Kronika města Smiřic - IV. díl, rok 1958

Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové. V místech s třemi tečkami jsem text vynechal.

Zpět na hlavní stránku       Rok 1957        Rok 1959       Smiřické kroniky



Rok 1958

Heslo 3 roku 2. LP
   Nový rok 1958, který je již třetím rokem 2. pětiletky, je zahajován ve znamení hesla, které vytyčila Komunistická strana Československa: Dovršit výstavbu socialismu v naší zemi. …

Antonín Novotný president ČSR, rozhlasový projev
   …

Komunální služby Smiřice
   Koncem roku 1957 byly zrušeny Okresní komunální služby (OKS) a místo nich zřízeny Komunální služby Jaroměř a Komunální služby Smiřice, které zahájily činnost dnem 1. ledna 1958. Do KS Smiřice zapojeny tyto služby: zahradnictví (vedoucí ss. L. Ježek a J. Jech), zámečnictví, holičství a kadeřnictví, mandlování prádla (ved. Burešová a Endrýsová), sběrna prádla, květinová síň, truhlářství, natěrači (ss. F. Svatoň a R. Bednář), kolářství (s. K. Vácha), služba pohřební (s. J. Bartošek), služba kominická (s. V. Isaides). Postupem doby byl podnik rozšiřován o další služby. Kanceláře KS Smiřice upraveny v budově bývalého hotelu Andrejsek v Palackého třídě č. 94. Vedením KS Smiřice byl radou MNV pověřen a ONV Jaroměř schválen jako ředitel s. Gustav Míl ze Smiřic, dosud vedoucí provozovny OPK v Hradci Králové.

Josef Zeman čestný dar
   Čestnému občanu města Smiřic zasloužilému učiteli Josefu Zemanovi, inspektoru ministerstva školství v.v., který se 10. října 1957 dožil 90. let, byl radou MNV Smiřice věnován čestný dar: obraz místní akad. malířky Heleny Šrámkové. V zastoupení rady MNV odevzdala jubilantovi dar deputace ss. J. Hlavatý a K. Vorel.

Kursy pohybové výchovy
   11. ledna 1958 zahájeny byly ve Smiřicích v budově osmileté střední školy kursy pohybové výchově, gymnastiky a rytmiky pro mládež. Pořádal Dům osvěty Jaroměř, vyučovala učitelka J. Baková z Jaroměře. 2. sovětská družice …

Hovory s MNV
   …

Plesy
   Ze společenských zábav uskutečněny v lednu:
   11.1. v Městské dvoraně rybářský ples
   25.1. společenský ples Závodního klubu ČSSS

Automatická krmítka vepřů
   24. ledna 1958 uveřejnila Pochodeň článek, pojednávající o automatických krmítkách ve smiřické velkovýkrmně, kde byla tato novinka zavedena v říjnu 1957 u 1100 pepřů. …

Počasí
   Začátkem ledna 1958 bylo počasí nepřijdeš mrazivé, zima dosud mírná, pro mládež málo příležitostí k přírodnímu bruslení a lyžování. Ve dnech před 10. lednem napadlo více sněhu, ale měkkého, takže hned mokval a tál, na horách hodně vánic a závěji, které způsobily četné poruchy v dopravě na drahách i silnicích. Před 20. lednem mírná obleva, sníh - pokud ještě na zahradách a na polích zbyl - se pomalu ztrácel. Po 20. lednu se znenáhla počasí měnilo, trochu přituhovalo, také připadlo i trochu sněhu, takže děti dobře mohly využít pololetních prázdnin, které byly vzhledem k tomu, že část žactva odjela na týdenní lyžařský pobyt do hor (za vedení učitelů těl. výchovy byli ubytování v Jánských Lázních), byly přeloženy na dobu od 19. do 26. ledna. Zejména ve dnech 22 a 28 ledna bylo velmi slunečno. Rovněž později počasí celkem mírnější, i když s častými změnami.

Zahrádkáři - činnost
   Z činnosti Spolku zahrádkářů - odbočky ve Smiřicích za rok 1958, jež čítala 117 členů, je zvlášť pozoruhodná plánovitá a organizovaná činnost přednášková.
   …

Divadelní představení: Hrátky s čertem
   2. února 1958 sehrál v Městské dvoraně ve Smiřicích Dramatický soubor Rudá hvězda z Hradce Králové pohostinsky pohádkovou komedii laureáta státní ceny Jana Drdy: Hrátky s čertem. Hráno odpoledne a večer za pěkného zájmu početných návštěvníků.

Soutěž mezi MNV
   …

A závazky k XI. sjezdu KSČ
   …

Polární záře
   V úterý 11. února od 3 hod. ráno více než po dobu jedné hodiny bylo možno pozorovat na severní obloze velmi intenzivně rudě zářící úkaz - polární záři.

Večer slavných balad 13. února 1958
   … které přinesla laureátka státní ceny Ludmila Pelikánová…

Zpěvácký spolek Hanka - likvidace
   Počátkem roku 1958 provádět a likvidace A zpěvácké ho spolku Hanka v Smiřicích, založeného roku 1867. Majetek spolku předán podle stanov MNV. Tím zanikl spolek, který za dobu svého trvání zvláště od svého počátku do doby I. světové války vyvíjel velmi značnou kulturní činnost. V poslední době jeho činnost byla zcela minimální.

Šibřinky
   Těl. jednota Dynamo - oddíl kopané uspořádal v sále Městské dvorany 15. února tradiční maškarní ples (Šibřinky) s námětem Bílá pohádka. 29. února konány dozvuky téhož plesu. Obě zábavy měly velké návštěvy.

Dárci krve
   V únoru 1958 uspořádala místní skupina ČSČK ve Smiřicích pro zaměstnance státního cukrovaru přednášku o lidské krvi a o krevní transfúzi. Po přednášce se přihlásila celá čtvrtina zaměstnanců za dárce krve. Jejich rozhodnutí darovat krev pro navrácení zdraví našim nemocným je opravdu příkladné.

10. výročí Února 1948 - 1958
   …

MDŽ
   4. března 1958 v jídelně Městské dvorany vzpomněl oslavným večerem místní Výbor žen Mezinárodního dne žen. Hlavní projev pronesl předseda MNV s. K. Novák. U příležitosti MDŽ vyznamenány byly zvláštním odznakem Mateřství ženy:
   Josefa Plecháčová, porodní asistentka, která za dobu své práce měla na 2500 případů z porodů, byla známa jako asistentka, jež se nikdy nevyhýbala pomocí i v případech, kdy pracovala zdarma.
   Zdeňka Beranová, rozená Blažejová, matka pěti dětí.

