Kronika města Smiřic - IV. díl, rok 1959
Zdroj: Státní oblastní archiv Hradec Králové. V místech s třemi tečkami jsem text vynechal.
Rok 1959
Vstup do nového roku 1959
…
Sovětská kosmická raketa
…
Odúmrť po Pavlíně Hojné
Finanční odbor ONV Jaroměř oznámil 9.1.1959, že domek čp. 384 ve Smiřicích jako odúmrť převzat byl do správy státu. Jednalo se ho domek zemřelé Pavlíny Hojné.
Pobočka čsl. svazu zahrádkářů
Podobně jako jiná léta, byla letošním roce velmi činná místní pobočka Čsl. svazu zahrádkářů, která svou činnost zaměřila nejen na své členstvo, ale na veškeré občanstvo. ….přednášky a zájezdy …
Přednáška Čsl. Červeného kříže
…
Koncert
27. ledna 1959 v Městské dvoraně Závodní klub Družba ve Smiřicích koncert soudobé hudby za účasti předních umělců: nositele Řádu práce Spytihněla Šorma, virtuosa na housle, Josefa Pálenička (klavír), Dr. Milana Kostohryza a recitátorky vítěze recit. festivalu Wolkerova Prostějova Jiřiny Holubové - Panenkové. Průvodní slovo měl Vladimír Müller. Hráli skladbyP. Bořkovce,B. Martinů, J. Páleníčka aj.Přítomno na 120 s pokladních návštěvníků. - Odpoledne předvedli tíž umělci upravený vhodný pořad pro školní mládež jako výchovný koncert.
Zábavy
Ze společenských zábav pořádány v lednu 1959:
10. ledna: rybářský ples za slabší návštěvy než bývá obvykle. Účinkoval hudba ZK Družba
17. ledna I. ples Sdružení rodičů a přátel školy. Po stránce finanční velmi zdařilý: čistý výtěžek 5000 Kčs. Návštěva též slabší. Dechová hudba ZK.
31. ledna: Společenský večer ZK Družba. Také účast na něm byla slabší. Taneční hudba ZK.
Počasí v lednu 1959
Vcelku mírná zima, málo sněhu a ledu, zimních dětských radovánek poskrovnu. Noční a ranní mrazíky teprve v druhé polovině ledna, trochu sněhu jen občas a ještě nevytrval.
Autobusová linka z Hoříněvsi
Koncem ledna a v únoru 1959 bylo jednání o zavedení pravidelné autobusové linky Hořiněves - Smiřice, která má být zavedena již na jaře letošního roku. Uskutečnění této linky přivítali všichni pracující zmíněného úseku a zvláště školní mládež dojíždějící do smiřické školy.
Zájezd Vesnického divadla
5. února 1959 v sále Městské dvorany ve Smiřicích hostoval zájezdový soubor Lesnické divadla z Prahy a sehrál odpoledne pro mládež maňáskovou hru S. Maršaka “Dům kočky Modroočky” a večer pro dospělé G. Preisové "Její pastorkyni". Obě představení byla dobré úrovně, ale návštěva odpoledne velmi malá (uprostřed pololetních prázdnin) a večer obsazená necelá polovina sálu.
Chřipková epidemie
V únoru a v březnu 1959 rozšířena hodně nákaza infekční chřipkovou epidemií a z toho důvodu byly značně omezeny i veřejné podniky a shromáždění a zvláště pro mládež (zásah okresního hygienika z Jaroměře).
Celostatková konference KSČ
21. února 1959 po celý den konána sále Městské dvorany…
Místní konference KSČ
22. února se v téže místnosti konala místní konference KSČ, na níž předsedou zvolen s. Vl. Zemek (v minulém období byl jim s. R. Grygera).
V soutěži MNV měst Dvůr Králové n./L. - Jaroměř - Smiřice v roce 1958 se umístil MNV Smiřice na prvním místě, místní lihovar ze 14 soutěžících závodů na druhém místě (již po šesté!). ve smiřickém kinu v uplynulém roce 1958 uspořádáno 362 filmových představení v témže roce konáno ve Smiřicích přes 20 taneční zábav. Na nádraží ČSD byl odbaveno na 620 000 přepravovaných osob. Denně odjíždí ze smiřického nádraží do zaměstnání na 650 osob, což je důkazem, že ve Smiřicích a v nejbližším okolí je málo pracovních příležitostí. Zdržné za rok 1958 na místní stanicí ČSD činilo cca Kčs 104 000.
Beseda s občany
…
Meliorační družstvo “Úpa”
V únoru bylo v Jaroměři založeno první meliorační družstvo Hradeckého kraje. Sdružuje 36 JZD a společně se smiřickým státním statkem bude pečovat o vodní podmínky na celkové ploše 1 700 ha luk a polí, s sahajících do katastrů Jaroměřska, Náchodska a okresu Dvůr Králové n./L. V nejbližší době provede meliorační družstvo, které nese název “Úpa”, průzkum závlahových zařízení ve svém obvodu a stanoví postup dalších prací. Tak se v našem kraji začíná plnit usnesení o zlepšení závlahového systému na zcelených pozemcích.
Vítání novorozenců
Místní výbor žen v Smiřicích zavedl v letošním roce zajímavou novinku: slavnostní vítání novorozenců ve svazek občanů na MNV. První tato slavnost byla 22. února 1959. Zápis o tom zní:
Vede 22. února 1959 byla uvítána do života a přijata do svazku občanů Jana Hasmundová …. Rodiče slíbili, že dceru vychovají ve zdravou, čestnou, spravedlivou a pracujícímu lidu oddanou občanku naší krásné země. Podepsáno: otec Jaromír Hasbunda, za Výbor žen Anna Počtová, za MNV: Josef Hlavatý, Josef Zilvar aj.
Další slavnosti vítání novorozenců na MNV konány:
24.5.1959: Roman Matyáš, Lenka Mařanová
14 .6.1959: Ilona Tuláčková
5.7.1959: Ivana Sobolíková
11.10.1959: Ivana Šimánková
19.12.1959: Jaroslav Petráň
Výročí Únorových událostí
…
Přednáška
… o televisi …
Taneční zábavy
Z tanečních zábav pořádány v únoru 1959:
14. února: tradiční šibřinky - pěkná návštěva, i když ne taková jako v jiných letech
28. února dozvuky šibřinek - za menší návštěvy
Z obojích šibřinek přibližný čistý výtěžek něco přes 4000 Kčs. - Kromě toho pořádal ZK Družba v Městské dvoraně pravidelné odpolední čaje v neděli od 15 - 19 hod. Hrála hudba tanečního souboru ZK Družba.
