany naplněn do posledního místečka, u pokladny vybráno Kčs 3 100,-, ačkoliv výkony účinkujících byly zcela průměrné, nijak vynikající.
Beseda s občany
…
Jiřinková zábava
V sobotu 29. září t.r. potěšili se velmi četní účastníci v sále Městské dvorany na I. jiřinkovém večeru, který pořádala místní skupina Čsl. Červeného kříže. Večer zahájen úvodním proslovem úřadujícího předsedy K. Sychrovského a předtančením 3 kolon české Besedy dívek v národních krojích. Na večeru účinkoval orchestr z České Skalice za řízení dir. Sedláčka, který doprovázel i zpěv sólistů.
V září 1957 odevzdáno místnímu požárním sboru nové auto PS 16 v ceně Kčs 48 000,- včetně všeho potřebného příslušenství.
Kino ZK
V Závodním klubu Státního statku ve Smiřicích zřízeno bylo na podzim 1957 ve velké místnosti v 2. poschodí zámku vlastní kino pro promítání úzkých 16 mm filmů, které byly promítány dvakrát týdně. Kino ZK, které promítalo i filmové pořady celovečerní, bylo v činnosti pouze dočasně.
Počasí v září
Také v září 1957 bylo většinou nestálé počasí, mnoho dešťů, nepříznivý čas pro podzimní sklizeň. Špatně se dosoušela i otava, která leckde nedosušená shnila.
I.umělá družice Země
…
Národní směna
… 12. a 13. října 1957 …
Taneční zábava
13. října 1957 odpoledne i večer konána v Městské dvoraně obvyklá posvícenská taneční zábava. Na prostranství “Na obci” byly tradiční atrakce: kolotoč, houpačky, střelnice a pod.
J. Zeman - 90 let
14. října 1957 dožil se 90 let smiřický rodák zasloužilý učitel Josef Zeman, inspektor ministerstva školství v.v., t.č. dlící v Janských Lázních v Krkonoších (stálým bydlištěm v Praze - Dejvicích, Rooseweltova 35). Jubilant, autor známého spisu "Z paměti Smiřic n./L.”, stále se zajímá o život našeho města. Jeho jubilea vzpomněla i rada MNV čestnou upomínkou.
Hra “Jak přišla basa do nebe”
21. října 1957 za četné účasti občanstva uvedl dramatický odbor “Jirásek” ZK místního státního statku premiéru báchorky "Jak přišla basa do nebe” od M. Kubátové. Hra provedena v režii ing. Vl. Hájka, ve scéně J. Bureše a kolektivu pracovníků. Reprízy hry předvedeny ještě v sobotu 2.11. večer a v neděli 3.11. odpoledne a večer.
Štafeta míru a přátelství
26. října 1957 Po státní silnici od Hradce Králové k Jaroměři proběhla Štafeta míru a přátelství se zdravicí Sovětském svazu k oslavám 40 výročí VŘSR. Školní mládež pozdravy vás Severní větev štafety na státní silnici u Trotiny, kde na hranicích jaroměřského okresu byla přejata od okresu Hradeckého.
Hvězdicová štafeta ze všech obcí jaroměřského okresu sjela se již o týden dříve v sobotu 19. října v Jaroměři, kde na zdravici k 40. výročí VŘSR byly připojeny stuhy ze všech obcí okresu.
KOD: Léto
27. října 1957 sehrál KOD z Hradce Králové v Městské dvoraně pohostinsky hru národního umělce Fráni Šrámka Léto za průměrné účasti.
Podzimní sklizeň
Velmi krásné počasí téměř po celý měsíc říjen umožnilo aspoň částečně dohonit sklizeň okopanin a zeleniny, zvláště pak brambor a řepy. Výzev MNV a ONV pracovním brigáda ke sklizni cukrovky o sobotních půldnech a o nedělích bylo uposlechnuto jen částečně. Školní mládež OSŠ pracovala u ČSSS na sklizni mrkve ve dnech 10. - 13. září 1957, na sklizni cukrovky vypomáhala 8. a 9. října t.r. Jamky pro sázení stromků upravovalo žactvo školy 11. října 1957.