SLUT
   V soutěži Lidové umělecké tvořivosti sehrála s úspěchem místní Loutková scéna ZK 8 představení hry Zd. Skořepy Čertův mlýn s hudbou a zpěvy. S uvedeného počtu byla dvě vyprodaná představení pro dospělé. Tuto hru zhlédla krajská porota LUT a m.j. též redaktor odb. časopisu Čsl. loutkář z Prahy. Hráno v březnu 1958.

Přednáška o sovětské družici
   6. března 1958 pořádána v Městské dvoraně zajímavá přednáška ředitele oblastní hvězdárny v Hradci Králové s. Fritze O sovětské umělé družici. V diskusi vysvětleny dotazy, funkce a poslání umělých satelitů v rámci geofyzikálního roku aj. Na dotvrzení poznatků uspořádán 11. března 1958 autobusový zájezd četných zájemců na hvězdárnu v Hradci Králové.

Hydrogeologický průzkum
   14. března 1958 vzato v radě MNV s povděkem na vědomí, že ve Smiřicích byl zahájen hydrogeologický průzkum v sousedství dosavadní jímací stanice zdejšího gravitačního vodovodu. Provedeno asi 10 z toho. Tím se blíží skutečné zahájení vlastních prací na zavedení a rozšíření vodovodu ve Smiřicích, otázka tolik žádaná naším obyvatelstvem již po řadu let.

Divadelní představení - Taková láska
   22. března 1958 sehráli ve Smiřicích jaroměřští divadelní ochotníci pohostinsky hru Pavla Kohouta "Taková láska”. Hra předvedena v krajském kole soutěže LUT a představení byla též přítomna krajská porota. Hráno za velikého zájmu občanstva, bylo vyprodáno. Představení mělo vysokou uměleckou úroveň.

Den učitelů
   28. března 1958 u příležitosti Dne učitelů obdrželi diplomy a čestná uznání za pomoc v PO a STM učitele ss. O. Ježek, řed. J. Novotný a P. Zahálka.

Filmový festival
   V březnu (od 8. do 16. března) konán v místním kinu filmový festival na oslavu 60. let československé kinematografie.

Taneční zábavy
   Pro tancechtivou omladinu pořádány v sále Městské dvorany od začátku března večerní “čaje”. Pořadatelem jich byl Závodní klub Státního statku, jehož hudba při nich také účinkovala.

Počasí
   Počasí v březnu poměrně chladné, méně příznivé, občas i menší mrazíky a sněhové přeháňky, zejména v době kolem 20. března. V první jarní den kraj pokryt sněhovým popraškem, někde i dost vysokou sněhovou pokrývkou. I když byl sníh vlhčí, přece mohly děti dopoledne ještě i lyžovat. Ani koncem března se nemohlo na polích a zahradách pracovat, leda jen průřez stromů, pařeniště a pod. Na polích bylo ještě příliš vlhko, příp. i země na povrchu dost zmrzlá.

ZSZ - OSP
   Dosavadní Zemědělské stavební závody ve Smiřicích byly sloučeny s Okresním stavebním podnikem se sídlem v Jaroměři (rada MNV 1 dubna 1958).

Kulturní večer
   12. dubna 1958 v jídelně Městské dvorany uspořádal místní Lidový rybářský spolek kulturní večer, spojený s hudbou a promítáním filmů.

Divadelní hra "Jak se Honza králem nestal”
   Žactvo místní školy nacvičilo divadelní hru Jiřího Marka "Jak se Honza králem nestal” a za velmi pěkné účasti a zájmu mládeže i dospělých předvedlo jí veřejně v Městské dvoraně v neděli 13. dubna 1958 odpoledne.

Večer krásné hudby
   Kulturní komise MNV spolu s osmiletou střední školou ve Smiřicích uspořádaly v Městské dvoraně 24. dubna 1958 Večer krásné hudby a zpěvu za účasti laureáta státní ceny prof. Miloše Sádlo, virtuosa na violončelo, prof. Michala Zabejdy - zpěv a dr. Oldřicha Kredby - klavír. S průvodním slovem účinkujících umělců. Koncertní pořád byl vysoké umělecké hodnoty a účastníci, jichž se sešlo na 180, byli plně uspokojeni. Rovněž účinkující se cítili mezi smiřickými posluchači dobře. Odpoledne konán koncert týchž umělců pro mládež místní osmiletky za velké účastí i za značného zájmu dětí.

O výchově mládeže
   28. dubna 1958 v sále Městské dvorany konána veřejná schůze MNV za účasti občanstva. Na její pořadu byla zvláštní rozprava "O výchově mládeže". …

Počasí
   Počasí v měsíci dubnu 1958 bylo poměrně chladné a vlhké, takže zdržovalo veškerou vegetaci i práce v zahrádkách a na polích, které byly vesměs hodně opožděny. Ještě 10. dubna dopoledne napadlo hodně sněhu - sněhová vrstva asi 10 cm, někde i více - většinou dost vlhkého. Sníh však dlouho nepotrval a zejména na slunných místech nebylo po něm v příštích dnech ani památky.
   Stromy, které zpravidla již koncem dubna bývají v květu dosud nekvetou. V posledních dnech dubnových začíná kvést forsythie, Na zahrádkách se sází první salát, případně i další zelenina, na lukách se počíná zelenat tráva.

Úprava města
   Měsíc duben vyhlásil MNV za měsíc boje za čistotu a lepší vzhled našeho města. Občanstvo i mládež uposlechly této výzvy a jak ulice, tak i parky a veřejná prostranství byly vyčištěny a úhledně upraveny. Obec se tak opravdu včas zbavila nepěkných míst a "prohlédla". Město se již chystalo na nadcházející májové oslavy, které po dlouhou dobu už předem pečlivě připravovala májová komise. Vydány velké plakáty i malé uhledné pozvánky s přesným pořadem květnových oslav, na něž dvojice občanů při agitační neděli smiřickou veřejnost zvaly.

Oslavy 1.máje
   Ústředím heslem 1. máje 1958 “Pod vedením Komunistické strany Československa kupředu za dovršení socialistické výstavby!”