Počasí v únoru
Počátkem února 1959 přituhlo a napadlo i trochu sněhu. Mrazy stoupali až i pod 10 stupňů C. Mládež si pololetních prázdnin po celý týden dobře využila, jak na ledu, tak i na sněhu, kterého ovšem mohlo být více. Potom nastalo však opět mírné počasí. Podstatný znak celé zimy 1958 - 59 mírná, neobvykle teplá, dost slunečno nebo mírně a zamračeno.
Akční plán MNV 1959
Akční plán obce na rok 1959 obsahoval tyto úkoly:
1. Rozšíření rozhlasu ke Zderazi
2. Dovoz hlíny k zámecké kapli k úpravě náměstí
3. Úprava ulice k nádraží a pod nádražím - dokumentace
4. Ulice na Kršovce - dokumentace
5. Zřízení nového mostu přes Smržovský potok
6. Zřízení vodovodu na hřbitově
7. Hygienické zařízení v malé školní budově - projekt
8. Rozšíření poštovního úřadu
9. Úprava velkého stadionu a jeho oplocení
10. Úprava před Městskou dvoranou
11. Jarní úklid obce
12. Zavedení dvou veřejných elektrických hodin
13. Zasekání elektrického vedení ve školní budově
Plánované úkoly mohly být splněny jen proto, že pro práci byla získána Celá řada občanů, kteří ochotně k splnění úkolu pomohli.
František Polák z MNV do důchodu
Dnem 1. března 1959 odešel do důchodu ze zaměstnanců MNV dlouholetý pracovník s. František Polák, který byl ve službách obce již od roku 1927 - celkem 32 let. Členové rady MNV se s ním rozloučili a odevzdali mu čestné uznání a čestný dárek.
Plénum MNV
… V závěrečném usnesení bylo schváleno, aby dnes již velmi palčivá otázka nedostatku školních učeben osmileté Střední školy, kdy téměř všechny třídy I. stupně školy mají zavedeno střídavé pole denní vyučování na směny, byla vyřešena nástavbou II. patra školy. Přípravy svěřeny radě MNV a komisi pro výstavbu, jejich členové jsou ochotni vypracovat celou dokumentaci stavby. Její uskutečnění bude patřit k nejvýznamnějším akcím MNV v poslední době.
Estráda
V pátek 6 března 1959 konala se v Městské dvoraně estráda brněnských astrálních umělců "Hádej, hádej, hadači …”. Účinkovali: Milan Mastný, známý lidový vypravěč ze Strážnice, Pavel Duda a spol. Návštěva nebývale veliká i přesto, že ceny vstupného byly značně vysoké: k stání Kčs 10,-, k sezení až Kčs 15,-.
Sedmé snížení cen
… s platností od 8. března 1959 … Kromě snížení cen vyhlášeno bylo též s platností od 1 dubna 1959 zvýšení a úprava přídavku na děti. Od téhož dne vcházejí v platnost i některé úpravy v oblasti sociálního zabezpečení, jimiž se zvyšují všechny dělnické a zaměstnanecké důchody starobní a invalidní přiznané před 1.1.1957 na minimum Kčs 400,- měsíčně. …
Nejstarší občan smiřický
Začátkem března 1959 a zemřel t.č. nejstarší smiřický občan Karel Řeháček, bývalý místní řezník, ve věku 93 let.
Oslava MDŽ
…
Školení civilní obrany
…
Matějská pouť ČSM
15. března 1959 místní skupina ČSM spolu s ostatními skupinami uspořádala u příležitosti Matějské pouti maškarní průvod městem (nepříliš početný, ale vzbudil živý zájem zejména u mládeže). Nato následovala taneční zábava ve dvoraně. Čistý výtěžek věnován ve prospěch Fondu solidarity na Festival mládeže ve Vídni.
Počasí v březnu
Počasí v březnu 1959 bylo velmi pěkné slunečné počasí. Na polích a na zahrádkář se všude - zvláště konce měsíce pilně pracovalo.
Přednáška o ptactvu
2. dubna 1959 …
2. dubna 1959 a rozhodnuto, aby popel z domácností byl pravidelně odvážen vozem komunálních podniků v Jaroměři.
Dětské divadelní představení - Popelka
4. dubna 1959 v Městské dvoraně sehrála školní mládež ze Sendražic pohostinské představení hry Popelka za režie s. Prostředníka. Touž hru sehrály děti nejen v Sendražicích a u nás, ale i ve Chvalkovicích a v Jaroměři. U nás hráno odpoledne za pěkné návštěvy a večer pro dospělé. Pořadatelem zájezdu byl ZK Družba.
Zdravotní obvod
Reorganizace zdravotních obvodů, o kterou se jedná již po řadu let, není vyřešena ještě ani na jaře 1959 a bude nutno se tím zabývat s největším urychlením, neboť obvod ambulantoria ve Smiřicích je příliš rozsáhlý.
Nástavba školy - přípravy
Ve dnech 18. a 19. dubna začaty byly skutečné přípravné práce k na stavbě školní budovy výrobou cihel v místní cihelně ve Smiřicích první brigádou, kterou tvořili členové MNV a učitelé sboru, druhou zaměstnanci místních komunálních služeb.
Bližší o přípravách a průběhu stavby (nástavby) školní budovy viz v zápisech z roku 1960 a 1961.
Spolupráce školy a závodů
Vžil se pěkný zvyk vzájemné spolupráce školy a místních závodů, které přebírají pravidelně nad školou patronát. Vzájemné působení se stále zlepšuje. Mnohé závody považuji patronát nikoliv za povinnost, ale za čest a školám vycházejí z tohoto titulu velmi vstříc. Patronátní smlouvy se dobře vžily a jsou vydatným pomocníkem škol (mateřské, zvláštní, OSS i jeslí).
Vzorný pracovník
Na jaře 1959 oznámil velkodůl 1. máj v Karviné, že smiřický občan s. Josef Rynt, který pracuje na dole jako brigádník, plní své pracovní úkoly vzorně. Rada MNV se usnesla tuto pochvalu zveřejnit a oznámit i rodině.
Loutkové představení pro dospělé
19. dubna 1959 sehrála Loutková scéna ZK Družba výpravnou hru laureáta státní ceny Vojty Cinybulka "Kainovo dobrodružství”. Hráno odpoledne pro mládež, večer pro dospělé. Za týden nato pořádáno v téže Loutkové scéně celokrajské školení výtvarníků LUT za účasti 69 zástupců ze 17 loutkářských souborů Hradeckého kraje. Školení bylo velmi zdařilé, byl o ně značný zájem.