2. umělá družice Země
…
40. výročí VŘSR
… Veřejná společná oslava uspořádána za účasti slavnostního shromáždění pracujících a občanstva 7. listopadu 1957 ve 14,30 hodin odpoledne v sále Městské dvorany, jejíž jeviště bylo vhodně vyzdobeno. …
Srážka aut
Dnešní vozovka hlavní ulice nevyhovuje nynějšímu tempu dopravy a množství vozidel. Důkazem toho je srážka vojenských nákladních aut, ke které došlo při předjíždění obou vozidel před budovou mateřské školy v Palackého třídě čp. 205. Při srážce nikdo nebyl zraněn, ale byla způsobena věcná škoda poškozením vozidel a kamenného plotu.
Prezident ČSR Antonín Zápotocký - onemocnění a smrt
…
Při místní městské organizace KSČ, MAVNF a MNV uspořádána 18. listopadu v 15 Městské dvorany smuteční tryzna. Na jevišti vhodně vyzdobeném bustou a četnými věnci, věnovanými organizacemi, závody aj. stála čestná stráž lidové milice - závodní stráže, pionýři aj. Vzpomínka zahájená proslovem předsedy MNV K. Novákem. Nato vyslechlo shromážděné občanstvo a pracující ze závodů reportáž z pohřbu prezidenta republiky Antonína Zápotockého z Prahy, rozhlasem přenášené projevy předsedy vlády Williama Širokého a prvního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československá s. Antonína Novotného i j. …
Antonín Novotný prezidentem ČSR
…
Amnestie
…
Vesnické divadlo
Státní Vesnické divadlo z Prahy mělo 16. listopadu 1957 sehrát ve Smiřicích hru M. Gorkého “Vasja Železnovová”, ale pro malý počet návštěvníků, již se sešlo pouze 26, představení odřeklo. Také odpolední dětské představení “Guliver v Maňáskově” se nekonalo.
Příprava kluziště
U nového stadionu na mlýnském náhoně a v těsném jeho sousedství připravuje se již v druhé polovině listopadu 1987 pro zimní období bezpečné kluziště pro mládež. Přípravné práce se konají za účastí dospělých brigádníků i mládeže na dozoru vedoucích. Vedoucím úpravy kluziště je zahradník s. Ludvík Ježek.
Taneční zábava
7. prosince 1957 v sále Městské dvorany pořádal oddíl kopané TJ Dynamo mikulášskou zábavu spojenou s tancem.
KOD - Sněhová královna
8. prosince 1957 odpoledne sehrál KOD z Hradce Králové pro mládež pohostinské představení hry Sněhová královna, zdramatizovanou podle pohádky známého dánského Christ. Andersena. Za průměrné účasti mládeže. Večer toho dne sehrána týmž KOD divadelní hra Alexeje Fajka "Muž s aktovkou”, za poměrně malé návštěvy.
Přednáška cestopisná
14. prosince 1957 Lidový rybářský spolek uspořádal v Besedě městského hotelu přednášku smiřického rodáka Jarky Litomiského na námět "Cesta po Volze”. Doprovázeno promítáním světelných diapozitivů.
Zdravotní přednáška
…
15. prosince 1957 uspořádána v místním lihovaru nadílková besídka pro děti zaměstnanců v lihovaru. Téhož 15. prosince 1957 uspořádána v sále Loutkové scény besídka s nadílkou dětí zaměstnanců vojenské správy podniku v Račicích n./Trot. Besídka obohacená sehráním loutkového představení.
Hodnocení práce MNV - komisí
…
Akční plán MNV - plnění
Zhodnoceno bylo i plnění akčního plánu za rok 1957 v “Z”:
1. Odkanalizování jestli - úkol byl proveden
2. Zřízení kluziště na mlýnském náhonu - Veškeré práce Byly provedeny, nepočítalo se však s tak vysokou vrstvou nánosu, který vodu propustil. Bude upraveno v roce 1958.
3. Úprava zámeckého parku - daný úkol splněn, upraveno přes 2000 m cest, podle potřeby vykáceny některé stromy a keře. V roce 1958 bude v úpravě pokračováno.