Svátek práce
   Oslavy svátku Práce konány ve Smiřicích 1. května 1958 samostatně, jako loňského roku. Městský rozhlas od rána vyhrával veselé písně a pochody. Jasné slunečné počasí a upravené ulice města i vesele a hezky ladně vyzdobené domy, výklady a okna vlajkami, vývěskami i obrázky přispělo k slavnostnímu vzhledu obce i radostné nálady. Od rána se občané i mládež řadili v prostoru u nádraží ke slavnostnímu průvodu městem, jehož se zúčastnili i občané a mládež celého okolí - i z Hoříněvsi, Sendražic, Holohlav, Černožic, Smržova, Čibuze, Hubilesa aj.
   Průvod vyšel o 9. hodině městem na prostranství malého stadiónu. Byl zahájen bohatou a slavnostně vypravenou vlajkovou četou, za níž kráčela mládež ve slavnostním oblečení, v krojích národních i pionýrských a svazáckých i šatě občanském. Byla pestře vybarvena májkami, mávátky všeho druhu, různými standartami a nápisy, z nichž především upoutal hlavní nápis Mír a jiné další podobné, vyjadřující touhu všeho našeho lidu po pokojném životě. Za mládeží a cvičenci ve cvičebních i sportovních úborech šlo velké množství pracujících ze závodů místních i z celého okolí, i všech ostatních občanů, korporací apod. Celý průvod působil velmi malebně i mohutně svou početností - zúčastnilo se ho 3 270 účastníků. Podle úsudku přihlížejících a místních pamětníků nebylo při oslavě 1. května takové účasti dosud nikdy ve Smiřicích dosaženo. V průvodu hrála hudba ZK Státního statku Smiřice.
   Na malém stadióně se účastníci shromáždili kolem slavnostně upravené tribuny. Vlastní slavnost byla zahájena státními hymnami čsl. a sovětskou. Shromážděné účastníky přivítal předseda akčního výboru NF s. Voňka. Hlavní projev přednesla za KNV Hradec Králové poslankyně s. Jirásková, jejíž řeč byla pozorně vyslechnuta a častěji přerušována projevy souhlasu. Slavnost zakončena Písní práce.
   Po slavnostním shromáždění se účastníci rozešli po prostorách stadiónu, na němž pro zábavu, rozptýlení i občerstvení byla připravena řada podniků: dětské kolo, upoutaný motocykl pionýr, ruský kuželník, střelnice, kolo štěstí, stánky s občerstvením atd. Kromě toho koncertovala do poledních hodin na stadióně též dechová hudba ZK Státního statku. Slavnostní nálada dne byla opravdu velmi pěkná a pořad slavnosti bohatý, pestrý a zajímavý, pro mládež zvlášť přitažlivý.
   Odpoledne slavnost pokračovala představením Loutkové scény, která předvedla maňáskovou hru sovětské autorky Polivanové Veselá medvíďata za četné účasti i pěkného zájmu malých i velkých diváků. Rovněž ostatní atrakce byly v činnosti po celý den. V 16 hodin sportovní oddíl sehrál též zápas v kopané na velkém stadióně ve Smiřicích: Dorost Smiřice - Dorost Předměřice, v němž naši zvítězili. Také tento zápas byl početně navštíven a se zájmem sledován.
   Den oslav Svátku práce, svátku všech pracujících celého světa, ve Smiřicích byl ukončen v sále Městské dvorany májovou veselicí.

Slavnostní akademie
   Ve čtvrtek 8. května 1958 uspořádaly TJ Dynamo a osmiletá střední škola ve Smiřicích v rámci oslav Květnové revoluce a k 60. výročí založení TJ Sokol ve Smiřicích slavnostní akademií, na jejíž pořadu kromě úvodního proslovu zařazeno bylo kulturní pásmo ke Květnovým dnům, dále následovala tělovýchovná a vystoupení mládeže, vystoupení sólistů a pěveckého kroužku školy, vystoupení gymnastů. Spoluúčinkovala též hudba ZK Státního statku ve Smiřicích. Akademie uvedena odpoledne pro mládež a večer pro dospělé vždy úspěšně před naplněným hledištěm.

Oslavy Květnové revoluce
   13. výročí Květnové revoluce oslaveno ve Smiřicích 9 května 1958 slavnostním zasedáním MNV za účastí veřejnosti. Příležitostný projev pronesl předseda MNV s. K. Novák. Po ukončení schůze položeny byly vzpomínkové věnce u Památník osvobození a u pamětních desek smiřických obětí nacismu. Téhož dne proběhl v místě tradiční Běh vítězství. U příležitosti výročí květnových revolučních dnů místní Osvětová beseda uspořádala večer krátkých filmů a místní skupina ČSM besedu o knize.

Třetí sovětská družice
   …

Divadelní hra “Ráj v Tichomoří”
   V sobotu 17. května 1958 sehráli místní div. ochotníci, sdružení v Dramatickém kroužku Jirásek ZK Státního statku Smiřice hru australské spisovatelky E. Grandetové Ráj v Tichomoří. Hra byla sehrána v soutěži LUT 1958 v kategorii B za účasti členů okresní soutěžní poroty, v níž byli m. j. též učitel s. J. Tonar z Jaroměře a člen Městských divadel pražských s. Bulejko. Účast občanstva byla pěkná, z valné části přítomní návštěvníci z farem Státního statku. Táž hra byla předvedena i na oblastní přehlídce div. souborů v Novém Bydžově 24. května 1958, kde vystupovaly 4 div. soubory.

Rybářské závody
   18. května 1958 uspořádal místní Lidový rybářský spolek rybářské závody.

Divadelní hra: Bílá nemoc
   21. května 1958 sehrál Trutnovský soubor KOD ve Smiřicích pohostinského hru Karla Čapka “Bílá nemoc”. Návštěva velmi četná. Také provedení hry bylo dobré úrovně.

Besedy s MNV
   23. května 1958 konány besedy MNV s občany v Besedě Městské dvorany, U křepelek a U Valterů. …

Štáb civilní obrany
   30. května 1958 ustaven byl v obci štáb CO, který řídil pak i další činnost CO v obci.

Výrobna antibiotika
   V roce 1958 je výrobna antibiotik ve Státním statku Smiřice, zřízená v upravených provozovnách bývalého pivovaru v zámku již v provozu. Jejím vedoucím je ustanoven PhMr. Vachek.

Počasí
   Počasí v květnu bylo pro vegetaci velmi příznivé i dost vlhké, poměrně teplé. Stromy odkvetly letos později než jindy: třešně a šeříky rozkvetly teprve v polovině května, další stromy a keře postupně následovaly. Příroda rychle doháněla vegetační zpoždění. Také polní práce byly zdrženy, ale rychle se doháněly. Jednocení cukrovky i j. plodin pokračovalo též urychleně, i když bylo spojeno s velkým vypětím sil a prodlužování pracovní doby pracujících. Koncem května a začátkem června začala již senoseč.

MDD
   V rámci oslav Mezinárodního dne děti uskutečněny byly koncem května a v prvních dnech červnových výlety školní mládeže, při níž navštíveny nejvýznamnější kraje naší vlasti.