Tělovýchovná akademie
26. dubna 1959 místní Tělovýchovná jednota Dynamo uspořádala ve dvoraně veřejnou tělovýchovnou akademii odpoledne pro mládež a večer pro dospělé. Na jejím pořadu byly ukázky skladeb pro II. celostátní spartakiádu všech oddílů jednoty. Mimoto akademie zpestřena několika hrami, gymnastikou i cvičením na hrazdě, které převedlo reprezentační družstvo kraje. Návštěva diváků byla dost pěkná.
Jarní úklid
V dubnu proveden po celém městě generální jarní úklid, kterého se kromě dospělého občanstva zúčastnila i školní mládež (úklid okolí školy, parku ap.).
Vatra míru
30. dubna 1959 večer seřadil se na malém stadionu na Šternberku velmi početný průvod mládeže, který s rozsvícenými lampiony prošel městem a Jiráskovou ulici kolem školy k Pionýrskému domu kde po proslovu s. učitele F. Macha a krátké kulturní vložce zapálená byla Vatra Míru, připravená místní skupinou ČSM a PO. Pěkné počasí a váhy večer vylákal mnoho občanů shlédnout u nás málokdy danou slavnost. Vojáci z blízké posádky zpestřili program večera též vypálením četných barevných raket.
Svátek práce
Agitační neděle před Svátkem práce (19. dubna) využito nejen k pozvání občanstva na oslavy 1 máje, ale i k podporové akci závazků na stavbu školy, jež se setkala s příznivým pochopením.
1. května 1959 od rána procházela ulicemi města četa pionýrů - trubačů a troubila veselý budíček. Také městský rozhlas vysílal zvláštní relaci a veselé písně i pochody, čímž dnešnímu dni dodával radostný ráz.
Na ulicích města bylo již od ranních hodin velmi živo. Po 8. hodině se scházeli občané i mládež, aby oslavili společně Svátek práce. Škoda, že dost prudký déšť pokazil slavnostní náladu i celkově vzhled průvodu, který prošel městem za doprovodu dechové hudby ZK Družba a hudby z Velichovek po 9. hodině na malý stadion na Šternberku.
Slavnost zahájená státním hymnami a projevem předsedy MAVNF s. Voňky. Hlavní projev přednesl v zastoupení krajského výboru KSČ s. Liška. Mimo jiné oznámil i výsledky práce místních závodů a ocenil jejich pracovní úsilí. Oznámil též veřejně, že šest členů kolektivu žen polní skupiny smiřického státního statku, který pracuje na farmě Zderaz - soudružky Šteffenová, Macháčková, Kňourková, Šimánková, Rybínová a Vymetáková - byl vyznamenán za mimořádné výnosy v loňském roce Řádem práce z rukou prezidenta republiky Antonína Novotného na Pražském hradě dne 30. dubna 1959. Na Hrad ženy vyslaly jako své delegátky četařku Růženu Šteffenovou a Justinu Rybínovou. Všichni účastníci slavnosti spontánním potleskem dali najevo své upřímné blahopřání vzorným pracovnicím k vysokému vyznamenání.
Po skončení slavnostního shromáždění konal se na stadioně koncern hudby. Mimo to bylo zejména pro mládež připraveno zde několik vhodných atrakci: dětský kolotoč, jízda na motocyklu, střelba ze vzduchovky na terč, ruský kuželník a pod. Také o občerstvení účastníků bylo postaráno. Odpoledne sehráno pro mládež zdarma zvláštní loutkové představení. Na hřišti pak provedla své cvičení vojenská jednotka. Také odpolední program byl částečně deštěm pokažen.
Květnová revoluce
8. května 1959 u příležitosti 14 výročí osvobození naší vlasti Rudou armádou konána slavnostní schůze pléna MNV, po jejímž skončení položeny byly u Památníku osvobození a na hroby padlých obětí revoluce vzpomínkové věnce
.
Divadelní hra Meteor
Večer se konalo péčí místních divadelních ochotníků představení hry Petra Karmaše “Meteor” za účasti 160 diváků (hromadný zájezd z farmy Nový Ples a Jasenná). Tutéž hru sehrál dramatický kroužek "Jirásek” za režie B. Hradského i následujícího dne v sobotu 9. května.
Běh vítězství
Ve výročí Květnové revoluce proběhl městem i Běh vítězství, jehož se zúčastnila zvláště školní mládež.
10. let PO
8. května 1959 se konal v Jaroměři na počest 10. výročí Pionýrské organizace ČSM I. pionýrský slet, jehož se zúčastnili též všichni pionýři smiřické školy se svými vedoucími i učiteli a mnoha rodiči. Pěkné počasí vylákalo mnoho přihlížejících účastníků a diváků malebného průvodu. Zvlášť bohatý program byl na stadioně.
Družina mládeže
Protože počet dětí zaměstnaných matek stále vzrůstá a činí již 82%, je potřebí starat se o více dětí zaměstnaných rodičů. Ve smiřické družině mládeže bylo zapsáno 53 dětí, a proto od 16. května 1959 otevřeno bylo druhé oddělení družiny mládeže. V družině mládeže se dětem dostává mnoho péče. Její práce se odráží jak v pomoci dětem při přípravě na vyučování, tak i ve vhodném způsobu zaměstnávání dětí.
Dětské divadelní představení
17. května 1959 sehrálo žactvo 5. třídy zdejší školy ve dvoraně divadelní hru Jirkův útěk na Měsíc. Hráno odpoledne s pěkným úspěchem.
Počasí na jaře
Počasí v dubnu a počátkem května bylo vcelku příznivé a umožňovalo klidný průběh jarních prací. Na polích i na zahradách se plně pracovalo. Po jarních deštích koncem dubna a v květnových dnech rychle zarůstaly pozemky (zvláště řepa cukrovka) plevelem, takže bylo nutno jednocení řepy aj. urychlit. Ovocné stromy kvetly většinou v dubnu. Chladnější počasí (zrána byly občas i teploty pod nulou nebo kolem nuly) uškodilo zvláště ořechům, což se projevilo při podzimní slabé sklizni. Také počasí v červnu bylo pro vegetaci příznivé, mírně chladné, dost deštivé.
Domek čp. 338 - prodej
Domek čp. 338 v majetku obce jako konfiskát prodán okrskovému zmocněnci Veřejné bezpečnosti s. J. Ch.
Besedy s občany
…
Vzájemné dopisování do ciziny
Ze zdejší osmileté střední školy si dopisuje 53 dětí rusky s dětmi ze 16 míst v SSSR, v Polsku a v Bulharsku. …
Sběr surovin
Sběr odpadových surovin vynesl na místní škole ve školním roce 1958 - 59 přes 700 q železa a přes 200 q papírů kromě dalších surovin. Z výtěžku věnováno na Fond solidarity Kčs 1000,-.