4. Rozšíření cesty k Severostavu a oplocení - provedeno
5. Úprava prostranství před stadionem - úkol daný pro rok 1957 byl splněn. V pracích bude pokračováno.
6. Rekonstrukce místního rozhlasu - splněno
7. Rozšíření elektrického osvětlení na Zderaz - splněno. Navíc provedena automatizace rozsvěcení a zhášení veřejného osvětlení.
8. Vysázení stromů: vysázeno 80 stromů ovocných (švestky, višně a třešně), k výsadbě připraveno 400 topolů.
V akci “Generální opravy”
1. Úprava prostranství před nádražím a výdlažba ulice od nádraží - připravení projektu - provedeno.
2. Most přes Smržovský potok - projekt a příprava materiálu - provedeno.
3. Hygienické zařízení v malé školní budově - projekční připravenost - provádí s. ing. Vl. Hájek.
4. Zřízená zvláštní škola v č. 210 (2 místnosti) nákladem cca Kčs 50 000.
5. Výstavba domků k Holohlavům na Kršovce - zajištění zastavovacího plánu - provedeno.
Ve školství a kultuře:
1. Zřízeno mičurinské pole při střední škole
2. Zasekáno elektrické vedení na chodbě školy
3. Obřadní síň nově upraveno dekorační látkou a koberci
4. Vodovod ve velké Školní budově - projekt - komise dosuďte připravila
Na pracích v akci “Z” bylo odpracováno celkem 5 271 hodin, z toho dospělými 2 301 hodina a žáky školy 2970 hodin. Na pracích pro zvelebení města se zasloužili odpracováním většího počtu hodin zdarma: ss. Ludvík Ježek, Karel Malý, Bohumil Bureš, Karel Novák, Josef Zilvar, Adolf Vašíček, František Polák, Alois Krymlák, Václav Honsnejman, Antonín Šubrt, stav. Josef Hájek, František Adamíra a Josef Hlavatý.
Byla celá řada občanů, kteří sice podepsali závazek, že odpracují určitý počet hodin při úpravě města, ale daný slib nesplnili. Tím víc vynikne případ dobrého smyslu pro splnění závazků soudr. Rožnovskou, která ať ve vysokém stupni těhotenství sama se k práci přihlásila a závazek splnila. Nutno ocenit i ochotu učitelského sboru, zvláště s. O. Ježka, který ve všech pracech, hlavně při úpravě zámeckého parku a výsadbě ovocných stromů vždy ochotně pomáhal. - Všem, kteří jsou shora jmenování, že si zasloužili o řádné splnění akce “Z” bylo písemně poděkováno.
Dovářka cukrovaru
23. prosince 1957 pořádali v sále Městské dvorany zaměstnanci místního cukrovaru taneční zábavu “Dovářku”, při níž účastníkům do tance vyhrávala hudba ZK z České Skalice za řízení kapelníka s. Sedláčka.
Divadelní hra “Padělek"
25. prosince 1957 sehráli smiřičtí ochotníci, sdružení o dramatické odboru “Jirásek” ZK Státního statku Smiřice, za poměrně malé účasti občanstva divadelní hru Padělek.
Silvestrovská zábava
S uplynulým rokem 1957 rozloučili se tancechtiví a ostatní zájemci na silvestrovské zábavě, kterou pořádal místní Závodní klub. Účinkovala při ní hudba ZK.
Stavba obytných domů vojenské správy
Stavba dvou obytných domů pro zaměstnance vojenské správy v Račicích n./Trot. pokračuje velmi rychle. Jeden z nich byl počátkem prosince pokryt střechou, druhý také “vyrůstá” do výše, protože rovněž i počasí je stavbě posud dost příznivé.
Rozpočet MNV Smiřice na rok 1957, schválený ONV Jaroměř, je vyrovnaný a vykazuje vydání v celkové částce Kčs 823 030,-.