Výstava archivních dokumentů v Praze
   …

Estráda
   10. června 1958 konala se v Městské dvoraně estráda za účastí zpěvačky Melanie Olaryové, 4 hudebníků (klavír, trubka, elektrická kytara, basa, bicí nástroje) a konferenciéra. Dvorana četnými zájemci zcela naplněna, úroveň”estrádní”. Z účinkujících vynikala zpěvačka a kytarista, který však sólově hrál pouze jediné číslo. Vstupné na místní poměry neobvyklé vysoké v rozpětí Kčs 7 až 12.

Recitační večer
   V neděli 15. června 1958 na pozvání ZK Státního statku navštívila Smiřice v letošním roce již po druhé laureátka státní ceny Ludmila Pelikánová z Prahy a recitovala v sále Městské dvorany báseň K.H. Máchy Máj a úryvek z románu Proti všem od Aloise Jiráska. Po stránce umělecké velmi hodnotný podnik navštívilo na 100 velmi spokojených posluchačů. Vstupné činilo Kčs 4 - 5.

Závěrečné zkoušky na OSŠ
   Závěrečné zkoušky na osmileté střední škole ve Smiřicích zahájeny 16. června 1958 a podrobilo se jim 66 žáků závěrečných 8. tříd s úspěchem: s vyznamenáním: 14, s prospěchem: 52, neprospělo 0. K těmto závěrečným zkouškám připojeno bylo i řízení pro zapojení vystupujícího žactva do povolání.

XI. sjezd KSČ
   …

Zdravotní přednáška
   20.6.1958 přednášel v jídelně Městské dvorany Okresní hygienik MUDr. Šťastný z Jaroměře na námět Nakažlivé choroby.

Výstavka jahod
   Ve dnech 28. - 29. června 1958 uspořádala místní odbočka zahrádkářů v Besedě městského hotelu výstavku jahod a růží. Byla vkusně upravena. Vystavováno celkem 69 exponátů ve 46 druzích jahod, řada krásných růží i kvetoucích křovin a ukázky prvních bobulovin. Výstavku navštívilo celkem 240 zájemců.

Počasí
   V červnu bylo většinou pěkné počasí, které umožnilo vegetaci dohonit opožděné jaro.

Alžírská akce
   Po zprávách o barbarském bombardování alžírských škol na jaře 1958 uspořádala Školní mládež mimořádný sběr odpadového papíru, z jehož výsledku (70 q papíru) odesláno bylo Kčs 1 000,- na zmírnění bídy a utrpení alžírských dětí.

Velká voda
   V posledních dnech června a v prvních dnech červnových 1958 postižen byl celý Hradecký kraj prudkými dešti. V důsledku toho hladiny některý řek, zejména Úpy, Metuje, Labe, Cidliny, Orlice, Dědiny, Stěnavy a dalších začaly prudce stoupat. Na všechna ohrožená místa ihned nastoupili příslušníci dobrovolných požárních sborů a vojenských posádek. Na mnoha místech vystoupila voda jmenovaných řek ze břehu a způsobila velké škody. Proudy vod se nezastavily před ničím. Rozlévaly se široko daleko po lukách, ze kterých mizely nesklizené kupky sena, zaplavovaly kultury brambor, lány obilí, Labe odnášelo nejúrodnější půdu. Teprve v pondělí 7 července deště ustaly, voda začala pomalu opadávat. Vody opadly, škody však zůstaly. Ještě štěstí, že ve Smiřicích a jejich bezprostředním okolí nebyly veliké.
   Ve smiřické vodní elektrárně začali v úterý 1. července s generální opravou strojního zařízení. Byli však překvapeni velkou vodou právě ve chvíli, kdy provedli demontáž ucpávky a vodícího ložiska turbíny. Pro rychlý vzestup spodní vody se jim včas nepodařilo opravenou ucpávku zamontovat. Museli proto rychle odstranit elektromotory a jiná citlivá zařízení, která byla ohrožena. Přes veškerou námahu nemohli energetici zdolat situaci vlastními silami. Přizvali si na pomoc příslušníky místního požárního sboru. Ti rychle přijeli, pomohli energetikum čerpat vodu, zamezili zatopení turbínového prostoru a předešli tak značným škodám. Z úspěšného zákroku měli požárníci i zaměstnanci vodní elektrárny společnou radost.

Boj proti alkoholismu
   V poslední době se stal v místě případ, že pod vlivem alkoholu došlo k těžkému ublížení na těle, ze kterého vznikla smrt. …

Mezinárodní družstevní den
   13. července 1958 konala sebe Smiřicích na malém stadionu Mezinárodní družstevní den.

Hudební estráda
   Před zcela vyprodaným hledištěm Městské dvorany hostoval ve Smiřicích 18. července 1958 se svým orchestrem Cortéz.

Provizorní koupaliště
   Létě 1958 svépomocí několika občanů bylo upraveno provizorní koupaliště na Smržovském potoku. Hlavními brigádníky při této práci byli ss. Malý a John. Koupaliště, všeobecně občanstvem a mládeží pro malé rozměry zvané "Na plivátkách”, dobře slouží zejména našim dětem jako bezpečné místo ke koupání v parném letním období a je jimi a ve značné míře i dospělými hodně využíváno.

Veřejné hodiny
   Pro veřejnou potřebu zakoupeny byly v létě 1958 dvoje podružné elektrické hodiny a zavěšený před budovou kina a na provozní budovu místního truhlářského družstva. Tím byly nahrazeny veřejné hodiny, zavěšené po léta před bývalým Macháčkovým hodinářstvím (nástupcem jeho K. Kryst), které již byly nemoderní a “dosloužily”.

Převod pozemků do správy obce
   V červenci 1958 (rada MNV 25 července) Ředitelství výstavby, rozvoje a zprávy vodohospodářských děl v Praze zaslalo administrativní dohodu na převod pozemků do správy obce. Jedná se o pozemky, které vznikly při regulaci Labe a stavbě elektrárny a jež se v současné době staly pozemky veřejnými. Mezi těmito pozemky je předáván i malý stadion ve Smiřicích, kterého používá TJ Dynamo.

3. umělá sovětská družice
   V letních měsících zejména v červenci a srpnu, bylo možno velmi často pozorovat třetí umělou sovětskou družicí i nosnou raketu ve večerních, nočních i ranních hodinách, na což občanstvo bývalo předem upozorňováno rozhlasem. Četní dospělí i mládež této možnosti se zájmem často využívali.

Roentgen ve Smiřicích
   Po dlouhých přípravách a jednání zřízen byl v létě 1958 v ambulantoriu ve Smiřicích roentgen, takže nyní již pacienti nemusí jezdit na roentgenové prohlídky do Jaroměře na OÚNZ apod.