Letní karneval
20. června 1959 pobavila se zejména omladina na letním karnevalu, který pořádala Tělovýchovná jednota Dynamo na malém stadionu na Šternberku. Účinkovala hudba ZK Družba.
Loutkáři ve finále STM
V červnu 1959 probíhalo závěrečné kolo Soutěže tvořivosti mládeže. Smiřičtí loutkáři sdružení v ZK Družba Smiřice sehráli před pražskou porotou ve Smiřicích 12. června 1959 své představení hry Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka v dramatické úpravě Jiřího Kaliby, s nímž zvítězili v okresním i krajském kole STM. Výsledkem tohoto představení bylo, že byli zařazeni i do finále a sehráli tuto hru také na celostátní přehlídce souboru STM v Praze 26 června, při čemž získali 2. cenu této celostátní soutěže: diplom za půvabnou inscenaci hry pro nejútlejší mládež a plastiku Matěje Kopeckého. Je to poprvé, kdy smiřický soubor se dostal do závěrečného kola soutěže a dokonce se v ní umístil na tak čestném místě, že obdržel jednu z hlavních cen (1. cenu obdržel loutkářský soubor Vyšší umělecké průmyslové školy z Bratislavy).
Koupaliště
V letní době bylo v čilém provozu koupaliště “na plivátkách” na Smržovském potoce před jeho vtokem do Labe. Podobně jako loni byla jeho úprava zhotovena dobrovolnou prací brigádníků i mládeže.
Pionýrské rekreace ROH
… Smiřický státní statek zakoupil k tomuto účelu dobře zařízený Pionýrský tábor Vzlet v Horním Maršově a plně ho využívá. (Zakoupen již v minulém roce).
Kršovka, zastavovací plán
V radě MNV ve Smiřicích 24 července 1959 vzato na vědomí, že zastavovací plán v části Kršovka na katastru obce Holohlavy je vypracován na KNV v Hradci Králové.
Divadelní hra “Dva andělé vystupují”
8. srpna 1959 sehrál Divadelní odbor ”Jirásek” ZK Družba ve Smiřicích v Městské dvoraně veselohru G. Wisenborna “Dva andělé vystupují“ za režie Hynka Hanuše. Původně se hra připravovala pro vystoupení v přírodě na malém stadionu, ale nepříznivé počasí tomu zabránilo. Obecenstvo zaplnilo sál pouze asi ze dvou třetin. O týden později v sobotu 13. srpna zahrána taž hra v témže sále za účastí asi 60 diváků. Je zcela pochopitelné, že malá návštěva a celkově chabý zájem občanstva o představení místních divadelních ochotníků zanechal u účinkujících, kteří nácviku hry věnovali mnoho času a péče, nemilý dojem.
Smiřičtí loutkáři na Jiráskově Hronově
V důsledku velmi čestného umístění mládežnického souboru místní Loutkové scény ZK Družba v celostátní soutěži byli vybídnuti smiřičtí loutkáři přípravným výborem Jiráskova Hronova, aby v Hronově naproti Jiráskou rodnému domku upravili výstavku na propagaci loutkářství a aby v rámci Jiráskova Hronova sehráli své představení. Hra smiřického souboru byla uvedena v neděli 16. srpna 1959 ve 2 představeních v Náchodě.
Sklizeň chmelu
21. srpna 1959 začalo se na pokusné chmelnici ve Smiřicích u místní elektrárny s česáním chmele. Práce na jeho sklizni potrvaly i v následujících týdnu.
Estráda
V úterý 25. srpna 1959 uskutečněna v sále Městské dvorany za početné návštěvy veselá estráda při které m.j. pobavil účastníky svými anekdotami v rytmu oblíbený Ruda Stolař.
Večer amatérských filmů
31. srpna 1959 péčí ZK Družba Smiřice uspořádán IV. večer amatérských filmů, při němž v Městské dvoraně předvedeno 8 úzkých (8 mm) několika autorů z Hradce Králové, ze Žamberka a ze Smiřic. Místní autoři J. Pecina a L. Pácal předvedli filmy Chovatelský den, Budapest, Balaton. Návštěva dost početná, i když nikoliv velká (asi třetina sálu). Amatérské filmy se zájmem zhlédnuty.
Počasí v létě - průběh žní
Počasí během července 1959 bylo na počátku deštivé a poměrně chladné, uprostřed měsíce bylo naopak zase velmi horké, dusné a parné počasí, takže teplota ve stínu dosahovala přes 30 stupňů C, v některých místech na slunci až k 50 stupňů C. Koncem měsíce se opět ochladilo a střídavé počasí s dešťovými přeháňkami potrvalo i do první třetiny srpna. Toto nestále počasí bylo na vážnou překážku zdárnému průběhu žní v těchto dnech. Počasí v srpnu velmi pěkné zejména od 8. srpna, někdy až příliš horké, od 25. srpna za dne až 30 stupňů C. Pro sklizeň celkově příznivé počasí, kterého bylo plně v průběhu žní využito.
Zahájení školního roku
1. září 1959 zahájen byl nový školní rok 1959 - 60 před hlavní školní budovou slavnostním shromážděním, kterého se kromě žactva a učitelů zúčastnili též hosté a mnozí rodiče. Pro nedostatek učeben zavedeno v 8 třídách prvního stupně místní osmileté střední školy (t.j. v I. - IV. třídě) polodenní směnné vyučování, což působilo jak dětem tak i rodičům značné potíže.
Stav žactva na OSŠ k 1. září 1959:
na I. stupni v devíti třídách 128 chlapců a 117 dívek = 245 dětí
na II. v 10 třídách 154 chlapců a 168 dívek = 322 dětí,
celkem bylo na OSŠ v 19 třídách 282 chlapců a 285 dívek = 567 dětí.
Podle usnesení XI. sjezdu ÚV KSČ z roku 1959 upravuje se povinná školní docházka mládeže s dosavadních 8 na 9 let, což bude provedeno postupně během tří let letošním rokem počínaje. Místo nynější osmileté střední školy bude od počátku školního roku 1961 - 62 v plném rozsahu zřízená základní devítiletá škola.
Na místní mateřské škole je k 1. září 1959 ve dvou třídách celkem 60 dětí. Protože tato škola má celodenní provoz, jsou ustanoveny na každou třídu dvě učitelky.
Na zvláštní škole je v tomto školním roce 1959 - 60 v 1 třídě 16 dětí.