Výsledek skutečného hospodaření za rok 1957 vykazoval:
úhrnný příjem Kčs 805 483,52
úhrnné vydání Kčs 797 743,74
a jevil tady přebytek 7 739,78
Rozpočet MNV na osmiletou střední školu, vložený do úhrnného rozpočtu, činil v roce 1957 Kčs 72 600,-. Na zvláštní školu pamatováno v rozpočtu Kčs 57 150,- (též zřizovací náklad).
Přiznání k poplatku z bytů s větší obytnou plochou bylo podáno ke konci roku 1957 celkem 32, z nichž poplatku podléhá 25.
Počet obyvatelstva
Počet obyvatel Smiřic podle zápisu na MNV 31. prosinci 1957: 2 695. Na místním národním výboru ve Smiřicích bylo v roce 1957 uzavřeno celkem 38 sňatků, v matrice narozených zapsáno v téže době 36 dětí (17 chlapců a 19 děvčat), v matrice zemřelých 27 osob (15 mužů a 12 žen). Vojenskou službu nastoupilo v roce 1957: 14 branců.
Lidová knihovna
Lidová knihovna ve Smiřicích k 31. prosinci 1957 vykazovala 5 041 svazků, z nichž bylo 1 959 svazků naučných, 2 533 svazků literatury krásné a 549 svazků pro mládež. Za rok 1957 si 211 dospělých čtenářů a 84 dětí vypůjčilo celkem 7 079 svazků (402 naučné, 4 655 literatury krásné a 2 022 pro mládež). Pokles v celkovém počtu svazků proti loňsku byl způsoben vyřazením zničených knih.
Počasí
Počasí koncem roku 1957 - i v prosinci - stále dost příznivé, nastalo jen mírnější ochlazení a mlhy, jen občas vlhčí dny. I o vánocích celkem mírnější počasí. Mrazíky jen mírně pod nulou nebo kolem nuly. Ledu poměrně málo, sníh téměř žádný (jen 29.12. mírný poprašek).
Kino MNV
Místní kino, které je od 1. dubna 1957 ve správě MNV je v provozu po celý rok a promítá po 4 dny v týdnu ve středu (2x), ve čtvrtek, v sobotu, v neděli (3 představení).
Školní kuchyně
Školní kuchyně pod správou MNV vaří pro žactvo místní škol rovněž po celý rok, o prázdninách má omezený provoz. Mimo to je v Smiřicích též závodní jídelna v budově zámku pro zaměstnance státního statku i ostatní pracující.
Dětské jesle
Zařízení dětských jestli bylo v letošním roce zdokonaleno zakoupením 100 l kotle na teplou vodu, opatření nových kamen do dětské herny, úpravou kanalizace. Zakoupeno též nové ošacení pro děti. Děti jsou rozděleny do dvou oddělení: na kojence a batolata. Dětských nemocí v tomto roce téměř nebylo. Průměrná docházka je 80%. V letních měsících bylo v jeslích i přes 20 dětí, takže při kapacitě 15 dětí byly jesle přeplněny. Rok od roku stoupá i zdravotní dozor. Mimo jeselního lékaře dochází do jeslí i okresní a krajský pediatr. Je přijímán i školený zdravotnický personál, který se poctivou prací snaží nahradit našim nejmenším domov.
Loutková scéna
Loutková scéna ZK státního statku ve Smiřicích sehrála v roce 1957 celkem 36 představení, z nichž 21 bylo předvedeno ve Smiřicích a 15 na zájezdech. Všechna představení navštívilo 5 231 návštěvníků, z nichž bylo 1 375 dospělých.
Rozhlas - televize
K 31. prosince 1957 bylo v obvodu poštovního úřadu ve Smiřicích přihlášeno 1 384 rozhlasových přijímačů a 40 televizorů.
Počet důchodců
V témže obvodu pobíralo k 31. prosince 1957 celkem 850 důchodců měsíčně úhrnem Kčs 328 247,87 důchodu, t.j. průměrně Kčs 386,-. Měsíční důchod jeví rok od roku stále vzestupnou tendenci.