Soukromý sektor zemědělství - zrušení
   Na jaře a v létě 1958 probíhalo ve Smiřicích zdlouhavé jednání za účasti místních soukromých rolníků, členů rady MNV, zástupců zemědělské komise MNV a ONV i další zájemců o přechodu soukromého zemědělského sektoru na sektor socialistický. Jednání po delších průtazích bylo přece jen úspěšné a likvidace soukromého sektoru provedena. Místní zemědělci se rozhodli pro vstup do Státního statku. Tím ukončené jednání, které trvalo již několik let.
   Na okrese Jaroměř nahrazen soukromý sektor v zemědělství se kterým jsou statickým ve všech venkovských obcích již v roce 1957, kdy v nich byla založena JZD. V roce 1958 výstavba ZSZ ve vývoji velmi urychlena.

Výkup zrnin
   …

Sklizeň chmele
   21. srpna 1958 počato bylo s česáním chmele na pokusné chmelnici u elektrárny ve Smiřicích.

Počasí o žních
   Počasí v červenci a v srpnu 1958 bylo poměrně chladné, nevlídné, vlhké, zejména v druhé polovině srpna nestálé, často pršelo, takže průběh dní pro nepřízeň počasí byl spojen s velkými překážkami.

Zahájení školního roku
   1. září 1958 zahájen byl na místní školách nových školní rok 1958 - 59 tradiční slavnosti, které se zúčastnili též četní hosté a rodiče i mnozí občané. K 1.9.1958 činnost stav žactva na osmileté Střední škole ve Smiřicích:
   na I. stupni v 8 třídách 241 dětí, na II. vstupní rovněž v osmi třídách 278 dětí; celkově stav: 519 dětí v 16 třídách.
   Na mateřské škole bylo ve dvou třídách celkem 58 dětí. Od 1 října 1958 zřízena byla samostatná kuchyně pouze pro děti mateřské školy. Dosud se stavovaly společně v jídelně osmileté střední školy. - Ve zvláštní škole je k 1.9.1958 zapsáno v 1 třídě celkem 14 dětí.

Archiv
   V roce 1958 (rada MNV 11.9.) přidělena okresním národní výborem v Jaroměři do smiřic řada obcí. Má zde být zřízená dočasná pobočka okresního archivu pro materiál místní a přidružených obcí, t.j. Benátek, Máslojed, Hoříněvsi, Sendražic, Račic, Rodova, Holohlav, Vlkova, Smržova, Hubílesa, Čibuze a Skalice = t.j. celkem z 13 obcí. Archiv má být umístěn v dosavadním starobinci ve Smiřicích.

Polární záře
   Ve čtvrtek 4. září 1958 mezi 21. - 23. hodinou večerní bylo možno pozorovat na severní obloze opět vzácný úkaz přírodní: polární záři. Bylo to letos již potřetí 10. - 11. února, 8 července a 4 září. Poslední z nich byla nejintenzivnější.

Estráda
   12. září 1958 účinkovali ve Smiřicích v Městské dvoraně Kučerovci v novém pořadu písní Tichomoří, Indonésie, Latinské a Severní Ameriky (cowboyské písně). Pořádala místní Osvětová beseda. Velmi pěkná účast. Zájemce neodradilo ani vysoké vstupné. Po stránce finanční podnik byl aktivní.

Čestná uznání
   Při hodnocení kulturních pracovníků a osvětové činnosti na zasedání ONV v Jaroměři 26. září 1958 obdržel divadelní soubor ZK ČSSS ze Smiřic čestné uznání rady ONV a za to, že se umístil jako první v kategorii B s hrou Ráj v Tichomoří. Z jednotlivců obdrželi ze Smiřic s. Zd. Burešová za výkon ve hře Ráj v Tichomoří a režisér téže hry s. B. Hradský čestná uznání.

Požár
   23. září 1958 mezi 3. - 4. hodinou ranní vznikl požár v kůlně Státního statku na Zderazi. Při příjezdu hasičského sboru hořelo již seno ve světlíku pod střechou, takže mohl být zachráněn jen druhý díl stodoly, Což samo o sobě bylo již značným úspěchem. Požár vznikl samovznícení sena. Shořelo kolem 25 vagónů hodnotného sena a vzniklá škoda činí na 200 000 Kčs.

Cihelna
   Ve Smiřické Cihelně Vyrobí se celkem každý druhý den na pěkný rodinný domek a ještě jich hezká Hromádka zbude, - tolik cihel vyrobí zaměstnanci zdejší Cihelny. A většinu zaměstnanců tvoří ženy. Zdejší pracovní se dokazují, že se mohou úplně vyrovnat mužům a vzorně si počínat i na pracovišti, kde bychom je nehledali. Jsou to: Božena Černá, Marta Havlasová, Anna Holancová, Zdeňka Kubečková, Jarmila Kudrnová, Ludmila Lášková, Jana Pácaltová, Božena Suchá, Marie Svatoňová, Františka Štěrbová a Marie Zákravská. V pěkném, obšírném a hodnotícím článku píše o jejich práci Regina Svobodová v Pochodni z 23. září 1958 pod nadpisem “Kde bychom ženy nehledali”.

Archeologický průzkum
   Smiřický zkušený Archeologický pracovník a správce zdejší muzejních sbírek s. Karel Vorel byl v letošním roce zaměstnán při záchranném výzkumu v pískovně v Opatovicích n./L., kde zodpovědní pracovníci Archeologického ústavu přišli na stopy po pravěkém sídlišti z doby lidů popelnicových poli.

Úroda ovoce
   Letošní rok 1958 vyznačoval se pro zahrádkáře a pěstitele ovocného stromoví ne snad mimořádnou píli, ale mimořádnými výsledky jejich práce, t.j. úrodou ovoce, jaké dávno není pamětníka. Říká-li se, že příroda štědře odměňuje každého, kdo se sám dovede též přičinit, pak letos byla štědrá opravdu ke všem a to tak, že proti zvyku dalo všem hodně starostí, co s ovocem provést, aby se zhodnotila. Pěstitelé zpracovávali ovoce (nejvíce bylo jablek) na nakládání, lisovali na mošt, tekuté ovoce, víno, zavařeniny a pod. Ovoce bylo levné a bylo ho dostatek i v obchodech nejen na podzim, ale i po celou zimu. Jablka skupovávala - též levně - černožická Fruta, dř. Kávoviny n.p., ale ani ta nestačila spousty ovoce zpracovat.

Počasí
   Počasí v září bylo celkem pěkné a příznivé, umožnila dobře sklizeň ovoce a zeleniny. Koncem září a začátkem října se počasí zhoršilo, bylo nestálé: vlhké, větrné, poměrně chladné. Sklizeň brambor, jichž se urodilo letos méně než obvykle, byla nepříznivým počasím zdržována.