Kosmická raketa na Měsíc
…
Akce Trotina
20. září 1959 se naše město Smiřice stalo svědkem velmi význačné a pro zemědělství Hradeckého kraje důležité události, která měla i celostátní význam, neboť touto slavností se zahájilo všenárodní hnutí za zlepšení půdy. Byla to velkoryse organisovaná Slavnost zúrodnění půdy, pořádaná ve Smiřicích radou KNV v Hradci Králové ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, radou ONV v Jaroměři a radou MNV ve Smiřicích u příležitosti zahájení melioračních prací na Trotině. Do slavnostně vyzdobených a upravených Smiřic se za krásného slunečného dne sjelo na 40 000 občanů ze širokého a dalekého okolí, aby byli přítomni této slavnosti. Přijeli i zástupci strany a vlády: tajemník ÚV KSČ V. Krutina a ministr zemědělství L. Štrougal, předseda KNV J. Ježek, zástupci ONV z Jaroměře, dalších okresů Hradeckého kraje, polští přátelé z Wroclavi, pracující okresu Banská Bystrica aj.
Slavnost Trotina
Slavnost zahájena byla v neděli 20. září 1959 o 10. hod dopoledne na Trotině, kde předseda KNV J. Ježek a představitelé okresu Jaroměř symbolickým výkopem zahájil práce na odvodnění pozemků v povodí říčky Trotiny, jejímž odvodněním bude zúrodněno 1060 ha půdy.
Vlastní slavnost ve Smiřicích konala se již od 8. hod. ranní na novém sportovním stadionu a přilehlých prostorách, na malém stadionu na Šternberku, v zámeckém parku, v sále Městské dvorany aj. Ve dvoraně byla uspořádána zemědělská výstava o významu melioračních prací. Na malém stadionu byla předváděna zemědělská technika a meliorační stroje. Zájemcům předvedeny ukázky nové technologie v živočišné výrobě a umožněna prohlídka gigantu.
Po celý den organizovány koncerty dechových hudeb, vystoupení nejlepších souborů a sólistů tanečních, pěveckých, estrádních a loutkářských na zvlášť k tomu účelu postavených a připravených pódiích, přehlídka odívání, vystoupení družstev svazarmovců, gymnastů a nářaďovců, bohatý program a atrakce pro děti, fotbalové utkání representačních družstev. V zámeckém parku v přírodním divadle dopoledne sehrálo Krajské oblastní divadlo z Hradce Králové hru J. K. Tyla „Lesní panna“. V prostorách za stadionem uspořádány jezdecké závody. Vstup na všechny pořady byl pro všechny účastníky slavnosti volný. Po celý den ve stáncích (postaveno na 90 stánků) otevřen byl prodej všech druhů zboží státního a družstevního obchodu. Doprava zvláštními autobusy i vlaky do Smiřic i zpět byla velmi dobře organizována a zajištěna.
Odpoledne ve 14. hodin uspořádána na velkém, novém sportovním stadionu slavnostní manifestace, na které hlavní projev pronesl tajemník ÚV KSČ s. V. Krutina. Celý jeho po stránce politické, hospodářské a zemědělské velmi významný projev byl otištěn v pondělním vydání Rudého práva ze dne 21. září 1959. Zástupci jednotlivých okresů odevzdali při této manifestaci ministru zemědělství s. L. Štrougalovi celookresní závazky na překročení úkolů zemědělské výroby příštího roku a předseda KNV celokrajský závazek k zúrodnění půdy. manifestace zakončena státními hymnami. Večer byl pak ještě uspořádán velký ohňostroj, pokračoval koncert a taneční veselice.
Do celé akce Trotina byly zapojeny politické, společenské i masové organizace krajské, okresní i místní, náležitě a s úspěchem využito i propagace v tisku, rozhlase a televizi i v celostátním měřítku.
Slavnost v tak velkých rozměrech ve Smiřicích jen zřídkakdy v historii města vídaná se po všech stránkách velmi zdařila a spokojení návštěvníci se vraceli do svých domovů. Ke zdaru slavnosti přispělo i po celý den krásné slunečné počasí a velmi dobře připravená organizace.
Smiřické občanstvo plně pochopilo význam celé akce a na tuto slavnost se připravovalo již od srpna, neboť je o postupu přípravných prací a významu slavnosti řádně informoval též MNV. Město bylo velmi čistě upraveno, řada domů nově omítnuta, opravena, natřena, ulice čisté, parky a veřejná prostranství pěkně upravena, takže i celkový vzhled města byl hezký, vkusný, reprezentativní. MNV pomáhal i organizoval pomoc při úpravě domů, aby občanům při této péči pomohl. Upravena byla i dosud nehotová přístupová cesta na velký stadion, takže i tím město získalo na trvalém svém vzhledu. Jistě po právu bylo v radě MNV ve Smiřicích 25. září 1959 poděkovat všem institucím, podnikům, občanům aj., kteří se o dobrý průběh slavnosti jakýmkoliv způsobem zasloužili.
V následujícím období na podzim 1959 pak byly s velkým úsilím prováděny meliorační práce na Trotině, k nimiž byly již předem učiněny dalekosáhlé přípravy. Přispěly k tomu též četné závazky, ve kterých dělníci z továren, družstevníci, svazáci a občané celého Hradeckého kraje slíbili, že na tomto velkém díle pomohou. Na Trotině byl po zahájení prací ustaven též štáb brigády Trotina, který stále řídil postup melioračních prací.
Přípravy ke zřízení vodovodu
V radě MNV 2 října 1959 jednáno m.j. i o postupu prací ke zřízení vodovodu v obci. KNV v Hradci Králové - oddělení ZVAK zaslal již investiční úkol na stavbu vodovodu ve Smiřicích s připomínkou, aby MNV zajistil si projekt vodovodu nejdéle do konce roku 1959 a tím umožněn rychlý postup stavby vodovodu.
Rozšíření zámeckého parku
V téže schůzi jednáno také rozšíření zámeckého parku. Značná část starého labského koryta je již zavezena. Podle plánu má být na této ploše vysázeno lesní stromoví. Jedná se o uskutečnění výsadby v příštím jaru 1960.
Třetí kosmická raketa
…
Smiřický kulturní rok
Závodní klub Družba Ve Smiřicích rozhodl se uspořádat v období sezóny 1959 - 60 cyklus kulturních podniků pod názvem “I. kulturní smiřický rok”. Zahájen byl 10. října 1959 koncertním předvedením opery Tosca v provedení přední umělců brněnské opery. Návštěva velmi slabá - asi 40 osob.
Plénum MNV
…
Závazky k 15. výročí osvobození Rudou armádou
Oslavy se budou konat pod heslem "Prací občanů za vlast ještě krásnější". Na této plenární schůzi MNV schváleny byly též závazky k 15 výročí osvobození naší vlasti Rudou armádou:
…
Na všechny akce, které MNV naplánoval na rok 1960 bude třeba odpracovat cca 28 000, t.j. na 1 obyvatele práce schopného 15 hodin.