Průběh letošní - již 90. - 3 cukrovarské kampaně
Výkup cukrovky pro letošní kampaň zahájen 28. září 1957. Řepa byla přijímána na 7 drážních, 8 povozových vahách a na váze v továrně. Pro stále a pěkné počasí byla sklizeň i svoz velmi rychlý a tak okres Jaroměř splnil výkup již 6 listopadu na 100,7% a celorayonově splněn plán výkupu 9 listopadu na 110,6% a plánované množství u zpracování na 103,6%. Rychlý svoz a značný počet mechanizovaných dopravních prostředků způsobily, že řepa byla téměř na všech přijímacích místech skladována na velmi nízkých hromadách, které při slunečném a poměrně teplém počasí umožnily značné vysychání řepy. Při letošní kampaní poprvé bylo použito k nakládání řepy jak v továrně, tak i na filiálních vahách ve větší měřítku těžkých mechanizačních strojů: byly to buldozer, tři bagry a 3 traktorové lopaty. Nepříznivým zjevem byl přesun ze 4 filinálních vah do 3 dalších cukrovarů (Bašnice, Předměřice a České Meziříčí). Doprava ČSAD i ČSD vcelku zvládla svůj úkol při svozu řepy dosti dobře. Značné potíže působil zvláště ze začátku kampaně pomalý odvoz řízků, čímž zdržoval i oběh železničních vozů.
V soutěži o nejvyšší hektarové výnosy si dobře vedly: JZD Boháňka - Skála, Jezbiny, ČSSS odděl. Smiřice, JZD Habřina, Rychnovek, Střezetice a soukromý rolník Václav Kroupa z Neznášova.
Pracovní sil, i když značný počet pracovníků získán ze Slovenska, bylo málo; v prvních dnech kampaně chybělo 40 - 60 pracovníků. Ubytování 160 kampaňových zaměstnanců letos zlepšeno. Také jídelna i kantýna přemístěny do lepších místností. Stravování u p. RaJ sice proti loňsku zlepšeno, ale dosud úplně nevyhovuje. Na všech pracovištích dle povahy práce dány ochranné v pracovní oděvy, boty, zástěry, rukavice a pláště. Za celou dobu kampaně nedošlo k vážnějšímu úrazu. Pracovní morálka u většiny pracovníků byla dobrá. Postaráno i o vhodné zaměstnání v době mimopracovní. V Rudém koutku televizor, časopisy a knihy byly často zaměstnanci vyhledávány.
…
V hodnocení vzorných pracovníků dosáhl nejlepších výsledků s. F. Hlava, vařič cukru, kterému byla vyplacena odměna z PFP.
Jak v období údržby, taky v kampani samé připravili zaměstnanci závodu řadu zlepšovacích návrhů, jimiž usnadnili a zlevnili provoz závodu. Na prvních kalolisech zkoušeli filtr. materiál z umělé tkaniny “Perlonkord”. Technici závodu pracovali na pěti výzkumných pracech pro Výzkumný ústav cukrovarnický v Praze. Pracovníci vývojového střediska ZVÚ v Hradci Králové zkoušeli ve smiřickém cukrovaru prototyp nové kontinuelní difuse, nový způsob čeření a čištění šťáv a pět odpařovacích elementů. V rámci příprav plánu TOO na rok 1958 bylo podáno přes 50 návrhů, z nichž 20 bylo již zahrnuto do návrhu plánu. Celý pracovní kolektiv závodu se všemi spolupracovníky tak nejlépe oslavil 90. výročí trvání svého závodu - smiřického cukrovaru.
Tělovýchova a sport
Na poli tělovýchovy vykonáno i v letošním roce 1957 mnoho práce. Kromě pravidelného cvičení zvláště mládeže v rámci základní tělovýchovy provozovány zejména v jarním a letním období zápasy a cvičení ve sportovních odvětvích, z nichž obzvlášť vynikal odbor kopané ( družstva mužů, dorostu i žactva) a tenisu. Pro odbor kuželkářský byla Státním statkem nově upravena kuželna, protože části bývalé kuželny použito bylo k úpravě bytové jednotky. Na novém stadioně na Šternberku postavena byla hlavní brána a pokladny. Bližší podrobnosti o činnosti viz v kronice Tělovýchovné jednoty Dynamo.