Průměrný výdělek
   Podle údajů Státního úřadu statistického činil v září 1958 průměrný výdělek dělníků 1320 Kčs, inženýrsko-technických pracovníků 1 653 Kčs, u úředníků 1 150 Kčs. U všech pracovníků průmyslové činnosti (bez učňů) činil průměr měsíční mzdy 1 336 Kčs (t.j. o 5,2% více než v září 1957).

Zemědělská mistrovská škola
   1. října 1958 byla založena z rozhodnutí ministerstva zemědělství, lesů a vodního hospodářství a KNV v Hradci Králové zemědělská mistrovská škola ve Smiřicích. Je umístěna v budově zámku o kapacitě čtyř tříd. V této budově již dříve zemědělská škola byla v letech 1920 - 1952 (viz zápis ke dni 31 srpna 1952. Její likvidace byla provedena tak radikálně a bezezbytku, že když došlo k rozhodnutí o zřízení školy nové, nebylo z čeho začít. Učitelé jezdili po okolních všeobecně vzdělávacích i zemědělských školách a sháněli učební pomůcky. Kromě toho o brigádách za pomoci ostatních zaměstnanců školy provedli sami veškeré natěračské a jiné údržbové práce ve všech místnostech určených pro provoz školy.
   Škola je výběrová, dvouletá pro posluchače od 17 - 40 let. Slouží k proškolování zemědělských pracovníků, kteří neměli dříve možnost studovat, nebo kteří nemají dostatečně znalosti o provozu a organizaci socialistických zemědělských závodů. Teoretická výuka trvá vždy od listopadu do dubna. Praktická cvičení, která jsou její součástí, se provádějí nejčastěji v provozovnách velkovýkrmy, ve veterinární nemocnici, v mlékárně, v ovocnické školce a pod. V létě vykonávají posluchači praxi ve svých mateřských podnicích, při které pod dozorem kontrolujícího učitele řeší zadané úkoly. Studium končí veřejnou závěrečnou zkouškou před komisí. Absolvent obdrží vysvědčení s kvalifikací mistra. Význam školy spočívá v tom, že proškoluje pracovníky JZD a státní statku v době vegetačního klidu, aniž by jejich nepřítomnost brzdila provoz v letním pracovním vypětí.
   Náborová oblast školy zahrnuje v sobě 62 obce s JZD a všechny přilehlé provozovny smiřické velkovýkrmny z hradeckého a náchodského okresu. Posluchači při škole ubytováni nejsou, denně dojíždějí (velkou většinou) nebo docházejí (menšinou). rovněž z učitelů ve Smiřicích nikdo nebydlí, Proto také styk s MNV a ostatními zdejšími složkami má ZMŠ velmi úzký. Zřízení a vedením školy byl pověřen ředitel s. Josef Rodr. Při škole je zřízena zemědělská poradna, ve které aktivně pracují všichni učitelé.

Výstava nábytku
   Ve dnech 2. - 8. října 1958 uspořádána ve Smiřicích v Besedě městské hotelu výstavka nábytku a bytových doplňků. U četných návštěvníků těšila se značnému zájmu.

Přednáška
   3. října 1958 pořádalo Sdružení rodičů a přátel školy při OSŠ přednášku s. učitelky Jiřiny Bukové "Nápravný tělocvik mládeže" . Konáno v Městské dvoraně.

Příprava kampaně
   Již začátkem října učiněný poslední přípravné práce na cukrovarskou kampaň, která začala 13. října.

Taneční zábavy
   Kulturní a školská komise MNV pořádala v sobotu a v neděli 11.-.12. října 1958 v sále Městské dvorany taneční zábavy (“posvícenské”), aby měla možnost z případného jejich zisku kryt schodky podniků nákladných a uměleckého rázu. V prostorách “Na obci” o posvícení plno atrakci: kolotoč, houpačky, střelnice, cirkus a pod.

Divadelní hra: Svatba pod deštníky
   Na podzimní období 1958 nacvičili divadelní ochotníci sdružení v kroužku „Jirásek“ veselohru Svatba pod deštníky a sehráli ji v říjnu a za poměrně dobré účasti nejen ve Smiřicích, ale i v Černožicích a v Jezbinách. Původní název této hry: Třetí zvonění od V. Štecha.

Večer kouzel
   V dřívější době obvyklé a četně navštěvované atrakce: Večery kouzel a pod. dnešní obecenstvo již nebaví. Přesvědčil se o tom i hostující kouzelník, který ve Smiřicích v sále Městské dvorany pobyl dva dny, ale vždy měl velmi malou návštěvu.

Zdravotní obvod - úprava
   Okresní ústav národního zdraví v Jaroměři provedl reorganizaci zdravotních obvodů za účelem snížení počtu obyvatel na jednoho obvodního lékaře. Do VI. zdravotního obvodu spadají nyní celé Smiřice se sídlem v místě (obvodní lékařkou je t.č. MUDr Jiř. Rothová), dále jsou do tohoto oboru začleněny obce Holohlavy, Černožice n./L., Skalice, Číbuz, Hubíles (MUDr Sejín bude ordinovat pouze ve středisku Hoříněves).

Cukrovar - zlepšení mechanizace
   Ve smiřickém cukrovaru se při letošní kampani osvědčil hydraulický nakladač typu PHK 3, s jehož pomocí se produktivita nakládacích prací zvyšuje o 700%. Během 12 hodin toto dá zařízení naloží ve Smiřicích 180 000 kg řepných řízků.

Oslavy VŘSR
   …
   Současně proběhla Smiřicemi také hvězdicová Štafeta míru a přátelství do okresního města Jaroměře. Nesla pozdravy z jednotlivých obcí, závodů a podniků s vyhlášenými závazky k 41. výročí VŘSR.

Přednáška
   Osvětová beseda ve Smiřicích 12. listopadu 1958 uspořádala přednášku dr. Vl. Drozena z Hradce Králové na námět “Myslící stroje” (kybernetika). Četní zájemci zaplnili místnost Besedy městské hotelu a z účastí sledovali zajímavou přednášku, doplněnou předvedením automatu “Myš v bludišti”.

ZK Družba - utvoření
   Na základě usnesení OV KSČ v Jaroměři došlo v podzimních měsících t.r. k přípravnému jednání mezi MV KSČ ve Smiřicích, MNV a ZV ROH velkovýkrmny Státního statku Smiřice a dále ke společné schůzi zástupců závodů ve Smiřicích, kde po široké diskuzi bylo dohodnuto vytvořit ve Smiřicích společný Závodní klub Družba.
   Ustavující schůze společného Závodního klubu Družba ve Smiřicích konala se v Besedě městského hotelu 9. prosince 1958 za účastí všech zástupců místních závodů a podniků i korporací, MNV, KSČ aj. Nový společný ZK ROH je přičleněn k ZV ROH Státního statku ve Smiřicích. Na schůzi zvolen 13 členný výbor ZK Družba.