Značným úkolem je zajistit pro nástavbu školy v akci “Z” potřebný materiál, například 100 000 cihel, 120 m3 řeziva, 350 q vápna, 90 q železa, 310 m3 písku ajv.
Školení civilní obrany
…
Počasí na podzim
Počasí na podzim, v září a říjnu 1959 velmi krásné, slunečné, suché, již dlouho tak pěkný podzim nepamatujeme. Suché počasí umožňuje nerušené a klidné práce v polích, sklizeň brambor, řepy i dalších plodin. Také setí ozimů pokračuje normálně. Velmi sucho, již dlouho nepršelo, půda je vyprahlá, ve městě i na silnicích, chodnících a cestách. Od 16.8.1959 nepršelo přes dva měsíce, První a nepříliš vydatný déšť se spustil teprve 22. října 1959. Zelenina na polích v pozdním létě a na podzim suchem velmi trpěla. Sklizeň ovoce byla poměrně malá, švestek a peckovitého ovoce bylo většinou sdostatek, ale jablek sklizeno, někde velmi málo. Jablka byla také dost vadná, červivá a podléhala zkáze. Rovněž hrušek je proti jiným letu méně. Stromy pravděpodobně po loňské nadměrné úrodě letos “odpočívaly”.
Zrušení likérky v lihovaru
Ve schůzi rady MNV 24. října 1958 (již v loňském roce) už po několikáté projednávána otázka kategorizace místního lihovaru a vzata současně i na vědomí tisková zpráva z Rudého práva, podle níž se zastavuje výroba likérů ve Smiřicích. Rozhodnutí i přes různé námitky uskutečněno a tím je omezena i možnost zaměstnání asi 30 žen, které do služby které se v lihovaru pracovaly.
Zemědělská mistrovská škola
2. listopadu 1959 zahájili školní rok na nově zřízené zemědělské mistrovské škole ve spořicích. Slanosti se zúčastnili též v zastoupení rady MNV předseda s. K. Novák a náměstek předse s. J. Hlavatý. (Škola byla zřízena loňského roku 1958 a v roce 1959 opustilo ji 18 prvních absolventů.)
Výročí VŘSR
…
Školní zájezd do Prahy
8. listopadu 1959 …
Vzpomínka na Anežku Malou
V časopise “Květy” v čísle 46 ročníku 9. ze dne 12 listopad 1959 byl uveřejněn poměrně obsáhlý článek: R.J.Beršadskij: ”Miluji - Nenávidím”, obsahující vzpomínku zmíněného autora na smiřickou rodačku Anežku Malou. Se 3 obrázky a) Domek v němž Anežka Malá bydlela, b) Matka A. Malé: Marie Mládková, c) Domek a ulice A. Malé ve Smiřicích. Zmíněné číslo časopisu uschováno v archivu.
Vodovod
13. listopadu 1959 schválen byl v radě MNV ve Smiřicích návrh vodohospodářského plánu pro Smiřice na rok 1960 a 3. pětiletku, vypracovaný zástupci ZVAK a STV z Hradce Králové a MNV Smiřice. Do plánu zahrnuty následující akce:
1) Výstavba vodovodu, která má být realizována v roce 1960 a 1961
2) Výstavba kanalizace od kmenové části směrem do ulice Palackého a od Kaubových do mlýnského náhona a v ulici Palackého od zámecké kaple ke Kaubovým. Bude uskutečněno podle stávajícího Projektu. K realizaci v posledních letech třetího 5 LP.
3) Zatrubení části mlýnského náhona, t.j. převedení vody od vtoku náhona od Černožic přes pozemek J. Jílovského a zahradou starobince pod šrotovnu.
4) Výstavba koupaliště .- Vzato do plánu jako stavba po stránce zdravotní nutná, která by mohla být realizována až ve 4. pětiletce.
MNV pro akce 1) a 3) poskytne brigádnickou pomoc: při výkopu pro vodovod bude vykopáno místními občany 500 m terénu, obec dodá z místní zdrojů potřebný písek na betonáž, zajistí nocleh a stravování pro zaměstnance ZVAKu a STV. Pro zatrubení se upraví terén a provede brigádnicky zához.
Společnost pro šíření politických a kulturních znalostí
Společnost pro šíření politických a kulturních znalostí. Jednání zatím nevedlo k cíli.
Štafeta míru a přátelství
14. listopadu 1959 pozdravila mládež naší školy a jiní hosté Štafetu míru a přátelství, která probíhala v našem kraji po státní silnici Jaroměř - Hradec Králové. (Již ve dnech výročí VŘSR proběhla Smiřicemi též místní hvězdicová štafeta).
Stavba mládeže
20. listopadu 1959 skončila na smiřickém Gigantu jedna ze tří staveb mládeže. Svazáci zde dokončili rekonstrukci pavilonů o 6 týdnů dříve než určoval plán. To umožní vyrobit ve smiřické velkovýkrmně v každém ze šesti ušetřených týdnů 50 q vepřového masa navíc. Na slavnostní schůzi bylo 12 nejlepších brigádníků odměněno čestným diplomem ČSM a knihami i peněžitou částkou. Třem dalším byl udělen čestný odznak ČSM.
Koncert
24. listopadu 1959 předveden byl péčí Okresního osvětového domu v Jaroměři a zdejší školy místnímu žactvu výchovný koncert, na němž účinkovaly: M. Kubecová - klarinet, Z. Lochmanová - klavír, J. Vorlová - zpěv. Průvodním slovem doprovázel ředitel OOD z Jaroměře Mirko Křičenský.
Dům čp. 94 ve správě MNV
Finanční odbor rady ONV Jaroměř oznámil radě MNV 27. listopadu 1959, že podle vyhlášky 88/59 Úřed. listu převádí se dům čp. 94 v Palackého třídě ve které je nyní umístěno kino a kanceláře komunálního podniku, do majetku státu - do správy MNV.
Materiál pro stavbu školy
Na podzim 1959 - v říjnu a listopadu - získáno četnými brigádami občanů větší množství cihel z bouračky na velkovýkrmně pro stavbu školy. Kromě toho pracovalo se již od jara t.r. na výrobě cihel pro týž účel v místní cihelně. Řezivo (dříví) na stavbu z největší části bylo získáno z bouraček v pohraničí v Orlických horách, kde pracovala 28. a 29. listopadu 1959 brigáda asi 25 mužů. Získaný materiál převezen do Smiřic nákladními auty.