Besedy MNV
   …

Konference ROH Státního statku
   13. prosince 1958 …

Dovářka
   20. prosince 1958 konána v ZK Družba (t.j. dosud Městská dvorana) dovářka zaměstnanců cukrovaru. Byla to velmi četně navštívená taneční zábava v sále ZK, který se v současné době upravuje (sál se nově maluje, zařizuji nová rychlotopná kamna, zavěšují nová osvětlovací tělesa a pod).

Film o Smiřicích
   S. Josef Pecina zhotovil v posledních dvou letech amatérský dokumentární film o Smiřicích.

Počasí
   Počasí v prosinci: na počátku měsíce mírné mrazíky, Trochu sněhu, v polovině měsíce obleva. V týdnu před vánocemi sice sníh napadl, ale hned roztál, takže vánoční svátky byly “na blátě”.

Dokončení stavby
   V letošním roce 1958 byl m.j. v dostavěn též dům vojenské správy na sídlišti.

Výsledek hospodaření MNV na rok 1958:
   příjmy činily Kčs 727 520,28
   vydání činily Kčs 726 362,51
   přebytek činil Kčs 1 157,77
   Hospodařilo se v rámci rozpočtu, plánované příjmy byly splněny na 102,63%, plánované vydání na 102,41%.

Pohyb obyvatelstva
   V matrice narozených za rok 1958 zapsáno 35 dětí (18 chlapců a 17 děvčat), počet zemřelých v témže roce činil 20 osob (11 mužů a 9 žen). K 31. prosinci 1958 přebývalo ve Smiřicích 2 698 obyvatel. Na MNV uzavřelo v uplynulém roce 1958 sňatek 37 manželských dvojic ze Smiřic a okolí. Vojenskou službu nastoupilo 15 branců .

Místní lidová knihovna
   V letošním roce položen byl základ pro rozvoj činnosti knihovny. Knihovník ze svého volného času věnoval mnoho hodin v červnu, červenci a srpnu k sestavení autorských seznamů knih zábavných, pro mládež a systematického seznamu knih naučných podle desetinného třídění. Při této příležitosti bylo provedeno zjištění stavu knižního fondu pokud se týče počtu knih i jejich opotřebení. Knihy opotřebované byly vyřazeny. Uvedena byla do pořádku i evidence o vyřazených knihách v minulých letech. Tyto práce pokračovaly ještě v roce 1959, přičemž normálně činnost knihovny nebyla přerušena.
   Počet výpůjček v roce 1958 činil 6 828 svazků, počet čtenářů v roce 1958 činil 336, z toho 103 mládež do 14 let. Počet půjčovních dnů 84. v těchto dnech knihovnu navštívilo 2 861 čtenářů.

Kino
   Místní kino ve správě MNV bylo v činnosti po celý rok a promítalo filmy 4x v týdnu: v sobotu, v neděli, ve středu a ve čtvrtek. Kromě toho pouze dočasně promítány byly filmy též v ZK Státního statku (v zimním období 1957 - 1958) v budově zámku.

ZK Loutková scéna
   Loutková scéna ZK Družba sehrála v roce 1958 celkem 31 představení, z toho 21 ve Smiřicích na stálé scéně a 10 na zájezdech. Její představení navštívilo úhrnem 4 186 diváků, z toho 1 085 dospělých.

Školní jídelna
   Ve školní jídelně se vařilo po 293 dni, Celkem se podalo 44 209 obědů. Jídelníčky jsou pravidelně schvalovány obvodní lékařskou Dr. Rothovou a jejich opisy zasílány okresní stanici hygienicko-epidemiologické v Jaroměři. Náklady na potraviny činily 121 147,50 Kčs, průměrný náklad na 1 oběd 2,74 Kčs. Náklady za potraviny byly hrazeny příspěvky strávníků, jež byly vybírány podle stupnice stanovené dle výše výdělku rodičů v rozmezí od 2 Kčs do 3,20 Kčs, dospělí platili Kčs 3,70. průměrný denní počet trávníků za celý rok byl 150, nejvyšší v září 201, nejnižší o hlavních prázdninách 47. Největší počet stravovaných býval ve dnech celodenního vyučování (přes 300).

Cukrovar
   Východočeské cukrovary národní podnik závod Smiřice v roce 1958 se velmi dobře připravil již předem Na podzimní kampaň. Závod období před kampaňovem zakoupil a uvedl do provozu tyto základní prostředky:
   Diessel-lokomotivu pro posun na vlečce, Elektročas včetně píchacích hodin, Dotta přístroj k automatickému stanovení obsahu cukru, nová fil. váha na Volovce, včetně zpevnění složiště, dvoumostová váha řepní před továrnou, omítky závodu na straně k dráze, jídelna a kantýna vybudovány v závodě, v místnosti býv. v čp. 199 upraveny pro ubytovny, koupeno 60 kovových postelí, 60 dvojitých šatníků, promítací přístroj na 16 mm film, výtah na škváru, včt vyklápěcí rampy - odstraní dřívější vyvážení ručním kolečkem, upraveny transportéry na skládání vápence, nová střecha nad vápenkou a hašenkou, ústřední topení pro továrnu, dílny, kulturní místnosti a kanceláře, včt bytových jednotek v čp. 42, pro rozšíření kapacity kotelny upraven a do provozu zapojen č. 7 kotel po více než 20 leté přestávce, pro zlepšení vodního hospodářství byla vybudována nová usazovací stanice na prostoru 2 ha, postavena nová vrátnice a upraven vstup do závodu, v jarovizační stanici v Jaroměři postaven výtah a výroba vedena dle Fiedlerovy metody (V jarovizační kampani dosaženo vysokého překračování výrobní normy zlepšovacím námětem Ing. Coufala a B. Ptáčka, který zvýšil výkon při sušení o 70%).
   V rámci technicko-organizačních opatření provedeny tyto významné akce váha na kontrolu Chronosky, zlepšovací námět Ing. Coufala a J. Hylmana, transportér na vyvážení odpadu z řepníku, námět s. Sedláčka, regulátor napětí, upraveny rošty na uhelných bunkrech a k zauhlování použita autolopata “Pogruščík”, která odstraní těžkou práci čtyř lidí.
   Za dobrou přípravu na kampaň a řadu technicko-výrobních a sociálních zlepšení byl místní cukrovar 3x držitelem putovní standardy podnikového ředitele nového hospodářské jednotky Hradeckých cukrovarů, n.p. v Hradci Králové.
   V letošním kampani zpracoval cukrovar téměř tři čtvrtě milionu q a řepy a dosáhl za svého trvání nejvyššího průměrného denního výkonu ve zpracování a splnil normu na 104,16%. Také je v kvalitě cukru byl na třetím místě v republice.
   K těmto úspěchům velmi pomohla široce rozvinutá kampaňová soutěž a její dobrá propagace.
   V bytovém hospodářství provedena úprava tří bytů.

Lihovar
   O vývoji místního lihovaru viz zápis z roku 1955. Pokračování tohoto zápisu:
   V roce 1956 závod se svými výrobním oddělením průmyslovým lihovarem, likérkou, octárnou a denaturovnou lihu předčasně splnil svoje výrobní úkoly za tento rok v hrubé hodnotě výroby ke dni 21 prosince 1956. Lihovarská kampaň 1955/56 skončila v dubnu 1956 úspěšně - bylo zpracováno 60 000 q melasy. Bylo docíleno vyšší než normované výtěžnosti lihu a z této nadvýtěžnosti bylo zaměstnancům lihovaru vyplaceno Kčs 29 500 na prémiích (výrobním zaměstnancům lihovaru). V octárně provedeno instalování automatizace ocetnice. V v roce 1956 přestavěna denaturovna octa a počato s rozšířením a úpravou skladu octa v octárně.
   V roce 1957 pracoval lihovar zhruba v témž rozsahu jako roku minulého. Plán hrubé hodnoty výroby splněn byl na 103,3%, rovněž ostatní ukazatele závod přiměřeně překročil. Lihovarská kampaň 1956 - 1957 skončila celkem úspěšně koncem března. Byla překročena norma výtěžnosti lihu z melasy zhruba o 1% a byly vykázány úspory na surovině (melase) a pomocných látkách Kčs 44 100,-, z toho 30% bylo vyplaceno výrobním zaměstnancům na prémiích.
   V témž roce 1957 byla dokončena automatizace velkoocetnic a přestavba skladu octa. Do skladu umístěno 5 nových skladních kádí po 220 hl. Počato s úpravou nového složiště uhlí pro předzásobení kotelny na zimu na zakoupeném pozemku za kotelnou a lihovými reservoiry.
   V roce 1958 závod jako celek splnil své výrobní i ostatní úkoly: objem hrubé hodnoty výroby na 105,5%, přiměřeně i ostatní ukazatelé plánu. V lihovaru byla poněkud delší kampaň 1957 - 1958 (začato 30.10.1957 a skončeno 2. května 1958). Provoz kampaně bez poruch, splněna a mírně překročena plánovaná výtěžnost lihu z melasy.
   V tomto roce 1958 došlo k další reorganizace podniků v rámci ministerstva potravinářského průmyslu. Místní podnik Východočeské lihovary byl začleněn do nově utvořeného národního podniku Východočeské konzervárny a lihovary se sídlem podnikového ředitelství v Novém Městě nad Metují. Obsazení funkcí hospodářských pracovníků závodu zůstalo beze změn.
   V roce 1958 zahájení práce na výstavbě uhelné Elfy. Uskutečnění této akce předpokládá roční úspory na 55 000 Kčs. Ve stáčírně lahvového octa instalována odměrná plnička lahví v novoduru. ČKD Praha dodala novou lokomotivu pro posun na vlečce, která nahradila dosavadní, již takřka 60 let starou lokomotivu.

Velkovýkrmna
   Z činnosti: Velkovýkrmny Státního statku n.p. Smiřice
   Statek obhospodařoval v roce 1958 ke dni 31. prosince 1958:
   zemědělské půdy 8 138,20 ha
   z toho orné půdy 6 187,57 ha
   Statek Smiřice měl celkový počet oddělení 10, počet farem 37, na nichž pracovalo celkem 1 966 zaměstnanců.
   Stav dobytka k témuž dni činil: skot celkem 4 724, z toho krávy 1789 kusů
   prasata celkem 23 531 z toho prasnic 649 kusů
   ovce: 729, koně: 535, drůbež: 13 011, z toho slepice: 8 537. plán byl vesměs splněn nad 100%. U krav dosažená roční dojivost 2923 l, u kmenového stáda na 3000 l (250 krav převzatých z úpadkových hospodářství s roční dojivostí 435 l ovlivňovalo nepříznivě celkovou průměrnou dojivost). Denně dosaženo v průměru dojivosti 8,01 l. U prasat docíleno denního přírůstku na jeden kus a den 0,438 kg. Od prasnic dosažen průměrný odchov 15,34 ks selat od jedné prasnice.Dosaženo bylo denního přírůstku telat 0,76 kg, žírného skotu 0,82 kg, průměrné snůšky vajec 129,3 vajec.
   …
   V uspokojování potřeb národního hospodářství plněn plán odbytu: úkol / dodáno
   vepřové maso 3 401 000 kg / 3 424 419 kg ( 29 205 kusů v průměrné váze 117,25 kg)
   hovězí maso: 450 000 kg / 569 520 kg (1 162 kusů v průměrné váze 490,12 kg)
   telecí maso: 25 000 kg / 30 861 kg (591 kusů v průměrné váze 52,21 kg)
   jatečné ovce: 13 800 kg / 17 381 kg (509 kusů v průměrné váze 34,14 kg)
   jatečná drůbež: 85075 kg / 86 495 kg
   mléko: 3 439 324 l / 3 885 257 l o tučnosti 3,70
   vejce konzumní: 720 000 ks / 728 814 ks
   vejce násadová: 40 000 ks / 54 527 ks
   vlna 2 100 kg / 2 100,50 kg
   V rostlinách výrobě: zrniny:
   …
   Cukrovka: 169 050 q / 159 681,- q
   …
   Ovoce celkem 1 863 q / 6 749,05 q
   …
   Sklizeň obilí neprobíhala příznivě. V červenci spadlo za celý měsíc 174,1 mm vody. Také v srpnu 1958 od 7.8. do 26. srpna byly téměř denně deštivé přeháňky.
   …
   Na všech odděleních Státního statku Smiřice se t.č. používá: 48 traktorů kolových, 17 traktorů pásových, 11 kombajnů, 3 osobní auta, 21 nákladních aut, 21 motocyklů.
   Za zmínku stojí zjištění, že v listopadu 1958 činil počet žen nad 50 let 46,30% z celkového počtu (tedy téměř polovina) všech zaměstnaných žen. Celkový nedostatek mladých lidí zdůvodňuje zaměstnání sezonní skupiny pracovníků slovenské národnosti.