Rodičovská univerzita
V prosinci 1959 zahájena byla péčí Sdružení rodičů a přátel školy Rodičovská univerzita, ta jejímž pořadu v Besedě městského hotelu ve Smiřicích byly zařazeny přednášky: …
Plénum MNV
…
Film “Trotina”
Na výroční schůzi Tělovýchovné jednoty Dynamo 13. prosince 1959 m.j. promítnout byl též úzký ozvučený film “Trotina”, natočený členy film. kroužku ZK Družba (ved. J. Pecina) u příležitosti slavnosti 20.9.1959 v Smiřicích a na Trotině. Týž film byl pak promítán i při různých jiných příležitostech.
Koncert
…
Kulturní večer
17. prosince 1959 Kulturní večer za účasti a spoluúčinkování zasloužilého umělce a člena Národního divadla Eduarda Kohouta z Prahy, který recitoval některé ze slavných monologů. V dalším pořadu účinkoval též Antonín Bartoš na kytaru a j. Také tento večer byl slabý navštíven - obecenstvo zaplnilo asi třetinu sálu.
Taneční zábavy ČSM
Místní skupina ČSM pořádala v listopadu a částečně i v prosinci 1959 v sále Městské dvorany vždy v neděli taneční zábavy: odpolední “čaje”, při nichž účinkoval hudební soubor z Hradce Králové. Třebaže byly navštěvovány, byly v prosinci pro příliš velký náklad na hudbu přerušeny.
Počasí
Počasí v listopadu a v prosinci 1959 bylo poměrně teplé, mírné, občas vlhčí, pod nulu klesl teploměr jen málokdy. Trochu sněhu napadlo před vánocemi, ale v několika dnech úplně zmizel, takže vánoce byly vlhké, spíše blátivé - “černé” - a děti si nemohly vánočních (t.j. zimních) prázdnin užít jako obvykle na sáňkách, na lyžích a pod. Také v horách bylo vlhké počasí.
Společné stravování
Školní vývařovna v roce 1959 byla v činnosti po celý rok a stravovalo se v ní 239 žáků místní školy, 19 učitelů a 2 děti zvláštní školy. Mimo to byla činna i kuchyně pro děti místní mateřské školy s celodenní péčí. - Dospělí pracující občané využívají výhody společného stravování v závodní kuchyni ČSSS, umístěné v budově zámku nebo v závodní kuchyni oddělení Státního statku na Zderazi.
Požáry
V roce 1959 bylo činno členstvo Místní skupiny ČSPJ při šesti požárech:
1) při samovznícení vojtěšky na oddělení ČSSS Zderaz
2) při zapálení starého stromu v zámeckém parku
3) při zapálení smetiště za zámeckým parkem
4) při zapálení stohu v Holohlavech
5) při požáru kravína JZD ve Skalici
6) při požáru budovy MNV a stodoly JZD ve Skalici.
Nepatrný byl požár při opravě stropu chléva Státního statku Zderaz.
Dětské jesle
Z činnosti místní dětských jeslí: Jeselním lékařem v roce 1959 byl MUDr. Bludský. V letní době byly jesle přeplněny, docházelo 22 dětí. Z dětských nemocí nejčastější onemocnění horních cest dýchacích. Infekčních chorob nebylo. Nejvyšší ošetřovné za děcko a den bylo Kčs 6,-. Z investic ONV Jaroměř zakoupen žehlící mandl. Otcové jeselních dětí vykopali a položili odpadové kanalizační potrubí. Kroužek spolupráce se sešel třikrát. S. J. Pecina ze ZK Družba nafilmoval na úzký film celý průběh dne v jeslích.
Pohyb obyvatelstva
K 31. prosinci 1959 přebývalo ve Smiřicích 2 705 obyvatel. Počet uzavřených sňatků na MNV Smiřice v roce 1959 činil 32. V temže v roce narozeno bylo 32 dětí (14 chlapců a 18 dívek), zemřelo 26 osob (14 mužů a 12 žen). Vojenskou prezenční službu nastoupilo v roce 1959: 12 branců.
Důchody
V obvodu poštovního úřadu Smiřice pobíralo 788 důchodců měsíčně celkem Kčs 351 409,- (průměr důchodu činil Kčs 445,95). V obvodu téhož poštovního úřadu bylo k 31.12.1959 1 373 majitelů rozhlasových koncesí, počet televizorů činil k témuž dni: 69.
Silvestrovská zábava
Rok 1959 byl zakončen veselou silvestrovskou zábavou, pořádanou péči ZK Družba v sále Městské dvorany. Účinkovala hudba ZK Družby.
Lidová knihovna
Činnost místní lidové knihovny ve Smiřicích za rok 1959:
Knižní fond k 31 prosince 1959 čítá:
a) litr naučná - 1 831 svazků, b) literatura krásná - 2 767 svazků, c) literatura pro mládež - 570 svazků, t.j. celkem 5168 svazků. Počet výpůjček v roce 1959 činil 6 828 svazků, tzn. o 11% více nežli v roce 1958. Knihovnu v tomto roce navštěvovalo 423 čtenářů, z toho 106 mládež do 14 let. Půjčovních dnů v roce 1959 bylo 93 za celkové účasti 2 915 čtenářů. Kromě knihovníka Josefa Semráda byl v MLK velmi činný důchodce PhMr Jiří Stříbrný. V knihovnické práci vypomáhá též učitelka mateřské školy s. Nesvačilová.
Kino MNV
Stále kino MNV bylo v činnosti po celý rok 1959 a promítáno bylo pravidelně po 5 dnů v týdnu.
Odběr tisku
Prostřednictvím Poštovní novinové služby odebírány v obvodu poštovního úřadu Smiřice denní noviny a časopisy v tomto počtu: Rudé právo - 296 výtisků, Pochodeň - 270, Zemědělské noviny - 107, Práce - 84, Lidová demokracie - 66, Svobodné slovo - 26, Mladá fronta - 20, Družstevní noviny - 74, Život strany - 27, Otázky míru - 21, Tvorba - 25, Nová mysl - 24, Čsl. rozhlas - 154, Dikobraz - 30, Rádce zahrádkářů - 85, Svět sovětů - 45, Svět motorů - 85, Myslivost - 60, Ovocnářství - 14, Vlasta - 101, Žena a móda - 33, Beseda - 32, Rodina a škola - 154, Pionýrské noviny - 85, Mateřídouška - 80, Ohníček - 57. Kromě toho odebírá řada občanů též noviny a časopisy politického, hospodářského, odborného i kulturního zaměření na svých pracovištích nebo i v obvyklých prodejnách.
Divadelní ochotníci
Činnost místních Divadelní ochotníků, sdružených ZK Družba v poslední době v důsledku malé návštěvnosti a poklesu zájmu i pracovního vypětí členstva značně ochabla. V roce 1959 nacvičeny byly pouze dvě hry: Meteor a Dva andělé vystupují. Také zájezdy Krajského oblastního divadla z Hradce Králové byly omezeny, protože náklady s nimi spojené byly příliš vysoké a příjmem ze vstupného malého počtu návštěvníků nemohly být kryty. V důsledku toho zbylí milovníci divadelního umění podnikali z vlastního zájmu zájezdy na divadelní představení do Hradce Králové, do Jaroměře, do Pardubic, do Prahy aj. zprvu jednotlivě nebo o menších skupinách, později organizovaně o větší měřítku. Zájezdy se všem neomezovaly jen na div. představení, koncertní a estrádní vystoupení, ale měly i účel rekreační, turistický, vlastivědný, hospodářský aj. Organizace se ujal zprvu zvláště ZV ROH místního lihovaru, turistický oddíl Tělovýchovné jednoty Dynamo, ČSSS aj.
Ze zájezdové kulturní činnosti ZV ROH smiřického lihovaru uvádíme zde aspoň tyto akce:
V r. 1955 uspořádá nákladním autem zájezd do Prahy na I. celostátní spartakiádu.
R. 1956: V rám si závodní školy práce (ZŠP) zájezd autobusem ČSAD do lihovarů, drožďáren a octáren v Mladé Boleslavi, do České Kamenice, Krásného Března a Ústí nad Labem, při zpáteční cestě zastávka v Mělníku na vinobraní.
R. 1957 v říjnu zakoupen byl vlastní autobus a podniknut zájezd do divadla v Jaroměři, v Hradci Králové a dvoudenní zájezd na Karlštejn - Křivoklát - - Konopiště - Slapy.
Zájezdová činnost
…
Loutková scéna
V roce 1959 sehrála Loutková scéna ZK Družba celkem 34 představení, z toho 20 doma ve Smiřicích na stálé scéně a 14 na zájezdech před 4 639 diváky (3 648 dětí a 991 dospělých). V letošní soutěži STM se umístila v ústředním kole v Praze na druhém místě.
TJ Dynamo
Pravidelnou činnost po celý rok 1959 vyvíjel aktivní oddíl kopané Tělovýchovné Jednoty Dynamo. Z nejvýznamnějších podniků TJ Dynamo zaznamenáváme aspoň tyto:
24. dubna 1959 tělovýchovná akademie v sále dvorany,
28. června 1959 účast na okresní spartakiádě v Jaroměři: 66 žáků, 65 žáky, 2 dorostenci, 3 dorostenky, 6 mužů a 16 žen, tj. vcelku 158 cvičenců ze Smiřic.
2 srpna 1959: utkání v kopané se Spartakem Radzovce (okres Filakovo) v rámci vzájemné Družby okresu. Dlouholetý tělovýchovný pracovník s. František Svatoň za svou dosavadní práci byl poctěn titulem "Vzorný cvičitel”. …
Komunální služby
Podnik Komunální služby města Smiřic vznikl v roce 1958 delimitací Okresních komunálních služeb Jaroměř a Okresního stavebního podniku Jaroměř. Od té doby prošel podnik různými změnami, kdy zvlášť socializací soukromých živností byl podnik rozšiřován o další profese.
…
Lihovar
Smiřický lihovar v tomto roce 1959 překročil plánované výrobní úkoly a splnil je na 101,7%. V letošním roce došlo na základě rozhodnutí podnikového ředitelství k zastavení výroby lihovin v likérce ve Smiřicích. Důvodem bylo jednak celostátní omezování výroby lihovin a pak ekonomické soustředění výroby konzumních lihovin do jednoho závodu v podniku (v našem případě v Pardubicích). Koncem tohoto roku byla provedena likvidace a zastavení výroby lihovin.
V lihovaru skončila v měsíci květnu 1959 lihovarská kampaň, která měla úspěšný průběh. Normovaná výtěžnost 61,2% byla překročena a splněna na 62,62%. Úspory na surovině a pomocných látkách činily 42 000. V v tomto roce byla dokončena stavba uhelné Elfy na vykládání uhlí vodou, která přinesla značné úspory. Možnost uskladnění uhlí do figur 4 - 5 m vysokých usnadnilo předzásobení uhlím na celou kampaň, při čem skládka je umístěna v těsné blízkosti kotelny.
V letošním roce jednáno bylo též o možnosti využití zařízení lihovaru k náhradní výrobě.
Cukrovar
Z činnosti cukrovaru ve Smiřicích za rok 1959:
V tomto roce nejvýznamnější zlepšení byla realizace zlepšovacího návrhu Ing. O. Coufala na mechanizaci cukerního skladiště, kterou provedli cukrovarští pracovníci pod vedením ss. Sedláčka a Hylmara, jež ušetří v kampani 28 mužů a umožňuje dopravu volně loženého cukru.
Také uhel Elfa, zařízení na vodní vykládku uhlí byla postavena podle návrhu Ing. O. Coufala a o její realizaci se přičinili hlavně ss. Sedláček, Drašnar a Langer. - Byla postavena nová filiální váha v Choustníkově Hradišti. Upraven výdej melasy, včetně postavení nové vagonové váhy. Stavebně upraveny a nově vybaveny technické kanceláře a laboratoř. Předlážděn a výškově upraven prostor kolem nové váhy před továrnou, silnice v délce 100 m a část továrního dvora. Ústřední topení napojeno na kampaňový provoz přes výměník.
V rámci technicko-organizačního opatření provedena elektrifikace a částečná automatizace lanové dráhy na vývoz saturačních kalů. Nově provedena úprava závodní kuchyně jídelny a kantýny. Tyto místnosti slouží jako kulturní a společenské středisko pro mimokampaňové období. V ubytovnách pro kampaňové pracovníky provedena výměna oken a upraveny vstupy, aby každá místnost byla přístupná z chodby. Nově pokryta eternitem střecha varny.
V údržbářském období byl smiřický cukrovar čtyřikrát vyznamenán putovní standartou podnikového ředitele a KV odborové svazu ROH. Také v kampani smiřický závod po všechny dekády byl vyhodnocen jako nejlepší. V kraji Hradec Králové a celostátní soutěži se umístil na 3 místě v republice. Dosaženo zpevnění kapacitní normy na 103,36%. Potíže při výrobě působila řepa ze Slovenska, kterou ke konci kampaně smiřický cukrovar byl nucen zpracovávat. Za úspěšnou kampaň byl závod odměněn částkou 8 000 Kčs do podnikového fondu a dvěma pracovníkům umožněna zahraniční rekreace.
…
V bytovém hospodářství byla provedena úprava dalších tří bytových jednotek.

Zápisy v tomto IV. díle kroniky byly každoročně předem schvalovány letopiseckou komisi za účasti zástupců rady MNV
Petr Zahálka, kronikář

Kronika města Smiřic - IV. díl